Νοέμβριος 2014
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Ημερολόγιο Ημερολόγιο

Μόρια για την προκήρυξη

Σελίδα 1 από 2 1, 2  Next

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Go down

Μόρια για την προκήρυξη

Δημοσίευση  ???????? στό Τετ 17 Aug 2011, 01:30

Αγαπητοι συναδελφοι γεια σας

εχω καποιες αποριες σχετικα με την προκυρηξη οσον αφορα το εξης
γραφει μεσα οτι τα τεκνα τριτεκνων μπορουν να καταθεσουν πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης και να δικαιουνται (2) μορια,
το οποιο πιστοποιητικο παιρνουν απο οπου ειναι εγγεγραμενοι δημοτες.
Εγω ηθελα να καταθεσω πιστοποιητικο πολυτεκνης ιδιοτητας για να δικαιουμε (3) μορια και οταν απευθηνθηκα στον Συλλογο Πολυτεκνων απο οπου οριζει η προκυρηξη να παρω το δικαιολογητικο, μου ειπαν εαν δεν ειναι εν ζωη ενας τουλαχιστον γονεας χανω την πολυτεκνικη ιδιοτητα και δεν παιρνω το χαρτι αυτο εν τελει!
Ρωτω λοιπον εαν καταθεσω πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης οπου θα αναγραφει οτι ειμαι μελος πολυτεκνης οικογενοιας της οποιας εχουν πεθανει και οι δυο γονεις
αυτο το χαρτι θα ληφθει υπ οψιν θα παρω τελικα τα μορια αυτα ?
υπαρχει περιπτωση να ακυρωθει η αιτηση μου ?
εργαζομαι σαν συμβασιουχος απο το 2003 συνεχως στην ΠΥ μαχιμος με απολυτηριο Λυκειου διπλωμα μηχανης (Ι1) αλλα δεν νοιωθω καθολου σιγουρος για την5ετια
Αλλη απορια γιατι απο το 2003 εως το 2007 που ειναι 23 μηνες δουλειας παιρνουμε 10 μορια ενω απο το 2008 μεχρι το 2010 που ειναι23 παλι μηνες δουλειας παιρνουμε 25 μορια
μηπως για να ευνοηθουν κατηγοριες των συναδελφων που μπηκαν μετεπειτα ?
δεν θα ηταν σωστο τα ιδια μορια να δινει καθε μηνας δουλειας ?
και τελος ολοι αυτοι που λεγανε οτι το Διπλωμα οδηγησης Γ κατηγοριας επρεπε να εχει βγει μηνες πριν, 6 νομιζω τι εχουν να πουνε σε εμας που δεν τρεξαμε μεχρι χτες να το βγαλουμε και να παρουμε τα αντιστοιχα μορια αυτα συναδελφοι
ελπιζω να μην σας κουρασα
καλη επιτυχια σε ολους μας ειτε μπουμε στην 5ετια ειτε οχι

????????
Επισκέπτης

Επιστροφή στην κορυφή Go down

Απ

Δημοσίευση  ???????? στό Τετ 17 Aug 2011, 13:19

Φίλε, απο το 2008-2010 παίρνουμε 25 μόρια και κάθε αντιπυρική περίοδο απο το 1998 και μετά παίρνει χ μόρια, τα προσθέτεις και βγλαζεις αποτέλεσμα. Απλά όλοι ξεκινάμε με 25 ΜΟΡΙΑ!

????????
Επισκέπτης

Απ: Μόρια για την προκήρυξη

Δημοσίευση  ikaria στό Τετ 17 Aug 2011, 19:10

Συνάδελφε Dead Weather, σε καλωσορίζω στο φόρουμ.
Σχετικά με τα ερωτήματα που θέτεις, απαντώ αναλυτικά.

1. Για την ιδιότητα του μέλους πολύτεκνης οικογένειας:
Στο νόμο 3454/2006 (ΦΕΚ Α 75) και στο άρθρο 6 παράγραφος 4 (και όχι όπως από λάθος αναγράφεται ως 3 στο ΦΕΚ) αναφέρεται:
"Οι γονείς που απέκτησαν την πολυτεκνική ιδιότητα βάσει των διατάξεων του ν. 860/1979 (ΦΕΚ 2 Α΄), όπως και εκείνοι που την αποκτούν βάσει των διατάξεων του παρόντος, τη διατηρούν ισοβίως και απολαμβάνουν ισοβίως τα δικαιώματα που απορρέουν από την πολυτεκνική ιδιότητα, τα δε τέκνα τους προστατεύονται και απολαμβάνουν των δικαιωμάτων των τέκνων πολυτέκνων όσο διαρκεί η πολυτεκνική ιδιότητα έστω και του ενός γονέα"
Στη δική σου περίπτωση (αν κατάλαβα καλά) οι γονείς σου - δυστυχώς - έχουν πεθάνει.
δεν ισχύει επομένως το "έστω και του ενός γονέα".
Με βάση τα παραπάνω η Α.Σ.Π.Ε έχει απόλυτο δίκιο που δεν σου δίνει το πιστοποιητικό.

2. Για το πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης:
Υπάρχει ο νόμος 3454/2006 (ΦΕΚ Α 75) που στο άρθρο 6 παράγραφος 2 αναφέρει:
"Η ιδιότητα του πολυτέκνου αποδεικνύεται με το πιστοποιητικό της οικογενειακής του κατάστασης ή αντίστοιχο πιστοποιητικό αρμόδιας αλλοδαπής αρχής, συνοδευόμενο από πιστοποιητικό της Ανώτατης Συνομοσπονδίας Πολυτέκνων Ελλάδος"
Όπως διαπιστώνεις, δεν αρκεί μονάχα το πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης, αλλά πρέπει να συνοδεύεται απαραίτητα από πιστοποιητικό της Α.Σ.Π.Ε.
Επομένως πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης μόνο του είναι ένα απλό χαρτί και τίποτα παραπάνω.

3. Για την μοριοδοτούμενη προϋπηρεσία:
Δεν έχεις άδικο.
Το λογικό αλλά και με βάση τις διατάξεις του Α.Σ.Ε.Π για την εμπειρία (αυτός είναι ο σωστός χαρακτηρισμός), είναι ο χρόνος εμπειρίας να υπολογίζεται σε μήνες.
Με ότι ισχύει στο νόμο και την προκήρυξη έχουμε "μπακαλίστικη αριθμητική" ή αν προτιμάς "δημιουργική λογιστική" που η "σοσιαλιστική κυβέρνηση" είναι πρύτανης!!!
Έχουμε έτσι τις στρεβλώσεις που κι εσύ επισημαίνεις.
Του "κουτρούλη ο γάμος" γίνεται στη βαθμολόγηση των αντικειμενικών κριτηρίων και συγκεκριμένα στο:
"η) είκοσι πέντε (25) μόρια στον υποψήφιο που είχε την ιδιότητα του εποχικού πυροσβέστη κατά τις αντιπυρικές περιόδους των ετών 2008 έως και 2010 και εφόσον δε συντρέχει η περίπτωση αυτή, έξι (6) μόρια για καθεμία από τις ως άνω αντιπυρικές περιόδους στον υποψήφιο που είχε κατά τις περιόδους αυτές την ιδιότητα του εποχικού πυροσβέστη"
Έχει κάποιος το 2009 και το 2010 (15 μήνες) και παίρνει 12 μόρια ενώ κάποιος που έχει το 2008, 2009 και 2010 (23 μήνες) και παίρνει 25 μόρια!!!
Για να μην πιάσω και άλλες περιπτώσεις που βγάζουν μάτι.
Άσχετα αν με συμφέρει σε προσωπικό επίπεδο μια τέτοια κατάσταση, δεν μπορώ όμως να συμφωνήσω ούτε και υποστηρίξω τον παραλογισμό.

Και κάτι που θυμήθηκα, ψάχνοντας τα αρχεία της Ομοσπονδίας:
Θυμάστε άραγε την κατηγορία των "ξέμπαρκων" του Δασαρχείου που μπήκαν στο νόμο "από το πουθενά";
Ίσως πέρασε στα ψιλά την εποχή που γράφτηκε:
Αντιγράφω από την "Ενημέρωση σχετικά με τα δικαιολογητικά" (5/1/2011):
"Μετά από συνεννόηση της ΠΟΣΠΥΔ με την ηγεσία του Α.Π.Σ. και υπηρεσιακούς παράγοντες του Υπ. Δικαιοσύνης... για το εργατοτεχνικό προσωπικό των Δασαρχείων μπήκε εκ παραδρομής"
(Πατήστε εδώ για να διαβάστε το έγγραφο της Ομοσπονδίας)
Μάλιστα!!!
Μπήκε εκ παραδρομής!!!
Δηλαδή άνθρωποι που δεν είχαν καμία επαφή στις διαπραγματεύσεις για το νόμο, ούτε συνδικαλιστική εκπροσώπηση πέτυχαν κάτι που θα τους συμφέρει, χωρίς καν να το ζητήσουν.
Εκ παραδρομής!!!
Αν έχεις τύχη - μέσον θα το έλεγα - διάβαινε!!!
Να αναφερθώ και στους πρώην συναδέλφους (τους μη εν ενεργεία);
Το είχα επισημάνει από τότε, πως θα έχουν το δικαίωμα να συμμετέχουν και πρώην συνάδελφοι που η τελευταία τους χρονιά ήταν το 2008 (!!!) αλλά "φωνή βοώντος τη ερήμω"...
Και κάτι ακόμη, σχετικά με τη μισθοδοσία που θα έχουμε όταν και αν γίνουμε πυροσβέστες 5ετους υποχρέωσης.
Μην διαμαρτύρεστε που θα πάρουμε το μισθό που παίρναμε σαν συμβασιούχοι μείον τα επιδόματα ( λιγότερα 70+ ευρώ).
Τα είχε συμφωνήσει ο "πρόεδρος από τότε στη διαβούλευση:
"Τις τελευταίες ημέρες υπήρξαν επαφές της ΠΟΣΠΥΔ με υπηρεσιακούς παράγοντες από τους οποίους πληροφορηθήκαμε τα παρακάτω:
...Το Άρθρο 14 έχει αντικατασταθεί με τις μηνιαίες αποδοχές είναι αυτές που λαμβάνουν ως συμβασιούχοι πυροσβέστες ανάλογα με τα έτη προϋπηρεσίας και την οικογενειακή τους κατάσταση. Τονίσαμε ότι υπάρχει οικονομική διαφορά προς τα κάτω και μας υπενθύμισαν
Την γενική οικονομική κατάσταση της χώρας,
Τις απολύσεις στο Δημόσιο,
Την αναπροσαρμογή που έγινε και στους Αγροφύλακες (μηνιαίος μισθός 800-900 €),
Καθώς και τις πιθανότητες να υπαχθούν στο Δημόσιο πλέον τους επόμενους μήνες σε ενιαίο μισθολόγιο όλοι οι δημόσιοι υπάλληλοι
"
(Πατήστε εδώ για να διαβάσετε το έγγραφο)
Αλλά και εδώ φαίνεται η συμφωνία του "πρόεδρου" καθώς και ο λόγος:
"Αναφορικά δε με τη μισθολογική μας κατάταξη εφ’ όσον ενταχθούμε στο Πυροσβεστικό Σώμα τονίζουμε ότι πάγια θέση της Ομοσπονδίας είναι η υιοθέτηση του ύψους των αποδοχών που είχε θεσπιστεί για τους συνοριακούς φύλακες. Η ΠΟΣΠΥΔ θα εμμείνει στη θέση της αυτή, απλά πρέπει να υπενθυμίσουμε ότι ένα εκ των βασικότερων επιχειρημάτων μας, εδώ και πολλά χρόνια, προκειμένου να προσχωρήσει η ρύθμιση είναι ότι η Πολιτεία δεν θα επιβαρυνθεί οικονομικά από την τακτοποίησή μας, καθώς η αναλογία μας έναντι των πολιτών σε οικονομικό επίπεδο είναι 1 προς 5. Άλλωστε τούτο είχε καταγραφεί και στο πόρισμα της Επιτροπής του Υπουργείου Προστασίας του Πολίτη, με αποτέλεσμα να καταγραφεί και επισήμως ότι το κράτος έχει επιπρόσθετα και σημαντικό οικονομικό κίνητρο (βασικό την περίοδο που διανύουμε) να προχωρήσει στη ρύθμιση αυτή"
Ναι μεν εμμένουμε στις αποδοχές των συνοριοφυλάκων αλλά μην επιβαρύνουμε και την Πολιτεία!!!
Μην χάσει η Πολιτεία το "σημαντικό οικονομικό κίνητρο να προχωρήσει στη ρύθμιση αυτή" δηλαδή το κίνητρο των υπαμειβόμενων!!!
Έτσι για να μην ξεχνιόμαστε.
Κι ένα ψέμα (στα τόσα που έχει αναφέρει) του "προέδρου" που ίσως δεν θα το θυμάται κανείς:
"Στο σημείο αυτό τονίστηκε ότι γι’ αυτό θέλουν τον ακριβή αριθμό των θέσεων των ΥΕ ώστε να υπάρξουν ΔΥΟ κατηγορίες πυροσβεστών 5ετίας όπως έχει ζητήσει και η ΠΟΣΠΥΔ. Τις επόμενες ημέρες θα υπάρξει ακριβής ανάλυση και σύγκριση περί τα ισχύοντα για τις πληρωμές."
Δύο κατηγορίες πυροσβεστών 5ετίας!!!
Αυτοί του βάραγαν το νταούλι κι αυτός χόρευε!!!
Αυτά του έλεγαν κι αυτός τα επαναλάμβανε!!!
Ο αρχιπαπαγάλος!!!
Είδατε να υπάρχουν κατηγορίες Υ.Ε και Δ.Ε;
Ποιος "χρύσωνε το χάπι" και καθησύχαζε τους συναδέλφους;
Ποιος έταζε "λαγούς με πετραχήλια";
Τι έχουν να πουν τώρα οι "συνάδελφοι" της Ομοσπονδίας;
Ποιος, τόσες και τόσες φορές πέταγε στάχτη στα μάτια των συναδέλφων;
Ποιος ήταν αυτός που "υπεύθυνα" ενημέρωνε;
Συνάδελφοι βγάλτε για ακόμη μια φορά τα συμπεράσματα σας.

ikaria
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων: 1897
Ημερομηνία εγγραφής: 10/10/2009

Δημοσίευση  dim74 στό Τετ 17 Aug 2011, 20:30

ικαρια θελω να σε ρωτησω κατι παν στα θεματα των μοριων πολυτεκνιας και ποιοι τα δικαιουνται...επειδη σε πολλους συναδελφουν υπαρχει αγνοια...οποιος εχει ας πουμε 4 αδερφια
1)αν εχουν πεθανει οι γονεις του δεν δικαιουται τα μορια...αυτο το λυσαμε
2)αν ειναι ολα τα αδερφια μεγαλα σε ηλικια(ζει ενας τουλαχιστον γονεας) δικαιουται τα μορια?
3)αν αυτος ειναι παντρεμενος δικαιουται τα μορια?

dim74

Αριθμός μηνυμάτων: 100
Ημερομηνία εγγραφής: 12/11/2009

Δημοσίευση  ???????? στό Τετ 17 Aug 2011, 22:30

η απαντηση ειναι ναι στα ερωτηματα 2 και 3

????????
Επισκέπτης

Δημοσίευση  ikaria στό Πεμ 18 Aug 2011, 02:46

Συνάδελφε dim74, η απάντηση στα ερωτήματα που θέτεις έχει δωθεί από πριν στο συνάδελφο Dead Weather:
"Στο νόμο 3454/2006 (ΦΕΚ Α 75) και στο άρθρο 6 παράγραφος 4 (και όχι όπως από λάθος αναγράφεται ως 3 στο ΦΕΚ) αναφέρεται:
"Οι γονείς που απέκτησαν την πολυτεκνική ιδιότητα βάσει των διατάξεων του ν. 860/1979 (ΦΕΚ 2 Α΄), όπως και εκείνοι που την αποκτούν βάσει των διατάξεων του παρόντος, τη διατηρούν ισοβίως και απολαμβάνουν ισοβίως τα δικαιώματα που απορρέουν από την πολυτεκνική ιδιότητα, τα δε τέκνα τους προστατεύονται και απολαμβάνουν των δικαιωμάτων των τέκνων πολυτέκνων όσο διαρκεί η πολυτεκνική ιδιότητα έστω και του ενός γονέα
"
Επομένως αφού η πολυτεκνική ιδιότητα του γονέα διατηρείται ισοβίως τότε και τα τέκνα απολαμβάνουν τα δικαιώματα των τέκνων πολυτέκνων.
Ισόβια ο γονέας χαρακτηρίζεται πολύτεκνος, τα δε παιδιά του θα έχουν τα δικαιώματα που δικαιούνται σαν παιδιά πολύτεκνου όσο ο γονέας έχει την ιδιότητα αυτή.
Οι απαντήσεις στα ερωτήματα 2 και 3 είναι ΝΑΙ.

ikaria
Admin
Admin

Για μοριοδοτηση τριτεκνων - πολυτεκνων

Δημοσίευση  ???????? στό Πεμ 18 Aug 2011, 23:16

ikaria καταρχην σε ευχαριστω για τον χρονο που αφιερωσες για να απαντησεις στις αποριες μου
εχω γνωση αυτων που γραφεις η απορια μου ειναι, υποθετουμε οτι ενα τεκνο τριτεκνης οικογενειας που 8ελει να παρει μερος στον επικειμενο διαγωνισμο πενταετων πυροσβεστων εχουν πεθανει οι γονεις του, αυτος εχει το δικαιωμα να μοριοδοτηθει σαν τριτεκνος καταθετοντας αυτο το απλο χαρτι της οικογενειακης καταστασης που εκδιδουν οι δημοτικες αρχες ενω αντιθετα τεκνο πολυτεκνης οικογενειας που εχουν πεθανει οι γονεις του οπως η δικη μου περιπτωση δεν εχω το δικαιωμα να καταθεσω αυτο το χαρτι και να παρω εστω τα μορια που δικαιουται αυτος που ανηκει σε τριτεκνη οικογενεια και εχουν πεθανει οι γονεις του παρολο που ανηκω σε οικογενεια που εχει 3+2 τεκνα
και δεν εννοω να παρω το χαρτι απο την ΑΣΠΕ απλα ελεγα αν υπαρχει περιπτωση να καταθεσω χαρτι οικογενειακης καταστασης και να παρω και εγω τα μορια που θα παρει ενα τεκνο τριτεκνης οικογενειας που εχουν πεθανει οι γονεις του.
Θα ειχε καποια τυχη αν υπεβαλα ενα γραπτο ερωτημα στην Διοικηση ?
ευχαριστω και παλι !

Φιλε seddd ξερω τι οριζει η προκηρυξη σχετικα με την μοριοδοτηση συμβασιουχων πυροσβεστων στον διαγωνισμο
η ερωτηση ειναι
γιατι οι πρωτοι 23 μηνες που δουλεψα δινουν 10 μορια
ενω οι επομενοι 23 μηνες που δουλεψα δινουν 25 μορια
και δεν ενοω φιλε μου προυπηρεσια σε Δασαρχειο αλλα μονο μηνες
σαν συμβ. πυροσβεστης
δεν θα 'πρεπε να ειναι 10+10 'η 25+25 μορια ?
ελπιζω να εγινα κατανοητος
ευχαριστω

????????
Επισκέπτης

Δημοσίευση  ikaria στό Παρ 19 Aug 2011, 00:20

Συνάδελφε Dead Weather, η αρχική εξιστόρηση και το ερώτημα σου δεν έχει καμμία σχέση με αυτό που θέτεις τώρα.
Παρόλα αυτά, αν κατάλαβα καλά θέτεις το εξής ερώτημα:
1. Ενώ για το παιδί πολύτεκνης οικογένειας χρειάζεται να είναι ζωντανός ο ένας τουλάχιστον γονέας για το παιδί τρίτεκνης οικογένειας αυτό δεν είναι απαραίτητο.
2. Ενώ για το παιδί πολύτεκνης οικογένειας χρειάζεται βεβαίωση από την Α.Σ.Π.Ε, για το παιδί τρίτεκνης οικογένειας χρειάζεται μονάχα πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης.

Και λόγω των παραπάνω και για να παρακάμψεις το πρόβλημα που έχεις σκέφτεσαι "πονηρά" αντί να δηλώσεις παιδί πολύτεκνης οικογένειας (γιατί έχεις χάσει την ιδιότητα αυτή επειδή έχουν πεθάνει και οι δύο γονείς σου), να δηλώσεις παιδί τρίτεκνης οικογένειας.
Και όπως ανέφερες, ενώ είσαστε οικογένεια πολύτεκνη με 5 τέκνα, να δηλώσεις παιδί τρίτεκνης.

Αστείρευτη Ελληνική ευρηματικότητα!!!
Πρώτοι στην πατέντα!!!
Τι να σου πω, συνάδελφε.
Για δοκίμασε το, πλάκα θα έχει.
Πες μας κι εμάς τα αποτελέσματα.

ikaria
Admin
Admin

Δημοσίευση  ???????? στό Παρ 19 Aug 2011, 01:47

Αγαπητε ikaria
παρεξηγησες τις προθεσεις μου
νομιζω δεν διαβαζες ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ αυτο που σε ρωτησα
εαν επιθυμουσα να σκεφτω ''πονηρα'' οπως λες δεν θα σε ρωτουσα την γνωμη σου για να υποβαλω γραπτο ερωτημα στην Υπηρεσια για το θεμα αυτο !

επι της ουσιας
βλεπω σαν αδικια ενα τεκνο τριτεκνης οικογενοιας που οι γονεις του εχουν πεθανει
να απολαμβανει τα προνομια αυτα
ενω ενα τεκνο πολυτεκνης οικογενοιας να χανει τα προνομια αυτα οταν πεθανουν οι γονεις
δεν ηθελα να το παιξω ''πονηρος'' και να κρυψω καποια αδελφια μου
ηθελα να ξερω αν μπορω να παρω εστω τα μορια που δικαιουται τεκνο τριτεκνης
αφου ειμαι μελος τριτεκνης και ΠΛΕΟΝ (3+2 τεκνα) οικογενοιας

ανεξαρτητα αν θα γινω πιστευτος εκτος τα μισα πολυτεκνα εισητηρια για τα μεσα μεταφορας που εβγαζαν οι γονεις μου δεν εχω κανει χρηση των προνομιων αυτων
ακομη και σαν συμβασιουχος στην ΠΥ μοριδοτηθηκα το 2003 σαν μακροχρονια ανεργος και οχι σαν πολυτεκνος λογω κολυσιεργιας του συλογου πολυτεκνων στην πολη που ζω
αυτο ΑΠΛΩΣ το αναφερω δεν περιμενω βεβαια αναδρομικα τα οφελη της πολυτεκνιας!
Εν τελει αγαπητε θεωρω οτι πολλοι νομοι ειναι αδικοι και ευνοουν ''καποιους'' (χωρις αυτο να εχει σχεση με την δικια μου περιπτωση απολυτα)
δεν ειμαι ομως της αποψης ατομικα να παρακαμπτω τους νομους και να βρισκω πλαγια μεσα για να οφεληθω.
ευχαριστω για την φιλοξενια στο forum

????????
Επισκέπτης

Δημοσίευση  ???????? στό Παρ 19 Aug 2011, 16:48

με τα ιατρικα τι γινεται ικαρια περναμε γιατρους η οχι; Αλλοι λενε ναι αλλοι οχι ,περα απο τον πινακα που ξερω εσυ τι εχεις καταλαβει απο την προκηρυξη, γιατι υπαρχει μια συγχυση?

????????
Επισκέπτης

Δημοσίευση  ikaria στό Πεμ 25 Aug 2011, 09:40

Απάντηση στον Dead Weather
Συνάδελφε σε διάβασα προσεκτικότατα.
Το σημαντικότερο όλων: δεν παρεξήγησα τις προθέσεις σου ούτε είχα την πρόθεση.
Το σχόλιο μου στην ανάρτηση σου "Αστείρευτη Ελληνική ευρηματικότητα!!! Πρώτοι στην πατέντα!!!" ήταν αυθόρμητη αντίδραση.
Δεν σου κρύβω δε πως στην αρχή ένα "πονηρό χαμόγελο" πρέπει να σχηματίστηκε στο πρόσωπο μου.
Εν πάση περιπτώσει η σκέψη σου περί τρίτεκνου και πολύτεκνου μου άρεσε.
Μπορεί να θεωρηθεί και μια από τις αδυναμίες μου (μπορεί και να το χαρακτηρίσω χόμπι) να προσπαθώ να βρω κενά τους διάφορους νόμους.
Βέβαια δεν πιστεύω πως θα πιάσει.
Δυστυχώς με την περίπτωση σου βλέπουμε τις στρεβλώσεις και αδικίες που υπάρχουν σε νόμους και κανόνες.

Απάντηση στον λυκουργος
Συνάδελφε διαβάζοντας την προκήρυξη βλέπουμε πως υπάρχει Γ ΣΤΑΔΙΟ - ΥΓΕΙΟΝΟΜΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ.
Αυτό χωρίζεται σε 1. ΥΓΕΙΟΝΟΜΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΙΔΙΩΤΩΝ και σε 2. ΥΓΕΙΟΝΟΜΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΕΠΟΧΙΚΩΝ ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΩΝ.
Διαπιστώνουμε πως στις ΥΓΕΙΟΝΟΜΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΙΔΙΩΤΩΝ γίνεται αναφορά σχετικά με τα διαδικαστικά (πρόγραμμα υγειονομικών εξετάσεων, διατάξεις που θα προβλέπουν την εξέταση, δελτίο υγειονομικής εξέτασης, καταλληλότητα ή μη του υποψηφίου, αποκλεισμός ακατάλληλων, υγειονομική επιτροπή πρόσληψης).
Στις ΥΓΕΙΟΝΟΜΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΕΠΟΧΙΚΩΝ γίνεται αναφορά σε μια και μόνη γραμμή:
"Για τη διαπίστωση της σωματικής και ψυχικής υγείας εφαρμόζονται οι διατάξεις που ισχύουν για το μόνιμο εν ενεργεία Πυροσβεστικό Προσωπικό".
Καμία αντίστοιχη αναφορά με αυτή των ιδιωτών.
Ούτε πρόγραμμα εξετάσεων, ούτε δελτίο, ούτε καταλληλότητα υποψηφίων, ούτε αποκλεισμός ακατάλληλων, ούτε υγειονομική επιτροπή πρόσληψης.
Επομένως και με βάση τα παραπάνω και μόνο, καταλήγω στο συμπέρασμα πως οι συμβασιούχοι πυροσβέστες δεν θα περάσουν υγειονομικό έλεγχο.

Υ.Γ
Ο λόγος που καθυστέρησα να απαντήσω και στους δύο ήταν πως δεν ήθελα να "καπελώσω" άλλες πιο σημαντικές αναρτήσεις.

ikaria
Admin
Admin

moria gia thn prokirijh

Δημοσίευση  ieremias13 στό Πεμ 25 Aug 2011, 11:59

jerei kaneis symadelfos na moy pei,an enas synadelfos exei kai mhxanhs kai forthgo diploma an mporei na ta katauesei kai ta 2 kai na parei kai ta moria mhxanhs forthgoy h den exei to dikaioma kai prepei ena apo ta 2 diplomata; kai an ego to phra shmera to diploma an mporo na to kataueso h uelei ena xroniko diasthma gia na exo ayto to dikaioma;perimeno nea sas

ξέρεικανείς συνάδελφος να μου πει, αν ένας συνάδελφος έχει και μηχανής και φορτηγό δίπλωμα αν μπορεί να τα καταθέσει και τα 2 και να πάρει και τα μόρια μηχανής φορτηγού ή δεν έχει το δικαίωμα και πρέπει ένα από τα 2 διπλώματα; και αν εγώ το πήρα σήμερα το δίπλωμα αν μπορώ να το καταθέσω ή θέλει ένα χρονικό διάστημα για να το έχω αυτό το δικαίωμα; Περιμένω νέα σας.

Έχει επεξεργασθεί από τον/την ikaria στις Πεμ 25 Aug 2011, 15:36, 1 φορά (Λόγος της επεξεργασίας : Μετατροπή από greeklish σε Ελληνικά)

ieremias13

Αριθμός μηνυμάτων: 8
Ημερομηνία εγγραφής: 22/10/2009
Τόπος: κολαση

Δημοσίευση  ikaria στό Πεμ 25 Aug 2011, 12:39

Προειδοποίηση προς μέλος ieremias13
Παραβαίνεις βασικό κανόνα του φορουμ: Δεν γράφουμε σε greeklish.
Παρακαλώ να μην επαναληφθεί.

Στα ερωτήματα σου:
1. Τα διπλώματα κατατίθενται όλα (μοτοσικλέτας - φορτηγού) και παίρνει μόρια για το καθένα.
Αν δηλαδή έχεις μοτοσικλέτας και Γ κατηγορίας θα πάρεις:
2 μόρια για το δίπλωμα της μοτοσικλέτας + 3 μόρια για το Γ κατηγορίας.
Συνολικά θα πάρεις 5 μόρια.
2. Δεν απαιτείται να έχεις το δίπλωμα κάποιο χρονικό διάστημα. Στο π.δ 19/2003 για πρόσληψη δοκίμων πυροσβεστών έπρεπε να κατέχεις τα διπλώματα 6 μήνες πριν. Στην προκήρυξη των 5ετους υποχρέωσης δεν υπάρχει τέτοια υποχρέωση.

ikaria
Admin
Admin

Δημοσίευση  Dim36 στό Πεμ 25 Aug 2011, 23:14

Aν καποιος με ειδικοτητα μαχιμου καταθεσει επαγγελματικο διπλωμα,αν περασει στο διαγωνισμο διοριζεται απαραιτητως με ειδικοτητα οδηγου?

Dim36

Αριθμός μηνυμάτων: 70
Ημερομηνία εγγραφής: 11/01/2011
Τόπος: ΙΩΑΝΝΙΝΑ

Δημοσίευση  ikaria στό Πεμ 25 Aug 2011, 23:32

Και εδώ, στο θέμα των ειδικοτήτων υπάρχει κενό.
Ενώ στην κατηγορία των πολιτών αναφέρεται: "Το 60% των θέσεων που προκηρύσσονται για την κατηγορία αυτή καλύπτεται από υποψήφιους οι οποίοι κατέχουν επαγγελματική άδεια οδήγησης αυτοκινήτου Γ΄ Κατηγορίας και άνω" στην κατηγορία των εποχικών δεν γίνεται καμία τέτοια αναφορά.
Πόσους θα προσλάβει από οδηγούς, πόσους από μάχιμους δεν προκύπτει από πουθενά!!!
Θα μπορούσαμε θεωρητικά να υποθέσουμε πως όποιος συνάδελφος έχει και επαγγελματικό δίπλωμα θα πάρει παραπάνω μόρια, επομένως θα προκριθεί έναντι κάποιου που δεν θα έχει δίπλωμα.
Δεν είναι όμως και απαραίτητο.
Θα μπορούσε κάποιος μάχιμος να έχει παραπάνω μόρια και από ένα οδηγό.
Για να τελειώνω, τελικά πουθενά δεν προκύπτει δέσμευση σε υποψήφιο της κατηγορίας των εποχικών να προσληφθεί σαν οδηγός επειδή κατέθεσε επαγγελματικό δίπλωμα.
Διαπιστώνουμε λοιπόν ακόμη μια "στρέβλωση" στο διαγωνισμό.

Υ.Γ
Για αναρωτηθείτε, πόσοι οδηγοί και πόσοι μάχιμοι θα αποκλειστούν από μια υπηρεσία;
Δεν θα αλλάξει η οργανική δύναμη με αυτούς τους αποκλεισμούς;
Πως θα βγουν υπηρεσίες (βάρδιες) και επανδρώσεις περιπολικών με την νέα σύνθεση προσωπικού που θα προκύψει;
Για παράδειγμα, αν έχουμε μια υπηρεσία που οι συμβασιούχοι οδηγοί ήταν 12 και οι μάχιμοι 18 και τώρα προσληφθούν 7 οδηγοί και 15 μάχιμοι, πως θα επανδρωθούν τα περιπολικά;
Πως θα επανδρωθούν με 8 άτομα προσωπικό λιγότερο;
Πως θα επανδρωθούν με 5 οδηγούς και 3 μάχιμους λιγότερους;
Του κουτρούλη ο γάμος...

ikaria
Admin
Admin

Σελίδα 1 από 2 1, 2  Next

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης