Σεπτέμβριος 2017
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

Ημερολόγιο Ημερολόγιο

Σκέψεις με λογική...

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω

Στα ποσα μορια πιστευεται θα ειναι η βαση?

20% 20% 
[ 4 ]
10% 10% 
[ 2 ]
25% 25% 
[ 5 ]
25% 25% 
[ 5 ]
15% 15% 
[ 3 ]
5% 5% 
[ 1 ]
0% 0% 
[ 0 ]
0% 0% 
[ 0 ]

Σύνολο Ψήφων : 20

Απ: Σκέψεις με λογική...

Δημοσίευση  ikaria Την / Το Δευ 26 Σεπ 2011, 13:01

Συνάδελφε dim82gr, σε καλωσορίζω στο φόρουμ.
Επιγραμματικά (αναλυτικά έχουμε αναφερθεί κάμποσες φορές εδώ μέσα) η τοποθέτηση μου είναι η εξής:
Το πόσοι θα είναι οι συνάδελφοι με Ι+, με δημοτικό, με Γυμνάσιο και λοιπές προϋποθέσεις δεν έχει καμία σχέση με τον πίνακα που είχε κυκλοφορήσει την άνοιξη.
Οι λόγοι είναι δύο:
1. Είναι γενικός και όχι ειδικός και κατά περίπτωση.
Εξηγούμαι: έστω πως 100 αναφέρονται ως Ι5, 100 ως έχοντες ηλικία πάνω από 57 ετών, 100 χωρίς απολυτήριο δημοτικού και 100 χωρίς απολυτήριο Γυμνασίου.
Για πείτε μου, πόσοι θα είναι οι αποκλειόμενοι;
Θα είναι 100, 200, 300, 400 ή κάποιο νούμερο ανάμεσα στα παραπάνω;
Για σκεφτείτε το.
2. Το ότι κάποιοι δήλωναν πως δεν έχουν απολυτήριο δημοτικού ή γυμνασίου (κατά περίπτωση) αυτό δεν σημαίνει πως δεν θα προσκομίσουν κάποιο απολυτήριο (νόμιμο ή παράνομο).
Το ότι κάποιοι δήλωναν ως Ι2, Ι3, Ι4 αυτό δεν σημαίνει πως έκαναν ενέργειες και τελικά κατόρθωσαν να αλλάξουν το Ιώτα τους.
Γι' αυτό λοιπόν μην ανατρέχετε στον πίνακα που είχε δημοσιευτεί.
Και να θυμάστε πως "η στατιστική είναι το ψεύδεστε δια των αριθμών".

Σχετικά με το θέμα της αντίδρασης του καθένα μας σε όποιου είδους παρανομία πέσει στην αντίληψη μας, δεν θα διαφωνήσω.
Όλα είναι καλά, όλοι είμαστε αγαπημένοι όταν ο ένας δεν "πατάει το πόδι το άλλου".
Τα πράγματα αρχίζουν και χαλάνε οι σχέσεις όταν κάποιος θίξει τα συμφέροντα σου.
Το παρήγορο σε αυτή την υπόθεση είναι πως "στους πίνακες των επιτυχόντων, καταχωρίζονται αναλυτικά οι βαθμολογίες κατά κριτήριο και η συνολική βαθμολογία".
Δηλαδή ο κάθε ενδιαφερόμενος εκ των πραγμάτων θα μπορεί να ελέγχει τους παραπάνω από αυτόν.
Το μόνο δύσκολο (τεχνικά) είναι πως τα αποτελέσματα δεν θα είναι κατά υπηρεσία αλλά σε επίπεδο επικράτειας.
Έτσι θα χρειαστεί να ελέγξουμε 3.400 επιτυχόντες και όπου βρίσκουμε κάποιο γνωστό με "ουρανοκατέβατη" μοριοδότηση να τον καταγγέλλουμε.
Στο ερώτημα σου, αν μπορεί να ελεγχθούν τα χαρτιά του Ιανουαρίου σε σχέση με αυτά που τελικά κατατέθηκαν, απαντώ κατηγορηματικά ΟΧΙ.
Τότε είχα καταγγείλει και το Α.Π.Σ και την Π.Ο.Σ.ΠΥ.Δ για το παράνομο της συλλογής και της επεξεργασίας προσωπικών δεδομένων και από τη μεριά του Α.Π.Σ και από την Ομοσπονδία.

Όντως, ο νόμος για τους πυροσβέστες 5ετους υποχρέωσης μπάζει από παντού.
Μπάζει και στη μεταχείριση των συμβασιούχων έναντι των πολιτών αλλά ακόμη και των ίδιων των συμβασιούχων μεταξύ τους (μοριοδότηση προϋπηρεσίας).
Και δυστυχώς μπάζει και στις συνθήκες εργασίας και αμοιβής όσων τελικά ενταχτούν στη ρύθμιση.
Σε αυτό το θέμα οι συμβασιούχοι πυροσβέστες δικαιούμαστε να λέμε πως έχουμε την πρωτοτυπία!!!
Συμφωνήσαμε να διαγραφεί η παράγραφος του σ/ν "Για τα οικονομικά των Επικουρικών Πυροσβεστών εφαρμόζονται ανάλογα οι διατάξεις του άρθρου 5 του ν.2622/1998 όπως ισχύει σήμερα" και να αντικατασταθεί με αυτό: "οι μηνιαίες αποδοχές των Πυροσβεστών Πενταετούς Υποχρέωσης να είναι ίδιες με αυτές που λαμβάνουν ως Εποχικοί Πυροσβέστες"
Σχετικά με την ψηφοφορία που έβαλες, επί της ουσίας δεν προσφέρει τίποτα.
Όμως, θα ήθελα οι συνάδελφοι, μέλη του φόρουμ να απαντήσουν, έτσι για να δω τον τρόπο σκέψης.
Εντύπωση μου κάνει (και δεν διαφωνώ καθόλου) που έβαλες σαν βάση της ψηφοφορίας τα 32 μόρια.
Αν δεν με απατά η μνήμη μου (γέρος άνθρωπος είμαι βλέπεις) υπήρχαν κάποιοι (η Ομοσπονδία και τα παπαγαλάκια της θαρρώ πως ήταν) που υποστήριζαν πως όλοι όσοι έχουν τα κριτήρια που ζητάει ο νόμος θα ήταν μέσα.
Αυτό σημαίνει πως (σύμφωνα με τα λεγόμενα τους) η βάση θα πρέπει να είναι 25 (τριετία) + 2 (Δημοτικό) = 27 μόρια.
Να μην πάω και στο ακραίο, 6 (2010 ή 2009 ή 2008 ) + 2 Χ 5 (χρόνια) + 2 (Δημοτικό) = 18 μόρια.
Αυτά τα ολίγα και εν αναμονή…

Υ.Γ
1. Ο διαγωνισμός δεν εποπτεύεται από το Α.Σ.Ε.Π, απλά συμμετέχει ένα μέλος του.
2. Πιστεύω πως εάν θέλουν τα πρώτα αποτελέσματα της μοριοδότησης μπορούν να ανακοινωθούν άμεσα.
Από τη στιγμή που καταχωρούνταν αυθημερόν στο σύστημα, μπορούν και να ανακοινωθούν.
Το μόνο που μένει είναι ένας τελικός έλεγχος των όσων έχουν καταχωρηθεί και κάποιος να αναλάβει την ευθύνη να υπογράψει για το "καλώς έχει".
3. Σχετικά με το πότε θα ανακοινωθούν τα αποτελέσματα (πρόχειρα και οριστικα):
Αν κάποιος έχει το κουράγιο (δεν το έχω, καθότι μεγάλος άνθρωπος και στενόμυαλος όπως μου προσάπτει _ το στενόμυαλος - ο απατεωνάκος μπλόγκερ), ας ψάξει να βρεί στην προκήρυξη των μονίμων υπαλλήλων του 2008, πότε έγινε και πότε βγήκαν τα οριστικά αποτελέσματα.
ikaria
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2125
Ημερομηνία εγγραφής : 10/10/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δημοσίευση  dim74 Την / Το Τρι 27 Σεπ 2011, 10:46

dim82 κανεις πολλες αυθαιρετες και λανθασμενες σκεψεις...πρωτον ποιος σου ειπε πως ατομα που δεν εχουν τα απαιτουμενα προσοντα δεν εκαναν αιτηση?η ιδια η ποσπυδ μιλα σε ανακοινωση της για πολλες απορριπτικες αιτησεις συμβασιουχων πυροσβεστων!εχουν κανει λοιπον και του 2009,και με δημοτικο μετα το 80 αιτησειςποσοι ειναι αυτοι αγωστο!οποτε στις 4500 λεμε τωρα αιτησεις θα αφαιρεθουν και αυτοι...ακομα δεν βαζεις εναν παραγοντα σημαντικο...τους παλιους συναδελφους που παραιτηθηκαν και θελουν να γυρισουν παλι τωρα!ειναι αρκετοι!
οποτε στις 4500 αιτησεις δεν ειναι μονο 900 τα ατομα απο εμας που δεν εκαναν αιτηση αλλα παραπανω γιατι πρεπει να υπολογισουμε και αυτους που εγραψα πριν!τωρα για ποινικα και Ι δεν κανω καμια προβλεψη...

dim74

Αριθμός μηνυμάτων : 100
Ημερομηνία εγγραφής : 12/11/2009

Δημοσίευση  ikaria Την / Το Τρι 27 Σεπ 2011, 11:13

Οι εν ενεργεία συμβασιούχοι πυροσβέστες είναι 5.385
Οι θέσεις των πυροσβεστών 5ετους υποχρέωσης είναι 3.400
Οι αποκλειόμενοι από τη ρύθμιση συνάδελφοι είναι 1.985
Καθόμαστε και κάνουμε προβλέψεις ποιοι από εμάς (τους έχοντες τα τυπικά προσόντα συμμετοχής) θα μείνουν εκτός.
Είχαμε τα λεφτά, αγοράσαμε το λαχείο και τώρα αγωνιούμε αν η κλήρωση θα βγάλει το δικό μας λαχνό ή όχι.
Υπομονή συνάδελφοι.
Θα γίνει η κλήρωση!!!
Το ταμείο όμως θα έχει λεφτά;
Θα προσληφτούμε, όσοι από εμάς πετύχουμε;
Ή θα είμαστε επιτυχόντες αλλά μη προσληφθέντες;
Αλλά ξέχασα, υπάρχουν και "δυνατότητες για όσους μείνουν εκτός διαγωνισμού" που προτείνουν οι νομικοί σύμβουλοι της Ομοσπονδίας!!!
(για το θέμα θα αναφερθώ σε προσεχή ανάρτηση)
Κάποια πρόταση για όσους συναδέλφους μείνουν εκτός να δω συνάδελφοι.
Και να μην μείνει μόνο ως πρόταση, αλλά να γίνει και πράξη...

ikaria
Admin
Admin

Δημοσίευση  ikaria Την / Το Τετ 28 Σεπ 2011, 14:06

Συνάδελφε και μέλος dim82gr, ειλικρινά δεν μπορώ να αντιληφθώ που είδες έστω και ίχνος ειρωνικής απάντησης στην ανάρτηση σου.
Σε διαβεβαιώνω πως και δεν σε ειρωνεύτηκα, αλλά ούτε είχα και τέτοια πρόθεση.
Ποιος ο λόγος εξάλλου;
Θα ήθελα όμως, να μου υποδείκνυες το σημείο που είναι - κατά τη γνώμη σου - ειρωνικό.

Για το "ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΝΑ ΜΙΛΑΣ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΕ ΤΟ" και πάντα χωρίς να αποδέχομαι πως σε ειρωνεύτηκα, θα ήθελα να πω μερικά πράγματα.
Το ότι αυτό το φόρουμ είναι το μοναδικό ελεύθερο στον καθένα {b]βήμα[/b] να εκθέσει τις απόψεις του, τους προβληματισμούς του, τις απορίες, τις ενστάσεις του, δεν σου λέει τίποτα;
Το ότι επί 2 ακριβώς χρόνια δίνεται η δυνατότητα στον καθένα να εκθέτει τις όποιες σκέψεις του, για οποιοδήποτε θέμα (ακόμη και έξω από τη συντεχνία μας) δεν λέει τίποτα;
Ή μάλλον συνηγορεί υπέρ του ότι έχω το φόρουμ για να μιλάω μόνος μου;
Ενδεχομένως με αυτά που γράφω, να στενοχωρώ κάποιους.
Ίσως και να ξεβολεύω.
Ιδού όμως η Ρόδος, ιδού και το πήδημα.
Ιδού πεδίο δόξης λαμπρό, ο καθένας να κάνει τον αντίλογο.
Και για να τελειώνω, αν ήθελα να είχα απλά ένα βήμα για να γράφω μόνος μου τότε θα είχα κάνει ένα μπλογκ, όπου μόνος μου θα έκανα τις αναρτήσεις, κανένας δεν θα είχε το δικαίωμα (έτσι εξάλλου λειτουργεί ένα μπλογκ) να κάνει δικές του αναρτήσεις και θα είχα αφαιρέσει τη δυνατότητα αποστολής σχολίων.
Κοντολογίς, όπως ακριβώς δουλεύουν και τα 13 τον αριθμό (!!!) συντεχνιακά μπλογκ.
Τελικά, πιστεύω πως παρεξήγησες συνάδελφε τα όσα είχα γράψει.

Ως προς τα υπόλοιπα:
* Συνάδελφε, το ότι αναφέρω πως "Οι εν ενεργεία συμβασιούχοι πυροσβέστες είναι 5.385" είναι γιατί αυτοί οι 5.385 είναι οι άμεσοι συνάδελφοι μου.
Γι' αυτούς αγωνίζομαι και αγωνιώ: για τους εν ενεργεία.
Το αν τελικά μοριοδοτούνται 5.450 ή 6.300 ή 8.200 αυτό δεν με απασχολεί.
Με απασχολεί που θα αποκλειστούν κάποιοι από τους εν ενεργεία 5.385 συναδέλφους μου.
Και αυτοί θα είναι 1.985 συνάδελφοι.
Που τελικά μπορεί να είναι και περισσότεροι, καθώς ο νόμος δίνει τη δυνατότητα να συμμετέχουν και οι πρώην συνάδελφοι, δηλαδή οι όχι εν ενεργεία.
Επομένως, κάνοντας χρήση του νόμου, κάποιοι μη εν ενεργεία (πρώην) όλο και κάποιες θέσεις εν ενεργεία συναδέλφων θα κόψουν.
Όπως βλέπεις συνάδελφε, για τα δικά μου αγύριστα μυαλά δεν έχει σημασία το ποιος θα μείνει εκτός αλλά το ότι κάποιοι θα μείνουν εκτός.
Ίσως διαβάζοντας κάποιες αναρτήσεις μου θα καταλάβεις τις θέσεις μου, το τι πιστεύω και για το τι αγωνίζομαι.

Στο αν πιστεύω ότι θα κοπούν πυροσβέστες, απαντώ: και γιατί όχι;
Ναι, ελλείψεις υπάρχουν.
Τα κενά ανέρχονται στις 4.200 θέσεις.
Ε, και;
Υπάρχει ο "στρατηγός άνεμος", οι "ασύμμετρες απειλές", οι αποδιοπομπαίοι τράγοι - στρατηγοί!!!
Ήδη αποφασίστηκε το κλείσιμο κλιμακίων.
Η αναδιοργάνωση του Π.Σ και αυτό το σκοπό έχει: την ανακατανομή του ήδη υπάρχοντος προσωπικού.
Μειώνοντας τις οργανικές θέσεις, δεν έχεις σαν αποτέλεσμα να μειώνεις τα κενά;
Μέχρι και να εμφανίσεις περίσσεμα προσωπικού μπορείς.
Μας διαφεύγει η είσοδος στο Π.Σ των Μ.Κ.Ο;
Μας διαφεύγει η είσοδος στο Π.Σ των Δήμων;
Μας διαφεύγει η είσοδος στο Π.Σ των εθελοντικών ομάδων;

Κι εν πάση περιπτώσει, βλέπουμε γύρω μας το δημόσιο τομέα να συρρικνώνεται, μέχρις εξαφάνισης του.
Λες το Π.Σ να τη γλυτώσει;
Και στο κάτω κάτω της γραφής, αυτή είναι η εκτίμηση μου και μόνο αυθαίρετη δεν είναι.

ikaria
Admin
Admin

Δημοσίευση  ikaria Την / Το Πεμ 29 Σεπ 2011, 08:31

Μέχρι να διαλευκάνεις το μυστήριο συνάδελφε λυκουργος, δεν μας αναφέρεις ποιοι είναι αυτοί οι "ύποπτοι ρόλοι" και οι "ύποπτες υποθέσεις";
Θεωρώ πως οι χαρακτηρισμοί αυτοί είναι άκρως συκοφαντικοί.
Αναμένουμε λοιπόν τη λύση...

ikaria
Admin
Admin

Δημοσίευση  ikaria Την / Το Πεμ 29 Σεπ 2011, 11:06

Δεν θα διαφωνήσω καθόλου.
Εξάλλου τις θέσεις μου πάνω στο συγκεκριμένο θέμα τις έχω καταθέσει δημόσια και έγκαιρα, όταν είχε δημιουργηθεί ανάρτηση από το μέλος delpiero με τίτλο "Προκήρυξη 5ετίας - Πλαστοί Απολυτήριοι Τίτλοι Λυκείου".
Πατώντας εδώ μπορείς να διαβάσεις τις θέσεις, τόσο τις δικές μου όσο και των άλλων μελών.
Θα κάνω μόνο μια επισήμανση "νομικού" περιεχόμενου.
Πρέπει να ανακοινωθεί ο πίνακας για να κάνει κάποιος ένσταση/καταγγελία για χρήση πλαστού δικαιολογητικού.
Δεν μπορεί να επέμβεις προληπτικά παρά μόνο κατασταλτικά.

Σχετικά με το άλλο το θέμα περί περίεργων καταστάσεων και υποθέσεων που έβαλε ο συνάδελφος λυκουργος, υπομονή συνάδελφε.
Ας ελπίσουμε πως δεν θα μας κρατήσει σε αγωνία και θα κάνει τις αποκαλύψεις που οφείλει, έτσι ώστε να "διαλευκανθεί το μυστήριο" και να δοθεί απάντηση σε αυτό το "πελώριο γιατί".
Συμπληρωματικά και όσο αφορά το πρόσωπό μου, την ανάρτηση του συναδέλφου εκτός από συκοφαντική τη θεωρώ και προσβλητική.
Οψόμεθα...

Υ.Γ
Υπενθυμίζω πως εκκρεμεί από 7 Αυγούστου απάντηση/τοποθέτηση του λυκουργος (πατήστε εδώ)
ikaria
Admin
Admin

Δημοσίευση  ikaria Την / Το Πεμ 29 Σεπ 2011, 14:12

Συνάδελφε dim82gr, υπάρχουν λέξεις/χαρακτηρισμοί που προσδιορίζουν μια κατάσταση, που θεωρούνται απαξιωτικές ή/και υβριστικές.
Και ειδικά όταν χρησιμοποιούνται γι' αυτό το λόγο.
Στην επισήμανση του μέλους Epoxikos, το κάνεις ακόμα και υβριστικό: "μοσχαρια χοντρα".
Εκτός του ότι είναι αντισυναδελφικός, κυρίως είναι απαξιωτικός της ανθρώπινης ύπαρξης και προσωπικότητας ο χαρακτηρισμός "μοσχαρια χοντρα".
Συνάδελφε, πιστεύω πως αν θέλουμε να πούμε κάτι, μπορούμε να το πούμε με πιο ήπιες εκφράσεις, χωρίς να θίγουμε την προσωπικότητα κανενός.

Στο ερώτημα που έθεσες, η απάντηση είναι όχι.

ikaria
Admin
Admin

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης