Συμβασιούχος Πυροσβέστης
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Μάης 2024
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Ημερολόγιο Ημερολόγιο


Η ΑΠΟΦΑΣΗ ΠΡΟΣΛΗΨΗΣ - ΓΙΑ ΠΟΙΟΥΣ ΧΤΥΠΑΕΙ Η ΚΑΜΠΑΝΑ;

3 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Η ΑΠΟΦΑΣΗ ΠΡΟΣΛΗΨΗΣ - ΓΙΑ ΠΟΙΟΥΣ ΧΤΥΠΑΕΙ Η ΚΑΜΠΑΝΑ; Empty Η ΑΠΟΦΑΣΗ ΠΡΟΣΛΗΨΗΣ - ΓΙΑ ΠΟΙΟΥΣ ΧΤΥΠΑΕΙ Η ΚΑΜΠΑΝΑ;

Δημοσίευση  ikaria Πεμ 27 Ιουν 2013, 16:08

Η ΑΠΟΦΑΣΗ ΠΡΟΣΛΗΨΗΣ - ΓΙΑ ΠΟΙΟΥΣ ΧΤΥΠΑΕΙ Η ΚΑΜΠΑΝΑ; 2rmbfx2

Όταν έγραφα πως υπάρχει κίνδυνος κάποιοι συμβασιούχοι να μην προσληφτούν (εδώ στο Υ.Γ 1 και εδώ και εδώ) ορισμένοι "φωστήρες" έσπευσαν να με λοιδορήσουν.
Για να δούμε τώρα...

Αυτό θα είναι ένα λαμπρό παράδειγμα προς όλους τους αιθεροβάμονες για να δουν πως από τη μια μέρα στην άλλη μπρεί να μείνει ο οποιοσδήποτε χωρίς δουλειά.

Θα προσπαθήσω να επεξεργαστώ τους πίνακες για να βρω ποιοι και από που δεν θα προσληφτούν.

Μια πρώτη εκτίμηση είναι πως δεν θα προσληφτούν οι συνάδελφοι των Π.Κ Βεργίνας και Περιβολίου που το 2012 έκλεισαν.
Διαβάστε εδώ τι είχα γράψει σχετικά.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την ikaria στις Τρι 18 Μαρ 2014, 23:51, 2 φορές συνολικά
ikaria
ikaria
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2253
Reputation : 104
Ημερομηνία εγγραφής : 10/10/2009
Ηλικία : 62

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η ΑΠΟΦΑΣΗ ΠΡΟΣΛΗΨΗΣ - ΓΙΑ ΠΟΙΟΥΣ ΧΤΥΠΑΕΙ Η ΚΑΜΠΑΝΑ; Empty Απ: Η ΑΠΟΦΑΣΗ ΠΡΟΣΛΗΨΗΣ - ΓΙΑ ΠΟΙΟΥΣ ΧΤΥΠΑΕΙ Η ΚΑΜΠΑΝΑ;

Δημοσίευση  Firefighters2012 Πεμ 27 Ιουν 2013, 17:08

ΜΗΠΩΣ όμως προσληφθούν σε υπηρεσίες που ήταν κοντά στα κλιμάκια που έκλεισαν ? Γιατί κάτι τέτοιο ακούστηκε.
Γιατί θα πρέπει να βγάζουμε συμπεράσματα ΑΡΝΗΤΙΚΑ πάντα ? Αύριο μεθαύριο θα ξέρουμε !

Firefighters2012

Αριθμός μηνυμάτων : 20
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 05/02/2013
Τόπος : Athens

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η ΑΠΟΦΑΣΗ ΠΡΟΣΛΗΨΗΣ - ΓΙΑ ΠΟΙΟΥΣ ΧΤΥΠΑΕΙ Η ΚΑΜΠΑΝΑ; Empty Απ: Η ΑΠΟΦΑΣΗ ΠΡΟΣΛΗΨΗΣ - ΓΙΑ ΠΟΙΟΥΣ ΧΤΥΠΑΕΙ Η ΚΑΜΠΑΝΑ;

Δημοσίευση  Epoxikos Πεμ 27 Ιουν 2013, 17:29

για να αναφερετε η διαταγη σε υπεραριθμους κατι θα ξερουν και αν δεν ειναι απο τις υπηρεσιες που αναφερει ο Ικαρια θα ειναι απο καποιες αλλες δυστυχως

οποτε το αποτελεσμα θα ειναι καποιοι να μεινουν εκτος ειτε απο εδω ειτε απο αλλου

ειμαι περιεργος παντως να δω τις αντιδρασεις οσων μεχρι χτες βλεπαν τον 'απολυτο εχθρο' στο προσωπο του Ικαρια να δω ποιος θα τους φταιει τωρα

γιατι ποτε δεν τους ειδα να ασκουν κριτικη σε αυτους που εχουν τις θεσεις και διαπραγματευονται

μακαρι βεβαια αυτη την φορα να κανει λαθος ο Ικαρια


Epoxikos

Αριθμός μηνυμάτων : 41
Reputation : 3
Ημερομηνία εγγραφής : 25/11/2011
Τόπος : ??

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η ΑΠΟΦΑΣΗ ΠΡΟΣΛΗΨΗΣ - ΓΙΑ ΠΟΙΟΥΣ ΧΤΥΠΑΕΙ Η ΚΑΜΠΑΝΑ; Empty Απ: Η ΑΠΟΦΑΣΗ ΠΡΟΣΛΗΨΗΣ - ΓΙΑ ΠΟΙΟΥΣ ΧΤΥΠΑΕΙ Η ΚΑΜΠΑΝΑ;

Δημοσίευση  ikaria Πεμ 27 Ιουν 2013, 17:59

Firefighters2012 έγραψε:Γιατί θα πρέπει να βγάζουμε συμπεράσματα ΑΡΝΗΤΙΚΑ πάντα ?
Γιατί:
1. Γιατί, το Πανελλαδικό Σωματείο Π.Π.Υ και Εποχικών, σε έγγραφο του είχε αναφέρει πως:
"Γιατί πρέπει να πάρουν το Ο.Κ. για τους 22 από το Διοικητικής Μεταρρύθμισης, μετά Γ.Γ. Κυβέρνησης και μετά Φ.Ε.Κ. που πήρανε για να αφαιρεθούν από την λίστα των συμβασιούχων, αλλά πάλι έχουμε υπέρβαση των 1.500"

2. Γιατί, όπως έγραψα και στην ανάρτηση για την κατανομή των θέσεων, δεν πιστεύω στις συμπτώσεις.
Δηλαδή δεν πιστεύω πως εγκρίθηκε η πρόσληψη 1.500 εποχικών, οι περυσινοί εποχικοί ήταν 1.579 και φέτος εκδήλωσαν ενδιαφέρον 1.500 ακριβώς.

3. Γατί, η διαταγή πρόσληψης προβλέπει πως θα υπάρξει αριθμός μεγαλύτερος από τον αριθμό των εγκεκριμένων και αναφέρει:
"...στις Πυροσβεστικές Υπηρεσίες που θα παρουσιαστεί αριθμός μεγαλύτερος από αυτή (σ.σ. εννοεί τη νέα κατανομή), να τηρηθεί με απόλυτη ακρίβεια η σειρά...".

Για όλα αυτά λοιπόν...

Υ.Γ 1
Αν η απόφαση κατανομής, παρόλο που έγραφε σαν σύνολο 1.500 συμβασιούχους, δεν συνοδευόταν με την διαταγή πρόσληψης, που προβλέπει τι να κάνουν οι υπηρεσίες για τους "υπεράριθμους", ενδεχομένως να συμφωνούσα με το συνάδελφο Firefighters2012.
Όμως το ζήτημα δεν είναι οι αρνητικές σκέψεις, ούτε τα προβλήματα λύνονται με θετική ενέργεια αλά Amita motion.
Χίλιες φορές να είμαι αρνητικός αλλά υποψιασμένος παρά θετικός και ...

Υ.Γ 2
Συνάδελφε Epoxikos, μακάρι το μόνο πρόβλημα να ήμουν εγώ.
Μακάρι ο εχθρός να ήμουν εγώ...


FIREFIGHTER2012 έγραψε:Αύριο μεθαύριο θα ξέρουμε !

Όπως "ξέραμε" ή "μάθαμε" για τις απολύσεις εποχικών λόγω Ιώτα του 2012;
Για θυμήσου ποιος έκανε τις συνεχείς καταγγελίες και ποιοι σιώπησαν επιδεικτικά;
Άκλαυτοι θα πάνε κι αυτοί...

Υ.Γ
Και πως θα το μάθουμε, συνάδελφε;
Ποιος θα μας πει αν τελικά δεν προσέλαβαν τους "περισσευάμενους" ή αν προσκόμισαν λιγώτεροι τα χαρτιά τους φέτος;

Για παράδειγμα:

Η ΑΠΟΦΑΣΗ ΠΡΟΣΛΗΨΗΣ - ΓΙΑ ΠΟΙΟΥΣ ΧΤΥΠΑΕΙ Η ΚΑΜΠΑΝΑ; Dnn  "
Για να είμαι ακριβής, τι παρατηρούμε;
Στην Π.Υ Γρεβενών το 2012 δεν εργάστηκε πυροφύλακας.
Το 2013, με τη νέα κατανομή βλέπουμε θέση πυροφύλακα.
Αυτή η θέση θα καταληφτεί από τον ένα εκ των δύο πυροφυλάκων του Π.Κ Περιβολίου;
Έτσι θέλω να πιστεύω πως έγινε.
Όμως ο άλλος πυροφύλακας του Π.Κ Περιβολίου δεν θα προσληφτεί.
Γιατί;
Δεν πήγε τα χαρτιά του φέτος; Ποιος μπορεί να μας το πει με σιγουριά;
Από την άλλη βλέπουμε πως σε σύνολο 20 συμβασιούχων που εργάστηκαν το 2012, οι 16 επαναπροσλαμβάνονται.
Οι άλλοι 4, τι απέγιναν;
Κανείς δεν θα μάθει!!!
Μόνο αν υπάρξει καταγγελία από συμβασιούχο, πως "πήγα να προσληφτώ και δεν με προσέλαβαν" θα μάθουμε με σιγουριά.

Κι έπεται και συνέχεια...
ikaria
ikaria
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2253
Reputation : 104
Ημερομηνία εγγραφής : 10/10/2009
Ηλικία : 62

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης