Συμβασιούχος Πυροσβέστης
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Μάης 2024
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Ημερολόγιο Ημερολόγιο


Η κατάθεση του επιζήσαντα συναδέρφου Μ.Μανωλιτσάκη

3 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Η κατάθεση του επιζήσαντα συναδέρφου Μ.Μανωλιτσάκη Empty Η κατάθεση του επιζήσαντα συναδέρφου Μ.Μανωλιτσάκη

Δημοσίευση  roubagios Σαβ 24 Οκτ 2009, 20:23

«Μας έστειλαν στον θάνατο»

Κατάθεση - καταπέλτη έδωσε ο 37χρονος Μ. Μανωλιτσάκης για τη φωτιά στο Ρέθυμνο τον Ιούλιο του 2007, τα λάθη των επικεφαλής και τον Γολγοθά του στο νοσοκομείο.

Την ώρα που το πόρισμα της ΕΔΕ δεν επιρρίπτει καμία απολύτως ευθύνη στους αξιωματικούς της Πυροσβεστικής που είχαν τον συντονισμό της επιχείρησης, καταπέλτης είναι η κατάθεση του επιζήσαντα και πολυεγκαυματία εποχικού πυροσβέστη Μανόλη Μανωλιτσάκη.

Στην κατάθεση που δίνει, εννέα μήνες μετά την τραγωδία, κατά την οποία έχασαν τη ζωή τους τρεις εποχικοί πυροσβέστες, και μόλις έναν μήνα πριν ολοκληρωθεί το επίμαχο πόρισμα, ο 37χρονος, πατέρας τεσσάρων παιδιών, αναφέρει συγκλονιστικά πράγματα τόσο σε σχέση με τα όσα εκτυλίχθηκαν στο Βόσακο όσο και σε σχέση με την εκπαίδευση που είχαν ως εποχικοί πυροσβέστες όλα αυτά τα χρόνια.

Πιο συγκεκριμένα, με βάση πάντα την κατάθεση του 37χρονου, διαπιστώνονται τα εξής:

1ον Οι τέσσερις εποχικοί πυροσβέστες βρέθηκαν να επιχειρούν σε άκαυτη έκταση, κάτι που θεωρείται εγκληματικό.

2ον Αν και οι επικεφαλής αξιωματικοί είχαν αντιληφθεί -όπως καταθέτει- ότι βρίσκονταν για αρκετή ώρα σε άκαυτη ζώνη, δεν τους ειδοποίησαν να απομακρυνθούν εγκαίρως.

3ον Ο επικεφαλής της ομάδας είχε απομακρυνθεί από το σημείο όπου βρίσκονταν οι τέσσερις και επομένως δεν υπήρχε κάποιος για να τους καθοδηγήσει, όπως προβλέπεται με τα πεζοπόρα.

4ον Τα θύματα δεν είχαν ασυρμάτους, ώστε να τους ειδοποιήσει κάποιος έστω και την ύστατη στιγμή.

5ον Στερούνταν βασικής εκπαίδευσης. Στα πέντε με επτά χρόνια προϋπηρεσίας των θυμάτων, δεν είχαν υποβληθεί σε καμία εκπαίδευση, σε κανένα σεμινάριο.

6ον Ο Μανωλιτσάκης καταθέτει ότι κάποιος έμπειρος πυροσβέστης θα μπορούσε να προβλέψει την επικινδυνότητα της φωτιάς και να τους ειδοποιήσει εγκαίρως να απομακρυνθούν.

Η κατάθεση ελήφθη στις 17 Μαρτίου 2008 ενώπιον του ανακριτή.

Οπως αναφέρεται, απασχολήθηκε ως εποχικός πυροσβέστης για μία πενταετία μέχρι που σημειώθηκε το τραγικό συμβάν. Ο 37χρονος επισημαίνει ότι κατά την αρχική τους πρόσληψη ως εργάτες πυρόσβεσης, «η μόνη εκπαίδευση στην οποία υποβλήθηκαν ήταν ότι οι παλαιότεροι μόνιμοι πυροσβέστες μας έδειξαν πώς γίνεται η εγκατάσταση του υδροφόρου οχήματος στον τόπο της πυρκαγιάς, επίσης μας έδειξαν τον τρόπο λειτουργίας του επινώτιου, δηλαδή ενός μέσου αποθήκευσης και μεταφοράς νερού, το οποίο προσαρμόζεται στην πλάτη και το οποίο εκτοξεύει νερό με αντλία.

Χωρίς εκπαίδευση
Πέραν των ανωτέρω» -αναφέρει- «δεν είχαμε υποστεί καμία ειδική εκπαίδευση για την κατάσβεση των πυρκαγιών, διότι μας είχαν πει ότι θα παραμέναμε στο καμένο τμήμα της πυρκαγιάς ως επιφυλακή για τυχόν αναζωπυρώσεις. Επίσης, όλα αυτά τα έτη δεν έγινε κανένα σεμινάριο ή ενημέρωση ή εκπαίδευση για την κατάσβεση των πυρκαγιών. Οπως μας είχαν πει, ο ρόλος μας ήταν προληπτικός και βοηθητικός και πάντα υπήρχε επικεφαλής κάθε ομάδας εποχικών πυροσβεστών ένας μόνιμος πυροσβέστης, ο οποίος έδινε τις εντολές και εμείς υπακούαμε. Αυτός, άλλωστε, είναι ο ρόλος των πεζοπόρων τμημάτων».

ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΑΓΩΓΗ
Αίτημα για αναπαράσταση

Αίτημα για αναπαράσταση στον τόπο της τραγωδίας, στο φαράγγι του Βοσάκου, όπου τον Ιούλιο του 2007 έχασαν υπό φρικτές συνθήκες τη ζωή τους τρεις εποχικοί πυροσβέστες, ενώ συνάδελφός τους υπέστη βαρύτατα εγκαύματα, θα υποβάλει στην αρμόδια ανακριτική αρχή Ρεθύμνου η πλευρά της πολιτικής αγωγής. Παράλληλα ήδη ετοιμάζεται αγωγή κατά του Ελληνικού Δημοσίου.

Μόλις τον περασμένο Μάιο διαβιβάστηκε στο Πρωτοδικείο Ρεθύμνου αντίγραφο του πορίσματος της ΕΔΕ που υπογράφει ο υποστράτηγος Σπύρος Μουρατίδης.

Το περιεχόμενο του πορίσματος, το οποίο γνωστοποιήθηκε στις οικογένειες των θυμάτων πριν από λίγο καιρό, εξόργισε τους συγγενείς, καθώς, όπως κατήγγειλαν, βγάζει «λάδι» τους επικεφαλής αξιωματικούς της Πυροσβεστικής, στους οποίους απλώς επιβλήθηκε ένα χρηματικό πρόστιμο ίσο με 5/10 του μηνιαίου βασικού μισθού τους.

Πιο συγκεκριμένα, ο επιχειρησιακός αξιωματικός (ένας πυραγός) και ο επικεφαλής πυροσβέστης της ομάδας του πεζοπόρου τμήματος, μέλη του οποίου ήταν τα θύματα, κρίνονται ένοχοι για: «Μη επίδειξη προσοχής και επιμέλειας, την οποία όφειλαν και μπορούσαν να επιδείξουν, καθώς δεν ενήργησαν τον αντίστοιχο έλεγχο σχετικά με τον κανονισμό της στολής των υπαλλήλων της ομάδας που αποτελούσαν το πεζοπόρο τμήμα, με αποτέλεσμα κάποια από τα μέλη της να μη φορούν κατά τη διάρκεια της επιχείρησης κατάσβεσης το πυροσβεστικό τους χιτώνιο».

ΤΟ ΝΕΟ ΠΥΡΙΝΟ ΜΕΤΩΠΟ
Τρέχαμε να γλιτώσουμε, μας πρόλαβε η φωτιά

Για την τραγωδία ο 37χρονος αναφέρει: «Η βλάστηση που καιγόταν ήταν πολύ χαμηλή, αποτελούμενη από μικρές αστιβίδες. Αυτοί που είχαν νερό έριχναν στη φωτιά και εμείς την χτυπούσαμε με τα σκαπανικά. Ο επικεφαλής μας δεν βρισκόταν στο σημείο, διότι τον είδα να επιστρέφει προς το πλάτωμα όταν εγώ κατευθυνόμουν προς τη φωτιά και νομίζω ότι κράταγε στα χέρια του ένα σκαπανικό.

Στη συνέχεια, στο βάθος της χαράδρας είδα ότι δημιουργήθηκε ξαφνικά νέα εστία φωτιάς. Οι τρεις (τα θύματα), δηλαδή Νικήτας Κορομηλάς, Στέλιος Μαρκάκης και Ηρακλής Τζανάκης, όταν είδαν τη νέα εστία κατευθύνθηκαν προς αυτήν. Εγώ παρέμεινα στο σημείο όπου ήμουν και συνέχισα να χτυπώ τη φωτιά. Εντωμεταξύ, είχε έρθει το υδροφόρο και οι υπόλοιποι της ομάδας προσπαθούσαν να απλώσουν τη μάνικα και άρχισαν να σβήνουν τη νέα εστία. Στο σημείο της νέας εστίας υπήρχε πυκνότερη και ψηλότερη βλάστηση από το σημείο που αρχίσαμε να σβήνουμε.

Σημειώνω ότι τόσο εγώ όσο και οι άλλοι τρεις βρισκόμασταν στο άκαυτο όλο αυτό το χρονικό διάστημα.

Ξαφνικά η φωτιά φούντωσε στο ρυάκι και στις πλαγιές και άρχισε να έρχεται γρήγορα προς το μέρος μου.

Οι άλλοι τρεις βρίσκονταν σε απόσταση 20-30 μέτρων από μένα, πιο κοντά στο νέο μέτωπο της φωτιάς. Αρχίσαμε να τρέχουμε για να γλιτώσουμε, αλλά η φωτιά επεκτάθηκε με ταχύτητα και μας πρόλαβε.

Είδα τη στιγμή που η φωτιά πρόλαβε τους συναδέλφους μου, οι οποίοι δεν μπορούσαν να κάνουν τίποτα και να προφυλαχτούν. Εγώ βρήκα ένα κοίλωμα βράχου όπου προσπάθησα να καλυφθώ καθιστός, βάζοντας τα χέρια στο πρόσωπο για να προστατευθώ όσο το δυνατόν περισσότερο.

Η φωτιά πέρασε από πάνω μου, από τα αριστερά προς τα δεξιά, και μου προκάλεσε σοβαρότατα εγκαύματα, κυρίως στο αριστερό τμήμα του σώματός μου.

Δεν έχασα τις αισθήσεις μου και άρχισα να φωνάζω και έτσι με βρήκε ο Λιάπης (εποχικός πυροσβέστης).

Με δυσκολία με μετέφεραν με το φορείο στο ασθενοφόρο και στη συνέχεια στη μέση της διαδρομής, με έβαλαν σε κινητή μονάδα.

Τότε έχασα τις αισθήσεις μου και ξύπνησα μετά από καιρό, σε νοσοκομείο της Αθήνας.

Είναι σίγουρο ότι τόσο ο επικεφαλής μας όσο και τα άλλα μέλη της ομάδας είχαν αντιληφθεί ότι οι τέσσερις, δηλαδή εγώ και οι τρεις θανόντες, βρισκόμασταν στο άκαυτο για χρονικό διάστημα τουλάχιστον 20 λεπτών με μισή ώρα. Δε γνωρίζω για ποιον λόγο απομακρύνθηκε ο επικεφαλής μας από το σημείο όπου αρχίσαμε την κατάσβεση. Εάν είχαμε μαζί μας ασύρματο, θα μπορούσαν να μας ειδοποιήσουν οι συνάδελφοι μας να απομακρυνθούμε ή να μπούμε στο καμένο να γλιτώσουμε.

Με τον συγκεκριμένο επικεφαλής ήταν η πρώτη φορά που πήγαμε για κατάσβεση. Κάποιος έμπειρος πυροσβέστης θα μπορούσε όταν ξέσπασε η φωτιά στη χαράδρα να προβλέψει την επικινδυνότητά της και να μας ειδοποιήσει εγκαίρως να απομακρυνθούμε από το άκαυτο».

Ο 37χρονος Μανόλης Μανωλιτσάκης, στην κατάθεση που είχε δώσει ενώπιον του ανακριτή Ρεθύμνου, αναφέρει για την προσωπική του περιπέτεια: «Νοσηλεύτηκα στην Εντατική Μονάδα του νοσοκομείου "Γεννηματάς" για 2,5 μήνες και στη συνέχεια για τρεις μήνες στο ίδιο νοσοκομείο. Η ζωή μου διέτρεξε άμεσο κίνδυνο. Εχω υποβληθεί σε δέκα χειρουργικές επεμβάσεις και θα υποβληθώ και σε άλλες. Μέχρι σήμερα έχω λάβει 8.000 ευρώ από την Αγροτική Τράπεζα ως επίδομα πυρόπληκτου».

ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΚΑΡΕΚΛΑΚΗ
Πηγή:www.ethnos.gr - 28/8/2008
roubagios
roubagios

Αριθμός μηνυμάτων : 139
Reputation : 2
Ημερομηνία εγγραφής : 03/10/2009
Ηλικία : 46
Τόπος : Αθήνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η κατάθεση του επιζήσαντα συναδέρφου Μ.Μανωλιτσάκη Empty Απ: Η κατάθεση του επιζήσαντα συναδέρφου Μ.Μανωλιτσάκη

Δημοσίευση  ikaria Κυρ 25 Οκτ 2009, 11:56

Ο συνάδελφος Μανώλης Μανωλιτσάκης, έστειλε στις 23/6/09 και δημοσιεύτηκε στην εφημερίδα ΤΑ ΝΕΑ άρθρο, όπου ανέφερε μεταξύ άλλων:
"...εδώ και έναν χρόνο με διαβεβαιώνουν πως το θέμα μου θα περάσει άμεσα από το Γενικό Λογιστήριο του Κράτους, ώστε να λάβω πλήρη σύνταξη, όμως όποτε ρωτώ σχετικά, είμαστε στο “θα”. Μόνο το ξενοδοχείο μου πληρώνουν, έπειτα από καιρό προσέλαβαν και τη σύζυγό μου, με 750 ευρώ τον μήνα. Από το κράτος έχω λάβει μόλις 8.000 ευρώ ως αποζημίωση, τα έξοδά μου τρέχουν..."
"Να΄ ναι καλά, όπως λέει σήμερα, όλοι οι υπόλοιποι που τον βοηθούν. «Η Χαρούλα Αλεξίου μάς διέθεσε τα έσοδα από συναυλία της: ιδρύματα, εφοπλιστές και τράπεζες φρόντισαν επίσης να μας ενισχύσουν. Ένα ευχαριστώ είναι το λιγότερο και στους εκατοντάδες απλούς πολίτες που έσπευσαν να προσφέρουν αίμα. Και, βεβαίως, στους γιατρούς μου, στο Γεννηματάς, που μου έσωσαν τη ζωή, τους νοσηλευτές που με περιποιούνται!"

Καμία αναφορά - γιατί άραγε - σε βοήθεια από συναδέλφους - Ομοσπονδία!!!
Δεν είναι απορίας άξιο;

Υ.Γ
Τι ενέργειες έκανε η Ομοσπονδία σχετικά με το συνταξιοδοτικό, τόσο του επιζήσαντα συναδέλφου όσο και των συγγενών των νεκρών συναδέλφων;

Πατήστε εδώ για να διαβάσετε όλο το άρθρο του συναδέλφου απο την εφημερίδα ΤΑ ΝΕΑ.
ikaria
ikaria
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2253
Reputation : 104
Ημερομηνία εγγραφής : 10/10/2009
Ηλικία : 62

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η κατάθεση του επιζήσαντα συναδέρφου Μ.Μανωλιτσάκη Empty Απ: Η κατάθεση του επιζήσαντα συναδέρφου Μ.Μανωλιτσάκη

Δημοσίευση  WarLorD Δευ 26 Οκτ 2009, 11:38

Πιο πολλα φραγκα δωσανε στο πανο που εκτυπωσανε για τους νεκρους παρα στις οικογενειες τους......
WarLorD
WarLorD

Αριθμός μηνυμάτων : 11
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 02/10/2009
Ηλικία : 43
Τόπος : Θεσσαλονίκη

http://www.e-tote-kala.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης