Συμβασιούχος Πυροσβέστης
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Απρίλιος 2024
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Ημερολόγιο Ημερολόγιο


ΤΟ ΑΠΟΜΑΓΝΗΤΟΦΩΝΗΜΕΝΟ ΔΙΑΓΓΕΛΜΑ ΛΑΡΔΑ - ΤΟ ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ & ΑΛΛΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ

2 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

ΤΟ ΑΠΟΜΑΓΝΗΤΟΦΩΝΗΜΕΝΟ ΔΙΑΓΓΕΛΜΑ ΛΑΡΔΑ - ΤΟ ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ & ΑΛΛΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ Empty ΤΟ ΑΠΟΜΑΓΝΗΤΟΦΩΝΗΜΕΝΟ ΔΙΑΓΓΕΛΜΑ ΛΑΡΔΑ - ΤΟ ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ & ΑΛΛΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ

Δημοσίευση  ikaria Σαβ 07 Ιαν 2017, 20:38

Επειδή τα γραπτά μένουν αλλά και κατανοούνται πιο εύκολα από τα προφορικά, μπήκα στον κόπο και απομαγνητοφώνησα το "διάγγελμα" του Γραμματέα Τύπου & Δημοσίων Σχέσεων της Ομοσπονδίας.
Ο αγαπητός συνάδελφος, προτίμησε να φτιάξει ένα βίντεο αντί να γράψει αυτά που μας είπε.
Άραγε, του ήταν τόσο μεγάλος κόπος να πληκτρολογήσει 211 λέξεις;
Ο άλλος δε, αυτός που διαχειρίζεται την ιστοσελίδα της Ομοσπονδίας, δεν μπήκε καν στον κόπο να φτιάξει ενεργό λινκ για το βίντεο του "διαγγέλματος", αλλά έβαλε "ξερά" τη διεύθυνση του βίντεο στο you tube!!!
Απαξίωση μαζί με ασχετοσύνη!!!

Anyway, που λένε στα πέρα χωριά...

ΤΟ ΑΠΟΜΑΓΝΗΤΟΦΩΝΗΜΕΝΟ ΔΙΑΓΓΕΛΜΑ ΛΑΡΔΑ - ΤΟ ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ & ΑΛΛΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ 2ed17q9

Αφήνω κατά μέρος την τελευταία παράγραφο περί κλεισίματος των αυτιών σε παπαγαλάκια, περί αγάπης και μίσους, και περί καιρών δύσκολων και πονηρών.
Μπαρούφες του κερατά, για να μη χρησιμοποιήσω βαρύτερη έκφραση.
Αυτό και μόνο.

Πάμε στο κύριο ζήτημα:
"Βρίσκεται σε συνεχή επικοινωνία με τον κο Χουλιαράκη, ώστε να βρεθούν τα κονδύλια για να γίνει εντός του προβλεπόμενου χρόνου η μονιμοποίηση των  πυροσβεστών πενταετούς υποχρέωσης που πληρούν τα κριτήρια για τη μονιμοποίηση τους."

Τι καταλαβαίνετε, ορέ πατριωτόπουλα και αητόπουλα;
Πως τελικά, τα πράγματα είναι όπως ακριβώς σας τα έγραφα, όταν ανάρτησα την κατανομή πιστώσεων κατά Κ.Α.Ε εδώ και εδώ

Στον προϋπολογισμό, έχουν βάλει τα  χρήματα για την ανανέωση της θητείας για τους 4.000 Π.Π.Υ (και την πρόσληψη των συμβασιούχων εποχικών) και όχι για τη μονιμοποίηση όσων πληρούν τα κριτήρια μονιμοποίησης.

Και έρχομαι για (έχω χάσει το μέτρημα) πολλοστή φορά να επαναφέρω την πρόκληση προς τους διάφορους εργατοπατερούληδες της Ομοσπονδίας

"Βγείτε λοιπόν και πείτε την αλήθεια στον κόσμο: τι δήλωσε ο υπουργός Τόσκας για τη μονιμοποίηση των Π.Π.Υ;"

Το έχω πρωτογράψει πριν (παρά 20 ημέρες) ένα ολόκληρο χρόνο.

Εδώ λοιπόν κι ένα χρόνο, κανένας εργατοπατερούλης δεν συγκινήθηκε.
Το δυσάρεστο (αναμενόμενο κατά την άποψη μου) είναι πως ούτε κάποιος ενδιαφερόμενος, δεν αναρωτήθηκε:
Καλά ρε ikaria, μας έχεις ζαλίσει τα ούμπαλα, να πούνε τι τους δήλωσε ο υπουργός για τη μονιμοποίηση.
Για πες μας, ρε γέροντα, τι τους δήλωσε;
Τίποτα, αδερφέ μου!
Κανένας δεν αναρωτήθηκε!!
Ούτε καν από περιέργεια!!!
Γιατί;
Γιατί, θεωρώ πως τους χαλάει το φαντασιακό, αυτό που έχουν φτιάξει στο μυαλό τους κι έτσι και μάθουν τι δήλωσε ο υπουργός, θα τους χαλάσει το όνειρο.

Πάμε να δούμε και το δελτίο τύπου του υπουργείου, για τη συνάντηση με την Ομοσπονδία, για να δούμε τι δηλώνει η "άλλη μεριά"

ΤΟ ΑΠΟΜΑΓΝΗΤΟΦΩΝΗΜΕΝΟ ΔΙΑΓΓΕΛΜΑ ΛΑΡΔΑ - ΤΟ ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ & ΑΛΛΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ 5l6ra1

Ας δούμε τώρα μερικά σημεία του δελτίου τύπου, για να καταλάβετε τι παίζεται

ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΩΝ έγραψε:Παράταση της απασχόλησης των συμβασιούχων πυροσβεστών, προκειμένου να μη καλύπτουν μόνο ανάγκες καταστολής, αλλά και πρόληψης.

Για το ζήτημα της πρότασης από τη μεριά της ομοσπονδίας, για συνέχισης της εργασιακής ομηρίας και όχι για εργασιακή αποκατάσταση των εποχικών συμβασιούχων, έχω αναφερθεί εκτενώς στην ανάρτηση με τίτλο ΚΡΙΤΙΚΗ ΣΤΙΣ 5 ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΤΗΣ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑΣ ΓΙΑ ΤΟ Σ/Ν εδώ σχεδόν πριν δύο χρόνια!!!

Όποιος γουστάρει κι αγαπά, ας διαβάσει τις θέσεις μου.

ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΩΝ έγραψε:Η εναρμόνιση των καθηκόντων των πενταετούς υποχρέωσης με αυτά των μονίμων πυροσβεστών.

Και γι' αυτό το αίτημα έχω αναφερθεί  εδώ
Επιτέλους, ας μας πει κάποιος εργατοπατερούλης από την Ομοσπονδία, ποιος ο λόγος που ζητάμε εναρμόνιση καθηκόντων.
Το ερώτημα που υποβάλω είναι ξεκάθαρο.
Ξεκάθαρη θα πρέπει να είναι και η απάντηση που θα πρέπει να δοθεί.
Τι στο καλό, δεν θα πρέπει να ξέρουμε γιατί ζητάμε αυτό που ζητάμε;
Αλλού, είσαστε λαλίστατοι.
Στο φόρουμ, κάνει τζιζ;

Και πάμε τώρα στα "κανόνια"!!!

ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΩΝ έγραψε: Η ανανέωση των συμβάσεων των πυροσβεστών πενταετούς υποχρέωσης

Κανόνι νούμερο 1

Μα καλά ορέ εργατοπατερούληδες, τι είδους συζήτηση κάνατε για την ανανέωση των συμβάσεων των Π.Π.Υ;
Υποτίθεται, (είναι γεγονός αναμφισβήτητο) πως στον προϋπολογισμό του Π.Σ, έχουν εγγραφεί οι πιστώσεις στον Κ.Α.Ε 0342 που αφορούν την ανανέωση της 5ετίας των Π.Π.Υ.
Υποτίθεται, πως το μόνο σίγουρο, ήταν η ανανέωση της 5ετίας όλων των Π.Π.Υ και αυτό προκύπτει από την εγγραφή των πιστώσεων στον Κ.Α.Ε 0342.

ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΩΝ έγραψε:η μονιμοποίηση πυροσβεστών πενταετούς υποχρέωσης, οι οποίοι πληρούν τα κριτήρια του νόμου

Κανόνι νούμερο 2

Μα καλά ορέ εργατοπατερούληδες, εσείς δεν μας αναφέρατε στην ενημέρωση Μελών της 4/11/2016 εδώ, πως "Όσον αφορά για τους συναδέλφους Πενταετείς, που μονιμοποιούνται, δεν θα πρέπει να υπάρχει καμιά ανησυχία και η μονιμοποίησης τους θα πραγματοποιηθεί κανονικά στην ώρα της."

Τι πήγατε και συζητάγατε επί δύο ώρες με τον υπουργό;

Ή μήπως κάτι συμβαίνει και δεν μας το λέτε;

Για να δούμε όμως, ο υπουργός, τι λέει γι' αυτά

ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΩΝ έγραψε:Ο Υπουργός Εσωτερικών, επεσήμανε στη διοίκηση της Ομοσπονδίας ότι θα εξεταστούν κατά προτεραιότητα οι δυνατότητες που υπάρχουν για την επίλυση των θεσμικών ζητημάτων της ανάθεσης καθηκόντων και της ανανέωσης της λίστας των επιλαχόντων συμβασιούχων πυροσβεστών.

Κανένα πρόβλημα
Ας τα εξετάσει κι ας μας πει.
Στο κάτω κάτω θεσμικά αιτήματα είναι, δεν έχουμε και καμία πρεμούρα να λυθούν άμεσα.

ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΩΝ έγραψε:θα διερευνηθούν περαιτέρω, και μέσω του Υπουργείου Οικονομικών, τα ζητήματα της μονιμοποίησης του προσωπικού, όπως και το θέμα της ανανέωσης των συμβάσεων πενταετούς υποχρέωσης, στη βάση της εξασφάλισης των αναγκαίων πιστώσεων και των πραγματικών αναγκών του Πυροσβεστικού Σώματος.

Κανόνι νούμερο 3

Ωχ!!!
Τι σφαλιάρα είναι αυτή, πατριώτες πυροσβεσταράδες μου;
Τι λέει ο αξιότιμος υπουργός μας;
"Θα διερευνηθεί  το θέμα της ανανέωσης των συμβάσεων πενταετούς υποχρέωσης, στη βάση της εξασφάλισης των αναγκαίων πιστώσεων και των πραγματικών αναγκών του Πυροσβεστικού Σώματος.";

Δηλαδή, ορέ πατριώτες, ούτε η ανανέωση της 5ετίας δεν είναι σίγουρη και θα διερευνηθεί;
Αμάν;
Καλά, και οι πιστώσεις στον Κ.Α.Ε 0342;
Μούφα;
Πέτσινες;

Αμάν αξιότιμε κύριε υπουργέ μας, φωτιές που μας άναψες χρονιάρα μέρα, πάνω που θα βουτάγαμε για το σταυρό, να έχουμε τέτοιες έννοιες!!!
Τώρα;
Δεν μπορεί, κάποια άγνωστη προφητεία γέροντα αγιορείτη μοναχού θα υπάρχει.
Ο Λεβέντης δεν είχε κάνει καμία πρόβλεψη;

Και σε ποια βάση θα διερευνηθούν η μονιμοποίηση και η ανανέωση της 5ετίας, αξιότιμε κύριε υπουργέ μας;
"...στη βάση της εξασφάλισης των αναγκαίων πιστώσεων και των πραγματικών αναγκών του Πυροσβεστικού Σώματος"

Δεν σας άκουσα αξιότιμε, πέρναγε ένα μηχανάκι κι έκανε θόρυβο.
Αν μπορείτε να επαναλάβετε, παρακαλώ.

"...στη βάση της εξασφάλισης των αναγκαίων πιστώσεων και των πραγματικών αναγκών του Πυροσβεστικού Σώματος"

Σας άκουσα λίγο καλύτερα, αξιότιμε κύριε υπουργέ μας.
Μάλλον θα έπεσε η μπαταρία στο ακουστικό, γέρος άνθρωπας που είμαι.

Δηλαδής, αν κατενόησα καλώς, θα ψάξουτε να βρούτε τον παράν, αξιότιμε κύριε υπουργέ μας.
Αλλά, αν κι εφόσον το βρούτε (κι εσύ τεκνό βρούτε, που λέει ο σοφός λαός μας) και πάλι θα δείτε τις πραγματικές ανάγκες του Πυροσβεστέικου!!!

Δηλαδής, αξιότιμε κύριε υπουργέ μας, με όλο το σέβας και την υπόληψη που έχω προς το πρόσωπον σας και εσάς προσωπικώς, μας λέτε πως υπάρχει περίπτωση (λέμε τώρα και μακρυά από εμάς) να μην είναι οι ανάγκες του πυροσβεστέικου 2.300 πυροσβεσταράδες κι έτσι να μονιμοποιηθούν λιγότεροι;

Αμάν αξιότιμε κύριε υπουργέ μας, φωτιές που μας ανάψατε χρονιάρες μέρες!!!

Αλλά, θα μου πείτε, τι ανησυχούμε;
Εμείς έχουμε νεκρούς, κύριε αξιότιμε υπουργέ μας.
Κι όπως έγραψε εις το φατσοβιβλίο συνάδελφος, είστε "μπούφος κι άσχετος".

Αυτά τα ολίγα, αητόπουλα μου.
Προς ώρας, βέβαια.

Εσείς, συνεχίστε τον ύπνο το βαθύ.
Και να μου σκεπάζεστε...

Υ.Γ 1
Διαβάστε την ανάρτηση μου της 29 Νοέμβρη 2016 που, με βάση την ανάλυση της ενημέρωσης μελών της ομοσπονδίας και των όσων τους δήλωσε ο υπουργός Τόσκας, σας έβαζα στο κλίμα του τι θα επακολουθήσει.
Διαβάστε εδώ

Υ.Γ 2
Ίσως κάποιοι να "πονηρευτήκατε" τι τους είχε πει ο υπουργός Τόσκας, εδώ κι ένα χρόνο για τη μονιμοποίηση των Π.Π.Υ.

Υ.Γ 3
Δείτε τη φωτογραφία από τη συνάντηση Ομοσπονδίας - υπουργού εδώ

Διαπιστώνετε πως ο Γραμματέας Τύπου & Δημοσίων Σχέσεων συνάδελφος Λάρδας, δεν ήταν παρών.
Όμως είναι αυτός που έβγαλε το διάγγελμα σε βίντεο!!
Τι έγινε;
Άλλοι κάναν τη συνάντηση (Φαραντάκης, Γουρδουράκος και λοιποί), πήραν το Λάρδα τηλέφωνο, του είπαν τι να λέει στο βίντεο κι αυτός τα είπε.
Εγώ το λέω στο σκύλο μου κι ο σκύλος στην ουρά του΅...

Αυτά είναι μεγαλεία!!!
Η Ομοσπονδία απέκτησε και spokesman...

Ζούμε επικές στιγμές, συναδέλφια!!
Και θα ζήσουμε ακόμη πιο επικές, στο εγγύς μέλλον...

Υ.Γ 4
Μεγάλο μέρος της ανάρτησης, είχε γραφτεί πριν τη δημοσίευση της γραπτής ανακοίνωσης της Ομοσπονδίας.
Αυτός είναι ο λόγος, που στην αρχή της ανάρτησης μου γράφω πως "μπήκα στον κόπο και απομαγνητοφώνησα το διάγγελμα του Γραμματέα Τύπου & Δημοσίων Σχέσεων της Ομοσπονδίας".
ikaria
ikaria
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2253
Reputation : 104
Ημερομηνία εγγραφής : 10/10/2009
Ηλικία : 62

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΟ ΑΠΟΜΑΓΝΗΤΟΦΩΝΗΜΕΝΟ ΔΙΑΓΓΕΛΜΑ ΛΑΡΔΑ - ΤΟ ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ & ΑΛΛΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ Empty Απ: ΤΟ ΑΠΟΜΑΓΝΗΤΟΦΩΝΗΜΕΝΟ ΔΙΑΓΓΕΛΜΑ ΛΑΡΔΑ - ΤΟ ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ & ΑΛΛΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ

Δημοσίευση  νταηλικης Δευ 16 Ιαν 2017, 01:47

Το Υ.Γ.4   με κάλυψε και δικαιολόγησα την προγενέστερη άγνοια σου
Όπως είδες από το γραπτό η συνάντηση διήρκεσε μεν 2 ατέλειωτες ώρες (πόσες άραγε μπαρούφες να άκουσαν και να είπαν οι σωτήρες μας σε 2 ώρες) αλλά έγινε σε πολύ θετικό κλίμα...
Αφού ενημέρωσαν μπλα μπλα μπλα πήραν πολλαπλά χτυπήματα συμπάθειας στην πλάτη για το δίκιο μας (για την Ελλάδα ρε γαμώ το) μπλα μπλα μπλα
όλα καλά ρε, τους έχουμε παρει τα σώβρακα κτλ κτλ κτλ......
τους έχουμε σκίσει κτλ κτλ κτλ κτλ κτλ κτλ........

Τώρα για να σοβαρευτούμε τουλάχιστον οι 2 μας...-ακολουθεί αντιγραφή από το φορουμ-............

"Καλά ρε ikaria, μας έχεις ζαλίσει τα ούμπαλα, να πούνε τι τους δήλωσε ο υπουργός για τη μονιμοποίηση.
Για πες μας, ρε γέροντα, τι τους δήλωσε;"

RESPECT!!!!!!

Τα χρόνια μου πολλά σε όλους με ευχές για υγεία.

νταηλικης

Αριθμός μηνυμάτων : 75
Reputation : 2
Ημερομηνία εγγραφής : 04/08/2012
Τόπος : Βεροια

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης