Συμβασιούχος Πυροσβέστης
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Απρίλιος 2024
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Ημερολόγιο Ημερολόγιο


ΕΝΑ ΕΡΩΤΗΜΑ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ "ΙΚΑΡΙΑ"

2 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

ΕΝΑ ΕΡΩΤΗΜΑ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ "ΙΚΑΡΙΑ" Empty ΕΝΑ ΕΡΩΤΗΜΑ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ "ΙΚΑΡΙΑ"

Δημοσίευση  aetos15 Πεμ 10 Ιαν 2013, 00:17

Διαβασα πολυ προσεκτικα την αναλυση σου επι των προτασεων της ΕΑΠΣ,δηλωνεις δε πως δεν πρεπει να σταθουμε αντιθετοι στην προοπτικη που προκρινεται της αμεσης μονιμοποιησης των ΠΠΥ εως 35 ετων που διαθετουν τα τυπικα προσοντα και επιλεκτικα αναφερεις τα 2 απο τα 4,γιατι και οι υγειονομικες εξετασεις και αθλητικες δοκιμασιες θεωρουνται τυπικα προσοντα υπο την ευρυτερη εννοια του ορου(εντελως πληροφοριακα το θεμα του υψους να σε ενημερωσω οτι ειναι "δεμενο" απο παντου).
Γιατι λοιπον να συμφωνησουμε σε μια λυση που αποκλειει τουλαχιστον 600 συναδελφους (35 εως 40 ετων κατω 1,70 και χωρις να υπολογιζουμε τι θα γινει αν ζητηθουν υγειονομικες εξετασεις και αθλητικες δοκιμασιες) ενω εχουμε ενα νομο στα χερια μας .
ΓΙΑΤΙ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΜΗΝ ΖΗΤΗΣΟΥΜΕ ΝΑ ΕΦΑΡΜΟΣΤΕΙ ΑΜΕΣΑ Η ΠΑΡ.8 ΑΡΘ.15 ΤΟΥ Ν.3938/2011?
ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΜΕ ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ
ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΦΟΣΟΝ ΛΕΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΛΑΒΟΥΜΕ ΔΙΑΒΕΒΑΙΩΣΕΙΣ ΟΤΙ Η ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΠΑΡΑΓΡΑΦΟΣ ΘΑ ΕΦΑΡΜΟΣΤΕΙ ΟΠΩΣ ΕΧΕΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΠΕΝΤΑΕΤΙΑΣ

aetos15

Αριθμός μηνυμάτων : 73
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 05/01/2013
Τόπος : leukada

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΕΝΑ ΕΡΩΤΗΜΑ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ "ΙΚΑΡΙΑ" Empty Απ: ΕΝΑ ΕΡΩΤΗΜΑ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ "ΙΚΑΡΙΑ"

Δημοσίευση  ikaria Πεμ 10 Ιαν 2013, 01:43

Συνάδελφε aetos15, τα όσα γράφω δεν τα γράφω με την ιδιότητα του διαχειριστή του φόρουμ αλλά με την ιδιότητα και το δικαίωμα που έχει το κάθε μέλος.
Έτσι, το ερώτημα σου έπρεπε να απευθύνεται όχι προς τον διαχειριστή αλλά προς το μέλος ikaria.
Με κατηγορείς ή μάλλον επισημαίνεις πως έχω εμμονή με το ύψος.
Σε πληροφορώ λοιπόν πως δεν έχω καμιά εμμονή με το ύψος!!
Η Ε.Α.Π.Σ στην πρόταση της αναφέρει:

"Όσοι από τους Π.Π.Υ. είναι μέχρι 35 ετών και έχουν όλα τα τυπικά προσόντα πρόσληψης στο Π.Σ...."

Επειδή λοιπόν έχει γραφτεί στο φατσοβιβλίο (δεν μπορώ να βρω την ανάρτηση) αλλά και σε διάφορα μπλογκς (εδώ, εδώ, εδώ) πως τα τυπικά προσόντα είναι:

α) Όριο ηλικίας συνήθως μεταβαλλόμενο ,όχι πέραν του τριακοστού πέμπτου (35)
β) Απολυτήριο λυκείου
γ) Όριο αναστήματος 1,70 για άνδρες 1,65 για γυναίκες
δ) Υγειονομικές εξετάσεις
ε) Αθλητικές δοκιμασίες


Επειδή λοιπόν γράφτηκε πως οι αθλητικές δοκιμασίες είναι τυπικό προσόν, για να αποκαταστήσω την πραγματικότητα έγραψα αυτό που ορίζει ο νόμος σαν τυπικά προσόντα, τα οποία είναι:
Αντιγράφω από το άρθρο 33 του νόμου 4029/2011:

1. Έλληνες πολίτες.
2. Ηλικία 19 - 29 ετών με εξαίρεση όσους ήταν εποχικοί που η ηλικία φτάνει τα 31 για απολυτήριο Λυκείου και τα 33 για πτυχιούχους τριτοβάθμιας εκπαίδευσης.
3. Κάτοχοι απολυτήριου Λυκείου.
4. Να έχουν εκπληρώσει τις στρατιωτικές υποχρεώσεις ως ικανοί Ι1 ή να έχουν απαλλαγεί νόμιμα.
5. Να μην έχουν εκπέσει από βαθμό ή απολυθεί για λόγους πειθαρχικούς ή υγείας.
6. Να έχουν ανάστημα χωρίς υποδήματα οι άνδρες τουλάχιστον 1,70μ και οι γυναίκες τουλάχιστον 1,65μ.
7. Να έχουν σωματική ικανότητα και υγεία σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία για εισαγωγή στις παραγωγικές σχολές των ενόπλων δυνάμεων.
8. Να έχουν πίστη στο Σύνταγμα και αφοσίωση στην Πατρίδα και στην Δημοκρατία.



Αυτά είναι τα τυπικά προσόντα που ορίζει ο νόμος για την κατάταξη στο Π.Σ.
Πουθενά οι αθλητικές δοκιμασίες.
Όπως διαπιστώνεις συνάδελφε, το ύψος δεν είναι δικιά μου εμμονή αλλά του νόμου αλλά και της πρότασης της Ε.Α.Π.Σ!!!

Αναρωτιέσαι "Γιατι λοιπον να συμφωνησουμε σε μια λυση που αποκλειει τουλαχιστον 600 συναδελφους (35 εως 40 ετων κατω 1,70 και χωρις να υπολογιζουμε τι θα γινει αν ζητηθουν υγειονομικες εξετασεις και αθλητικες δοκιμασιες) ενω εχουμε ενα νομο στα χερια μας."

Να επαναλάβω πως αθλητικές δοκιμασίες δεν προβλέπονται παρά μόνο υγειονομικές.
Και απαντώ, αν και έχω απαντήσει (ίσως έμμεσα) στην ανάρτηση μου εδώ:
Γιατί με την πρόταση αυτή μονιμοποιούνται άμεσα κάποιοι από τους συναδέλφους Π.Π.Υ και όχι σε τέσσερα χρόνια.
Ναι, μονιμοποιούνται άμεσα αυτοί που έχουν τα τυπικά προσόντα του νόμου.
Με αυτό τον τρόπο όμως σε καμία περιπτωση δεν αποκλείονται συνάδελφοι!!!
Οι υπόλοιποι θα περιμένουν τέσσερα χρόνια και θα μονιμοποιηθούν εφόσον έχουν τα προσόντα που ορίζει ο νόμος 3938/2011, άρθρο 15, παράγραφος 8:
"Πυροσβέστες πενταετούς υποχρέωσης, τουλάχιστον απόφοιτοι Λυκείου, οι οποίοι κατά το χρόνο πρόσληψής τους δεν είχαν υπερβεί το 40ό έτος της ηλικίας τους, μπορούν να ζητήσουν, αντί της ανανέωσης της θητείας τους, να ενταχθούν στο μόνιμο πυροσβεστικό προσωπικό με το βαθμό του Πυροσβέστη, εφόσον κριθούν ικανοί από το αρμόδιο Πρωτοβάθμιο Συμβούλιο Πυροσβεστών".
Υπάρχει ο νόμος λοιπόν που μας καλύπτει συνάδελφε και κάνουμε αποδεκτή μια βελτιωτική πρόταση.
Δεν θα διαφωνήσω - πως θα μπορούσα άλλωστε - στο αίτημα για άμεση εφαρμογή των όσων ορίζει ο νόμος 3938/2011, αρθρ. 15, παρ. 8 για το σύνολο των Π.Π.Υ που έχουν τα προσόντα.
Γιατί όχι;
Αλλά επειδή όπως έγραψα (κάνοντας την διασύνδεση πρότασης αρχηγού - Ε.Α.Π.Σ) το ζήτημα αναδιοργάνωση Π.Σ είναι ήδη τελειωμένο εδώ και καιρό κι επειδή δεν είναι τυχαίο πως διαφορετικά στόματα (αρχηγός - Ε.Α.Π.Σ) στην ουσία δήλωσαν το ίδιο πράγμα, θεωρώ πως αυτό τελικά θα ισχύσει.

Για το θέμα των διαβεβαιώσεων, δηλαδή για το αν θα ισχύσει ότι προβλέπεται στο νόμο 3938/2011 (μονιμοποίηση στο τέλος της 5ετίας όσων κλπ) θεωρώ πως για να μην ισχύσει θα πρέπει να τροποποιηθεί ο νόμος.
Αυτό λοιπόν δεν μπορεί να γίνει παρακάμπτοντας τη Βουλή και το θεωρώ δύσκολο να γίνει.
Επομένως θεωρώ πως δεν τίθεται ζήτημα εγγυήσεων, αν και θα ήθελα (πέστε με ρομαντικό) να υπήρχε μια "συμφωνία κυρίων" (μπορεί άραγε να υπάρξει τέτοια?) πως στο τέλος της 5ετίας θα ισχύσουν όσα ορίζει ο νόμος.
ikaria
ikaria
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2253
Reputation : 104
Ημερομηνία εγγραφής : 10/10/2009
Ηλικία : 62

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΕΝΑ ΕΡΩΤΗΜΑ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ "ΙΚΑΡΙΑ" Empty Απ: ΕΝΑ ΕΡΩΤΗΜΑ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ "ΙΚΑΡΙΑ"

Δημοσίευση  aetos15 Πεμ 10 Ιαν 2013, 14:12

Χαιρομαι λοιπον που συμφωνουμε να προκριθει το αιτημα για αμεση εφαρμογη τησ παρ.8 του αρθ.15 Ν3938/2011,αλλα ξερεις κατι δεν σε εχω δει πουθενα να το προτεινεις,εννοω σε αυτην την μεγαλη ηλεκτρονικη γειτονια που λεγετε ιντερνετ.
Οσον αφορα την εκτιμηση σου περι τετελεσμενου γεγονοτος συνδιαζοντας προτασεις (εαπς,αρχηγος) θεωρω πως γνωριζεις οτι οι τελικες αποφασεις λαμβανονται απο την πολιτικη ηγεσια η οποια βεβαια φερει και την πολιτικη ευθυνη.
ΥΓ. ΜΗΝ ΒΙΑΖΕΣΑΙ......
ΥΓ1 ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΤΩΡΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΟΤΑΝ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΧΕΙΡΟΠΙΑΣΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΑΣ.ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΛΟΙΠΟΝ ΠΕΡΙΠΟΥ ΣΕ ΕΝΑ ΜΗΝΑ

aetos15

Αριθμός μηνυμάτων : 73
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 05/01/2013
Τόπος : leukada

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΕΝΑ ΕΡΩΤΗΜΑ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ "ΙΚΑΡΙΑ" Empty Απ: ΕΝΑ ΕΡΩΤΗΜΑ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ "ΙΚΑΡΙΑ"

Δημοσίευση  ikaria Πεμ 10 Ιαν 2013, 14:45

Συνάδελφε aetos15, να συμφωνήσω στο αυτονόητο;
Υπάρχει έστω και κάποιος που δεν συμφωνεί στο αυτονόητο;
Σου διαφεύγει όμως πως η αρχική ανάρτηση που δεν ήταν δική μου αλλά του μέλους FIREMAN, ο δε τίτλος ήταν "Πρέπει να στηρίξει ή όχι, η Π.Ο.Σ.ΠΥ.Δ τις προτάσεις της Ε.Α.Π.Σ;" και επ' αυτού ακριβώς του ερωτήματος με την ανάρτηση μου απαντώ και παίρνω θέση.


aetos15 έγραψε:δεν σε εχω δει πουθενα να το προτεινεις,εννοω σε αυτην την μεγαλη ηλεκτρονικη γειτονια που λεγετε ιντερνετ.
Αυτό σημαίνει κάτι;
Θα έπρεπε να με δεις;
Και γιατί θα έπρεπε να με δεις, συνάδελφε;
Θα μου ασκήσεις και κριτική επειδή δεν έγραψα τα αυτονόητα;
Καλύτερα να ασκήσεις κριτική σε αυτούς που είναι εντεταλμένοι να με/ σε/ μας εκπροσωπούν και δεν έχουμε δει το παραμικρό από αυτούς.
Εγώ ούτε αιρετός είμαι, ούτε εκπροσωπώ κανέναν εκτός από τον εαυτό μου.
Το μεράκι μου κάνω εδώ μέσα.


aetos15 έγραψε:Οσον αφορα την εκτιμηση σου περι τετελεσμενου γεγονοτος συνδιαζοντας προτασεις (εαπς,αρχηγος) θεωρω πως γνωριζεις οτι οι τελικες αποφασεις λαμβανονται απο την πολιτικη ηγεσια η οποια βεβαια φερει και την πολιτικη ευθυνη.
Αυτό ακριβώς συνάδελφε κάνω: εκτίμηση της κατάστασης.

Κανείς δεν διαφωνεί πως τις τελικές αποφάσεις τις λαμβάνει η πολιτική ηγεσία.
Δεν είπα, ούτε τώρα ούτε ποτέ το αντίθετο.
Ίσα ίσα είχα πάρει ξεκάθαρη θέση (για το ποιος αποφασίζει) παλαιότερα και είχα "καταγγείλει" την Ομοσπονδία που στόχευε την φυσική ηγεσία (άλλες φορές τον αρχηγό, άλλες φορές διάφορους επιτελικούς) και όχι την πολιτική.
Και με βάση αυτά, θεωρώ πως τα όσα είπε ο αρχηγός αλλά και προτείνει η Ε.Α.Π.Σ δεν είναι τίποτα άλλο από τετελεσμένα γεγονότα, που είναι προαποφασισμένα από την πολιτική ηγεσία.
Γι' αυτό λοιπόν το λόγο γράφω στο Υ.Γ 1:
"Δυστυχώς συνάδελφοι, δεν είμαι καθόλου αισιόδοξος για τα όσα θα έρθουν.
Όποιος διάβασε την ομιλία Δένδια στην Βουλή κατά τη συζήτηση του προϋπολογισμού δεν μπορεί να παραμένει απαθής και ανυποψίαστος για τα όσα θα έρθουν και μάλιστα άμεσα.
"
ikaria
ikaria
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2253
Reputation : 104
Ημερομηνία εγγραφής : 10/10/2009
Ηλικία : 62

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης