Συμβασιούχος Πυροσβέστης
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Μάης 2024
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Ημερολόγιο Ημερολόγιο


ΑΚΟΜΗ ΟΚΤΩ (8) ΕΠΟΧΙΚΟΙ ΣΥΜΒΑΣΙΟΥΧΟΙ ΑΠΟΛΥΘΗΚΑΝ ΛΟΓΩ ΣΩΜΑΤΙΚΗΣ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑΣ

2 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

ΑΚΟΜΗ ΟΚΤΩ (8) ΕΠΟΧΙΚΟΙ ΣΥΜΒΑΣΙΟΥΧΟΙ ΑΠΟΛΥΘΗΚΑΝ ΛΟΓΩ ΣΩΜΑΤΙΚΗΣ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑΣ Empty ΑΚΟΜΗ ΟΚΤΩ (8) ΕΠΟΧΙΚΟΙ ΣΥΜΒΑΣΙΟΥΧΟΙ ΑΠΟΛΥΘΗΚΑΝ ΛΟΓΩ ΣΩΜΑΤΙΚΗΣ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑΣ

Δημοσίευση  ikaria Τρι 31 Ιουλ 2012, 17:52

ΑΚΟΜΗ ΟΚΤΩ (8) ΕΠΟΧΙΚΟΙ ΣΥΜΒΑΣΙΟΥΧΟΙ ΑΠΟΛΥΘΗΚΑΝ ΛΟΓΩ ΣΩΜΑΤΙΚΗΣ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑΣ 81840486
ΑΚΟΜΗ ΟΚΤΩ (8) ΕΠΟΧΙΚΟΙ ΣΥΜΒΑΣΙΟΥΧΟΙ ΑΠΟΛΥΘΗΚΑΝ ΛΟΓΩ ΣΩΜΑΤΙΚΗΣ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑΣ 76568056

ΑΚΟΜΗ ΟΚΤΩ (8) ΕΠΟΧΙΚΟΙ ΣΥΜΒΑΣΙΟΥΧΟΙ ΑΠΟΛΥΘΗΚΑΝ ΛΟΓΩ ΣΩΜΑΤΙΚΗΣ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑΣ 24356774
ΑΚΟΜΗ ΟΚΤΩ (8) ΕΠΟΧΙΚΟΙ ΣΥΜΒΑΣΙΟΥΧΟΙ ΑΠΟΛΥΘΗΚΑΝ ΛΟΓΩ ΣΩΜΑΤΙΚΗΣ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑΣ 24989204

ΑΚΟΜΗ ΟΚΤΩ (8) ΕΠΟΧΙΚΟΙ ΣΥΜΒΑΣΙΟΥΧΟΙ ΑΠΟΛΥΘΗΚΑΝ ΛΟΓΩ ΣΩΜΑΤΙΚΗΣ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑΣ 35664793
ΑΚΟΜΗ ΟΚΤΩ (8) ΕΠΟΧΙΚΟΙ ΣΥΜΒΑΣΙΟΥΧΟΙ ΑΠΟΛΥΘΗΚΑΝ ΛΟΓΩ ΣΩΜΑΤΙΚΗΣ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑΣ 25484825

ΑΚΟΜΗ ΟΚΤΩ (8) ΕΠΟΧΙΚΟΙ ΣΥΜΒΑΣΙΟΥΧΟΙ ΑΠΟΛΥΘΗΚΑΝ ΛΟΓΩ ΣΩΜΑΤΙΚΗΣ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑΣ 16464424
ΑΚΟΜΗ ΟΚΤΩ (8) ΕΠΟΧΙΚΟΙ ΣΥΜΒΑΣΙΟΥΧΟΙ ΑΠΟΛΥΘΗΚΑΝ ΛΟΓΩ ΣΩΜΑΤΙΚΗΣ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑΣ 19642352

ΑΚΟΜΗ ΟΚΤΩ (8) ΕΠΟΧΙΚΟΙ ΣΥΜΒΑΣΙΟΥΧΟΙ ΑΠΟΛΥΘΗΚΑΝ ΛΟΓΩ ΣΩΜΑΤΙΚΗΣ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑΣ 96275692
ΑΚΟΜΗ ΟΚΤΩ (8) ΕΠΟΧΙΚΟΙ ΣΥΜΒΑΣΙΟΥΧΟΙ ΑΠΟΛΥΘΗΚΑΝ ΛΟΓΩ ΣΩΜΑΤΙΚΗΣ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑΣ 65822458



ΑΚΟΜΗ ΟΚΤΩ (8) ΕΠΟΧΙΚΟΙ ΣΥΜΒΑΣΙΟΥΧΟΙ ΑΠΟΛΥΘΗΚΑΝ ΛΟΓΩ ΣΩΜΑΤΙΚΗΣ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑΣ 74136228
ΑΚΟΜΗ ΟΚΤΩ (8) ΕΠΟΧΙΚΟΙ ΣΥΜΒΑΣΙΟΥΧΟΙ ΑΠΟΛΥΘΗΚΑΝ ΛΟΓΩ ΣΩΜΑΤΙΚΗΣ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑΣ 29519632

ΑΚΟΜΗ ΟΚΤΩ (8) ΕΠΟΧΙΚΟΙ ΣΥΜΒΑΣΙΟΥΧΟΙ ΑΠΟΛΥΘΗΚΑΝ ΛΟΓΩ ΣΩΜΑΤΙΚΗΣ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑΣ 35137541
ΑΚΟΜΗ ΟΚΤΩ (8) ΕΠΟΧΙΚΟΙ ΣΥΜΒΑΣΙΟΥΧΟΙ ΑΠΟΛΥΘΗΚΑΝ ΛΟΓΩ ΣΩΜΑΤΙΚΗΣ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑΣ 98782315

ΑΚΟΜΗ ΟΚΤΩ (8) ΕΠΟΧΙΚΟΙ ΣΥΜΒΑΣΙΟΥΧΟΙ ΑΠΟΛΥΘΗΚΑΝ ΛΟΓΩ ΣΩΜΑΤΙΚΗΣ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑΣ 35243699
ΑΚΟΜΗ ΟΚΤΩ (8) ΕΠΟΧΙΚΟΙ ΣΥΜΒΑΣΙΟΥΧΟΙ ΑΠΟΛΥΘΗΚΑΝ ΛΟΓΩ ΣΩΜΑΤΙΚΗΣ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑΣ 94062187

ΣΧΟΛΙΟ
Ακόμη οκτώ συνάδελφοι συμβασιούχοι εποχικοί έχασαν τη δουλειά τους λόγω Σωματικής Ικανότητας (Ιώτα) και όλοι από την Π.Υ Βόλου, ο ένας εξ' αυτών ήταν και επιλαχών Π.Π.Υ.
Μέχρι στιγμής, οι αποδεδειγμένα απολυθέντες λόγω Σωματικής Ικανότητας έφτασαν αισίως τους έντεκα (11).
Συνεχίστε την καλοκαιρινή σας ραστόνη εργατοπατερούληδες και εργατομητερούλες.
Κι εσείς συνάδελφοι μπλόγκερς και διαχειριστές σελίδων του φατσοβιβλίου, συνεχίστε σαν να μην μάθατε τίποτα για το "φόνο".
Ασχοληθείτε με την αναπαραγωγή δελτίων συμβάντων.
Μην τυχόν και ταράξετε τα λιμνάζοντα αναδεικνύοντας ζητήματα που απασχολούν τους συναδέλφους μας.
Συγχαρητήρια!!!
Είμαι σίγουρος πως μπορείτε και χειρότερα...

Υ.Γ
Άντε να πάρουμε και το πελεκίδιο και μετά ποιος μας πιάνει.
Έρχονται και οι ταυτότητες!!!
ikaria
ikaria
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2253
Reputation : 104
Ημερομηνία εγγραφής : 10/10/2009
Ηλικία : 62

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΑΚΟΜΗ ΟΚΤΩ (8) ΕΠΟΧΙΚΟΙ ΣΥΜΒΑΣΙΟΥΧΟΙ ΑΠΟΛΥΘΗΚΑΝ ΛΟΓΩ ΣΩΜΑΤΙΚΗΣ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑΣ Empty Απ: ΑΚΟΜΗ ΟΚΤΩ (8) ΕΠΟΧΙΚΟΙ ΣΥΜΒΑΣΙΟΥΧΟΙ ΑΠΟΛΥΘΗΚΑΝ ΛΟΓΩ ΣΩΜΑΤΙΚΗΣ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑΣ

Δημοσίευση  PyroMania1 Παρ 03 Αυγ 2012, 00:21

Μωρέ και ΠΕΛΕΚΙΔΙΟ θα πάρουμε και ΤΑΥΤΟΤΗΤΕΣ θα πάρουμε και τα ΠΑΝΤΑ θα πάρουμε.
Η αιτία του κακού γι αυτά που γίνονται ΞΕΡΕΙΣ που ειναι.
Απλά το λες "στην ουρά του σκύλου, για να το ακούσει ο ΣΚΥΛΟΣ" κακώς όμως. Κατευθείαν στα "μούτρα" του έπρεπε να τα πεις.

PyroMania1

Αριθμός μηνυμάτων : 54
Reputation : 2
Ημερομηνία εγγραφής : 15/07/2012
Τόπος : Καλαμάτα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΑΚΟΜΗ ΟΚΤΩ (8) ΕΠΟΧΙΚΟΙ ΣΥΜΒΑΣΙΟΥΧΟΙ ΑΠΟΛΥΘΗΚΑΝ ΛΟΓΩ ΣΩΜΑΤΙΚΗΣ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑΣ Empty Απ: ΑΚΟΜΗ ΟΚΤΩ (8) ΕΠΟΧΙΚΟΙ ΣΥΜΒΑΣΙΟΥΧΟΙ ΑΠΟΛΥΘΗΚΑΝ ΛΟΓΩ ΣΩΜΑΤΙΚΗΣ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑΣ

Δημοσίευση  ikaria Παρ 03 Αυγ 2012, 00:27

Καταρχή, σε καλωσορίζω στο φόρουμ.

Όχι συνάδελφε.
Δεν γνωρίζω την αιτία του κακού.
Έχεις την ευγενή καλοσύνη να μου πεις, έτσι για να ξέρω κι εγώ που δεν ξέρω, αλλά ξέρεις εσύ πως ξέρω, ποια είναι η αιτία του κακού;



ikaria
ikaria
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2253
Reputation : 104
Ημερομηνία εγγραφής : 10/10/2009
Ηλικία : 62

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΑΚΟΜΗ ΟΚΤΩ (8) ΕΠΟΧΙΚΟΙ ΣΥΜΒΑΣΙΟΥΧΟΙ ΑΠΟΛΥΘΗΚΑΝ ΛΟΓΩ ΣΩΜΑΤΙΚΗΣ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑΣ Empty Απ: ΑΚΟΜΗ ΟΚΤΩ (8) ΕΠΟΧΙΚΟΙ ΣΥΜΒΑΣΙΟΥΧΟΙ ΑΠΟΛΥΘΗΚΑΝ ΛΟΓΩ ΣΩΜΑΤΙΚΗΣ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑΣ

Δημοσίευση  PyroMania1 Παρ 03 Αυγ 2012, 11:27

καλώς σε βρήκα λοιπόν. ΚΑΛΗΜΕΡΑ.
Ηρθα για να λέω την άποψή μου (απ ότι κατάλαβες).
Μάτια και κυρίως αυτιά ΕΧΕΙΣ είναι αδύνατον να μην γνωρίζεις από που ξεκίνησε όλο αυτό το πανηγύρι.
Γνωστούς , κλπ, εχεις στο αρχηγείο φανταζομαι οπότε όλο κ κατι θα ... εχεις ακούσει.

PyroMania1

Αριθμός μηνυμάτων : 54
Reputation : 2
Ημερομηνία εγγραφής : 15/07/2012
Τόπος : Καλαμάτα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΑΚΟΜΗ ΟΚΤΩ (8) ΕΠΟΧΙΚΟΙ ΣΥΜΒΑΣΙΟΥΧΟΙ ΑΠΟΛΥΘΗΚΑΝ ΛΟΓΩ ΣΩΜΑΤΙΚΗΣ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑΣ Empty Απ: ΑΚΟΜΗ ΟΚΤΩ (8) ΕΠΟΧΙΚΟΙ ΣΥΜΒΑΣΙΟΥΧΟΙ ΑΠΟΛΥΘΗΚΑΝ ΛΟΓΩ ΣΩΜΑΤΙΚΗΣ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑΣ

Δημοσίευση  ikaria Παρ 03 Αυγ 2012, 21:01

Και πολύ καλά κάνεις και λες την άποψη σου!!!

Αδιαφορώ από που "ξεκίνησε όλο αυτό το πανηγύρι".
Αυτό που με ενδιαφέρει είναι το αν αυτό το "πανηγύρι" είναι νόμιμο ή παράνομο.
Αν είναι νόμιμο, δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω κάτι, παρά μόνο να ασκήσω μια κριτική που θα εστιάζεται στο συναίσθημα και όχι στο νομικό σκέλος.
Για το ζήτημα της λύσης των συμβάσεων των συναδέλφων, όπως θα διαπίστωσες, η κριτική μου εστιάζεται στο νομικό σκέλος, δηλαδή στο ότι η απόλυση τους έγινε κατά παράβαση και όχι κατ' επίκληση του π.δ 124/2003 και των όσων ορίζει.
Και κυρίως διαφωνώ με όσους επιχειρούν να συνδέσουν τα ζήτημα της Σωματικής Ικανότητας (Ιώτα) των Π.Π.Υ με τους λόγους διαγραφής των εποχικών συμβασιούχων συναδέλφων.
Άλλα τα προσόντα και οι προϋποθέσεις πρόσληψης εποχικών πυροσβεστών, άλλα τα κριτήρια πρόσληψης των Π.Π.Υ.
Των μεν τα προσόντα και οι προϋποθέσεις πρόσληψης αναφέρονται στο π.δ 124/2003, των δε αναφέρονται στο άρθρο 15 του νόμου 3938/2011.
Το Α.Π.Σ ισχυρίζεται πως ο λόγος για να λύσει τις συμβάσεις των εποχικών συμβασιούχων είναι η παράβαση του άρθρου 33, της παραγράφου 4, του νόμου 4029/2011 δηλαδή «η εκπλήρωση στρατιωτικών υποχρεώσεων ως ικανοί κατηγορίας Ι1».
Αδυνατώ να συνδέσω πως αυτός ο λόγος σχετίζεται με το ζήτημα που έχει προκύψει σχετικά με τη Σωματική Ικανότητα των Π.Π.Υ.
Δηλαδή, αδυνατώ να δεχτώ πως αυτό προέκυψε από τις κινήσεις όσων προσέφυγαν νομικά ή από κινήσεις που στοχοποιούν τη διαχειρίστρια (και λοιπές ιδιότητες) από τα βόρεια.
Ο λόγος είναι η λογική, η δική μου λογική: ας υποθέσουμε ότι αυτό οφείλεται στις κινήσεις των 100 και στις κινήσεις της διαχειρίστριας.
Τότε ποιος ο λόγος να εφαρμόζεται το κριτήριο της Σωματικής Ικανότητας στους εποχικούς και όχι στους Π.Π.Υ;
Να δεχτώ δηλαδή ότι το Α.Π.Σ παράνομα (κατά τη γνώμη μου αλλά και άλλων πολλών) εφαρμόζει μια διάταξη που δεν υφίσταται για συγκεκριμένη μερίδα προσωπικού (συμβασιούχους) και δεν την εφαρμόζει για μια άλλη (Π.Π.Υ), που στο κάτω κάτω της γραφής έχει και το "άλλοθι" της γνωμοδότησης του Ν.Σ.Κ;

Υ.Γ 1
Σχετικά με τα όσα αναφέρεις για γνωστούς στο Α.Π.Σ, ποτέ δεν βασίστηκα σε αυτούς.
Το αντίθετο μάλιστα, έχω συγκρουστεί με αυτούς και το έχω αναφέρει δημόσια.
Μια προσεκτικότερη ανάγνωση στα όσα έχω γράψει κατά καιρούς (ευτυχώς τα γραπτά μένουν) θα σε πείσουν.

Υ.Γ 2
Για το θέμα της λύσης των συμβάσεων των συναδέλφων, το έγγραφο της Ε.Α.Κ.Π με βρίσκει κατι παραπάνω από απόλυτα σύμφωνο.
Διαβάστε εδώ.
ikaria
ikaria
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2253
Reputation : 104
Ημερομηνία εγγραφής : 10/10/2009
Ηλικία : 62

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΑΚΟΜΗ ΟΚΤΩ (8) ΕΠΟΧΙΚΟΙ ΣΥΜΒΑΣΙΟΥΧΟΙ ΑΠΟΛΥΘΗΚΑΝ ΛΟΓΩ ΣΩΜΑΤΙΚΗΣ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑΣ Empty Απ: ΑΚΟΜΗ ΟΚΤΩ (8) ΕΠΟΧΙΚΟΙ ΣΥΜΒΑΣΙΟΥΧΟΙ ΑΠΟΛΥΘΗΚΑΝ ΛΟΓΩ ΣΩΜΑΤΙΚΗΣ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑΣ

Δημοσίευση  PyroMania1 Παρ 03 Αυγ 2012, 21:50

|Οι συνάδελφοι συμβασιούχοι που φεύγουν ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ αλλαγμένο Ι (όπως οι ΠΠΥ) αλλά απ τις κατηγορίες Ι2 και πάνω. Εγω αυτή την ενημέρωση έχω. (αν κάνω λάθος συγνώμη)

PyroMania1

Αριθμός μηνυμάτων : 54
Reputation : 2
Ημερομηνία εγγραφής : 15/07/2012
Τόπος : Καλαμάτα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΑΚΟΜΗ ΟΚΤΩ (8) ΕΠΟΧΙΚΟΙ ΣΥΜΒΑΣΙΟΥΧΟΙ ΑΠΟΛΥΘΗΚΑΝ ΛΟΓΩ ΣΩΜΑΤΙΚΗΣ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑΣ Empty Απ: ΑΚΟΜΗ ΟΚΤΩ (8) ΕΠΟΧΙΚΟΙ ΣΥΜΒΑΣΙΟΥΧΟΙ ΑΠΟΛΥΘΗΚΑΝ ΛΟΓΩ ΣΩΜΑΤΙΚΗΣ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑΣ

Δημοσίευση  ikaria Παρ 03 Αυγ 2012, 22:38

Κανείς δεν υποστήριξε πως η λύση των εποχικών συμβασιούχων οφείλεται σε αλλαγμένη Σωματική Ικανότητα.
Ο λόγος που αναγράφεται σε ένδεκα (11) αποφάσεις λύσης συμβάσεων είναι, είτε για παράβαση του άρθρου 33 του ν. 4029/2011 (οι άνδρες να έχουν εκπληρώσει τις στρατιωτικές τους υποχρεώσεις ως ικανοί Ι1) είτε για παράβαση του άρθρου 2 παρ. 2ε του π.δ 124/2003 (Υπεύθυνη δήλωση του Ν. 1599/1986, ότι έχουν όλες τις προϋποθέσεις και τα απαιτούμενα από την προκήρυξη προσόντα), στις οποίες όμως αναφέρουν έγγραφα Στρατολογικής Κατάστασης, γεγονός που έμμεσα σημαίνει πως η λύση της σύμβασης γίνεται για Σωματική Ικανότητα.

Αυτό που υποστηρίζω είναι πως είτε πρόκειται για "αλλαγμένα Ιώτα" είτε πρόκειται για "μη αλλαγμένα Ιώτα" κακώς οι συνάδελφοι απολύθηκαν.
Πουθενά στο π.δ 124/2003 δεν αναφέρεται ως προϋπόθεση πρόσληψης εποχικών πυροσβεστών "οι άνδρες να έχουν εκπληρώσει τις στρατιωτικές τους υποχρεώσεις ως ικανοί Ι1".

Προσθήκη 3/8/2012 ώρα 23:00
Κάτι που βρήκα εντελώς τυχαία, ψάχνοντας στοιχεία για άλλο θέμα:

"Περαιτέρω διευκρινίζεται ότι, στις διατάξεις των άρθρων 33, 34, 35, 36 και 37 του ιδίου νόμου (σ.σ. αναφέρεται στον 4029/2011) αναφέρονται οι διαδικασίες κατάταξης εθελοντών, εποχικών και ιδιωτών ως δόκιμοι πυροσβέστες και όχι Αξιωματικών Πανεπιστημιακής Εκπαίδευσης."
(απόσπασμα από την απάντηση του υπουργού Προ.Πο Παπουτσή στην ερώτηση του βουλευτή του ΛΑ.Ο.Σ Πλεύρη, Βουλή των Ελλήνων 30 Ιανουαρίου 2012 εδώ)

Αυτό που υποστηρίζω κι εγώ: ο 4029/2011 και οι διατάξεις του αφορούν στην κατάταξη μονίμων πυροσβεστών και όχι εποχικών!!!
Κι αυτό (και) δια στόματος υπουργού Προ.Πο.
Εξάλλου το αναγράφει και ο τίτλος του άρθρου 33: "προσόντα και προϋποθέσεις κατάταξης Δοκίμων Πυροσβεστών στο Πυροσβεστικό Σώμα."
Το αυτονόητο δηλαδή...


ikaria
ikaria
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2253
Reputation : 104
Ημερομηνία εγγραφής : 10/10/2009
Ηλικία : 62

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης