Συμβασιούχος Πυροσβέστης
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Μάρτιος 2024
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Ημερολόγιο Ημερολόγιο


Δεν μπορούν δύο σωματεία να είναι στην ΠΟΠΥΣΥΠ και να έχουν έδρα την ίδια πόλη!

Πήγαινε κάτω

Δεν μπορούν δύο σωματεία να είναι στην ΠΟΠΥΣΥΠ και να έχουν έδρα την ίδια πόλη! Empty Απ: Δεν μπορούν δύο σωματεία να είναι στην ΠΟΠΥΣΥΠ και να έχουν έδρα την ίδια πόλη!

Δημοσίευση  ikaria Τετ 18 Ιουν 2014, 11:21

Συνάδελφε, το ότι "Μέλη της Ομοσπονδίας γίνονται τα Σωματεία της Χώρας, τα οποία περιλαμβάνουν στη δύναμή τους πυροσβέστες πενταετούς υποχρέωσης καθώς και πυροσβέστες απασχολούμενους στο Πυροσβεστικό Σώμα με συμβάσεις εργασίας ορισμένου χρόνου.", δηλαδή είτε μικτά, είτε με μόνο Π.Π.Υ, είτε με μόνο εποχικούς συμβασιούχους, ήταν "ηλίου φαεινότερο", δεν χρειαζόταν να το πει κανένας δικηγόρος.
Μόνο όποιος δεν ήθελε να το αποδεχτεί, έκανε πως δεν το ήξερε.

Το ίδιο και πως "Απαγορεύεται η εγγραφή περισσοτέρων του ενός Σωματείων εφ’ όσον προέρχεται από την ίδια πόλη".
Μια απλή ανάγνωση του καταστατικού, ήταν υπεραρκετή.
Σχετική αναφορά έχω κάνει την 1 Δεκέμβρη 2012 εδώ

Όμως, πρέπει να καταλάβουμε γιατί υπάρχει αυτός ο περιορισμός στο καταστατικό: γιατί η υπερκείμενη δευτεροβάθμια οργάνωση (Ομοσπονδία) οφείλει να διαφυλάξει την ενότητα (τουλάχιστον στα χαρτιά) και να μην επιτρέπει την πολυδιάσπαση (τουλάχιστον) σε επίπεδο πόλης με την ίδρυση πάνω του ενός Σωματείου, πράγμα που θα γινόταν αν έκανε μέλος της και άλλο Σωματεία από την ίδια πόλη.

Υπάρχει όμως και το "παράκαμψη": η έδρα του κάθε Σωματείου είναι "κατά δήλωση".
Δηλαδή, όταν ιδρύεται ένα Σωματείο δεν απαιτείται κάτι ιδιαίτερο για τον καθορισμό της έδρας του.
Έτσι, ο καθένας είναι ελεύθερος να δηλώσει το οποιοδήποτε μέρος, πόλη, νομό θέλει να δηλώσει ως έδρα του υπό ίδρυση Σωματείου.
Πράγμα που σημαίνει, πως αν υπάρχει σε μια πόλη ένα Σωματείο και θέλουν κάποιοι να ιδρύσουν κι άλλο, πολύ απλά δεν δηλώνουν την ίδια πόλη για έδρα του, αλλά άλλη.

Το κύριο ζήτημα και ζητούμενο από τα μέλη του οποιουδήποτε Σωματείου είναι 1) αν αυτό μπορεί με τα στελέχη του διαφυλάξουν και να προχωρήσουν τα εργασιακά των μελών τους παραπέρα 2) αν μπορεί να τους καλύπτει συνδικαλιστικά άμεσα.

Αυτά θα πρέπει να προβληματίζουν τους συναδέλφους όταν ιδρύουν αλλά και όταν προσχωρούν σε Σωματεία και τίποτα άλλο.

Ας δούμε άλλη μια παράμετρο: υπάρχει το Πανελλαδικό Σωματείο των Μεγάρων.
Σαν Πανελλαδικό που είναι, έχει δικαίωμα να γράφει μέλη από όλη την Ελλάδα.
Ακόμη και από πόλεις που υπάρχουν Σωματεία.
Έτσι, ναι μεν δεν έχουμε καμία παραβίαση του καταστατικού της Ομοσπονδίας, αλλά έχουμε αποδυνάμωση του ήδη υπάρχοντος Σωματείου.
Από την άλλη, τα μέλη του Σωματείου δεν μπορούν να καλυφτούν συνδικαλιστικά είτε σε επίπεδο εκπροσώπησης τους στον τοπικό διοικητή (εργοδότη) είτε συμμετοχής τους στις συνελεύσεις του Σωματείου τους.
Σχετική αναφορά έχω κάνει εδώ

Αυτά πρέπει να κοιτάζουν οι συνάδελφοι όταν ιδρύουν και όταν συμμετέχουν σε Σωματεία.

Για να δούμε και κάτι άλλο: υπάρχουν 34, 35 - ποιος ξέρει - πρωτοβάθμια Σωματεία;
Ποια είναι η παρουσία τους;
Ποιες είναι οι παρεμβάσεις τους;
Πέραν των (κάτω από 10) γνωστών, τα άλλα τι κάνουν;
Να το πω κομψά, Σωματεία σφραγίδες που το μόνο που εξυπηρετούν είναι η ματαιοδοξία των εργατοπατερούληδων τους και τίποτα άλλο.

Ανάφερες το Σωματείο Βορείου Ελλάδας.
Ιδρύθηκε - αν δεν απατώμαι - τον Ιούλη του 2013.
Στον ένα αυτό χρόνο, ποια ήταν η συνδικαλιστική παρουσία του;
Δεν έχω υπόψη μου κάτι.
Μάθαμε από εσένα, πως είχε γίνει μέλος κάποιας νέας Ομοσπονδίας (ΠΟΠΥΠ).
Που ήταν επί ένα χρόνο αυτή η περίφημη ΠΟΠΥΠ, ποια σωματεία την ίδρυσαν, ποια ήταν η συνδικαλιστική παρουσία της;
Δεν έχω υπόψη μου κάτι.
Μάθαμε από εσένα, πως παραιτήθηκαν ο πρόεδρος και ο γραμματέας του πριν λίγες ημέρες.
Δεν πρόλαβαν ούτε να χρονίσουν...

Μαθαίνουμε πάλι από εσένα, πως το Σωματείο Βόρειας Ελλάδας θα γίνει σύντομα μέλος της ΠΟΠΥΣΥΠ.
Μα, εσύ μας έλεγες πως ήταν μέλος της "άλλης" Ομοσπονδιας, της ΠΟΠΥΠ.
Δηλαδή ένα Σωματείο που είχε συν-ιδρύσει μια Ομοσπονδία, τώρα έρχεται να συμμετάσχει στην παλαιότερη Ομοσπονδία (ΠΟΠΥΣΥΠ);
Ιδρύω Σωματείο, συν ιδρύω Ομοσπονδία, διαγράφομαι από Ομοσπονδία, εγγράφομαι σε Ομοσπονδία...
Ούτε στην Monopoly, δεν γίνονται αυτά...

Με την ευκαιρία, να αναφερθώ και στις συνεχείς ανακατατάξεις στη σύνθεση του Δ.Σ του Πανελλαδικού Σωματείου Μεγάρων.
* Παπαντώνης πρόεδρος - Μουστάκας γραμματέας
* Μουστάκας πρόεδρος - Γουρδουράκος γραμματέας
* Παπαντώνης πρόεδρος - Καρπούζης γραμματέας

Της...αλλαξιάς γίνεται!

Και κάτι που πρόσεξα πριν λίγο

Δεν μπορούν δύο σωματεία να είναι στην ΠΟΠΥΣΥΠ και να έχουν έδρα την ίδια πόλη! 140g9wo

Δεν μπορούν δύο σωματεία να είναι στην ΠΟΠΥΣΥΠ και να έχουν έδρα την ίδια πόλη! 2zf0nxs

Για φτιάξε το, συναδέλφια της Ομοσπονδίας.

Θα ήθελα να αναφερθώ και στο διακριτικό τίτλο της Ομοσπονδίας και στη μη ύπαρξη ενός & (και) που όμως σημαίνει πάρα πολλά, το οποίο όμως υπάρχει στο έγγραφο του δικηγόρου της Ομοσπονδίας Καμπίτη, αλλά ποιος θα καταλάβει;

Υ.Γ
Μην ξεχάσετε να δώσετε τις συνδρομές, συναδέλφια!!!
Στέρεψε η πηγή...
ikaria
ikaria
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2253
Reputation : 104
Ημερομηνία εγγραφής : 10/10/2009
Ηλικία : 62

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δεν μπορούν δύο σωματεία να είναι στην ΠΟΠΥΣΥΠ και να έχουν έδρα την ίδια πόλη! Empty Απ: Δεν μπορούν δύο σωματεία να είναι στην ΠΟΠΥΣΥΠ και να έχουν έδρα την ίδια πόλη!

Δημοσίευση  ikaria Τετ 18 Ιουν 2014, 22:36

FIREMAN έγραψε:Τα άλλα δύο σωματεία ΠΠΥ μέλη της ΠΟΠΥΠ είναι του Κιάτου και της Ναυπάκτου – Θεσπρωτίας.
Να λοιπόν γιατί έγραψα:
"Για να δούμε και κάτι άλλο: υπάρχουν 34, 35 - ποιος ξέρει - πρωτοβάθμια Σωματεία;
Ποια είναι η παρουσία τους;
Ποιες είναι οι παρεμβάσεις τους;
Πέραν των (κάτω από 10) γνωστών, τα άλλα τι κάνουν;
Να το πω κομψά, Σωματεία σφραγίδες που το μόνο που εξυπηρετούν είναι η ματαιοδοξία των εργατοπατερούληδων τους και τίποτα άλλο.
"

Τι άλλο έγραψα;
"Που ήταν επί ένα χρόνο αυτή η περίφημη ΠΟΠΥΠ, ποια σωματεία την ίδρυσαν, ποια ήταν η συνδικαλιστική παρουσία της;
Δεν έχω υπόψη μου κάτι.
"

FIREMAN έγραψε:έγινε ιδρυτικό μέλος...σε μια Ομοσπονδια ΠΠΥ (ΠΟΠΥΠ) που μέχρι και σήμερα υπάρχει στα χαρτιά

Αυτή λοιπόν είναι η πραγματικότητα: μέχρι σήμερα υπάρχει στα χαρτιά.
Κι όχι όπως γράφεις παρακάτω:

FIREMAN έγραψε:Έτσι και αλλιώς αυτό προβλέπετε και από το καταστατικό της ΠΟΠΥΠ ότι ανακοινώσεις για την δράση αυτής και των σωματείων μελή της γίνονται μόνο μέσο της επίσημης σελίδας της ή από τα μπλοκ των σωματείων μελή της.

Αφού συνάδελφε μέχρι σήμερα υπάρχει στα χαρτιά, τι ανακοινώσεις να βγάλει;
Αυτά για τη νέα ομοσπονδία ΠΟΠΥΠ.

Όσο για το Σωματείο, δεν στέκομαι τη δημόσια ενημέρωση και στο αν είναι υποχρεωμένο ή όχι να ενημερώνει.
Εμένα συνάδελφε με ενδιαφέρει η ουσία: το Σωματείο να έχει συνδικαλιστική παρουσία και δράση.
Τα ίντερνετ και τα φατσοβιβλία ούτε με ενδιαφέρουν, ούτε λύνουν προβλήματα.
Αλλά συνάδελφε, αν υπήρχε συνδικαλιστική δράση δεν θα τη μαθαίναμε;
Τι διάολο, τόσα ηλεκτρονικά μέσα της συντεχνίας μας υπάρχουν.
Σε ένα δεν θα φιλοξενούνταν οι θέσεις του;
Ολόκληρο νομοσχέδιο για την αναδιοργάνωση του Π.Σ πέρασε και δεν μάθαμε ποιες είναι οι θέσεις των Σωματείων.
Ούτε μελών της Π.Ο.Π.Υ.ΣΥ.Π, ούτε μελών της Π.Ο.Π.Υ.Π.


FIREMAN έγραψε:Υ.Γ. 1) Εύστοχη η παρατήρηση σου ότι λείπει το & αν και άργησες να το επισημάνεις

Να με συγχωρείς που άργησα να το επισημάνω.
Υπόσχομαι, την επόμενη φορά να είμαι πιο γρήγορος.
Αλήθεια, εγώ άργησα.
Εσύ/εσείς οι υπόλοιποι, τι κάνετε;
ikaria
ikaria
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2253
Reputation : 104
Ημερομηνία εγγραφής : 10/10/2009
Ηλικία : 62

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης