Συμβασιούχος Πυροσβέστης
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Μάης 2024
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Ημερολόγιο Ημερολόγιο


ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΡΟΣΩΠΟΠΑΓΕΙΣ ΘΕΣΕΙΣ!

4 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΡΟΣΩΠΟΠΑΓΕΙΣ ΘΕΣΕΙΣ! Empty ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΡΟΣΩΠΟΠΑΓΕΙΣ ΘΕΣΕΙΣ!

Δημοσίευση  FIREMAN Τρι 11 Δεκ 2018, 13:40

Οι μόνιμες θέσεις στο δημόσιο διακρίνονται σε πάγιες ( πάγια λέγετε στο Π.Σ η οργανική) και προσωποπαγείς.
Οι προσωποπαγείς συστήνονται πάντα με το διορισμό κάποιου προσώπου, σε περίπτωση που δεν υπάρχουν κενές πάγιες θέσεις ή όταν το προβλέπουν ειδικές διατάξεις και καταργούνται με την κατά οποιονδήποτε τρόπο (πχ παραίτηση, συνταξιοδότηση) αποχώρηση του διορισθέντα από τη θέση.
Ονομάζονται προσωποπαγείς, γιατί συναρτώνται άμεσα με το πρόσωπο που τις καταλαμβάνει και κατά συνέπεια δεν νοούνται κενές προσωποπαγείς θέσεις.
Κατά τα αλλά, οι διορισθέντες σε τέτοιες θέσεις δεν διαφέρουν σε τίποτα από τους συναδέλφους τους που καταλαμβάνουν πάγιες θέσεις.
Η διάκριση που πρέπει να μας ενδιαφέρει περισσότερο είναι, αν η θέση που θα καταλάβουμε ανήκει στις μόνιμες θέσεις ή στις θέσεις ιδιωτικού δικαίου Αορίστου χρόνου, καθώς οι Αορίστου χρόνου έχουν ασφάλιση ΙΚΑ- ενιαίο μισθολόγιο , δεν έχουν βαθμούς, έχουν διαφορετικά μισθολογικά κλιμάκια και δεν καταλαμβάνουν θέσεις ευθύνης.
Οι 1548 συνάδελφοι που βάση του ν.3839/2011 θα παραμείνουν ΠΠΥ είναι Δημοσίου Δικαίου αλλά ανήκουν στο ενιαίο μισθολόγιο και κατέχουν οργανική θέση πυροσβέστη ΓΚ - Δ.Ε οι οποίοι υπάγονται στο ειδικό μισθολόγιο !
Οι ΠΠΥ στο ΠΣ κατ΄ ουσία «ΦΙΛΟΞΕΝΟΥΝΤΑΙ» στις συγκεκριμένες οργανικές θέσεις Δ.Ε διότι, ούτε προάγονται στο βαθμό του πυροσβέστη , η πλειοψηφία είναι Υ.Ε (Γυμνασίου και Δημοτικού), πληρώνονται όπως οι εποχικοί, είναι ορισμένου χρόνου με δικαίωμα ανανέωσης της πενταετής τους σύμβασης επ Αορίστου χρόνου.
Τώρα γιατί δεν πήγαν τόσα χρόνια και οι ΠΠΥ στο ειδικό μισθολόγιο κατηγορία Δ που είναι οι Ειδικοί φρουροί και οι Συνοριοφύλακες και να κλείσει κάποια στιγμή εν καιρώ εκλογών το θέμα μας ρωτήστε τους Αρχικουταλοφόρους συνδικαλιστές μας που ξερογλύφονται στην ΓΣΕΕ για να μην χάσουν τα καλούδια και τα μαγαζιά φαστ φουντ γωνία που διαθέτουν!
Στην ΑΔΕΔΥ που ανήκουν οι Δημοσίου Δικαίου δεν μπορούν να επιβιώσουν οι συνδικαλιστές μας που τόσα και τόσα χρόνια έχουν ως πρότυπο την φυλή των Μασσάι!
Δηλαδή άλλα ντ άλλα φτάνει μην χαθεί η κουτάλα!



FIREMAN
FIREMAN

Αριθμός μηνυμάτων : 50
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 23/01/2017
Τόπος : Καβάλα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΡΟΣΩΠΟΠΑΓΕΙΣ ΘΕΣΕΙΣ! Empty Απ: ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΡΟΣΩΠΟΠΑΓΕΙΣ ΘΕΣΕΙΣ!

Δημοσίευση  ikaria Παρ 14 Δεκ 2018, 21:24

Πιθανολογώ (δεν νομίζω να πέφτω έξω) πως αφορμή για την ανάρτηση σου αυτή, πήρες από τα όσα αναφέρονται στην τροπολογία (που πλέον είναι νόμος) για την ανανέωση της ισχύος του πίνακα επιτυχόντων.

3. Εάν κατά το χρόνο πρόσληψης στο Πυροσβεστικό Σώμα δεν υφίστανται κενές οργανικές θέσεις αντίστοιχης κατηγορίας με τις αρχικώς προκηρυχθείσες θέσεις, οι ως άνω επιτυχόντες διορίζονται σε ισάριθμες προσωποπαγείς θέσεις της ίδιας κατηγορίας που συνιστώνται με την απόφαση της παραγράφου 2.

Ας αρχίσω το σχολιασμό μου...

Επειδή ανανεώθηκε (για ένα χρόνο) η ισχύς των πινάκων, μπορούμε να θεωρούμε ως δεδομένο, πως θα γίνει η πρόσληψη των ατόμων που αναφέρονται στον πίνακα;
Επισημαίνω, κάτι που είναι γεγονός: με την διετή ανανέωση της ισχύος του πίνακα, προσλήφθηκε κάποιος επιλαχών συνάδελφος και δεν το κατάλαβα;
Προσλήφθηκε κάποιος επιλαχών από τον πίνακα, τα χρόνια 2016, 2017 και 2018 που ίσχυαν οι πίνακες και δεν τον πήραμε χαμπάρι;
Όχι!!!
Πως μπορούμε να είμαστε σίγουροι πως με αυτή την ανανέωση, που έγινε πριν λίγες μέρες, θα προσληφθούν, όχι μόνο για την κάλυψη των κενών, αλλά το σύνολο των επιλαχόντων;

Μα θα πει κάποιος, εδώ μιλάει για "προσωποπαγείς θέσεις".
Ανταπαντώ: δεν καλύφθηκαν τα 80 κενά που υπήρχαν τα χρόνια 2016, 2017 και 2018.
Τώρα τους έπιασε ο πόνος για την κάλυψη, όχι μόνο των 80 κενών αλλά την πρόσληψη 800 επιλαχόντων;

Ξέρω, κάποιοι θα παρερμηνεύσετε τα γραφόμενα μου, αλλά αδιαφορώ...

Πάμε τώρα σε αυτά που έγραψες, αγαπητέ

FIREMAN έγραψε:θα παραμείνουν ΠΠΥ είναι Δημοσίου Δικαίου αλλά ανήκουν στο ενιαίο μισθολόγιο και κατέχουν οργανική θέση πυροσβέστη ΓΚ - Δ.Ε
Όχι αγαπητέ!!
Οι Π.Π.Υ δεν κατέχουν οργανική θέση πυροσβέστη Γενικών Καθηκόντων.
Οι Π.Π.Υ κατέχουν οργανικές θέσεις δικές τους, που προέκυψαν από την αντίστοιχη  μείωση  οργανικών θέσεων μονίμων πυροσβεστών (παράγραφος 1, του άρθρου 15 του ν. 3938/2011,  δεύτερο εδάφιο).
Μην επαναλαμβάνουμε τα ίδια και τα ίδια, γιατί καταντάει (εκτός των άλλων) κουραστικό.

FIREMAN έγραψε:Οι ΠΠΥ στο ΠΣ κατ΄ ουσία «ΦΙΛΟΞΕΝΟΥΝΤΑΙ» στις συγκεκριμένες οργανικές θέσεις Δ.Ε διότι, ούτε προάγονται στο βαθμό του πυροσβέστη , η πλειοψηφία είναι Υ.Ε (Γυμνασίου και Δημοτικού), πληρώνονται όπως οι εποχικοί, είναι ορισμένου χρόνου με δικαίωμα ανανέωσης της πενταετής τους σύμβασης επ Αορίστου χρόνου.
* Δεν φιλοξενούνται, κατέχουν θέσεις (δες πιο πάνω)!!!
* Ο Π.Π.Υ δεν είναι βαθμός  αλλά κατηγορία προσωπικού (παράγραφος 1, του άρθρου 15 του ν. 3938/2011, πρώτο εδάφιο).
* Δεν είναι ορισμένου χρόνου αλλά προσωπικό επί θητεία με δυνατότητα ανανέωσης (παράγραφος 2, του άρθρου 15 του ν. 3938/2011, πρώτο εδάφιο)

Αυτά για να βάζουμε τα πράγματα σε σωστή βάση...

Ένα προβληματισμό θα εκφράσω και όποιος θέλει ας τον υποβάλλει στην υπουργό (λέμε τώρα)

Ξεκινάω με ένα δεδομένο και οι υπογραμμίσεις είναι δικές μου:

"Οι μόνιμες θέσεις στο δημόσιο διακρίνονται σε πάγιες και προσωποπαγείς. Οι προσωποπαγείς συστήνονται πάντα με το διορισμό κάποιου προσώπου, σε περίπτωση που δεν υπάρχουν κενές πάγιες θέσεις ή όταν το προβλέπουν ειδικές διατάξεις και καταργούνται με την κατά οποιονδήποτε τρόπο (πχ παραίτηση, συνταξιοδότηση) αποχώρηση του διορισθέντα από τη θέση."

Αναρωτιέμαι λοιπόν και θα ήθελα μια ξεκάθαρη απάντηση από κάποιον υπεύθυνο:
Αφού λοιπόν οι μόνιμες θέσεις είναι οι πάγιες και οι προσωποπαγείς, πως θα υπάρξουν προσωποπαγείς θέσεις για επί θητεία προσωπικό;

Κι ένα ακόμη σχόλιο: αφού η υπουργός θέλει να προσλάβει το σύνολο των επιλαχόντων Π.Π.Υ, γιατί δεν έβαζε μια διάταξη στην τροπολογία, αντίστοιχη με τη διάταξη που μπήκε για τους τριετείς , για υποχρεωτικότητα πρόσληψης  εντός συγκεκριμένου χρόνου;
Λέω εγώ τώρα...


Υ.Γ
Αντιγράφω από την ενημέρωση μελών του Σωματείου Μακεδονίας Θράκης και Βορείου Αιγαίου, σχετικά με τη συνάντηση που είχαν με τον αρχηγό Π.Σ οι της  Πανελλαδικής Ένωσης Σωματείων:

"Από αρχή της συνάντησης ο Αρχηγός μπορούμε πούμε, ότι έδωσε ένα αίσθημα αισιοδοξίας λέγοντας αν έχετε 20 ζητήματα επίλυσης τα 10 θα λυθούν,  χωρίς να δει το υπόμνημα που του δώσαμε"

Χωρίς να δει καν το υπόμνημα, δήλωσε πως από τα 20 ζητήματα θα λυθούν τα 10!!!

Τα περασμένα χρόνια, το ρόλο του ενδιάμεσου και του "ναι σε όλα", τον είχε ο εκάστοτε γενικός γραμματέας του υπουργείου.
Φαίνεται πως τα πράγματα άλλαξαν...

"Μας ενημέρωσε ότι θα συσταθεί ένα μηχανοκίνητο τάγμα, για την άμεση επέμβαση σε μεγάλες δασικές πυρκαγιές που θα προκύπτουν τόσο σε νησιά όσο και στην ηπειρωτική χώρα, με σκοπό να μην μετακινούνται από μακρινές υπηρεσίες συνάδελφοι με πυροσβεστικά οχήματα"

Και ακούγοντας αυτό, εσείς φυσικά δεν αναρωτηθήκατε.
Τι να αναρωτηθείτε;

Για δείτε εδώ την ανακοίνωση της Ε.Α.Κ.Π εδώ και συγκεκριμένα τι αναφέρει για το ζήτημα αυτό και όχι μόνο.

"Επίσης, έπειτα από διάλογο του προέδρου της Ομοσπονδίας με την Υπουργό, αποκαλύφθηκε ότι σχεδιάζεται να υλοποιηθεί πρόταση του Αρχηγείου Π.Σ., για τη δημιουργία ειδικής ξεχωριστής μονάδας με συγκέντρωση προσωπικού και μέσων από διάφορες περιοχές της χώρας σε κεντρικό σημείο και σε μόνιμη βάση κατά την αντιπυρική περίοδο, για την αντιμετώπιση μεγάλων δασικών πυρκαγιών ανά την επικράτεια. Και αυτή η εξέλιξη, προμηνύει νέο μεγάλο ξεσπίτωμα για αρκετούς συναδέλφους."

Γι' αυτό δεν θα μπορέσετε ποτέ να φτάσετε την Ε.Α.Κ.Π και τα στελέχη της, ούτε στο μικρό τους δαχτυλάκι.

Υ.Γ
Ας πει κάποιος σε αυτόν που γράφει στο facebook του Πανελλαδικού Σωματείου, πως ο Οκτώβρης δεν γράφεται Οκτώμβριος και πως το Πανελλαδικό γράφεται με ένα  Ν και δύο Λ κι όχι ΠΑΝΝΕΛΑΔΙΚΟ.

Άιντε, Ελληναρά μου
ikaria
ikaria
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2253
Reputation : 104
Ημερομηνία εγγραφής : 10/10/2009
Ηλικία : 62

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΡΟΣΩΠΟΠΑΓΕΙΣ ΘΕΣΕΙΣ! Empty ΤΙ ΕΊΝΑΙ ΟΙ ΠΡΟΣΩΠΟΠΑΓΕΙΣ ΘΕΣΕΙΣ

Δημοσίευση  gramsi Σαβ 15 Δεκ 2018, 10:35

Δε μπορώ να καταλάβω φίλε ΙΚΑΡΙΑ γιατί κάθε φορά που κάποιος συνάδελφος θέλει να αναδείξει τη πραγματική και ουσιαστική σχέση που έχει με τον εργοδότη του στέκεσαι στο γράμμα του νόμου:;;;
Τι λέει ο συνάδελφος; κάνω την ίδια δουλεία με το μόνιμο προσωπικό επί της ουσίας έχω περάσει από την ίδια εκπαίδευση , έχω την ίδια τεχνογνωσία και ζητώ αυτό να μου αναγνωριστεί και με βάση αυτό ζητώ τη μονιμοποίηση μου.
Με συγχωρείς άλλα αυτός είναι ο συνηθισμένος αλγόριθμος που χρησιμοποιούν όλοι οι εργαζόμενοι  όταν διεκδικούν μόνιμη και σταθερή εργασία και ίσα δικαιώματα και αυτό είναι το συνηθισμένο αφήγημα.  
Καταλαβαίνω ότι εσύ προτείνεις στρατηγικά μια άλλη λύση η οποία είναι σεβαστή, αντιπαρέρχομαι του γεγονότος οτι τη προτείνεις με μια λογική που παραπέμπει στο γνωστό T.I.N.A.(there is not altermative) για τους εναπομείναντες Π.Π.Υ. , πάρα μόνο η πρόταση που προτείνει στη συγκεκριμένη τροπολογία το ΚΚΕ, και αυτό το σέβομαι, όπως σέβομαι το γεγονός κάποιος να λειτουργεί ως συλλογικός διανοούμενος ενός πολιτικού φορέα. Άλλο αυτό και άλλο προκείμενου να πείσω, για τη λύση που προτείνω,ως μοναδική συνδικαλιστικά και πολιτικά ορθόδοξη, να λειτουργώ ως νομικός σύμβουλος του κράτους για να  αποδομήσω το αφήγημα το οποίο θα επικαλεστεί κάποιος για να ζητήσει εργασιακή κατοχύρωση στο Π.Σ.

gramsi

Αριθμός μηνυμάτων : 22
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 20/04/2017
Τόπος : iayrio

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΡΟΣΩΠΟΠΑΓΕΙΣ ΘΕΣΕΙΣ! Empty Απ: ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΡΟΣΩΠΟΠΑΓΕΙΣ ΘΕΣΕΙΣ!

Δημοσίευση  ikaria Σαβ 15 Δεκ 2018, 11:36

Αναρωτιέμαι αγαπητέ, τα όσα μου "καταμαρτυρείς" που στον κόρακα τα βρήκες στην απάντηση μου στο μέλος FIREMAN και (τολμώ να πω) και στα όσα έγραψε ο ίδιος ο FIREMAN.

Υ.Γ 1
Ε, όχι και συλλογικός διανοούμενος ενός πολιτικού φορέα...

Οι θέσεις που πρεσβεύω, που (ενδεχομένως) συμπίπτουν με τις θέσεις που πρεσβεύει ένας πολιτικός φορέας (με την καμία, που λένε) δεν με  καθιστούν διανοούμενο του.
Και ειδικά όταν οι θέσεις μου αυτές δεν υποστηρίζονται απλά από "οπαδική" διάθεση ή "πολιτική συμπάθεια', αλλά περιέχουν πρακτική ανάλυση.
Η οποία ανάλυση των θέσεων μου έχει καταγραφεί στις συζητήσεις με τον FIREMAN αλλά και με εσένα, εδώ στο φόρουμ.

Υ.Γ 2
Έψαξα και βρήκα τι σημαίνει το "There is no alternative" ή αλλιώς ΤΙΝΑ.
Να το γράψω για να το μάθουν και όσοι μας διαβάζουν.
Η φράση "There is no alternative"  αποδίδεται στη Μάργκαρετ Θάτσερ, παλιά συντηρητική πρωθυπουργό της Αγγλίας.
Την είπε, θέλοντας να υποστηρίξει πως δεν υπάρχει εναλλακτική οικονομική λύση, άλλη πρόταση από την οικονομία των αγορών (βλέπε φιλελεύθερο καπιταλισμό)

Αποδίδεις λοιπόν, τόσο σε εμένα όσο και στον πολιτικό φορέα, πως υποστηρίζουμε πως δεν υπάρχει άλλη λύση εκτός από αυτή που υποστηρίζουμε, έτσι χωρίς επιχειρήματα.
Αν αυτό κατάλαβες, κάποιο πρόβλημα έχεις.

Ψάξε τους λόγους που υποστηρίζω τη λύση της μονιμοποίησης κάποιων στο Π.Σ και κάποιων άλλων σε άλλους φορείς (δεν θέλω να αναφερθώ ξανά) και θα διαπιστώσεις πως είναι όντως η μόνη συμφέρουσα τους εργαζόμενους λύση.
Τα πάντα είναι γραμμένα στο φόρουμ.
Λύση που εξασφαλίζει μόνιμη σχέση εργασίας για όλους και εργασιακό βίο χωρίς προβλήματα για τους εργαζόμενους.

Όσο για το "νομικός σύμβουλος του κράτους", πάει πολύ...

Υ.Γ 3
Κι επειδή ανέφερες την πρόταση του Κ.Κ.Ε στη συγκεκριμένη τροπολογία, έχεις την καλοσύνη, εσύ ή όποιος άλλος, να μου υποδείξει κάποια άλλη πρόταση, κάποιου άλλου φορέα, που:
1. Να έχει κατατεθεί ως αίτημα
2. Να εξασφαλίζει σε μόνιμη και σταθερή βάση το εργασιακό μέλλον των εργαζομένων
3. Να είναι προς το συμφέρον των εργαζομένων
ikaria
ikaria
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2253
Reputation : 104
Ημερομηνία εγγραφής : 10/10/2009
Ηλικία : 62

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΡΟΣΩΠΟΠΑΓΕΙΣ ΘΕΣΕΙΣ! Empty ΤΙ ΕΊΝΑΙ ΟΙ ΠΡΟΣΩΠΟΠΑΓΕΙΣ ΘΕΣΕΙΣ

Δημοσίευση  gramsi Σαβ 15 Δεκ 2018, 12:46

Ρε φίλε δεν είχα σκοπό να σε θίξω ,αντιθέτως σέβομαι τις απόψεις σου και εκτιμώ πολύ τη γνώμη σου, δεν είναι μομφή να είσαι οργανικός διανοούμενος ενός πολιτικού φορέα ,αν δε τον αποδέχεσαι πάσο κανένα πρόβλημα,
ούτε επικαλούμενος το Τ.Ι.Ν.Α. σημάνει ότι ταυτίζω το το Κ.Κ. Ε. με το νεοφιλελευθερισμό για όνομά του θεού πιστεύω ότι είσαι έξυπνος άνθρωπος και καταλαβαίνεις. Μια παρατήρηση έκανα για το γεγονός ότι επικαλείσαι με ένα θεολογικού τύπου φορμαλισμό το νόμο. Αναφορικά με τα άλλα που γράφεις εδώ και καιρό ΣΥΜΦΩΝΏ ΑΠΟΛΥΤΆ.

αυτά με σεβασμό



gramsi

Αριθμός μηνυμάτων : 22
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 20/04/2017
Τόπος : iayrio

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΡΟΣΩΠΟΠΑΓΕΙΣ ΘΕΣΕΙΣ! Empty Απ: ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΡΟΣΩΠΟΠΑΓΕΙΣ ΘΕΣΕΙΣ!

Δημοσίευση  Φαρος Σαβ 15 Δεκ 2018, 13:34

Με αφορμή την αναφορά που κάνει στο Υ.Γ. και τον σχολιασμό του αγαπητού συνάδελφου ikaria....


Σχετικά με την ενημέρωση μελών του Σωματείου Μακεδονίας Θράκης και Βορείου Αιγαίου και την συνάντηση που είχε η πανελλαδική ένωση σωματείων με τον αρχηγό του Π.Σ.

1. Για την ένταξη στο πλήρη ωράριο τον Πενταετών, το Π.Δ. είναι προς επεξεργασία για να σταλεί μετά στο ΣΤΕ, για τις πιστώσεις ισχύουν τα όσα έχει αναφέρει η Υπουργός στη βουλή, μας έδειξε και την εισήγηση του προς το Υπουργείο για το θέμα του ωραρίου . Σε ερώτηση για το περιεχόμενο του ΠΔ μας είπε ότι θα στηριχθεί σε προηγούμενο νόμο και οι πιστώσεις θα εγκρίνονται ανά εξάμηνο .

Συνάδελφοι, θα σταθώ σε ένα σημείο,  στο Προεδρικό Διάταγμα.

Ποιό Προεδρικό Διάταγμα χρειάζεται για την ένταξη πενταετών πυροσβεστών στο πλήρες ωράριο ώστε να κάνουν 24ωρα (όπως οι τριετείς) το οποίο είναι για επεξεργασία και μετά θα κάνει βόλτα και στο Σ.Τ.Ε;

Για την ένταξη στο πλήρες ωράριο τον τριετών βγήκαν 3 υπουργικές αποφάσεις.
1η: 7 Απριλίου 2017 ΤΕΥΧΟΣ ΔΕΥΤΕΡΟ Αρ. Φύλλου 1233 για το διαστημα7/4/2017 έως 11/09/2017

2η: 8 Σεπτεμβρίου 2017 ΤΕΥΧΟΣ ΔΕΥΤΕΡΟ Αρ. Φύλλου 3105 για το διάστημα 12/9/2017 έως 31/12/2017

3η: 22 Δεκεμβρίου 2017 ΤΕΥΧΟΣ ΔΕΥΤΕΡΟ Αρ. Φύλλου 4562 για το διάστημα 01/01/2018 έως 30/06/2018

Όπως βλέπετε συνάδελφοι, δεν χρειάστηκε κάποιο Π.Δ. για να βγουν ώρες παρά μόνο Υπουργική Απόφαση.


Ας δούμε όμως σε ποιά παράγραφο του 4249/2014 άρθρο 98 γίνετε αναφορά ότι χρειάζεται Προεδρικό Διάταγμα.

2. Το τελευταίο εδάφιο της παρ. 10 του άρθρου 15 του ν. 3938/2011 (Α 61) αντικαθίσταται ως εξής:
«Μέχρι την έκδοση του προεδρικού διατάγματος αυτού, οι Πυροσβέστες Πενταετούς
Υποχρέωσης μετατίθενται και αποσπώνται σύμφωνα με τις διατάξεις του Κανονισμού Μεταθέσεων που ισχύει για το μόνιμο πυροσβεστικό προσωπικό.
Στην περίπτωση αυτή στα αρμόδια Υπηρεσιακά Συμβούλια Μεταθέσεων συμμετέχουν, αντί των δύο αιρετών εκπροσώπων των πυροσβεστικών υπαλλήλων, δύο αιρετοί εκπρόσωποι των Πυροσβεστών Πενταετούς Υποχρέωσης.»

και

«5. Τα καθήκοντα των Πυροσβεστών πενταετούς υποχρέωσης εναρμονίζονται με αυτά του πυροσβεστικού προσωπικού.
Με προεδρικό διάταγμα που εκδίδεται μετά από πρόταση των Υπουργών Δημόσιας Τάξης και Προστασίας του Πολίτη, Οικονομικών και Διοικητικής Μεταρρύθμισης και Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης ορίζεται η έναρξη ισχύος της παρούσας
διατάξεως και κάθε άλλο ζήτημα για την εφαρμογή του προηγουμένου εδαφίου.»

Αυτά συνάδελφοι...


ΥΓ

Εν ολίγοις, λένε οι πρόεδροι των σωματείων στα μέλη τους ότι δεν γνωρίζουν το περιεχόμενο του π.δ. (ωραία ενημέρωση μελών κάνετε, τρομάρα σας)
Εδώ υπάρχει η εξής απορία, όντως δεν το γνωρίζουν το περιεχόμενο του ή το γνωρίζουν και δεν θέλουν να το πούν.
Έτσι για να μη νομίζετε ότι απευθύνεστε, σε μοναχικούς οδοιπόρους στα μονοπάτια της απόλαυσης.

Φαρος
Moderator

Αριθμός μηνυμάτων : 50
Reputation : 3
Ημερομηνία εγγραφής : 17/07/2014
Τόπος : Κυκλαδες

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΡΟΣΩΠΟΠΑΓΕΙΣ ΘΕΣΕΙΣ! Empty Απ: ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΡΟΣΩΠΟΠΑΓΕΙΣ ΘΕΣΕΙΣ!

Δημοσίευση  ikaria Σαβ 15 Δεκ 2018, 13:58

Πάμε πάλι από την αρχή

Γράφεις πως
"Δε μπορώ να καταλάβω φίλε ΙΚΑΡΙΑ γιατί κάθε φορά που κάποιος συνάδελφος θέλει να αναδείξει τη πραγματική και ουσιαστική σχέση που έχει με τον εργοδότη του στέκεσαι στο γράμμα του νόμου:;;;"

Σου απάντησα
"Αναρωτιέμαι αγαπητέ, τα όσα μου "καταμαρτυρείς" που στον κόρακα τα βρήκες στην απάντηση μου στο μέλος FIREMAN και (τολμώ να πω) και στα όσα έγραψε ο ίδιος ο FIREMAN."

Γράφεις πως
"Τι λέει ο συνάδελφος; κάνω την ίδια δουλεία με το μόνιμο προσωπικό επί της ουσίας έχω περάσει από την ίδια εκπαίδευση , έχω την ίδια τεχνογνωσία και ζητώ αυτό να μου αναγνωριστεί και με βάση αυτό ζητώ τη μονιμοποίηση μου."
Που τα γράφει όλα αυτά ο συνάδελφος FIREMAN;
Με την προηγούμενη απάντηση, ουσιαστικά σου απαντώ και σε αυτά.

gramsi έγραψε:δεν είναι μομφή να είσαι οργανικός διανοούμενος ενός πολιτικού φορέα ,αν δε τον αποδέχεσαι πάσο κανένα πρόβλημα
Δεν είναι θέμα μομφής, αγαπητέ.
Δεν το θεωρώ μομφή.
Θα μπορούσα, για άλλο ζήτημα να με θεωρούσες και να αποδεχόμουν το χαρακτηρισμό "συλλογικός διανοούμενος" (που έγραψες στην πρώτη ανάρτηση κι όχι οργανικός διανοούμενος που έγραψες στη δεύτερη).

Για αυτό ακριβώς το λόγο, έγραψα:
"Οι θέσεις που πρεσβεύω, που (ενδεχομένως) συμπίπτουν με τις θέσεις που πρεσβεύει ένας πολιτικός φορέας (με την καμία, που λένε) δεν με  καθιστούν διανοούμενο του."
gramsi έγραψε:ούτε επικαλούμενος το Τ.Ι.Ν.Α. σημάνει ότι ταυτίζω το το Κ.Κ. Ε. με το νεοφιλελευθερισμό για όνομά του θεού πιστεύω ότι είσαι έξυπνος άνθρωπος και καταλαβαίνεις.
Κατάλαβα πάρα πολύ καλά τι ήθελες να πεις.
Γι΄αυτό ακριβώς το λόγο έγραψα:
"Αποδίδεις λοιπόν, τόσο σε εμένα όσο και στον πολιτικό φορέα, πως υποστηρίζουμε πως δεν υπάρχει άλλη λύση εκτός από αυτή που υποστηρίζουμε, έτσι χωρίς επιχειρήματα.
Αν αυτό κατάλαβες, κάποιο πρόβλημα έχεις.
"

Όπως  επίσης, γι΄αυτό ακριβώς το λόγο έγραψα:

"Και ειδικά όταν οι θέσεις μου αυτές δεν υποστηρίζονται απλά από "οπαδική" διάθεση ή "πολιτική συμπάθεια", αλλά περιέχουν πρακτική ανάλυση.
Η οποία ανάλυση των θέσεων μου έχει καταγραφεί στις συζητήσεις με τον FIREMAN αλλά και με εσένα, εδώ στο φόρουμ.
"

αλλά και

"Ψάξε τους λόγους που υποστηρίζω τη λύση της μονιμοποίησης κάποιων στο Π.Σ και κάποιων άλλων σε άλλους φορείς (δεν θέλω να αναφερθώ ξανά) και θα διαπιστώσεις πως είναι όντως η μόνη συμφέρουσα τους εργαζόμενους λύση.
Τα πάντα είναι γραμμένα στο φόρουμ.
Λύση που εξασφαλίζει μόνιμη σχέση εργασίας για όλους και εργασιακό βίο χωρίς προβλήματα για τους εργαζόμενους
.

gramsi έγραψε:Μια παρατήρηση έκανα για το γεγονός ότι επικαλείσαι με ένα θεολογικού τύπου φορμαλισμό το νόμο.
Η επίκληση του νόμου (3938/2011) έγινε σε όσα έγραψε εντελώς λανθασμένα ο FIREMAN τα οποία αποδόμησα ένα ένα, παραθέτοντας το νόμο.

Δηλαδή, τι έπρεπε να κάνω, αγαπητέ;
Να βλέπω να γράφεται πως οι Π.Π.Υ κατέχουν οργανική θέση πυροσβέστη ΓΚ - Δ.Ε, ότι οι Π.Π.Υ είναι αορίστου χρόνου, ότι οι Π.Π.Υ φιλοξενούνται σε θέσεις, ότι ο πυροσβέστης είναι βαθμός και να μην απαντώ διορθώνοντας;
και όχι διορθώνοντας, επειδή έτσι νομίζω ή θέλω να πιστεύω εγώ.
Παρέθεσα το νόμο για να δείξω το σωστό.
Αυτό είναι "θεολογικού τύπου φορμαλισμός";

Γράφει η τροπολογία
"3. Εάν κατά το χρόνο πρόσληψης στο Πυροσβεστικό Σώμα δεν υφίστανται κενές οργανικές θέσεις αντίστοιχης κατηγορίας με τις αρχικώς προκηρυχθείσες θέσεις, οι ως άνω επιτυχόντες διορίζονται σε ισάριθμες προσωποπαγείς θέσεις της ίδιας κατηγορίας που συνιστώνται με την απόφαση της παραγράφου 2."

Ξέρουμε, για ποιες θέσεις συστήνονται προσωποπαγείς θέσεις.
Μόνο για πάγιες (μόνιμες).
Κάποιοι αφήνουν να εννοηθεί πως θα συσταθούν προσωποπαγείς θέσεις για τους επί θητεία, όπως είμαστε εμείς οι Π.Π.Υ.
Να μην αναρωτηθώ αγαπητέ, πως θα γίνει αυτό;
Τι έπρεπε να κάνω, αγαπητέ;
Να το καταπιώ αμάσητο, επειδή (και καλά) με βολεύει;
Αν σου πουν εσένα πως πετάει ο γάιδαρος, δεν είναι λογικό να αναρωτηθείς πως στα κομμάτια θα γίνει αυτό;
Θα συμφωνήσεις πως πετάει ο γάιδαρος, επειδή δεν σε κόφτει αν πετάει ή δεν πετάει;
Ή ακόμη αν έχεις γάιδαρο και σε βολεύει να γίνει κι αεροπλάνο;

Θυμάσαι το 2016 που έλεγα (και συμφωνούσες) πως δεν θα υπάρξει μονιμοποίηση των Π.Π.Υ αλλά ανανέωση της θητείας;
Τα έλεγα αυτά (κι εσύ συμφωνούσες) έτσι χωρίς να παραθέτω στοιχεία;

Θυμάσαι πως κάποιοι, παρόλα τα στοιχεία που παρέθετα, αρνιόντουσαν να το δεχτούν, εφευρίσκοντας γελοίες δικαιολογίες;
Και μάλιστα, παρόλο που τα στοιχεια ήταν συντριπτικά υπέρ του ότι δεν θα μονιμοποιούνταν το 2017.
Θυμάσαι, που αρνούμενοι να δεχτούν την αλήθεια, είχαν εφεύρει και πληρωμή, όχι μέσω προϋπολογισμού αλλά μέσω μυστικών κονδυλίων, μη τυχόν και τους πάρει χαμπάρι η τρόικα;

Αγαπητέ, για να το κλείνω, σημασία δεν έχει μονάχα να διεκδικείς τη μόνιμη και σταθερή σχέση εργασίας.
Αυτό είναι το Α και Ω των διεκδικήσεων του κάθε εργαζόμενου.
Το γνωρίζεις πολύ καλά πως σε αυτό το ζήτημα, ειδικά εγώ ήμουν ο μοναδικός που από την αρχή, από το 2005, υποστήριζα τη μόνιμη και σταθερή σχέση εργασίας για όλους.
Γεγονός για το οποίο κατηγορήθηκα, λοιδορήθηκα και κυνηγήθηκα.
Μαζί ήμασταν όλα αυτά τα χρόνια και το γνωρίζεις.

Αλλά πρόσεξε, το έχω τονίσει και στην προηγούμενη μου απάντηση:
Μόνιμη σχέση εργασίας ναι, αλλά να είναι προς το συμφέρον του εργαζόμενου.

Αν νομίζεις, εσύ ή οποιοσδήποτε άλλος, πως η μονιμοποίηση  σου στο Πυροσβεστέικο θα είναι προς το συμφέρον σου, κάπου κάνεις λάθος.

Αυτά, χωρίς να τίθεται ζήτημα σεβασμού...
ikaria
ikaria
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2253
Reputation : 104
Ημερομηνία εγγραφής : 10/10/2009
Ηλικία : 62

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΡΟΣΩΠΟΠΑΓΕΙΣ ΘΕΣΕΙΣ! Empty Απ: ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΡΟΣΩΠΟΠΑΓΕΙΣ ΘΕΣΕΙΣ!

Δημοσίευση  FIREMAN Σαβ 15 Δεκ 2018, 20:17

Ας ξανά μπω και εγώ στην συζήτηση μια και έχω εδώ και πολύ καιρό να παραβρεθώ σε μια ανταλλαγή απόψεων τόσο αξιόλογων συναδέλφων!
Καταρχάς δεν θα ήθελα να δικαιολογηθώ αλλά όλοι δεν έχουμε το χάρισμα της διαχείρισης του λόγου και της γραπτής ανάλυσης θεμάτων τον οποίο έχει ο συνάδελφος ikaria!
Ας πάμε όμως στο δια ταύτα και στις ορθές κατ τα άλλα διορθώσεις του συναδέλφου!

Έγραψα λοιπόν στην πρώτη ανάρτηση μου!  
"Οι 1548 συνάδελφοι που βάση του ν.3839/2011 θα παραμείνουν ΠΠΥ είναι Δημοσίου Δικαίου αλλά ανήκουν στο ενιαίο μισθολόγιο και κατέχουν οργανική θέση πυροσβέστη ΓΚ - Δ.Ε οι οποίοι υπάγονται στο ειδικό μισθολόγιο!"

Και η απάντηση του ikaria
Όχι αγαπητέ!!
Οι Π.Π.Υ δεν κατέχουν οργανική θέση πυροσβέστη Γενικών Καθηκόντων.
Οι Π.Π.Υ κατέχουν οργανικές θέσεις δικές τους, που προέκυψαν από την αντίστοιχη  μείωση  οργανικών θέσεων μονίμων πυροσβεστών (παράγραφος 1, του άρθρου 15 του ν. 3938/2011,  δεύτερο εδάφιο).
Μην επαναλαμβάνουμε τα ίδια και τα ίδια, γιατί καταντάει (εκτός των άλλων) κουραστικό.

Ας το διορθώσω  τώρα λοιπόν όπως έπρεπε να το γράψω
Οι 1548 συνάδελφοι που βάση του ν.3839/2011 θα παραμείνουν ΠΠΥ είναι Δημοσίου Δικαίου ανήκουν στο ενιαίο μισθολόγιο και κατέχουν οργανικές θέσεις δικές τους, που προέκυψαν από την αντίστοιχη  μείωση  οργανικών θέσεων μονίμων πυροσβεστών... Αυτός δηλαδή που ήταν και ο βασικός λόγος που το μόνιμο πυροσβεστικό προσωπικό τόσα χρόνια μας  θεωρεί παρακατιανούς, δεν μας αφομοιώνει μας, έχει στην απέξω,  μας εκμεταλλευτικέ εργασιακά και όνειρο τους ήταν και για μερικούς είναι ακόμη, κάποια στιγμή να πάρουμε δρόμο από το ΠΣ.
Θα μπορούσαν όμως να ήταν αλλιώς τα πράγματα και να μην είχαμε τουλάχιστον τα πέντε πρώτα χρόνια την γάγγραινα των μονίμων συνδικαλιστών της ΠΟΕΥΠΣ άλλα και της ΕΑΠΣ ότι υπάρχουν 4000 οργανικά κενά στο Π.Σ με αποτέλεσμα να υπάρχουν σημαντικές ελλείψεις προσωπικού σε πολλές υπηρεσίες.
Μα φυσικά ναι και την απάντηση την έδωσε η Υπουργός με τον νόμο για  δημιουργία προσωποπαγών θέσεων για τους επιλαχόντες ΠΠΥ επί θητείας.
Δηλαδή να δημιουργούνταν  από τη αρχή 4000 προσωποπαγείς θέσεις χωρίς να καταργηθούν αντίστοιχες μονίμων και όσοι εν καιρώ από τους ΠΠΥ είχαν τα προσόντα να γίνουν μόνιμοι να μετατίθενται σε αντίστοιχη οργανική θέση πυροσβέστη Γ.Κ ενώ αυτόματα να καταργείται η προσωποπαγή θέση!
Συνέφερε όμως αυτό στους εργατοπατέρες συνδικαλιστές μας που έχουν μάθει να ζουν ως τσιμπούρια στις πλάτες μας αλλά και στους πολιτικά ταγμένους ψηφοθήρες συναδέλφους μας να δοθεί μια οριστική λύση στο εργασιακό των ΠΠΥ και να μην είμαστε τόσα χρόνια τα μαύρα πρόβατα για τους μόνιμους που τότε ίσως να μας έβλεπαν ως συναδέλφους τους, λέω εγώ τώρα;
Φυσικά όχι γιατί δεν θα υπήρχε ο λόγος της ύπαρξης τους!  
 

Συνεχίζω και γράφω πιο κάτω

"Οι ΠΠΥ στο ΠΣ κατ΄ ουσία «ΦΙΛΟΞΕΝΟΥΝΤΑΙ» στις συγκεκριμένες οργανικές θέσεις Δ.Ε διότι, ούτε προάγονται στο βαθμό του πυροσβέστη , η πλειοψηφία είναι Υ.Ε (Γυμνασίου και Δημοτικού), πληρώνονται όπως οι εποχικοί, είναι ορισμένου χρόνου με δικαίωμα ανανέωσης της πενταετής τους σύμβασης επ Αορίστου χρόνου."

Η διόρθωση από τον ikaria

* Δεν φιλοξενούνται, κατέχουν θέσεις (δες πιο πάνω)!!!
* Ο Π.Π.Υ δεν είναι βαθμός  αλλά κατηγορία προσωπικού (παράγραφος 1, του άρθρου 15 του ν. 3938/2011, πρώτο εδάφιο).
* Δεν είναι ορισμένου χρόνου αλλά προσωπικό επί θητεία με δυνατότητα ανανέωσης (παράγραφος 2, του άρθρου 15 του ν. 3938/2011, πρώτο εδάφιο)

Ας διευκρινίσω λοιπόν και σε αυτή την παράγραφο τα γραφόμενα μου!
* Το «ΦΙΛΟΞΕΝΟΥΝΤΑΙ» το έβαλα μέσα σε εισαγωγικά για τον λόγο ότι έτσι θέλουν να μας βλέπουν κάποιοι που όνειρο τους είναι να πάρουμε δρόμο και αγύριστο από το ΠΣ!
* Ο Π.Π.Υ δεν είναι βαθμός  αλλά κατηγορία προσωπικού, ΣΥΜΦΩΝΩ  αλλά πες το αυτό στην πλειοψηφία των ΠΠΥ  «δεν εννοώ μέσα σε αυτούς και τους νεομόνιμους γιατί εκ φύσεως ο Έλληνας όταν είναι να υποβιβάσει έναν πρώην συνάδελφο του για να αισθανθεί αυτός ανώτερος πάντα συμφωνεί».
Προσωπικά το σήμα που φορώ από την αρχή είναι δασικής προστασίας δεν φόραγα και το ακριβές αντίγραφο σαρδέλας  για μεγάλο χρονικό διάστημα άλλα μετά από παρατήρηση που μου έγινε τώρα τον φορώ!
* "Δεν είναι ορισμένου χρόνου αλλά προσωπικό επί θητείας με δικαίωμα ανανέωσης" Δεν είναι Γιάννης αλλά Γιαννάκης έτσι για να μην μοιάζουμε σε όλα με τους εποχικούς που μέχρι και φέτος ανανεώνουν θητεία και δεν ξέρουμε τι πατέντα θα βρουν οι έχοντες και κατέχοντες το μαχαίρι και το πεπόνι  για να συνεχίσουν και στο μέλλον!
Α! Ξέχασα! Εμείς φοράμε και την ίδια φόρμα αγγαρείας με τους μόνιμους απλά είναι λίγο τσαλακωμένη και πιο ξεθωριασμένη από αυτούς!
Επίσης εκεί που έγραψα
«με δικαίωμα ανανέωσης της πενταετής τους σύμβασης επ Αορίστου χρόνου.»
Πράγματι έκανα μια παράληψη δεν έβαλα το Αορίστου σε εισαγωγικά  όπως έπρεπε δηλαδή
«επ Αορίστου χρόνου»
Αυτά τα λίγα !
FIREMAN
FIREMAN

Αριθμός μηνυμάτων : 50
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 23/01/2017
Τόπος : Καβάλα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΡΟΣΩΠΟΠΑΓΕΙΣ ΘΕΣΕΙΣ! Empty Απ: ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΡΟΣΩΠΟΠΑΓΕΙΣ ΘΕΣΕΙΣ!

Δημοσίευση  ikaria Σαβ 15 Δεκ 2018, 21:13

Αγαπητέ, αυτό που μου αρκεί είναι η παραδοχή από τη μεριά σου ότι οι διορθώσεις μου (στην ανάρτηση σου) ήταν ορθές.

Κατά τα άλλα, απαντώ στα όσα αναφέρεις στην τωρινή σου ανάρτηση

FIREMAN έγραψε:το μόνιμο πυροσβεστικό προσωπικό τόσα χρόνια μας  θεωρεί παρακατιανούς, δεν μας αφομοιώνει μας, έχει στην απέξω,  μας εκμεταλλευτικέ εργασιακά και όνειρο τους ήταν και για μερικούς είναι ακόμη, κάποια στιγμή να πάρουμε δρόμο από το ΠΣ.
Από το 2012 που είμαστε Π.Π.Υ (αλλά και σαν εποχικός), ουδέποτε κανένας μόνιμος πυροσβεστικός υπάλληλος, πυροσβέστης, υπαξιωματικός, αξιωματικός δεν με θεώρησε παρακατιανό.
Το αντίθετο, μάλιστα!
Θεωρώ, πως πάντα  είχα την επαγγελματική αποδοχή των πάντων, από τον κατώτερο μέχρι τον ανώτερο.
Έχω θέση και άποψη και μπορώ μια χαρά να τις υποστηρίξω.
Το γνωρίζεις και εσύ αλλά και ο gramsi, μια και είμαστε σε όμορες υπηρεσίες και συνδεόμαστε με προσωπική φιλία.
Προφανώς φυσάει άλλος αέρας εδώ και διαφορετικός εκεί πάνω που είσαι.
Κι εν πάση περιπτώσει, αδιαφορώ τι με θεωρεί ο καθένας.
Ο καθένας τη δουλειά του.
Το ότι υπάρχουν "νούμερα" και από τις δύο μεριές, αυτό δεν αποτελεί κριτήριο για το σύνολο.

Αναφέρεσαι και πάλι σε προσωποπαγείς θέσεις.
Αγαπητέ, το ζήτημα δεν είναι νομικής φύσης.
Δηλαδή, δεν με απασχολεί τι τρόπο θα βρουν να κάνουν κάποιον μόνιμο υπάλληλο.
Θέλουν σε προσωποπαγή θέση, θέλουν με απευθείας ένταξη, θέλουν με ενθρόνιση;
Ας κάνουν ότι και όπως θέλουν.
Αυτό απασχολεί αυτούς.
Αυτό που από την αρχή,  από άλλες συζητήσεις περί μονιμοποίησης, προσπαθώ να δώσω να καταλάβουν όλοι όσοι με διαβάζουν, είναι ότι η μονιμοποίηση στο Πυροσβεστικό Σώμα, όλων εμάς, του συνόλου των Π.Π.Υ αλλά και των εποχικών συμβασιούχων, άσχετα με τον τρόπο που θα μπορούσε να γίνει, δεν μας συμφέρει συνολικά.

Έχω αναφερθεί σε άλλο ποστ.
Να επαναληφθώ;

Εντελώς συνοπτικά, καθώς είναι βράδυ κι έχω κι άλλες δουλειές:
* Ηλικία του μονιμοποιούμενου σε σχέση με την ηλικία αποχώρησης/συνταξιοδότησης.
* Συνταξιοδοτικό
Και όχι μόνο...
Όποιος κατάλαβε, κατάλαβε.

Να βάλω στα γρήγορα ένα προβληματισμό για να δείτε σε τι αδιέξοδα μας οδηγούν οι λάθος προτάσεις μας, αλλά και η αποδοχή τους από τους κυβερνώντες, για να μην χάσουν ψηφαλάκια.

Έχουμε τους συνάδελφους που είναι στον πίνακα των επιλαχόντων Π.Π.Υ.
Αυτός ο πίνακας αρχικά ίσχυε μέχρι το 2014.
Ζητάγαμε  κι ανανεωνόταν.
Φτάσαμε να ισχύει μέχρι και το 2019.
Να δεχτώ πως θα απορροφηθούν όλοι οι του πίνακα επιλαχόντων το 2019;
Να το δεχτώ.
Κάποιος που ήταν το 2011, 40 χρόνων, με βάση το νόμο 3938 θα μονιμοποιηθεί αφού συμπληρωθεί η 5ετία σαν Π.Π.Υ.
Αυτός ο συνάδελφος, τι ηλικία θα έχει το 2024 που θα συμπληρωθεί η 5ετία σαν Π.Π.Υ για να μονιμοποιηθεί;
Θα είναι 53 (πατημένα) χρόνων, αγαπητοί!!!
Θα αποχωρήσει υποχρεωτικά στην (60 + 1 χρόνο παραμονή με δικιά του αίτηση), ηλικία των 61 χρόνων.
Θα έχει 5 χρόνια ένσημα σαν Π.Π.Υ, 7-8 χρόνια ένσημα σαν μόνιμος και ότι έχει μαζέψει από τα "εποχιλίκια".
Μπορεί να μου πει κάποιος, σε τι ηλικία θα συνταξιοδοτηθεί αυτός ο άνθρωπος;
Μπορεί να μου πει κάποιος, τι ποσό σύνταξης θα πάρει αυτός ο άνθρωπος;
Το ίδιο ερώτημα είχα απευθύνει στο φορουμ στην ανάρτηση αυτή εδώ και όχι μόνο.
Διαβάστε τα όσα έγραφα, αν δεν σας κάνει κόπο.
ikaria
ikaria
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2253
Reputation : 104
Ημερομηνία εγγραφής : 10/10/2009
Ηλικία : 62

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης