Συμβασιούχος Πυροσβέστης
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Απρίλιος 2024
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Ημερολόγιο Ημερολόγιο


ρεπο αργιων-κυριακων

5 απαντήσεις

Σελίδα 1 από 2 1, 2  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

ρεπο αργιων-κυριακων Empty ρεπο αργιων-κυριακων

Δημοσίευση  alepoy Πεμ 13 Δεκ 2018, 22:53

Θελω να ρωτησω αν παιρνουμε ρεπο οταν δουλευουμε αργιες,κυριακες,νυχτες και εαν ισχυει ποια ειναι η διαταγη.ευχαριστω

alepoy

Αριθμός μηνυμάτων : 25
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 05/03/2013
Τόπος : κυθηρα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ρεπο αργιων-κυριακων Empty Απ: ρεπο αργιων-κυριακων

Δημοσίευση  ikaria Παρ 14 Δεκ 2018, 13:07

ρεπο αργιων-κυριακων D1161810

Η διαταγή που ζήτησες, συνάδελφε!

Αυτά που με στενοχωρούν είναι δύο ζητήματα:
1. Σχεδόν κλείνουμε τα έξη χρόνια σαν Π.Π.Υ και δυστυχώς δεν γνωρίζουμε τους κανόνες σύμφωνα με τους οποίους εργαζόμαστε.
2. Αν άραγε ρώτησες το σωματείο σου κι αυτό δεν ήξερε να σου απαντήσει.
ikaria
ikaria
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2253
Reputation : 104
Ημερομηνία εγγραφής : 10/10/2009
Ηλικία : 62

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ρεπο αργιων-κυριακων Empty ρεπό αργιών-Κυριακών

Δημοσίευση  geo Παρ 14 Δεκ 2018, 15:41

Στο άρθρο 1 παρ. 11α του Ν. 1157/81 που αναφέρει η διαταγή του ΑΠΣ ορίζονται όλες οι αργίες που δικαιούμαστε ρεπό (1 8ωρο).Στο τέλος αναφέρει και όλες οι Κυριακές. Υπάρχει κάποια υπηρεσία που να δίνει 8ωρο ρεπό στους ΠΠΥ εάν έχουν υπηρεσία Κυριακή?


Έχει επεξεργασθεί από τον/την geo στις Παρ 14 Δεκ 2018, 16:53, 1 φορά

geo

Αριθμός μηνυμάτων : 2
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 08/07/2014
Τόπος : ellada

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ρεπο αργιων-κυριακων Empty Απ: ρεπο αργιων-κυριακων

Δημοσίευση  alepoy Παρ 14 Δεκ 2018, 16:38

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις.ειχα βρει μια διαταγη του 2016 που ειχε πινακακι με τιςωεπισημες αργιες κ τις κυριακες.οπως το καταλαβα εγω παιρναμε ρεπι κ τις κυριακες.τωρα το οτι μετα απο τοσα χρονια δε γνωριζουμε πως δουλευουμε,πως να γνωριζουμε?αφου η καθε υπηρεσια κανει τα δικα της.αλλου μπαινουν επιφυλακες κ αλλου οχι.αλλου κυριακες παιρνουν ρεπο κ αλλου οχι.αλλου νυχτα ρεπο αλλου οχι.ποιο ειναι το σωστο τελικα??για αυτο λοιπον ρωτησα.

alepoy

Αριθμός μηνυμάτων : 25
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 05/03/2013
Τόπος : κυθηρα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ρεπο αργιων-κυριακων Empty Απ: ρεπο αργιων-κυριακων

Δημοσίευση  ikaria Παρ 14 Δεκ 2018, 17:21

Όπως πολύ σωστά έγραψε το μέλος geo, στην παράγραφο 11α, του άρθρου 1 του νόμου 1157/1981, αναφέρει "και όλες τις Κυριακές".

Ας  το δείξουμε και στους υπόλοιπους, για να ξέρουν για τι μιλάμε

ρεπο αργιων-κυριακων Esze10

Τι μας λέει το παραπάνω κείμενο;

Ποιες είναι οι επίσημες αργίες για όλους τους εργαζόμενους στην Ελλάδα;
28 Οκτώβρη,  πρωτοχρονιά, Θεοφάνια, Καθαρή Δευτέρα και πάει λέγοντας...

Αυτές μόνο;
Όχι μόνο. Και όλες οι Κυριακές.

Είναι αυτό που λέμε Κυριακή αργία, και σε κάποιους ακούγεται "κομμουνιστικό" (έτσι το χαρακτήρισε αξιωματικός της υπηρεσίας μου, χτες συμπτωματικά).

Πάμε παρακάτω.

Τι λέει η διαταγή που ζήτησε το μέλος alepoy και έβαλα;

Πως "όποιος Π.Π.Υ οριστεί υπηρεσία, δηλαδή εργαστεί, αργία (17 Δεκέμβρη που είναι των τριών παίδων εν καμίνω, πρώτη & δεύτερη μέρα των Χριστουγέννων, για να το φέρω στις κοντινές γιορτές) ή Κυριακή (είπαμε πως και οι Κυριακές είναι αργία) θα δικαιούται πρόσθετη ανάπαυση, δηλαδή ρεπό".

Εκτός δε από το ρεπό που δικαιούνται, θα πληρωθεί  προσαυξημένο το ωρομίσθιο του κατά 75%.

Κι επειδή είναι το ρεπό που δικαιούται επειδή εργάστηκε αργία, ονομάζεται "ρεπό αργίας".

Επομένως όλες οι υπηρεσίες οφείλουν να δώσουν ρεπό.
Όποια υπηρεσία δεν το δίνει, παρανομεί.

Προσοχή
Όσοι Π.Π.Υ έχουν εξαντλήσει τις ώρες των Κυριακών και των εξαιρέσιμων, αυτοί δεν θα εργαστούν τις ημέρες των αργιών μέχρι τις 31/12 καθώς επίσης δεν θα πρέπει να εργαστούν από 1/1/2019 μέχρι να εγκριθούν τα κονδύλια για την απασχόληση τους νυχτερινά, Κυριακές και εξαιρέσιμες.

Υ.Γ
Η παραπάνω απάντηση δόθηκε χωρίς να έχω αντιληφθεί πως απάντησε το μέλος alepoy.

Απαντώ στο μέλος alepoy

Το σωστό αγαπητέ, είναι η διαταγή που έβαλα στην αρχική μου απάντηση προς εσένα.
Το ότι κάθε υπηρεσία κάνει το δικό της, αυτό οφείλεται στην αμάθεια, όσο βαρύ κι αν ακούγεται.
Η γνώση συνάδελφε, είναι δύναμη.
Όταν ο εργαζόμενος γνωρίζει τα δικαιώματα του, τότε κανένας δεν μπορεί να τον εκμεταλλευτεί.
Αν γνωρίζεις τα όσα αναφέρει η διαταγή, ποιος μπορεί να σου φάει το ρεπό που δικαιούσαι;
Καταγγελία και όλα παίρνουν τον ίσιο δρόμο.

Αλλά, θα το πάω και παραπέρα.
Στις υπηρεσίες δεν υπάρχουν εργατοπατερούληδες;
Αυτοί δεν γνωρίζουν τη νομοθεσία;
Αν όντως ισχύει πως υπάρχουν υπηρεσίες που "τρώνε" τα ρεπό των υπαλλήλων, γιατί δεν παρεμβαίνουν οι εργατοπατερούληδες;
Οι απαντήσεις είναι δύο:
: δεν γνωρίζουν και είναι άσχετοι
: γνωρίζουν, αλλά το κάνουν γαργάρα, στα πλαίσια των συμβιβασμών και των αλισβερισιών με τις διοικήσεις.

Πίστεψε με, από τον καιρό που είμαστε εποχικοί, υπάρχει υπηρεσία που εργαζόταν 24ωρο, αλλά το ίδιο κάνει και τώρα που είμαστε Π.Π.Υ.
Και όχι μόνο 24ωρο, αλλά υπερβαίνει κατά πολύ τις ώρες υποχρεωτικής μηνιαίας εργασίας (166/162 ώρες) αλλά και τις εγκεκριμένες ώρες για Κυριακές, εξαιρέσιμες και νυχτερινά.
Και μάλιστα, στην υπηρεσία αυτή  υπηρετεί γραμματέας πανελλαδικού Σωματείου.
Φυσικά όλα αυτά γίνονται με τη συμφωνία του εργατοπατερούλη.

Μνημόνιο μέχρι να παγώσει ο ήλιος...

ikaria
ikaria
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2253
Reputation : 104
Ημερομηνία εγγραφής : 10/10/2009
Ηλικία : 62

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ρεπο αργιων-κυριακων Empty Απ: ρεπο αργιων-κυριακων

Δημοσίευση  alepoy Παρ 14 Δεκ 2018, 19:49

Για αλλη μια φορα ευχαριστω.πιο κατατοπιστικος δε γινεται

alepoy

Αριθμός μηνυμάτων : 25
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 05/03/2013
Τόπος : κυθηρα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ρεπο αργιων-κυριακων Empty ρεπο αργιων-κυριακων

Δημοσίευση  alepoy Πεμ 03 Ιαν 2019, 10:50

Κυριοι τα ειπα στη γραμματεια,τους εστειλα κ τους νομους,γιατι που να ψαχνουν να τους βρουν,κ η απαντηση ηταν οτι παιρνουμε ρεπο μονο οταν δουλευουμε επισιμη αργια κ οχι κυριακες.ο νομος 11α,αρθρο 1,νομος 1157/1981 δεν ισχυει λενε.υπαρχει αλλη διαταγη που το ξεκαθαριζει κ να ψαξω να τη βρω.χαχα.αρα ο καθε υπαλληλος πρεπει να ψαχνεται μονος του,κ οτι βρει.

alepoy

Αριθμός μηνυμάτων : 25
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 05/03/2013
Τόπος : κυθηρα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ρεπο αργιων-κυριακων Empty Απ: ρεπο αργιων-κυριακων

Δημοσίευση  ikaria Πεμ 03 Ιαν 2019, 15:12

alepoy έγραψε:ο νομος 11α,αρθρο 1,νομος 1157/1981 δεν ισχυει λενε.υπαρχει αλλη διαταγη που το ξεκαθαριζει κ να ψαξω να τη βρω
Απομονώνω:
1. Δεν ισχύει ο νόμος (τάδε κλπ κλπ κλπ)
2. Υπάρχει άλλη διαταγή που το ξεκαθαρίζει
3. Θα ψάξω να τη βρω

Αγαπητέ, όπως έχω γράψει πολλές  φορές, πάντα χρησιμοποιώ τη δική μου  λογική, η οποία (θεωρώ) πως δεν απέχει πολύ από την κοινή λογική, δηλαδή τη λογική των περισσότερων (πολλών).
Για να μην κουράζεσαι να ψάχνεις, θα πρότεινα το εξής:
Εφόσον οι αγαπητοί συνάδελφοι της γραμματείας της υπηρεσίας σου, υποστηρίζουν πως:
1. Δεν ισχύει ο νόμος (τάδε κλπ κλπ κλπ)
2. Υπάρχει άλλη διαταγή

Γιατί δεν μπαίνουν στη διαδικασία, να σου (μας) υποδείξουν ποια είναι αυτή η διαταγή που αναιρεί τη διαταγή που σου παρέθεσα στην αρχική μου απάντηση, στο ερώτημα σου;

Από τη μεριά μου, τη διαταγή που έχω υπόψη μου (7058 φ.105.6/9-11-2017 εδώ) επικαλούμαι.
Εφόσον επικαλούνται άλλη διαταγή (που αναιρεί την παραπάνω) γιατί δεν μας την παρουσιάζουν;

Δεν νομίζω αυτή η λογική, να απέχει από την "κοινή λογική"...
ikaria
ikaria
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2253
Reputation : 104
Ημερομηνία εγγραφής : 10/10/2009
Ηλικία : 62

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ρεπο αργιων-κυριακων Empty Απ: ρεπο αργιων-κυριακων

Δημοσίευση  alepoy Πεμ 03 Ιαν 2019, 15:43

Η γραμματεια της υπηρεσιας δεν τη δεχεται.δεν ισχυει υποστηριζουν.ολα αυτα βεβαια προφορικα.κ απ οτι ειδα δεν εχουν διαθεση να βρουν κ τη διαταγη που ισχυριζονται αυτοι.αφου μου ειπαν...ψαξε βρες τη γιατι δν προλαβαινουμε.

alepoy

Αριθμός μηνυμάτων : 25
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 05/03/2013
Τόπος : κυθηρα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ρεπο αργιων-κυριακων Empty Απ: ρεπο αργιων-κυριακων

Δημοσίευση  ikaria Πεμ 03 Ιαν 2019, 15:58

Πάμε πάλι από την αρχή...

Το ότι η γραμματεία της υπηρεσίας σου δεν δέχεται τη διαταγή που έβαλα στην πρώτη απάντηση μου προς εσένα, είναι το μόνο σίγουρο.
Αν τη δεχόταν, δεν θα το συζητούσαμε!!!

Πάμε παρακάτω.

Υποστηρίζουν, πως δεν ισχύει.

Ε, αυτό ζητάμε αγαπητέ!!!
Να το υποστηρίξουν.
Τι σημαίνει υποστηρίζω, αγαπητέ;
Υποστηρίζω σημαίνει πως παραθέτω στοιχεία που αποδεικνύουν αυτό που ισχυρίζομαι.
Ας μας παραθέσουν τα στοιχεία που αποδεικνύουν αυτό που ισχυρίζονται.
Σε αντίθετη περίπτωση, ότι λένε, παραμένει απλά ισχυρισμός.

Και για να τους τρολάρεις, πες τους πως εσύ το έψαξες και το μοναδικό που βρήκες είναι η διαταγή  7058 φ.105.6/9-11-2017 εδώ

Για να δούμε, θα πάει μακρυά αυτή η βαλίτσα;

Υ.Γ
Σε παρακαλώ, μην μεταφέρεις τα αδιέξοδα που δημιουργούνται από τον παραλογισμό κάποιων.
Ρώτησες, απάντησα, τελειώσαμε.
Θεωρώ πως δεν μπορώ να προσφέρω τίποτα περισσότερο, εκτός από την αρχική απάντηση που έδωσα και (στην ουσία) ήταν η απάντηση στο ερώτημα που από την αρχή έθεσες.
Υπάρχουν Σωματεία, Ομοσπονδίες, εργατοπατερούληδες, εργατολόγοι.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την ikaria στις Πεμ 03 Ιαν 2019, 16:02, 1 φορά
ikaria
ikaria
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2253
Reputation : 104
Ημερομηνία εγγραφής : 10/10/2009
Ηλικία : 62

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ρεπο αργιων-κυριακων Empty Απ: ρεπο αργιων-κυριακων

Δημοσίευση  alepoy Πεμ 03 Ιαν 2019, 16:01

Θα ξαναμιλησω με τα παλικαρια κ θα ενημερωσω για το αποτελεσμα.

alepoy

Αριθμός μηνυμάτων : 25
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 05/03/2013
Τόπος : κυθηρα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ρεπο αργιων-κυριακων Empty Απ: ρεπο αργιων-κυριακων

Δημοσίευση  νταηλικης Παρ 04 Ιαν 2019, 10:28

Τα ιδια γινονται κ αλλου.
Σε εμας ο Δ/της επικαλειτε μια διαταγη (Διευκρινιστικη)που σταλθηκε τις πρωτες ημερες του Οκτωβριου 18 (μου την εδειξε) στις υπηρεσιες
για τους εποχικους συναδελφους με συμβαση ιδιωτικου δικαιου κ μας ειπε οτι σε τηλεφωνικη επικοινωνια του με το αρμοδιο τμημα στο αρχηγειο του ειπαν οτι αυτο ισχυει κ για τους ΠΠΥ γιατι ειναι συμβασιουχοι κ ας ειναι δημοσιου δικαιου.Βεβαια του το λενε μονο προφορικα.
Παραμονες Χριστουγεννων ηρθε μελος του ΔΣ της ΠΟΠΥΣΥΠ στην υπηρεσια για να μας ενημερωσει μετα απο προσκληση μας κ μας ειπε οτι δεν στεκει αυτο και οτι θα στειλει στο Δ/τη τις σχετικες διαταγες κ θα λυθει το θεμα.Ισχυριστηκε οτι δεν γνωριζε οτι υπαρχει τετοιο θεμα κ οτι στην υπηρεσια του δεν συμβαινει κατι τετοιο αλλα τους δινουν κανονικα τα ρεπο των Κυριακων.
Αν εστειλε τιποτα σε εσας τοτε εστειλε κ σε μας μεχρι σημερα

Να πω εδω οτι για το ιδιο θεμα σε υπηρεσια της Ηπειρου εχει αναρτημενη στο επισημο ΠΟΠΥΣΥΠ σαιτ την διαμαρτυρια των συναδελφων εκει (προγενεστερη απο την συναντηση μας η αναρτηση) οτι εγινε ΕΔΕ κ τιμωρηθηκαν ο προεδρος κ ο γραμματεας του εκει Σωματειου
Αλλα ο συναδελφος (νεομονιμος) τωρα πια εσκιζε τα ρουχα του οτι πρωτη φοαρα ακουσε για τετοιο προβλημα


Ξερει κανεις καποιον αλλο υπαλληλο του Ενιαιου Μισθολογιου που τις μερες των επισημων αργιων (Χριστουγεννα.Φωτα κτλ)
να πηγαινει αλλη μερα στην δουλεια του για να συμπληρωσει τις ωρες για το μηνιατικο;
Ουτε στον ιδιωτικο τομεα δεν πηγαινουν στη δουλεια οι εργαζομενοι τις επισημες αργιες του κρατους κ νομιζω οτι αμειβονται κανονικα το μηνιατικο χωρις να πανε στην εργασια τους
Αλλα ειπαμε εμεις φοραμε την στολη κ πιασαμε του τετοιου τα τετοια

Αν δεν βρειτε τη διαταγη με ημερομηνια νομιζω 1/10/18 για το εποχικο προσωπικο να σας τη στειλω (δεν την εχω προχειρη αλλα μπορω να την παρω απο την υπηρεσια μου)
Να σημειωσω εδω οτι ο Δ/της δεν εχει καμμια διαθεση να παρανομησει κ πραγματικα βοηθαει ο ανθρωπος αλλα του ειπαν απο το αρχηγειο αυτη τη διαταγη να εφαρμοζει κ στους ΠΠΥ

Τα συμπερασματα δικα σας


Έχει επεξεργασθεί από τον/την νταηλικης στις Παρ 04 Ιαν 2019, 19:41, 1 φορά

νταηλικης

Αριθμός μηνυμάτων : 75
Reputation : 2
Ημερομηνία εγγραφής : 04/08/2012
Τόπος : Βεροια

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ρεπο αργιων-κυριακων Empty Απ: ρεπο αργιων-κυριακων

Δημοσίευση  alepoy Παρ 04 Ιαν 2019, 13:38

Συναδελφε αν μπορεις να την κοινοποιησεις.αλλα ακομα κ να ισχυει ειναι του 10/2018.ποιο πριν τα ρεπο των προηγουμενων ετων,???θα τα χασουμε??

alepoy

Αριθμός μηνυμάτων : 25
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 05/03/2013
Τόπος : κυθηρα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ρεπο αργιων-κυριακων Empty Απ: ρεπο αργιων-κυριακων

Δημοσίευση  νταηλικης Παρ 04 Ιαν 2019, 19:35

Συναδελφε δεν μπορουμε να χασουμε κατι που δεν ειχαμε ποτε!

Δεν θα μας τα χορηγησουν εννοεις προφανως....

Δεν βαριεσαι.... εχουμε παρει τοσα κ τοσα ας μην ειμαστε κ πλεονεκτες

θα παρουμε 24ωρο
θα παρουμε ολοι του οδηγου (χα χα χα)
θα παρουμε,θα παρουμε,θα παρουμε......

Να ειναι καλα οι εργατομητερουλες που μας λυνουν τα προβληματα

Να σας πω επισης πως το μελος του ΔΣ της ΠΟΠΥΣΥΠ (αγνοω τι θεση εχει) οταν εμαθε οτι στην κουβεντα που καναμε υπηρχαν παροντες κ συναδελφοι που δεν ηταν μελη σε καποιο Σωματειο της ομοσπονδιας (ΠΕΛΑΤΑΚΙΑ δλδ) ειπε με περισσεια σοβαροτητα...
Τοτε γιατι συζηταμε;

Λες κ δεν ηταν συναδελφικο θεμα-προβλημα των 6-7 παροντων μελων(πελατων) της ποπυσυπ αλλα του ζαβου που ειναι μονος του

νταηλικης

Αριθμός μηνυμάτων : 75
Reputation : 2
Ημερομηνία εγγραφής : 04/08/2012
Τόπος : Βεροια

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ρεπο αργιων-κυριακων Empty Απ: ρεπο αργιων-κυριακων

Δημοσίευση  alepoy Παρ 04 Ιαν 2019, 20:05

συναδελφε δυστυχως εχεις δικιο.κ εμεις εδω κανενας απο εμας δεν ανηκειβσε καποιο σωματειο
Οταν ειχα παρει τηλ καποιο προεδρο γιαυτο το θεμα μου απανταει,βεβαιως κ τα δικαιουμαστε τα ρεπο.που ανηκετε,σε ποιο σωματειο? Πουθενα? Γραφτειτε στο δικο μας να μπορω να μιλησω,να τα παρετε τα ρεπο.ακομα μας περιμενει αυτος,ακομα περιμενουμε κ εμεις τα ρεπο.χαχα.ετσι δυστυχως ειναι.το γελιο ομως η το κλαμα ειναι πως η κσθε υπηρεσια τον οποιονδηποτε νομο τον ερμηνευουν οπως θελουν.κ τρεχα εσυ μακακα να βρεις τι ισχυει.

alepoy

Αριθμός μηνυμάτων : 25
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 05/03/2013
Τόπος : κυθηρα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ρεπο αργιων-κυριακων Empty Απ: ρεπο αργιων-κυριακων

Δημοσίευση  ikaria Παρ 04 Ιαν 2019, 20:45

Αγαπητέ συνάδελφε νταηλικης, η διαταγή που αναφέρεις είναι αυτή

ρεπο αργιων-κυριακων D1739210ρεπο αργιων-κυριακων D1739211

Όπως διαπιστώνετε, η διαταγή αυτή αναφέρεται, τόσο στο θέμα στην "απασχόληση εποχικού προσωπικού"  όσο και στην παράγραφο 1 "απασχόληση προσωπικού ιδιωτικού δικαίου ορισμένου χρόνου".
Επομένως, με τη λογική αλλά και τα ελληνικά που μου έμαθαν στο σχολείο, επ' ουδενί δεν αναφέρεται σε Π.Π.Υ!!!

Διαπιστώνετε επίσης, πως η διαταγή αυτή, αναιρεί τα όσα ανέφερε η διαταγή του 2017, δηλαδή

ρεπο αργιων-κυριακων 4_ian10, μόνο ως προς τους εποχικούς συναδέλφους.

Τι διαπιστώνουμε, αγαπητοί συνάδελφοι;
Το άκρατο παραλογισμό, ως προς την απασχόληση των εποχικών (το επαναλαμβάνω για να εμπεδώσετε πως αναφέρεται μόνο για τους εποχικούς)

Η διαταγή του 2017 όριζε πως αν εποχικός υπάλληλος ορισθεί σε υπηρεσία ημέρα αργίας θα δικαιούται πρόσθετη ανάπαυση, ενώ η διαταγή του 2018 ορίζει πως "η παροχή εργασίας κατά την Κυριακή δεν δικαιολογεί την παροχή επιπλέον ανάπαυσης, παρά μόνο την αντίστοιχη οικονομική αποζημίωση"!!!

Πείτε μου αγαπητοί, είναι ή δεν είναι παραλογισμός, όταν η διαταγή του 2018 αναιρεί τη διαταγή του 2017;

Πάμε παρακάτω...

Διαπιστώνετε πως η διαταγή της 1/10/2018, κοινοποιήθηκε στη Π.Ο.ΠΥ.ΣΥ.Π.

Την είδατε πουθενά αναρτημένη;
Στα αρχίδια τους!!!
Είδατε κάποια διαμαρτυρία, κάποια ένσταση, κάτι τέλος πάντων που να βάζει τα πράγματα σε μια λογική βάση, όπως καλή ώρα, κάνει η αφεντιά μου;
Να συγκρίνουν τη μια διαταγή με την άλλη και να διαμαρτυρηθούν;
Στα αρχίδια τους!!!

Κατά τα άλλα, το μόνο τσαμπουκά (της κότας) τον πουλάνε στους συναδέλφους, κάνοντας ότι και ο μέγας διδάσκαλος τους, ο Παπαντώνης: "σε ποιο σωματείο ανήκεις;", "δεν ΄ήρθες στην τάδε πορεία" και άλλα εργατοπατερούλικα του κώλου.

Για να κλείνω το ζήτημα, ζητάω ειλικρινά συγνώμη, γιατί είχα υποσχεθεί πως θα έκανα μια ανάρτηση σχετικά με το ωράριο των Π.Π.Υ.
Μια ανάρτηση που (ουσιαστικά) θα αποδομούσε τη διαταγή 9459 φ. 105.6/16-3-1987.
Να θυμίσω πως η παραπάνω διαταγή είναι αυτή που καθορίζει τα ωράρια εργασίας των μόνιμων πυροσβεστικών υπαλλήλων και στην οποία έχουν εντάξει και τους Π.Π.Υ.
Ένας από τους λόγους που δεν έκανα πράξη την υπόσχεση μου, είναι η αδιαφορία των συναδέλφων, σχετικά με ότι αφορά τα ωράρια, τις συνθήκες εργασίας και τόσα άλλα.
Είμαι πλέον αηδιασμένος από τη στάση τους αυτή.

Υ.Γ 1

νταηλικης έγραψε:μας ειπε οτι σε τηλεφωνικη επικοινωνια του με το αρμοδιο τμημα στο αρχηγειο του ειπαν οτι αυτο ισχυει κ για τους ΠΠΥ γιατι ειναι συμβασιουχοι κ ας ειναι δημοσιου δικαιου.Βεβαια του το λενε μονο προφορικα.

Πες του μάστορη, πως διαταγή κλπ κλπ υπάρχει μόνο γραπτή.
Τα υπόλοιπα είναι άλλα λόγια να αγαπιόμαστε.

Υ.Γ 2
Αγαπητοί νταηλικης και alepoy, η ψήφος έχει τεράστια ισχύ.
Τόσο σε ποιους δίνεται, αλλά και σε ποιους δεν δίνεται.
Η αποχή από τις διεργασίες του Σωματείου, αλλά και οι λάθος επιλογές στην εκπροσώπηση, αυτά τα φαινόμενα δημιουργούν αλλά και γιγαντώνουν.

Υ.Γ 3
Πελεκίδια και ζώνη, δεν έχουμε πάρει ακόμη, νταηλικης, σε αντίθεση με αυτά που διαβεβαίωνε κάποτε ο Βασίλης ο Pyromania, από Καλαμάτα/Θεσσαλονίκη (λέμε τώρα)

Τα φιλιά μου...
ikaria
ikaria
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2253
Reputation : 104
Ημερομηνία εγγραφής : 10/10/2009
Ηλικία : 62

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ρεπο αργιων-κυριακων Empty Απ: ρεπο αργιων-κυριακων

Δημοσίευση  Φαρος Σαβ 05 Ιαν 2019, 18:32

Συνάδελφε alepoy και νταηλίκης, τα πολλά λόγια είναι φτώχεια.

Τα μου είπε, του είπε, μου μίλησε, του μίλησε κτλ..

Γιατί τόσο μπλα-μπλα, κάθεστε και αναλώνεστε στην αερολογία
(αν σας αρέσει, πάω πάσο).

Τα πράγματα είναι απλά....

Φαντάζομαι στις υπηρεσίες σας να υπάρχουν Δ.Υ. Αναφορές.
Γιατί λοιπόν δεν ζητάτε τις οφειλόμενες αναπαύσεις σας (ρεπό) εγγράφως σύμφωνα με την δγή 9-11-2017 (που έχει αναρτήσει πιο πάνω ο συνάδελφος ikaria) ώστε να έχετε μια απάντηση ενυπόγραφη στα χέρια σας, και όχι αερολογίες;

Για αν δούμε τότε, τι θα λέει ο υπογράφων.

Αν η απάντηση δεν σας καλύψει τότε την πάτε σε ένα δικηγόρο βρε αδελφέ.

Υ.Γ
Κάθε πέρσι και καλύτερα, κάθε φέτος και χειρότερα...

Φαρος
Moderator

Αριθμός μηνυμάτων : 50
Reputation : 3
Ημερομηνία εγγραφής : 17/07/2014
Τόπος : Κυκλαδες

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ρεπο αργιων-κυριακων Empty Απ: ρεπο αργιων-κυριακων

Δημοσίευση  alepoy Τετ 09 Ιαν 2019, 12:13

Eκανα ΔΥ για ρεπο κ τους εβαλα κ η διατγη του 2018 που λεει για τους εποχικους.μου ειπαν οτι το α κ το δ στη διαταγη δεν το βγαζει το psnt κ πως την αναφορα μου θα τη στειλουν αρχηγειο κ οτι απαντησουν.με αλλα λογια να αγαπιομαστε.σε αλλες υπηρεσιες παιρνουν ρεπο οταν δουλευουν κυριακες???αν θελετε γραψτε κ ποιες

alepoy

Αριθμός μηνυμάτων : 25
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 05/03/2013
Τόπος : κυθηρα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ρεπο αργιων-κυριακων Empty Απ: ρεπο αργιων-κυριακων

Δημοσίευση  ikaria Τετ 09 Ιαν 2019, 22:10

alepoy έγραψε:Eκανα ΔΥ για ρεπο κ τους εβαλα κ η διατγη του 2018 που λεει για τους εποχικους

Συνάδελφε alepoy, με το χέρι στην καρδιά, προσπαθείς να μας τρελάνεις;
Κάνεις ΔΥ αναφορά, που ζητάς να σου χορηγηθούν ρεπό βάσει της διαταγής που τα χορηγεί στους Π.Π.Υ κι εσύ επισυνάπτεις τη διαταγή που αφορά τους εποχικούς;
Να με συμπαθάς για το ύφος της απάντησης μου, αλλά ειλικρινά δεν μπορώ να κατανοήσω τέτοιου είδους συμπεριφορές...

Υ.Γ 1
Με την ΔΥ αναφορά ζητάμε να μας χορηγηθούν τα ρεπό αργίας.
Χωρίς να είναι απαραίτητο, εντελώς επικουρικά, αναφερόμαστε στην απάντηση 70518 φ.105.6/9-11-2017, που βάσει αυτής της απάντησης ζητάμε τα ρεπό αργίας.

Υ.Γ 2
Γράφεις πως "δεν τους βγάζει στο psnet τα α και δ".
Επαναλαμβάνω για μια ακόμη φορά για να το εμπεδώσεις:
Η διαταγή που αναφέρει τα α και δ, αφορά εποχικούς υπαλλήλους.
Το γράφει τόσο στο θέμα στην "απασχόληση εποχικού προσωπικού"  όσο και στην παράγραφο 1 "απασχόληση προσωπικού ιδιωτικού δικαίου ορισμένου χρόνου".
Το έγραψα σε προηγούμενη απάντηση μου προς εσένα.

Πάμε παρακάτω...
Πως να το βγάλει το α το psnet;
Αφού:
* το α είναι η υπουργική απόφαση έγκρισης για υπερωριακή απασχόληση, εργασία κατά τις Κυριακές, τις νυχτερινές κλπ κλπ, για το εποχικό πυροσβεστικό προσωπικό, με σύμβαση εργασίας ιδιωτικού δικαίου ορισμένου χρόνου, για το έτος 2018.
Θα το βρούνε στην ιστοσελίδα του Εθνικού Τυπογραφείου, τεύχος Β 1876/2018

Σου είπαν πως το δ, δεν το βγάζει το psnet.
* Κι όμως, το δ το βγάζει το psnet!!!
Που;
Είναι επισυναπτόμενο στη διαταγή 27815 φ.105.6/21-5-2018 και είναι η Συλλογική Σύμβαση Εργασίας 2018 μαζί με τα υποδείγματα των κοινών συμφωνιών.

Τα σέβη μου, σε όλους...
ikaria
ikaria
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2253
Reputation : 104
Ημερομηνία εγγραφής : 10/10/2009
Ηλικία : 62

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ρεπο αργιων-κυριακων Empty Απ: ρεπο αργιων-κυριακων

Δημοσίευση  alepoy Τετ 09 Ιαν 2019, 23:26

Δεν το εγραψα σωστα.εκανα ΔΥ για ρεπο κυριακων ππυ κ στο τελος τους ανεφερα την διαταγ των εποχικων,πως αυτη ειναι διαταγη που αφορα εποχικους κ μονο.αυτο το εκανα καθως η γραμματεια μου ειπε πως επρεπε να τη γραψω,αυτοι επεμεναν ακομα κ μετα τηΔΥ πως δεν αφορα μονο εποχικους αλλα κ ππυ.λογοφεραμε τηλεφωνικα κ σαν απαντηση πηρα πως ακρη δε βρισκουμε.θα παει αρχηγειο κ εκεινο λενε θα απαντησει!!!τωρα πως γινετε να προσπερασουμε περιφερεια κ να παει αρχηγειο,αυτο αυτοι το ξερουν.

alepoy

Αριθμός μηνυμάτων : 25
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 05/03/2013
Τόπος : κυθηρα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ρεπο αργιων-κυριακων Empty Απ: ρεπο αργιων-κυριακων

Δημοσίευση  ikaria Πεμ 10 Ιαν 2019, 13:58

Αγαπητέ, το αν επισύναψες ή ανέφερες, τη διαταγή που αφορά τους εποχικούς, ποσώς με ενδιαφέρει.
Το ίδιο κάνει!!!
Στο ξαναγράφω για δεύτερη φορά:
"Με την ΔΥ αναφορά ζητάμε να μας χορηγηθούν τα ρεπό αργίας.
Χωρίς να είναι απαραίτητο, εντελώς επικουρικά, αναφερόμαστε στην απάντηση 70518 φ.105.6/9-11-2017, που βάσει αυτής της απάντησης ζητάμε τα ρεπό αργίας."

Το ότι η γραμματεία της υπηρεσίας σου, σου  υπέδειξε τι (εντελώς λανθασμένα) θα πρέπει να γράψεις στην αναφορά σου αλλά και το γεγονός πως (όπως ανάφερες προηγούμενα) δεν μπορεί να βρει τα α και δ, δείχνουν την επάρκεια τους...

Για να το ξαναπώ, μπας και όσοι μας διαβάζουν καταλάβουν κάποια πράγματα:
Με τη ΔΥ αναφορά, αιτούμαστε ότι γουστάρουμε, ότι μας φωτίσει ο θεός ή ο διάολος.
Είναι δικαίωμα μας.
Αυτός που μας απαντά αρνητικά επί του αιτήματος, οφείλει, είναι υποχρέωση του, να μας αναφέρει με βάση ποιες διατάξεις (νόμους, διαταγές και δεν συμμαζεύεται) το αίτημα μας απορρίπτεται.

Από τη μεριά μου, όσες φορές χρειάστηκε να κάνω ΔΥ αναφορά για κάτι, μετά το αίτημα μου, έγραφα:
Σε αντίθετη περίπτωση, παρακαλώ όπως μου γνωστοποιήσετε με βάση ποιες διατάξεις προκύπτει.

Αυτά τα ολίγα.

Υ.Γ
Άντε και πες πως το αρχηγείο απαντά αρνητικά στο αίτημα σου.
Θα το αφήσουμε, έτσι;
ikaria
ikaria
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2253
Reputation : 104
Ημερομηνία εγγραφής : 10/10/2009
Ηλικία : 62

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ρεπο αργιων-κυριακων Empty Απ: ρεπο αργιων-κυριακων

Δημοσίευση  alepoy Πεμ 10 Ιαν 2019, 14:16

Τι να σου πω.θα περιμενω απαντηση κ θα γραψω

alepoy

Αριθμός μηνυμάτων : 25
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 05/03/2013
Τόπος : κυθηρα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ρεπο αργιων-κυριακων Empty Απ: ρεπο αργιων-κυριακων

Δημοσίευση  alepoy Τρι 12 Φεβ 2019, 20:56

ελαβα απαντηση στη ΔΥ αναφορα για τα ρεπο κ τα πηρα.σας ευχαριστω για τη βοηθεια.χωρις εσας που μου γραψατε νομους κ διαταγες ακομα θα παλευα.

alepoy

Αριθμός μηνυμάτων : 25
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 05/03/2013
Τόπος : κυθηρα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ρεπο αργιων-κυριακων Empty Απ: ρεπο αργιων-κυριακων

Δημοσίευση  geo Τετ 13 Φεβ 2019, 16:36

Τι ρεπό πήρες, του 2018 ή και αναδρομικά(2017-2016 κ.α)? Αργίες και Κυριακές? Τι σου απάντησαν για τις Κυριακές?

geo

Αριθμός μηνυμάτων : 2
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 08/07/2014
Τόπος : ellada

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ρεπο αργιων-κυριακων Empty Απ: ρεπο αργιων-κυριακων

Δημοσίευση  alepoy Παρ 15 Φεβ 2019, 20:02

1 ρεπο για καθε κυριακη η αργια του 2018
εννοειτε τις ημερες που ειχα δουλεψει

alepoy

Αριθμός μηνυμάτων : 25
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 05/03/2013
Τόπος : κυθηρα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 1 από 2 1, 2  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης