Συμβασιούχος Πυροσβέστης
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Μάρτιος 2024
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Ημερολόγιο Ημερολόγιο


Κατακερματισμός – ξεκατίνιασμα – ανθρωποφαγία - κατάντια

Πήγαινε κάτω

Κατακερματισμός – ξεκατίνιασμα – ανθρωποφαγία - κατάντια Empty Κατακερματισμός – ξεκατίνιασμα – ανθρωποφαγία - κατάντια

Δημοσίευση  pezoporos Τρι 29 Νοε 2011, 11:08

Ενίοτε όποιος σκάβει το λάκκο του άλλου πέφτει ο ίδιος μέσα. Τέτοιο ξεβράκωμα δεν έχω ξαναδεί. Όταν ορισμένοι θεωρούσανε ότι τακτοποιούν τον κώλο τους οι ρυθμίσεις του νομοσχεδίου ήταν καλές, τώρα που ενδέχεται κάποιοι να μείνουν εκτός, όλα τα «επιχειρήματα» στον ανεμιστήρα και όποιον πάρει ο χάρος. Παράλληλα επιχειρήματα εναντίον του νομοσχεδίου, χαρακτηρισμοί εναντίον των συναδέρφων που δεν σεβάστηκαν την …μοιρασιά που προηγήθηκε, υπέρ της «νομιμότητας» που παραβιάζουν τόσο το νομοσχέδιο – όσο και οι συνάδελφοι. Το ξεκατίνιασμα που λαμβάνει χώρα δεν με χαλάει καθόλου, όλα τα άπλυτα στην φόρα. Δυστυχώς στο τέρμα δεν υπάρχει η «κάθαρση» όπως στην τραγωδία αλλά η σήψη και γι’ αυτό μου είναι δύσκολο να φανταστώ μια καλύτερη επόμενη μέρα για τον κλάδο.

Στην Λέσβο επιτυχόντες είναι εξήντα από τους ενενήντα-δύο, ακριβώς το πανελλαδικό ποσοστό. Όμως τώρα αυτοί οι τριάντα-δύο που μένουνε εκτός ρύθμισης αποκτήσανε πρόσωπο, είναι ο Μήτσος που έχει τέσσερα παιδιά, ο Κώστας που είναι μικρός ακόμα, ο Αντώνης που είναι νιόπαντρος, ο Νίκος που κάνει δέκα χρόνια την δουλειά και είναι σαράντα ετών. Αυτοί όλοι έχουν έναν επιπλέον λόγο ώστε να περιμένουν ακόμα λιγότερα από το μέλλον τους. Την Κυριακή πάμε σε συνέλευση η οποία όπως εγώ αντιλαμβάνομαι δεν θα είναι συνέλευση του Σωματείου αλλά συνέλευση των «επιτυχόντων» του διαγωνισμού. Οι ενστάσεις και τα κακεντρεχή σχόλια πέφτουνε βροχή επί δικαίων και αδίκων. Κατακερματισμός – ξεκατίνιασμα – ανθρωποφαγία - κατάντια.

pezoporos

Αριθμός μηνυμάτων : 53
Reputation : 4
Ημερομηνία εγγραφής : 02/11/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης