Συμβασιούχος Πυροσβέστης
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Απρίλιος 2024
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Ημερολόγιο Ημερολόγιο


Ο ΚΑΛΟΣ ΜΑΣ Ο ΚΑΙΡΟΣ, Ο ΚΑΚΟΣ ΤΟΥ ΣΥΜΒΑΣΙΟΥΧΟΥ

4 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Ο ΚΑΛΟΣ ΜΑΣ Ο ΚΑΙΡΟΣ, Ο ΚΑΚΟΣ ΤΟΥ ΣΥΜΒΑΣΙΟΥΧΟΥ Empty Ο ΚΑΛΟΣ ΜΑΣ Ο ΚΑΙΡΟΣ, Ο ΚΑΚΟΣ ΤΟΥ ΣΥΜΒΑΣΙΟΥΧΟΥ

Δημοσίευση  ikaria Σαβ 08 Ιουν 2013, 11:49

Ο ΚΑΛΟΣ ΜΑΣ Ο ΚΑΙΡΟΣ, Ο ΚΑΚΟΣ ΤΟΥ ΣΥΜΒΑΣΙΟΥΧΟΥ 130601elgr

Ας δούμε την περυσινή χρονιά, τι καιρικές συνθήκες επικρατούσαν τις αντίστοιχες ημέρες του Ιούνη.

Ο ΚΑΛΟΣ ΜΑΣ Ο ΚΑΙΡΟΣ, Ο ΚΑΚΟΣ ΤΟΥ ΣΥΜΒΑΣΙΟΥΧΟΥ 120602elgr

Θα παρατηρήσετε πως μέχρι και την Πέμπτη 14/6/2012 η επικινδυνότητα ήταν 1 και2.
Την Παρασκευή 15/6 ανέβηκε στο 3.
Το Σάββατο 16/6 ανέβηκε στο 4, όπου είχαμε τη μεγάλη και καταστροφική φωτιά στην Κερατέα.
Να θυμίσω πως η διαταγή για πρόσληψη συμβασιούχων εκδόθηκε την Παρασκευή 15/6.
Ο λόγος προφανέστατος: μέχρι εκείνη την ημέρα δεν υπήρχε επικινδυνότητα κι έτσι δεν προχωρούσαν στην πρόληψη συμβασιούχων.
Μόλις όμως τα πράγματα άρχισαν να ζορίζουν, τότε εκδώσαν τη διαταγή πρόσληψης.
Οι προβλέψεις της Πολιτικής Προστασίας έδειχναν πως πηγαίναμε για "ολοκαύτωμα" κι έτσι προχώρησαν στην πρόσληψη των συμβασιούχων.

Το ίδιο ακριβώς γίνεται και φέτος.
Ο πίνακας με τους δείκτες επικινδυνότητας είναι ακριβώς ίδιος με τον αντίστοιχο πίνακα του 2012.
Επικινδυνότητα μηδέν.
Από τη στιγμή λοιπόν που δεν υπάρχει λόγος να προσληφτούν εποχικοί, δεν προσλαμβάνονται.

Δυστυχώς, οι εργατοπατερούληδες που εκπροσωπούν τους εποχικούς δεν φρόντισαν να υπάρχει δέσμευση ως προς την ημερομηνία πρόσληψης αλλά ούτε και ως προς το χρόνο απασχόλησης.
Δηλαδή, στο π.δ δεν αναφέρεται ο χρόνος (το πότε) θα προσληφτούν οι συμβασιούχοι αλλά επίσης δεν αναφέρεται ο χρόνος (η διάρκεια) απασχόλησης τους, παρά μόνο το ανώτατο χρονικό όριο, "έως πέντε μήνες".
Θα έπρεπε να υπήρχε πρόταση και διεκδίκηση για την ημέρα πρόσληψης;
"Οι συμβασιούχοι προσλαμβάνονται την ημέρα έναρξης της αντιπυρικής περιόδου (1/5) και απολύονται την ημέρα λήξης της (31/10) και για διάστημα έξη (6) μηνών, με δυνατότητα παράτασης του χρόνου απασχόλησης τους πέραν του εξαμήνου λόγω εκτάκτων συνθηκών."

Τότε και μόνο τότε οι συνάδελφοι θα ήταν ήσυχοι για το πότε θα προσληφτούν και το πότε θα απολυθούν.

Τώρα όμως...

Απεναντίας, είδαμε κάθε λογής παπαγαλάκια, είτα σωματεία είτε μεμονωμένα άτομα, να διαβεβαιώνουν πως η πρόσληψη θα γίνει 1 Μάη, 15 Μάη, 1 Ιούνη και πάει λέγοντας.
Άραγε θα ζητήσουν μια ταπεινή συγνώμη από τους συναδέλφους τους για τις - όπως αποδείχτηκε - ανακρίβειες που έγραφαν;
Μάλλον όχι.
Και ο λόγος έχει γραφτεί σε ανύποπτο χρόνο: "έτσι μας είπαν, έτσι γράψαμε"!!!

Να αναφερθώ και στους "απίθανους" του Σωματείου Συμβασιούχων Δασοπυροσβεστών Ελλάδας.
Αυτοί λοιπόν διαβεβαίωναν τα μέλη και τους συναδέλφους τους πως θα πιάσουν δουλειά είτε 1, είτε 15 Μάη, είτε 3 και 4 Ιούνη.
Είχαν διαβεβαιώσεις από τον "άγιο άνθρωπο" τον γεν. γραμματέα Πολιτικής Προστασίας Πάτροκλο Γεωργιάδη, στη χάρη του οποίου μάλιστα άναψαν και λαμπάδα!!!
Τι απέγιναν οι διαβεβαιώσεις του γραμματέα;
Αλλά και τι απέγινε η "απειλή" σας για συμπαράσταση στον απεργό πείνας Δρόσο;
Δεν γράψατε πως:
"Μας διαβεβαίωσαν ότι το πολύ δευτέρα τρίτη θα έχουν βγει οι διαταγές για να μας καλέσουν από τις υπηρεσίες, υπομονή. Όπως εσείς έτσι και εμείς έχουμε φτάσει στα όρια μας, αν δεν κάνουν πράξη και τώρα τις δεσμεύσεις τους, ένα μας μένει ακόμα να κάνουμε, πληροφορηθήκαμε ότι κάποιος συνάδελφος κατεβαίνει σε απεργία πίνας από δευτέρα έξω από το υπουργείο. Θα πάμε και εμείς να ενωθούμε με τον συνάδελφο και δεν θα φύγουμε αν δεν βγουν οι διαταγές για να πάμε για δουλειά." Παρασκευή 31 Μάη.
Και τώρα, τι;
"Συνάδελφοι η διαδικασία της πρόσληψης διαβαίνει προς το τέλος, ότι έμεινε ακόμα να γίνει από πλευράς υπευθύνων έχει πάρει τον δρόμο του. Πιστεύουμε ότι μέχρι την παρασκευή θα μας καλέσουν γιατί οι υπογραφές τελειώνουν, δεν μπορούν να βρουν άλλο πάτημα." Τρίτη 4 Ιούνη.

Σήμερα που γράφονται αυτές οι γραμμές έχουμε Σάββατο 8 Ιούνη, κανένας συμβασιούχος δεν έχει κληθεί για να εργαστεί.
Και βέβαια, "μούγκα στη στρούγκα".
Και καλά να σιωπά η "στρούγκα", του "τσοπάνη" είναι.
Αλλά να σιωπούν και τα "πρόβατα";

Τι απέγιναν οι 1.500 συμβασιούχοι που είναι άνεργοι και χωρίς φράγκο;
Γιατί δεν ακούγονται;
Που είναι οι κραυγές της απόγνωσης τους;
Που είναι οι πεινασμένοι να φωνάξουν για το ψωμί τους;

Αυτή η ρημάδα η σελίδα των επιλαχόντων έχει σιωπήσει, όχι πως είχε γραφτεί τίποτα παραπάνω από τα "δικαστικά".
Αναρωτιέμαι, οι επιλαχόντες δεν είναι ταυτόχρονα και συμβασιούχοι;
Δεν τους απασχολεί τίποτα παραπέρα από την επίκληση της νομιμότητας;
Και μέχρι να έρθει αυτή η ώρα, τι στο καλό θα τρώνε;
Πως θα επιβιώσουν για να την απολαύσουν;

Βέβαια, έχουν και αυτοί μερίδιο ευθύνης στη γενική ύπνωση.
Τι έγραψε η συναδέλφισσα στο μπλογκ της;

"ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ ΤΗΣ ΕΠΙΚΡΑΤΕΙΑΣ: "1 Ιουνίου δεν πιάνετε δουλειά; Μέχρι τότε θα έχει τακτοποιηθεί για να δουλέψετε μην ανησυχείτε " !!!!
Αυτό ακριβώς μου απάντησαν και αυτό σας το μεταφέρω. Τίποτα περισσότερο τίποτα λιγότερο !!!
"

Κάνει το παπαγαλάκι (παληά της τέχνη κόσκινο), καθησυχάζει τους συμβασιούχους, αλλά βαστάει και μια απόσταση ασφαλείας.
"Τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο".

Και ο μήνας έχει τη Δευτέρα 10 Ιούνη και φως δε φαίνεται από πουθενά.
Και δεν θα φανεί όσο μένουν οι ενδιαφερόμενοι απαθείς.
Και τα χειρότερα θα έρθουν.

Να μην ξεχάσω να αναφέρω και τους άλλους, που έγραφαν για τις διαβεβαιώσεις του αρχηγού για πρόσληψη στις 15/5.
Τι να πω όμως για τους κατ' αποκλειστικότητα αναμεταδότες της πορείας του π.δ.
Εδώ πήγε, εκεί βρίσκεται και μετά θα πάει...
Άραγε, η πορεία του χαρτιού πόσο απασχολεί τους άνεργους συναδέλφους;
Αλλά είπαμε, όσο αυτοί παραμένουν βουβοί παρατηρητές των όσων γίνονται στις πλάτες τους, τόσο οι διάφοροι "ενημερωτές" θα ευδοκιμούν.
Και η ιστορία θα επαναλαμβάνεται.

Υ.Γ 1
Κι αυτός ο συνάδελφος απεργός πείνας, ο Μιχάλης ο Δρόσος, τι απέγινε;
Σηκώθηκε το θέμα, μεμονωμένα κι αποσπασματικά για 1 μέρα και μετά "άκρα του τάφου σιωπή"!!!
Δεν μας ενημέρωσε κανείς για την τύχη του.
Συνεχίζει την απεργία;
Τα παράτησε;
Αφήνω ασχολίαστο το γεγονός πως το ζήτημα της απεργίας πείνας είχε προαναγγελθεί από τον ίδιο μέσω φατσαμπουκ στις 17 Δεκέμβρη 2012.
Ο καθένας ας το πάρει όπως θέλει...

Υ.Γ 2
Για να μην παρερμηνευτούν τα όσα έγραψα, διευκρινίζω:
Το ζήτημα της μη πρόσληψης των συμβασιούχων είναι ξεκάθαρα πολιτική επιλογή.
Περικόπτουν από όπου θέλουν και μπορούν.
Τους βοηθά και ο καιρός κι έτσι δεν γίνονται οι προσλήψεις τους.
Δηλαδή, δεν φταίει ο καιρός που είναι καλός και δεν προσλαμβάνονται.
Δεν θέλουν να τους προσλάβουν, έχουν και τον καιρό με το μέρος τους και έτσι δένει το πράγμα.
ikaria
ikaria
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2253
Reputation : 104
Ημερομηνία εγγραφής : 10/10/2009
Ηλικία : 62

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ο ΚΑΛΟΣ ΜΑΣ Ο ΚΑΙΡΟΣ, Ο ΚΑΚΟΣ ΤΟΥ ΣΥΜΒΑΣΙΟΥΧΟΥ Empty Απ: Ο ΚΑΛΟΣ ΜΑΣ Ο ΚΑΙΡΟΣ, Ο ΚΑΚΟΣ ΤΟΥ ΣΥΜΒΑΣΙΟΥΧΟΥ

Δημοσίευση  aetos15 Σαβ 08 Ιουν 2013, 16:06

Θεωρω οτι με την σημερινη σου αναρτηση απλως θελεις να εκφρασεις με σαφη τροπο την αγωνια σου για την δραματικη κατασταση την οποια βιωνουν οι συμβασιουχοι συναδελφοι!
Βεβαια το κανεις με λαθος τροπο αυτοαναγορευοντας τον εαυτο σου σε κριτη των παντων ασκωντας κριτικη εκ του "ασφαλους" και εκ του "μακροθεν".
Οι προσωπικές επιθέσεις δεν είναι “προσωπική αντιδικία” αν εκτοξεύονται στο χωρο των συνδικαλιστικων δρωμενων του κλαδου μας,και ελπιζω να κατανοησεις οτι το κειμενο μου δεν αποτελει προσωπικη αντιδικια μαζι σου.
Το φορουμ το οποιο διαχειριζεσαι ειναι ενα χωρος φιλοξενος για την προβολη και αντπαραθεση ιδεων και αποψεων με σκοπο την ουσιαστικη πληροφορηση των προβληματων που απασχολουν τον κλαδο μας.
Δυστυχως ομως διαπιστωνω τον τελευταιο καιρο εχει αλλιωθει ο χαρακτηρας του, με αποτελεσμα ο αρχικος στοχος που θελω να πιστευω οτι ηταν η καλυψη του ενημερωτικου κενου που υπηρχε εχει χαθει.
Ασκωντας κριτικη κατα παντων συναδελφε ικαρια δεν προσθετεις πληροφοριες ουτε αναβαθμιζεις το φορουμ το οποιο ειναι ενας χωρος αναπτυξης αποψεων και διαλογου,αντιθετα με την τακτικη που ακολουθεις το εχεις μετατρεψει σε ενα χωρο μονοδιαστατης αντιπαραθεσης "μονος εναντιων ολων"
Συναδελφε ικαρια δεν προσφερεις τιποτα με την στειρα κριτικη την οποια ασκεις.
Σαφως και δεν εισαι αδιαφορος και προασπιζεσαι το συμφερον του κλαδου μας!
Σαφως και δεν ενστερνιζομαι τους επικριτες σου (και οι κρινοντες κρινονται) οτι επιδιωκεις την προσωπικη σου προβολη,αλλα νομιζω οτι η αλλαγη πλευσης ειναι επιβεβλημενη!
Συμμετοχη στα κοινα συναδελφε ικαρια αυτη ειναι η αλλαγη πλευσης,θεσε υποψηφιοτητα για το ΔΣ του σωματειου σου,και εκει θα κριθεις αν τα καταφερεις καλυτερα απο τους προηγουμενους.

aetos15

Αριθμός μηνυμάτων : 73
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 05/01/2013
Τόπος : leukada

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ο ΚΑΛΟΣ ΜΑΣ Ο ΚΑΙΡΟΣ, Ο ΚΑΚΟΣ ΤΟΥ ΣΥΜΒΑΣΙΟΥΧΟΥ Empty Απ: Ο ΚΑΛΟΣ ΜΑΣ Ο ΚΑΙΡΟΣ, Ο ΚΑΚΟΣ ΤΟΥ ΣΥΜΒΑΣΙΟΥΧΟΥ

Δημοσίευση  ikaria Κυρ 09 Ιουν 2013, 11:34

aetos15 έγραψε:Θεωρω οτι με την σημερινη σου αναρτηση απλως θελεις να εκφρασεις με σαφη τροπο την αγωνια σου για την δραματικη κατασταση την οποια βιωνουν οι συμβασιουχοι συναδελφοι!
Κάνεις λάθος!!!
Διαπίστωση της κατάστασης κάνω, δίνω τη δική μου εξήγηση στα γιατί και στα πως και ασκώ κριτική σε όσους (ακόμη και στους ίδιους τους "παθόντες") ευθύνονται για την κατάσταση τους.

aetos15 έγραψε:Βεβαια το κανεις με λαθος τροπο αυτοαναγορευοντας τον εαυτο σου σε κριτη των παντων ασκωντας κριτικη εκ του "ασφαλους" και εκ του "μακροθεν".
Φυσικά, ασκώ και θα ασκώ κριτική.
Είναι απόλυτο δικαίωμα αλλά και υποχρεώση του καθένα να ασκεί κριτική.
Κριτική όμως, έτσι στο βρόντο και αόριστη;
Όχι βέβαια. Με επιχειρήματα δείχνω ποιοι και σε τι έφταιξαν.
Κριτική "εκ του ασφαλούς";
Υπάρχει κάποια κριτική που να γίνεται εκ του ανασφαλούς;
Αφού η κριτική ασκείται για κάτι που έγινε, εκ του ασφαλούς θα μπορούσε να χαρακτηριστεί.
Αλλά, την όποια κριτική που ασκώ, την ασκώ μόνο κατόπιν εορτής;
Αυτά που γράφω, τα γράφω για πρώτη φορά;
Πόσες φορές στο παρελθόν έχω αναφερθεί σε ζητήματα που αν την επόμενη χρονιά είχαμε πάρει το μάθημα μας, δεν θα ξανακάναμε τα ίδια λάθη;
Για παράδειγμα. οι εποχικοί, πόσες φορές αντιμετώπισαν το ίδιο ακριβώς πρόβλημα με την πρόσληψη τους;
Πόσες και πόσες φορές τους έταξαν, τους διαβεβαίωσαν, τους υποσχέθηκαν και τελικά αποδείχτηκε πως τους δούλευαν ψιλό γαζί;
Να θεωρηθεί λοιπόν, πως ασκώ φέτος "κριτική εκ του ασφαλούς και εκ του μακρόθεν";
Και ποια είναι η κριτική εκ του συστάδην;
Από την άλλη, δεν έχω ασκήσει κριτική σχετικά με το τι πάει να γίνει;
Δεν έχω κάνει μάλιστα και προτάσεις για πολλά και διάφορα θέματα, που αν είχαν εισακουστεί "αρμοδίως" δεν θα είχαμε τα προβλήματα που έχουμε;

aetos15 έγραψε:Οι προσωπικές επιθέσεις δεν είναι “προσωπική αντιδικία” αν εκτοξεύονται στο χωρο των συνδικαλιστικων δρωμενων του κλαδου μας,και ελπιζω να κατανοησεις οτι το κειμενο μου δεν αποτελει προσωπικη αντιδικια μαζι σου.
Προσωπικές επιθέσεις, σε ποιους;
Όχι συνάδελφε, δεν έχω προσωπικά με κανένα και δεν αναφέρομαι/ ασκώ κριτική σε πρόσωπα.
Φυσικά όμως θα πρέπει να κατονομάσω τα πρόσωπα που ασκούν την όποια είδους εξουσία, εκφράζουν συλλογικότητες και εκπροσωπούν εργαζόμενους.
Δεν ασχολήθηκα και δεν θα ασχοληθώ ποτέ, ούτε με το κρεβάτι του καθένα ή της κάθε μιας, με τα κιλά ή το ύψος του καθένα ή της καθεμιάς, με τα πολιτικά πιστεύω με του καθένα ή της καθεμιάς.
Ασχολούμαι και θα ασχολούμαι με τις πολιτικές ενέργειες (ο συνδικαλισμός είναι πολιτική ενέργεια) του καθένα ή της καθεμιάς.
Και ειδικά όταν αυτές είναι επιζήμιες για κάποιους, ακόμη ένας λόγος να το κάνω.
Ποτέ δεν ασχολήθηκα με το τι κάνει, που μένει, τι πιστεύει πολιτικά ο καθένας μας.
Αδιαφορώ και αυτό τον πολιτικό πολιτισμό πρεσβεύω.
Θα ασχοληθώ μόνο με το τι έκανε.

aetos15 έγραψε:Το φορουμ το οποιο διαχειριζεσαι ειναι ενα χωρος φιλοξενος για την προβολη και αντπαραθεση ιδεων και αποψεων με σκοπο την ουσιαστικη πληροφορηση των προβληματων που απασχολουν τον κλαδο μας.
Δυστυχως ομως διαπιστωνω τον τελευταιο καιρο εχει αλλιωθει ο χαρακτηρας του, με αποτελεσμα ο αρχικος στοχος που θελω να πιστευω οτι ηταν η καλυψη του ενημερωτικου κενου που υπηρχε εχει χαθει.
Έχεις απόλυτο δίκηο!!!
Ένα φόρουμ είναι κατεξοχήν χώρος ανταλλαγής απόψεων.
Και μέσα στην ανταλλαγή απόψεων εμπίπτει και η άσκηση κριτικής.
Επομένως, ποια η "αλλοίωση του χαρακτήρα του";
Και, όχι.
Αρχικός και τελικός στόχος δεν ήταν ποτέ "η κάλυψη του ενημερωτικού κενού που υπήρχε".
Και δεν ήταν, για δύο λόγους:
1. Ένα φόρουμ είναι χώρος ανταλλαγής απόψεων.
2. Για να ασκείς ενημέρωση, θα πρέπει να είσαι και μέρος του συστήματος που παράγει την ενημέρωση.
Στην ενημέρωση εξάλλου, η συντεχνία μας ούτε έπασχε, ούτε πάσχει.
Στην άσκηση κριτικής, στην ανταλλαγή απόψεων και ιδεών, εκεί έπασχε και πάσχει.
Όλοι μας ξέρουμε (χάσαμε μάλιστα τον αριθμό) πόσα μπλογκς έχει η συντεχνία μας.
Είδε κανένας να αναπτύσσεται κριτική, να προβάλλεται το διαφορετικό;
Για ανταλλαγή απόψεων και επιχειρημάτων, ούτε λόγος.
Μοναδική εξαίρεση, μια σελίδα του φατσοβιβλίου, όπου εκεί υπάρχει η δυνατότητα σχολιασμού της αρχικής ανάρτησης.
Που και πάλι δεν υπάρχει η δυνατότητα σε μέλος να δημιουργήσει αρχική ανάρτηση, παρά μόνο να σχολιάσει ότι ανάρτησε ο διαχειριστής.

aetos15 έγραψε:Ασκωντας κριτικη κατα παντων συναδελφε ικαρια δεν προσθετεις πληροφοριες ουτε αναβαθμιζεις το φορουμ το οποιο ειναι ενας χωρος αναπτυξης αποψεων και διαλογου,αντιθετα με την τακτικη που ακολουθεις το εχεις μετατρεψει σε ενα χωρο μονοδιαστατης αντιπαραθεσης "μονος εναντιων ολων"
Και γιατί "μονοδιάστατης" συνάδελφε;
Υπάρχει, ναι ή όχι η δυνατότητα στον οποιοδήποτε να ανταπαντήσει;
Υπάρχει, ναι ή όχι η δυνατότητα στον οποιοδήποτε να αναδείξει το οποιοδήποτε θέμα τον απασχολεί;
Που βασίζεται λοιπόν η "μονοδιάστατη αντιπαράθεση" που με εγκαλείς;
(σημείωση: "Μονοδιάστατη" και "αντιπαράθεση" είναι δύο έννοιες που δεν μπορούν να συνυπάρχουν. Πως είναι "μονοδιάστατη" και ταυτόχρονα γίνεται "αντιπαράθεση"; Συγχώρα με για τη διόρθωση, αλλά είναι αδόκιμος ο όρος που χρησιμοποιείς)
Όποιος νομίζει ότι έχει αντίθετη άποψη στα όσα γράφω είτε εγώ είτε κάποιο μέλος, είναι ελεύθερος να εκφράσει την αντίθεση του με μια απλή εγγραφή.
Όπως εσύ, καλή ώρα.
Βέβαια, κάποιοι προτιμούν να στέλνουν "επιστολές", οπουδήποτε αλλού εκτός από εδώ που υπάρχει (κατ' αυτούς) το ζήτημα.

Να συμφωνήσω στο "μόνος εναντίον όλων".
Βέβαια αυτό το "εναντίον όλων" καταρρίπτει τη λάσπη που δέχτηκα και δέχομαι από κάτι αριστούχους των ΙΕΚ Γκαίμπελς, πως τάχα μου είμαι με το μέρος της μιας πλευράς.
Και το ότι είμαι "μόνος εναντίον όλων", γιατί συνάδελφε να είναι κάτι αρνητικό για μένα;
Για τα δικά μου μυαλά, αυτό είναι τίτλος τιμής.
Κάθομαι και ασχολούμαι, ακόμη και για θέματα που άλλοι θεωρούν πως δεν θα έπρεπε με αφορούν.
Για παράδειγμα, οι εποχικοί συμβασιούχοι.
Είδε κανείς πουθενά γραμμένο το παραμικρό γι' αυτούς;
Πουθενά!!!
Ούτε μάλιστα στο φόρουμ, ούτε καν κάτι γραμμένο από τους ίδιους τους ενδιαφερόμενους!!!
Και φτάνετε στο σημείο να με εγκαλείτε που ασχολούμαι;
Και κερατάς και δαρμένος;

aetos15 έγραψε:Συναδελφε ικαρια δεν προσφερεις τιποτα με την στειρα κριτικη την οποια ασκεις.
"Στείρα κριτική" η πλήρης και αναλυτική, μέχρι σημείου που κουράζει, επιχειρηματολογία;
Ας πάρω για παράδειγμα αυτή την ανάρτηση για τους εποχικούς.
Που είναι η "στείρα κριτική", συνάδελφε;
Στους εποχικούς, τους έταζαν οι διάφοροι πως θα πιάσουν δουλειά 1 Μάη, ναι ή όχι;
Τους έταζαν, πως θα πιάσουν δουλειά 15 Μάη, ναι ή όχι;
Τους έταζαν, πως θα πιάσουν δουλειά 1 Ιούνη, ναι ή όχι;
Τους έταζαν, πως θα πιάσουν δουλειά 10 Ιούνη, ναι ή όχι;
Τα ταξίματα αυτά τα συνόδευαν και με "ημερολόγιο κίνησης" των εγγράφων, ναι ή όχι;
Φρέναραν με τον τρόπο αυτό, κάποιοι την αγωνιστική διεκδίκηση, ναι ή όχι;
Έκαναν κάποιοι, τα αδύνατα δυνατά να μην κατέβουν στο δρόμο οι εποχικοί, ναι ή όχι;
Οι εποχικοί, έχουν μερίδιο ευθύνης για την αδιαφορία τους, ναι ή όχι;
Φτάσαμε με το σήμερα – αύριο και με τα ψέματα, 10 Ιούνη και οι εποχικοί είναι ακόμη άνεργοι, ναι ή όχι;

Κι επειδή, θεωρώ πως δεν θα απαντήσει κάποιος αρνητικά, αναρωτιέμαι: δεν θα πρέπει να ασκηθεί κριτική για το ότι έγινε και φτάσαμε εδώ που φτάσαμε;
Να το αφήσω έτσι;
Δεν θα πρέπει να ασκηθεί κριτική στις ενέργειες αλλά και στα άτομα/ συλλογικότητες που έκαναν αυτές τις ενέργειες;
Να κρύψουμε σαν "τη γάτα το σκατό της";
Να προσποιηθούμε πως όλα πάνε καλά και να γράφουμε πως "ελπίζουμε" πως από βδομάδα θα δουλέψουν οι εποχικοί;
Συγχώρα με, αλλά αυτά από εμένα δεν θα τα δεις γραμμένα!!

aetos15 έγραψε:Σαφως και δεν ενστερνιζομαι τους επικριτες σου (και οι κρινοντες κρινονται) οτι επιδιωκεις την προσωπικη σου προβολη,αλλα νομιζω οτι η αλλαγη πλευσης ειναι επιβεβλημενη!
Να που φτάσαμε και στους επικριτές μου!!!
Να εξετάσω το είδος της κριτικής που μου ασκούν, θα το κάνω σε άλλη ανάρτηση και όχι σε αυτή.
Θα ασχοληθώ ξεχωριστά με τον κύριο συνάδελφο, για να έχει μια έξτρα περιποίηση.
Αλλά και μια που αναφέρεις την παράμετρο "προσωπική προβολή", για να μου πει κάποιος τι είδους είναι αυτή η "προσωπική προβολή";
Σε τι αποσκοπώ ο π@στης και δεν το ξέρω;
Να γίνω πρόεδρος στη θέση του προέδρου;
Χαλίφης στη θέση του χαλίφη;
Δήμαρχος, βουλευτής;
Και ποια είναι αυτή η προσωπική προβολή, σε ποιους προβάλλομαι, συνάδελφε;
Σε 5-10 νοματαίους, που ξέρουν ποιος είναι κατά κόσμο ο Ikaria;
Αυτό είναι η "προσωπική προβολή";
Αν είναι αυτό, τότε πρέπει να είμαι πολύ μαλάκας που σπαταλάω το χρόνο μου και την ενέργεια μου εδώ μέσα.

aetos15 έγραψε:Συμμετοχη στα κοινα συναδελφε ικαρια αυτη ειναι η αλλαγη πλευσης,θεσε υποψηφιοτητα για το ΔΣ του σωματειου σου,και εκει θα κριθεις αν τα καταφερεις καλυτερα απο τους προηγουμενους.
Την έχεις ξανακάνει την πρόταση αυτή, συνάδελφε.
Και την απάντηση, την έδωσα εδώ
Το βλέπω όμως και αλλιώς: οι δημόσιες τοποθετήσεις μου είναι και αυτό συμμετοχή στα κοινά.
Και αυτό που με ικανοποιεί είναι όταν βλέπω πως ερωτήσεις στη βουλή, παρεμβάσεις πρωτοβάθμιων, ακόμη και της Ομοσπονδίας στηρίζονται στα όσα κατά καιρούς έχω γράψει.
Αλλά και όσα κατά καιρούς, είτε με άδεια είτε χωρίς άδεια αναδημοσίευσαν συντεχνιακά μπλογκς και σελίδες.

Και για να βάλω ένα τέλος, θα γράψω το αυτονόητο:
Θα ασκώ κριτική για ότι νομίζω πως πρέπει να ασκήσω κριτική.
Η κριτική αυτή θα ασκείται στα πλαίσια του πολιτικού πολιτισμού και πάντα με επιχειρήματα.
Όποιος νομίζει όται θίγεται, έχει αντίθετη/ διαφορετική άποψη, "ιδού πεδίο δόξης λαμπρό": μια απλή εγγραφή και ανάρτηση της γνώμης του.
Κανείς δεν διεκδικεί το αλάθητο, εδώ είμαστε να τα κουβεντιάσουμε όλα.
Όμορφα και πολιτισμένα.

Υ.Γ
Για να μην φανώ ασυνεπής, στην απάντηση μου προς τον επιστολογράφο "συνάδελφο - εκπρόσωπο Δ.Σ" ενδεχομένως να μην τηρήσω τα όσα έγραψα πιο πάνω.
ikaria
ikaria
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2253
Reputation : 104
Ημερομηνία εγγραφής : 10/10/2009
Ηλικία : 62

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ο ΚΑΛΟΣ ΜΑΣ Ο ΚΑΙΡΟΣ, Ο ΚΑΚΟΣ ΤΟΥ ΣΥΜΒΑΣΙΟΥΧΟΥ Empty Απ: Ο ΚΑΛΟΣ ΜΑΣ Ο ΚΑΙΡΟΣ, Ο ΚΑΚΟΣ ΤΟΥ ΣΥΜΒΑΣΙΟΥΧΟΥ

Δημοσίευση  aetos15 Κυρ 09 Ιουν 2013, 16:13

Επειδη εχω μαθει στην ζωη μου να εξεταζω τα παντα με εναλακτικους τροπους σκεψεις θα μπω στην διαδικασια να σου απαντησω.
Βεβαια δεν θα το κανω τωρα προεχουν τα "μπανια του λαου" κανει πολυ ζεστη σημερα...
Σου υποσχομαι παντως οτι μεσα στην εβδομαδα θα εχεις στην διαθεση σου μια τεκμηριωμενη απαντηση βασισμενη σε επιχειρηματα και παντα με κοσμιο τροπο!
ΥΓ.Μην το παιρνεις προσωπικα ας το ενταξουμε στην ευρυτερη εννοια του ορου "πολιτικη αντιπαραθεση"

aetos15

Αριθμός μηνυμάτων : 73
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 05/01/2013
Τόπος : leukada

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ο ΚΑΛΟΣ ΜΑΣ Ο ΚΑΙΡΟΣ, Ο ΚΑΚΟΣ ΤΟΥ ΣΥΜΒΑΣΙΟΥΧΟΥ Empty Απ: Ο ΚΑΛΟΣ ΜΑΣ Ο ΚΑΙΡΟΣ, Ο ΚΑΚΟΣ ΤΟΥ ΣΥΜΒΑΣΙΟΥΧΟΥ

Δημοσίευση  roubagios Πεμ 13 Ιουν 2013, 20:11

Αφήστε όλα τα λουλούδια να ανθίσουν.
Μάο
roubagios
roubagios

Αριθμός μηνυμάτων : 139
Reputation : 2
Ημερομηνία εγγραφής : 03/10/2009
Ηλικία : 46
Τόπος : Αθήνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ο ΚΑΛΟΣ ΜΑΣ Ο ΚΑΙΡΟΣ, Ο ΚΑΚΟΣ ΤΟΥ ΣΥΜΒΑΣΙΟΥΧΟΥ Empty Απ: Ο ΚΑΛΟΣ ΜΑΣ Ο ΚΑΙΡΟΣ, Ο ΚΑΚΟΣ ΤΟΥ ΣΥΜΒΑΣΙΟΥΧΟΥ

Δημοσίευση  aetos15 Σαβ 15 Ιουν 2013, 18:41

Ειχα υποσχεθει να σου απαντησω συναδελφε ικαρια και ηρθε η ωρα να το πραξω.
Συνεχιζω λοιπον να υποστηριζω οτι η κριτικη την οποια ασκεις ειναι στειρα.
Προθεση σου ειναι η υπερβολικα αυστηρη κριτικη εναντιον των συνδικαλιστικων μας εκπροσωπων την οποια θα μπορουσα να την χαρακτηρισω καλοπιστη μονο στην περιπτωση στην οποια δεν θα υπηρχε προθεση υποβαθμισης του εργου τοσο της ομοσπονδιας οσο και της ενωσης.
Χαρακτηριζω λοιπον κακοπιστη την κριτικη την οποια ασκεις εσκεμμενα αμειλικτη επειδη ο σκοπος της δεν ειναι να διορθωσει λαθη τα οποια εγιναν αλλα να μειωσει το συνδικαλιστικο εργο της ομοσπονδιας και της ενωσης.
Διαρκως στοχευεις να βρεις λαθη συναδελφε ικαρια που σαφως υπαρχουν τα οποια χρησιμοποιεις ως "οπλα" στηριξης των θεσεων   αποψεων σου.
Επειδη ομως συναδελφε ικαρια κανεις μας δεν κατεχει την πληροτητα πληροφοριων που απαιτουνται για να εχει μια σαφη και πληρη εικονα οσον αφορα το "παζλ" πεναετης πυροσβεστης οφειλεις να αναθεωρησεις την βεβαιοτητα που σε διακατεχει.
Συναδελφε ικαρια μεταφραζεις την λογικη σκεψη σου σε βεβαιοτητα και αυτο ειναι το λαθος το οποιο κανεις.
Ο καθενας αντιλαμβανετε διαφορετικα τα δρωμενα στον κλαδο μας,κανει τις επιλογες του,εχει τον δικο του τροπο σκεψης,και προσπαθεις να τον πεισεις να αποδεχτει την ορθοτητα των θεσεων-αποψεων σου χωρις να διαθετεις ισχυρα επιχειρηματα.
Οφειλω να αναγνωρισω οτι εισαι ο μοναδικος που αντιστεκεσαι στα κακως κειμενα του κλαδου μας,θα σε χαρακτηριζα "μοναχικο καβαλαρη" εχοντας κανει τις επιλογες σου να εισαι απεναντι προς την εκαστοτε μορφη εξουσιας οταν αυτη κατα την γνωμη σου αυθαιρετει.
Κλεινοντας συναδελφε ικαρια θα σε παροτρυνω για μια ακομη φορα να επιλεξεις την αναπροσαρμογη των στοχων σου.
Κερδισε την συνδικαλιστικη εμπιστοσυνη των συναδελφων σου,επελεξε να θεσεις τον εαυτο σου στην δημοκρατικη διαδικασια των εκλογων και ειμαι σιγουρος οτι οι συναδελφοι θα σε τιμησουν με την εμπιστοσυνη τους.
Θεωρω δεδομενο οτι μπορεις να προσφερεις πολλα στον κλαδο μας, εχεις τις δυνατοτητες,αρκει να αποβαλλεις τα ιδεολογικα ταμπου.
 Ειναι ευκολότερο να γράψεις σε ένα λευκό χαρτί, παρά να σβήσεις κάτι που ήδη γράφτηκε για να το ξαναγράψεις διαφορετικά.
Υ.Γ Με εκτιμηση και σεβασμο προς το προσωπο σου.

aetos15

Αριθμός μηνυμάτων : 73
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 05/01/2013
Τόπος : leukada

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ο ΚΑΛΟΣ ΜΑΣ Ο ΚΑΙΡΟΣ, Ο ΚΑΚΟΣ ΤΟΥ ΣΥΜΒΑΣΙΟΥΧΟΥ Empty Απ: Ο ΚΑΛΟΣ ΜΑΣ Ο ΚΑΙΡΟΣ, Ο ΚΑΚΟΣ ΤΟΥ ΣΥΜΒΑΣΙΟΥΧΟΥ

Δημοσίευση  ikaria Σαβ 15 Ιουν 2013, 22:02

Αν τα όσα έγραψες, τα θεωρείς απάντηση, "πάω πάσο".
Αν όλοι αυτοί οι αφορισμοί είναι κριτική και πάλι "πάω πάσο".
Θα μπορούσα να γράψω κατεβατά ολόκληρα καθώς το στυλ μου είναι να απαντώ mot a mot, αλλά δεν θα κουραστώ άλλο.

Επαναλαμβάνω προς όλους: ιδού πεδίο δόξης λαμπρό, όποιος νομίζει ότι έχει κάτι διαφορετικό, κάτι άλλο, μια ένσταση, μια πρόταση εδώ είμαστε να το συζητήσουμε.
Το αν έχω  πρόθεση "να υποβαθμίσω το έργο ομοσπονδίας και ένωσης", "να μειωσω το συνδικαλιστικο εργο της ομοσπονδιας και της ενωσης", αυτά τα ακούω βερεσέ.
Δίκη προθέσεων δεν υπάρχει.
Βρίσκω λάθη, κάνουν λάθη;
Τα βρίσκω και τα αναδεικνύω.
Πάντα με επιχειρήματα, όμορφα, ωραία και παστρικά.

Και το έχω γράψει, αλλά...
Εδώ γράφω τη δικιά μου αλήθεια.
Εδώ γράφω όπως βλέπω εγώ τα πράγματα.
Όποιος θέλει ας πει τη δικιά του.

Το φόρουμ είναι ο μοναδικός τόπος ελεύθερης έκφρασης της συντεχνίας μας.
Όποιος λοιπόν νομίζει ότι έχει τι κάτι άλλο από το δικό μου, ας έρθει να το καταθέσει.
Αλλά σεβόμενος την προσωπικότητα του συνομιλητή αλλά και τους κανόνες που υπάρχουν.

Αλλιώς, κουβαδάκια, φτυαράκια και σε άλλη παραλία.

Να 'ξερες αυτού του είδους η κριτική, σαν αυτή που μου άσκησες και αυτός ο πόλεμος λάσπης, σαν αυτή του επιστολογράφου "εκπρόσωπου Δ.Σ σωματείου", πόσο με δυναμώνει και πόσο με ανεβάζει στην υπόληψη των συναδέλφων μου...

Υ.Γ
Δεν με διαβάζετε καλά και στενοχωριέμαι.
Ξαναδιάβασε με προσοχή τα όσα έγραψα στην πιο πάνω ανάρτηση.
Σε έχω για πολύ καλύτερα και σίγουρα όχι για τέτοια.
ikaria
ikaria
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2253
Reputation : 104
Ημερομηνία εγγραφής : 10/10/2009
Ηλικία : 62

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ο ΚΑΛΟΣ ΜΑΣ Ο ΚΑΙΡΟΣ, Ο ΚΑΚΟΣ ΤΟΥ ΣΥΜΒΑΣΙΟΥΧΟΥ Empty Απ: Ο ΚΑΛΟΣ ΜΑΣ Ο ΚΑΙΡΟΣ, Ο ΚΑΚΟΣ ΤΟΥ ΣΥΜΒΑΣΙΟΥΧΟΥ

Δημοσίευση  νταηλικης Κυρ 16 Ιουν 2013, 07:30

Συναδελφε aetos15
Συμφωνω σχεδον σε ολα οσα λες κ καταμαρτυρας για τον εγκαλουμενο
θελω με τη σειρα μου να σε ρωτησω κ γω κατι κ να με βοηθησεις αν μπορεις.
Ας ξεπερασουμε τον μηδενιστη Ikaria γιατι δεν κανει τιποτε αλλο απο αντιπολιτευση
κ δυστυχως μονο για το θεαθηναι...
Μπορεις σε παρακαλω να μου πεις τι εχουν να επιδειξουν κ η ομοσπονδια κ η ενωση
ως συνδικαλιστικο εργο τον τελευταιο χρονο;
Εναμιση χρονο μετα κ φυσικα δεν μεμφομαι την ενωση αφου μετραει λιγο χρονο ζωης
μας εχουν ζαλισει το ερωτα με συναντησεις ταχα μου ταχα μου
 με υπουργους κ αρχηγους επιτελαρχες κ διαφορους τετοιους μεγαλους ανδρες αλλα στο χερι παπαλα
Εναμιση χρονο μετα κ δεν εχουν ακομα ξεκαθαρισει τι ωραριο δουλευουμε,ποιες ειναι οι αργιες,τι γινεται με τις αδειες,
που ειναι τα ρουχα...βλεπεις οτι δεν αναφερω τιποτε για το επιδομα των οδηγων ουτε για μισθολογια κ για χρηματα
Αντε ρε με τους συνδικαλησταραδες που τους καμαρωνουμε κιολας
αυτοι κατα τη γνωμη μου εχουν κατσει στην καρεκλα κ το μονο που τους νοιαζει ειναι αυτη κ η δοξα.
Πες μου σε παρακαλω ενα θεμα που εχουν καταφερει να επιλυσουν κ θα ειμαι κ γω μαζι σου
εδω ρε οι φουκαραδες ουτε με την WIND (που ειναι ενα απο τα πιο βασικα μας αιτηματα) δεν κανανε τιποτα
Ελεος πια ας τους παρουμε με τις πετρες που ειχε πει κ το χαζο που θα τους σεβομαι κιολας,
ποιους μωρε;Τους σωτηρες...
Ενα θεμα μονο σε παρακαλω να μου πεις γιατι ή δεν με βοηθαει η μνημη μου
ή δεν εχουν λυσει ουτε ενα

νταηλικης

Αριθμός μηνυμάτων : 75
Reputation : 2
Ημερομηνία εγγραφής : 04/08/2012
Τόπος : Βεροια

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ο ΚΑΛΟΣ ΜΑΣ Ο ΚΑΙΡΟΣ, Ο ΚΑΚΟΣ ΤΟΥ ΣΥΜΒΑΣΙΟΥΧΟΥ Empty Απ: Ο ΚΑΛΟΣ ΜΑΣ Ο ΚΑΙΡΟΣ, Ο ΚΑΚΟΣ ΤΟΥ ΣΥΜΒΑΣΙΟΥΧΟΥ

Δημοσίευση  ikaria Κυρ 16 Ιουν 2013, 09:47

Με "τσιγκλήσατε" και δυστυχώς για μένα (παρά το ότι έγραψα πως δεν θα κουραστώ) θα απαντήσω.

Το λοιπόν, ο "μηδενιστής" ikaria, αυτός που κάνει "αντιπολίτευση για το θεαθήναι", που κάνει "στείρα κριτική", που κάνει "κακόπιστη κριτική", που είναι "κουμούνι" και μάλιστα "έχει μεταλλαχτεί", ο "γυρολόγος", ο "μοιρολάτρης" (ναι, γράφτηκε κι αυτό εσχάτως), ο "εχθρός των 5ετών", ο μπήξας, ο δήξας και άλλα πολλά, έχει παρουσία στον ηλεκτρονικό χώρο από το 2006.


Ασκώ κριτική, ναι.
Αλλά πάντα με επιχειρήματα και τόσο διεξοδικά που καταντάω κουραστικός.

Γιατί ασκώ κριτική;
Πολύ απλά: δεν ασκώ εξουσία, συνάδελφοι!!
Ελέγχω την εξουσία, γιατί αυτή καθορίζει τα πως και τα γιατί στη ζωή μου.
Βρίσκω λάθη;
Φυσικά!!
Γιατί το να βρίσκεις λάθη της εξουσίας, είναι κακό;
Μα λένε πως, μόνο αυτός που δεν δουλεύει δεν κάνει λάθη.
Φυσικά κι έτσι είναι.
Όμως ένα λάθος που επαναλαμβάνεται ξανά και ξανά και ξανά και παρόλο που είχε επισημανθεί, πως το λέμε;
Είπε κάποτε ο ταμίας της Ομοσπονδίας, αλλά είναι το μότο και πολλών άλλων: "Ξεχάστε ότι έχει γίνει από εδώ και πέρα, όποιος και να φταίει..."
Για καθίστε, συνάδελφοι.
Θα γίνονται τα λάθη (για πρώτη φορά), θα ξαναγίνονται τα λάθη (για δεύτερη φορά), θα ξαναγίνονται τα λάθη (για τρίτη φορά), με λίγα λόγια θα έχει γίνει μακ@κια, θα την πληρώνει κόσμος και κοσμάκης και θα έρχεται η εξουσία να λέει: "Ξεχάστε τι έγινε, μην κοιτάτε πίσω, πάμε μπροστά κι ενωμένοι".
Γιατί, συνάδελφοι;
Για να ξανακάνουμε τα ίδια λάθη, τα οποία τα ονοματίσαμε μ@κακίες και τώρα πια δεν παίρνουν διόρθωση;
Και φταίω εγώ που δήθεν "ψάχνω να βρω λάθη" και όχι αυτοί που τα κάνουν;

Στο κάτω κάτω της γραφής, εγώ δεν είμαι συνάδελφος;
Τα λάθη αυτά που γίνονται, δεν αφορούν και το πετσί μου;

Μα "δεν ασχολείται κανείς, μόνο εσύ φωνάζεις και ασχολείσαι, είσαι γραφικός"...
Ε, και;
Τι ενοχλεί, συνάδελφοι;
Αυτός που είναι αμέτοχος, ο άβουλος, το πρόβατο, ο "σταρχιδιστής" ή αυτός που συμμετέχει, έχει παρουσία, ασκεί κριτική;

Και δεν μου λέτε, μόνο κριτική ασκώ;
Προτάσεις δεν είδατε;
Στο φόρουμ, που έχει ζωή από τον Οκτώβρη του 2010, έχω ξεκινήσει 654 Θέματα.
Έχω κάνει 1445 αναρτήσεις.
Έχω γράψει εκατοντάδες σελίδες Α4.
Όποιος έχει να μου απαντήσει, να μου προσάψει, να ασκήσει κριτική για ένα θέμα, ας το κάνει πάνω στο θέμα.
Το να έρχεται κάποιος, κατόπιν εορτής, στο ξεκάρφωτο και να λέει "μηδενίζεις, ασκείς στείρα κριτική, είσαι αυτό, είσαι το άλλο" να με συμπαθάτε αλλά εγώ δεν το θεωρώ σωστό.
Υπάρχει αντίλογος;
Εν τω άμα και το θάμα!!
Φίλε, συνάδελφε εδώ έχεις άδικο.
Κάτω από την ανάρτηση μου, η άλλη άποψη.
Επί της ουσίας και για την ταμπακιέρα που λένε.

Τότε και μόνο τότε γίνεται διάλογος και ανταλλαγή απόψεων.
Μόνο τότε ξέρουμε για τι μιλάμε.

Αλλιώς, εγώ τα λέω αφορισμούς.

Αυτά τα ολίγα.

Υ.Γ 1
Συνάδελφε
νταηλικης, η απάντηση στο ερώτημα σου, έχει δοθεί στο παρελθόν: "αν νομίζεις ότι είσαι μάγκας, έλα εσύ να δούμε τι θα καταφέρεις"
Βέβαια, αν το τολμήσεις, μαύρο φίδι που σε έφαγε!
Επιστρατεύονται κάτι δυνάμεις, να τρίβεις τα μάτια σου.

Υ.Γ 2
Κι αφού είναι όλα αυτά τα κακά ο ikaria, τότε γιατί οι διάφοροι εργατοπατερούληδες κυκλοφοράνε με τα έγγραφα του ανά χείρας;
Γιατί, μέχρι και copy paste έχουν κάνει τις θέσεις και τα επιχειρήματα του και τα καταθέτουν σαν δικά τους;
Γιατί, διάφοροι αιρετοί ανά τη χώρα είτε στέλνουν mail, είτε τηλεφωνούν για να ενημερωθούν για διάφορα θέματα;

Υ.Γ 3
Αγαπητοί συνάδελφοι, άστε με εμένα να γράφω ότι γουστάρω.
Τα είπαμε και ποιος είμαι και τους λόγους που τα κάνω.
Τα μύρια κακά έχω...
Μείνετε συντονισμένοι στην ιστοσελίδα της Ομοσπονδίας, και στα παπαγαλάκια - δορυφόρους του ξεκατινιάσματος, της πρόκλησης, του λιβανιστηριού και της αναμετάδοσης.
Εγώ λιβανιστήρι και εξαπτέρυγο δεν πρόκειται να γίνω.
Κι εσείς, εργατοπατερούληδες κι εργατομητερούλες, κάντε τη δουλειά σας όπως εσείς ξέρετε να την κάνετε.
Αν είσαστε σωστοί, μην ανησυχείτε το τι γράφει ο κάθε ikaria.
Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται.

Υ.Γ 4
Ευτυχώς, τα γραπτά μένουν.

Υ.Γ 5

Θεωρώ πως αυτή εδώ η ανάρτηση, άσχετα αν απαντάω στον aetos15, δίνει απαντήσεις στους κατά καιρούς επικριτές μου.
ikaria
ikaria
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2253
Reputation : 104
Ημερομηνία εγγραφής : 10/10/2009
Ηλικία : 62

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης