Συμβασιούχος Πυροσβέστης
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Μάης 2024
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Ημερολόγιο Ημερολόγιο


Μια ζωή παπατζήδες και ντελιβεράδες Δικηγόρων!

3 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Μια ζωή παπατζήδες και ντελιβεράδες Δικηγόρων! Empty Μια ζωή παπατζήδες και ντελιβεράδες Δικηγόρων!

Δημοσίευση  FIREMAN Τρι 01 Μάης 2018, 05:46

Μέρος πρώτο!
Πριν ένα χρόνο διαβάσαμε επιστολή σε  μπλοκ της συντεχνία μας ενός ΠΠΥ απόφοιτου Λυκείου από την Βόρεια Ελλάδα, ο οποίος δεν μονιμοποιήθηκε λόγο του ορίου ηλικίας των 40 ετών στην οποία καλούσε ούτε λίγο ούτε πολύ  όλους τους ΠΠΥ αποφοίτους Λυκείου που έμειναν έκτος μονιμοποίησης να συμμετάσχουν σε δικαστικό αγώνα για την εργασιακή αποκατάστασή τους. Επιδίωξη του η αύξηση του ορίου ηλικίας για μονιμοποίηση με αιτιολογικό μάλλον έτσι φάνηκε σε πρόσφατη ανάρτηση στο μπλοκ του ΑΜΘ ότι το όριο των 40 ετών στην πρόσληψη όπως καθιερώθηκε με τα την αναδιοργάνωση του ΠΣ  ν.4249/2014 δεν ήταν σύμφωνα  με  τον ν.4443/2016 και την  ενσωμάτωση στο εθνικό δίκαιο  της Οδηγίας 2000/43/ΕΚ περί εφαρμογής της αρχής της ίσης μεταχείρισης προσώπων και της Οδηγίας 2000/78/ΕΚ για τη διαμόρφωση γενικού πλαισίου για την ίση μεταχείριση στην απασχόληση και την εργασία, στον οποίο νόμο  απαγορεύετε η κάθε άμεση η έμμεση διάκριση των ορίων ηλικίας τόσο στο δημόσιο όσο και στον ιδιωτικό τομέα  όπως  περιγράφετε στο άρθρο 2 παράγ.  α) & β).
Στην αρχή της συγκεκριμένης κίνησης  επικοινώνησε μαζί μου ο «συνάδελφος» και μου ζήτησε στοιχεία από τα αρχεία μου και τις στατιστικές που έχω κάνει πάνω στον πίνακα επιτυχόντων για να μάθει πόσοι είναι οι απόφοιτοι Λυκείου άνω των 40 και σε ποιες ηλικίες! Του τα  έστειλα σε δυο ομάδες η μια από το 1970 έως το 1967 γεννηθέντες και η δεύτερη  οι υπόλοιποι απόφοιτοι Λυκείου! Ο συγκεκριμένος ανήκει στην πρώτη ομάδα ενώ εγώ ανήκω στην δεύτερη! Αφού πήγε στο Δικηγορικό γραφείο μαζί με κάποιους ακόμα συναδέλφους ένας εξ αυτών ήταν και ο πρόεδρος  του Σωματείου ΑΜ&Θ η δουλειά κλείστηκε  στα 300 ευρώ έκαστος συνδρομητής και με ευκολίες! Εδώ πρέπει να σημειώσω ότι ο συγκεκριμένος ΠΠΥ δεν ήταν μέλος του σωματείου ΑΜ&Θ. Μετά από αυτό επικοινώνησα μαζί του και του είπα ότι είμαι στην διάθεση του να τον βοηθήσω πάνω στο πως θα γίνει με πιο σταθερές βάσεις η διεκδίκηση της αύξησης ορίου ηλικίας ! Η απάντηση που πήρα με ύφος εκατό καρδιναλίων ήταν ότι όλοι εσείς οι «συνδικαλιστές» που κολλούσε αυτό σε μένα δεν κατάλαβα, είστε μόνο για τον καναπέ!
Ένα χρόνο μετά και αφού ακούμπησαν οι συνάδελφοι τα 300αρια και είδαν ότι η ενημέρωση από το Δικηγορικό Γραφείο ήταν μηδέν συνάδελφοι ΠΠΥ- ΔΕ μου ζήτησαν να κάνω κάτι να τους βοηθήσω!
Τους είπα εντάξει αλλά πρώτα θα γίνουν μόνιμοι οι τριετείς και μετά θα σας δώσω ένα μπούσουλα του πως και με ποιο τρόπο πρέπει να  κινηθείτε και κάντε ότι καταλαβαίνετε!
Έτσι έκανα την ανάρτηση "450 ΠΠΥ απόφοιτοι Λυκείου και τριτοβάθμιας εκπαίδευσης έμειναν εκτός μονιμοποίησης χωρίς καμία αιτιολόγηση λόγω του ορίου ηλικίας που προέβλεπε ο ν 3938/2011"!
Την έκανα στο φόρουμ του ikaria πρώτον γιατί θεωρώ ότι είναι το πιο καθαρό μέσον ενημέρωσης της συντεχνίας και δεύτερον γιατί ήξερα ότι εάν αυτά που γράφω είναι λάθος ο ikaria  έχει το μορφωτικό και κοινωνικό επίπεδο να τα κριτικάρει και να δώσει απαντήσεις με τέτοιο τρόπο που μόνο όφελος θα υπήρχε για αυτόν που θα διάβαζε την όλη συζήτηση!
Και επειδή δεν έχω μάθει να χαϊδεύω αυτιά έγραψα τα πράγματα όπως είναι και τόνισα με τον τρόπο μου, αυτόν που αποκάλεσε ο ikaria ντρίπλα, ότι αυτοί που πατάνε κάπως και μπορούν να κινηθούν είναι οι γεννημένοι από το 1970 έως το 1968  και για το 1967 αφου το όριο ηλικίας ανέβηκε στους μονίμους έως τα 60 και εάν ο Τοσκας πραγματοποιήσει την υπόσχεση του να καλύψει τα κενά των ΠΠΥ έως τέλους του 2018!
Και αφού κάνω την ανάρτηση και πριν αλέκτωρ λαλήσει τρεις έρχεται η ανακοίνωση του προέδρου του ΑΜ&Θ η οποία ούτε λίγο ούτε πολύ μας λέει ότι μετά από χιλιάδες τηλ που τον  παίρνουν συνάδελφοι ΠΠΥ και ζητούν από το σωματείο του που ανέλαβε την πρωτοβουλία για δικαστικούς αγώνες κλπ να τους βοηθήσει, επικοινώνησε με το Δικηγορικό Γραφείο που συνεργάζεται και του είπαν ότι ακόμα και οι απόφοιτοι Δημοτικού και Γυμνασίου μπορούν να κάνουν Δικαστήρια για να γίνουν μόνιμοι στο ΠΣ!
Τι μας θυμίζει αυτό! Μήπως μύρισε ο αέρας ψητό, λέω εγώ τώρα! Γυρίστε πίσω το  2004 που οι τότε ντελιβεράδες του Νικολουτσόπουλου γύριζαν πόρτα πόρτα με τα εργολαβικά ανά χείρας και παρουσίαζαν το  Δικηγορικό Γραφείο ως εργασιακούς Μεσσίες γιατί απλά η πίτα  μοιραζόταν σωστά ! Όταν μετά στο τέλος που και οι δεκατρείς συμφωνήσαν να πληρωθεί ο Νικολουτσόπουλος και η  πίτα δεν μοιράστηκε σωστά κάποιοι άρχισαν να τον λένε λαμόγιο και παρότρυναν τους συναδέλφους να μην τον πληρώσουν γιατί δεν τους έκανε όλους μόνιμους! Θα ήθελα να ξέρω αυτοί οι εργατοπατέρες τζαμπατζήδες εάν τώρα ο Νικολουτσόπουλος μετά την μονιμοποίηση των τριετών και την ανανέωση των ΠΠΥ ζητήσει να πάρει τα λεφτά του από όσους καμαρώνουν ότι δεν τον πλήρωσαν με τους τόκους που αναλογούν τι θα πουν στους συναδέλφους να κάνουν εξώδικα;
Αλλά είπαμε μια ζωή ντελιβεράδες των Δικηγόρων και Παπάτζα!
FIREMAN
FIREMAN

Αριθμός μηνυμάτων : 50
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 23/01/2017
Τόπος : Καβάλα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μια ζωή παπατζήδες και ντελιβεράδες Δικηγόρων! Empty Απ: Μια ζωή παπατζήδες και ντελιβεράδες Δικηγόρων!

Δημοσίευση  ikaria Πεμ 03 Μάης 2018, 08:52

FIREMAN έγραψε:τόνισα με τον τρόπο μου, αυτόν που αποκάλεσε ο ikaria ντρίπλα
Αγαπητέ, έχετε κολλήσει, τόσο εσύ όσο και ο gramsi με το χαρακτηρισμό "ντρίπλα".
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί αυτό το κόλλημα!!!
Μια μόλις γραμμή πάνω από το χαρακτηρισμό "ντρίπλα", δεν διαβάσατε τι έγραφα;

Να το βάλω πάλι, έτσι, μπας και "ξεκολλήσετε"

ikaria έγραψε:Επιχειρηματολογείς για την αύξηση του ορίου ηλικίας.
Το επιχείρημα σου στέκει χαρά: μια αφού θα μονιμοποιηθούν οι (εάν προσληφθούν) οι επιλαχόντες που θα συμπληρώσουν 5ετή θητεία το 2020, δηλαδή οι έχοντες ηλικία (το 2020) 52 ετών, ας μονιμοποιηθούν και οι σημερινοί Π.Π.Υ (που ανανέωσαν θητεία) και έχουν και αυτοί ηλικία αντίστοιχη!!!

"Το επιχείρημα σου στέκει χαρά", έγραψα.

Τόσο πολύ απλά.
Δεν θέλει ούτε κόπο, ούτε τρόπο.
Απλή ανάγνωση και κατανόηση των όσων διαβάζουμε!

Πάμε παρακάτω...

FIREMAN έγραψε:...εάν τώρα ο Νικολουτσόπουλος μετά την μονιμοποίηση των τριετών και την ανανέωση των ΠΠΥ ζητήσει να πάρει τα λεφτά του από όσους καμαρώνουν ότι δεν τον πλήρωσαν...
Από όσο γνωρίζω, ο αγαπητός κος Νικολουτσόπουλος, τα χρήματα του υα έχει ήδη εισπράξει από όλους όσοι είχαν υπογράψει μαζί του το εργολαβικό, είτε αυτοί είναι τριετείς, είτε ανανέωσαν πενταετία.
Σε όσους έκαναν "ταρζανιές", τους έστειλε ένα πολύ ωραίο εξώδικο και τέλειωσε εκεί η ιστορία.

Αγαπητέ, την θέση μου περί του ανακατέματος στα συνδικαλιστικά των δικηγόρων, την έχω εκφράσει από πολύ παλιά (Μάρτιος του 2008), με τον πλέον κατηγορηματικό και ξεκάθαρο τρόπο, όταν όλοι οι άλλοι, είτε προωθούσαν συγκεκριμένα  δικηγορικά γραφεία είτε υπέγραφαν στα "κουτουρού" ότι εργολαβικό τους έδιναν.

Κι επειδή πρέπει να θυμόμαστε κάποια πράγματα, για να ξέρουμε ποιος είναι ποιος, ας θυμηθούμε τι έγραφα, απαντώντας στην ανάρτηση σου με τίτλο ΝΑΤΗΝ ΦΑΤΗΝ.
Σημείωση: η ανάρτηση σου δεν εμφανίζεται  (δεν γνωρίζω το λόγο, αν και μπορώ να τον υποθέσω), παρά μόνο η απάντηση μου.

Πατήστε εδώ για να τη διαβάσετε.
ikaria
ikaria
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2253
Reputation : 104
Ημερομηνία εγγραφής : 10/10/2009
Ηλικία : 62

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μια ζωή παπατζήδες και ντελιβεράδες Δικηγόρων! Empty Απ: Μια ζωή παπατζήδες και ντελιβεράδες Δικηγόρων!

Δημοσίευση  FIREMAN Πεμ 03 Μάης 2018, 23:09

Συνάδελφε ikaria ο λόγος που δεν εμφανίζετε η συγκεκριμένη ανάρτηση μου ΝΑΤΗΝ ΦΑΤΗΝ είναι διότι εγώ σε παρακάλεσα να την σβήσεις γιατί ήταν πολύ καυστική και αληθινή για όσους έκαναν μαγκιές ή τις παρακινούσαν και δεν ήθελαν να πληρώσουν οι συνάδελφοι το Δικηγορικό Γραφείο, τόσο μάλιστα που κάποιον όνομα και μη χωριό τον έτσουξε και έβαλε τα τότε τσιράκια του να ξεσηκώσουν τους συναδέλφους μου στην υπηρεσία που υπηρετώ εναντίον μου! Μετά από πολλά τηλέφωνα και bullying για τρεις επανωτές ημέρες σου ζήτησα να την αποσύρεις! Στο επόμενο διάστημα ήρθαν τα εξώδικα και μαράζωσαν σαν τις κότες! Επειδή τότε είχα επικοινωνία με τον Νικολουτσόπουλο για το θέμα με τα αλλαγμένα γιώτα του στρατού και της Επιτροπής στο να μην πληρώσουν το Δικηγορικό Γραφείο το πόσο που είχε ζητήσει έως ότου λήξει το θέμα με τα Διοικητικά Δικαστήρια τον παρακάλεσα να αποσύρει τα εξώδικα από τους συναδέλφους του Νομού μας! Εκείνος δέχτηκε χωρίς αντίρρηση να μην πληρώσουν το πόσο αυτοί που είχαν πανελλαδικά αλλαγμένα Ι και τους κυνηγούσαν για να τους διώξουν από το σώμα οι επιλαχόντες στα Διοικητικά Δικαστήρια και για τα εξώδικα να τα αποσύρει μόνο από τα άτομα που ήταν στην υπηρεσία μου γιατί είχε θέματα «μου είπε πολλά που δεν λέγονται», με τον εργατοπατέρα της περιφέρειάς μας! Όσο για το εάν έχουν πληρώσει όλοι οι συνάδελφοι τον Νικολουτσόπουλο σε βεβαιώνω ότι υπάρχουν πάρα πολλοί πανελλαδικά που έχουν πληρώσει κάποιες δώσεις στην αρχή και μετά έκαναν το κορόιδο και τώρα καμαρώνουν για την μαγκιά τους κλπ. Αυτά τα ολίγα για τους Παπά εδώ Παπά εκεί που είναι ο Παπάς που έλεγε ότι μετά την μονιμοποίηση των τριετών θα ανακοινώσει πανελλαδικό σωματείο ανανεωτών ΠΠΥ! Έπεται συνέχεια στο δεύτερο μέρος !
FIREMAN
FIREMAN

Αριθμός μηνυμάτων : 50
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 23/01/2017
Τόπος : Καβάλα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μια ζωή παπατζήδες και ντελιβεράδες Δικηγόρων! Empty ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΈΝΗ ΚΑΤΆΣΤΑΣΗ ΜΕ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΈΝΗ ΑΝΆΛΥΣΗ

Δημοσίευση  gramsi Σαβ 05 Μάης 2018, 20:39

Να τοποθετήσω τη συζήτηση σε μια άλλη διάσταση;                                                                                                         -Έχουμε και λέμε λοιπόν:1600 ΜΑΛΑΚΕΣ  που ανανεώνουν θα συνεχίζουν να εργάζονται στο Π.Σ. στη καλλίτερη περίπτωση ως παρίες μέχρι τη συνταξιοδότηση τους , επαναλαμβάνω ΣΤΗ ΚΑΛΛΊΤΕΡΗ ΠΕΡΊΠΤΩΣΗ                                  -Αν δηλαδή εξακολουθούν να υφίστανται οι θέσεις ' επί θητεία' και δε μετατραπούν σε κενούμενες οργανικές θέσεις μονίμων κάποια στιγμή, οπότε θα καταργηθούν και οι αναγκαστικές διοικητικές πράξεις (συμβούλιο κρίσεων κατωτάτων οργάνων για την ανανέωση κ.λ.π.).οπότε μάγκες πάρτε το μουτζούρη της ανεργίας ........                                                          Αν συμβεί  αυτό ,με βάση το υπεραισιόδοξο σενάριο, τότε σημαίνει ότι θα εξακολουθούμε να εργαζόμαστε ως εργαζόμενοι δεύτερης ταχύτητας με μειωμένες αποδοχές (σε σχέση με τους άλλους συναδέλφους . ενώ επί της  ουσίας θα προσφέρουμε τα ίδια πράγματα )με τη δαμόκλειο σπάθη του συμβουλίου κρίσεων,με εργασία κάποιοι εξ' υμών πάνω από τα 60, χωρίς τη πολυτέλεια της ελαφριάς υπηρεσίας μετά τα 60,γιατί αυτό θα έχει επιπτώσεις στη κρίση του συμβουλίου κατωτάτων οργάνων για ανανέωση της 5ετιας , και χωρίς επίδομα υπηρεσίας γραφείου,και χωρίς τη δυνατότητα υπηρεσιακής ανέλιξης.                                                                                                                                                  -Σας καλύπτει αυτό; Αν σας καλύπτει βγάλτε το σκασμό και παρακαλάτε να εξακολουθεί να υφίσταται ο θεσμός του 5ετη εις τους αιώνες των αιώνων αμήν.                                                                                                                              -Αν δε σας καλύπτει :δύο κατά τη γνώμη μου πράγματα ,με βάση τη συγκεκριμένη κατάσταση που υφίσταται, μπορεί να κάνει ο καθένας από'μας . είτε να ψάξει να βρει, χθες κιόλας δουλειά άλλου (από μόνος του), είτε να αγωνισθούμε συντεταγμένα να υπαχθούμε στη πρώτη ταχύτητα του εργοδότη, που υπάρχει και όχι κάποιου που θα θέλαμε να υπάρχει με βάση το προσωπικό μας γούστο,μέχρι συνταξιοδότησης χωρίς αποκλεισμούς με βάση ηλικίες, διπλώματα και παπλώματα.                                                                                                                                                           Κάτι άλλο επίσης η 9αρα δυστυχώς η ευτυχώς αποτελεί ιστορική στρατηγική επιλογή και συλλογική επιλογή του κλάδου , αλλά και σε τελική ανάλυση ΠΡΟΣΩΠΙΚΉ ΕΠΙΛΟΓΉ ΤΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΚΆΘΕ ΈΝΑ ΑΠΌ 'ΜΑΣ:κανένας δε τη φόρεσε με το ζόρι κανένας δε ορκίστηκε με τη βία πυροσβέστης, αντιθέτως μάλιστα,κάποιοι έσπευσαν ακόμη και τη τελευταία στιγμή να αποκτήσουν ανταγωνιστικά πλεονεκτήματα ,σε σχέσει με τους άλλους συναδέλφους για να τη φορέσουν.                              Το να οικτίρουμε τη μοίρα μας ελεηνολογόντας  τους εργατοπατέρες και τη πολιτεία.που μας έφερε σε αυτό το σημείο δε μας απελάσει από της προσωπικές μας ευθύνες.                                                                                                          Το θέμα είναι με βάση αυτή τη πραγματικότητα πως πορευόμαστε:

gramsi

Αριθμός μηνυμάτων : 22
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 20/04/2017
Τόπος : iayrio

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης