Συμβασιούχος Πυροσβέστης
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Μάης 2024
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Ημερολόγιο Ημερολόγιο


ΕΝΑ ΟΝΕΙΡΟ ΤΡΕΛΟ...

2 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

ΕΝΑ ΟΝΕΙΡΟ ΤΡΕΛΟ... Empty ΕΝΑ ΟΝΕΙΡΟ ΤΡΕΛΟ...

Δημοσίευση  marioskri Δευ 02 Αυγ 2010, 23:31

Συνάδελφοι καλησπέρα..

Όταν έβλεπα τον πατέρα να γυρνάει από την υπηρεσία, πάντα ένοιωθα περήφανος για το ότι είναι πυροσβέστης και πάντα ήθελα να γίνω σαν και αυτόν..Η μοίρα το έφερε κατά κάποιον τρόπο να πραγματοποιηθεί η επιθυμία μου έως ένα βαθμό.Το 2001 μπήκα συμβασιούχος ή μάλλον εποχικός(θα θυμάστε οι παλιοί που φορούσαμε ένα τεράστιο ταμπελάκι που έλεγε εποχικός). Έλπιζα λοιπόν ότι κάτι θα γίνει βρε αδερφέ και θα τρυπώσω και εγώ.Έλα μου που δεν είχα πάει στρατό. Τελειώνω τους 4,5 μήνες και πάω στρατό.Και αρχίζουν τα βάσανα μου από εκει και μετά..Έκανα το "μέγα" σφάλμα και δεν πήγα ειδικές δυνάμεις.ΑΜΑΡΤΗΜΑ ΜΕΓΑΛΟ.Δεν έχω τίποτα με τα παιδιά που έχουν περάσει από εκεί.Σέβομαι απόλυτα ότι περνάνε μία πολύ σκληρή εκπαίδευση αλλά επιτρέψτε μου να θεωρώ ότι δεν είναι κριτήριο για το πόσο άξιος είναι κάποιος .Το 2003 λοιπόν μην έχοντας απολυτήριο ειδικών δυνάμεων δεν περνάω στο πεζοπόρο..Το 2008 ξαφνικα χτυπάει το τηλέφωνο μου και μου λένε είσαι επιλαχών, θέλεις να έρθεις;Και λέω ασφαλώς και θα έρθω, σαράκι βλέπεις είναι αυτό..

Και από τότε αρχίζει το κολαστήριο....Και ερωτώ: Ποιοι έιναι όλοι αυτοί που αποφασίζουν για τις τύχες μας χωρίς να μας ρωτάνε καν;Ποιοι είναι αυτοί που ξέρουν τι λέει αυτο το νομοσχέδιο και δεν το δημοσιοποιούν;Γιατί το κάνουν αυτό;Ποιοι έιναι αυτοί που με το έτσι θέλω μας έβγαλαν από το υπόλοιπο σώμα των συμβασιούχων με το έτσι θέλω και μας έκαναν τάχα μου ειδική κατηγορία?Ποιοι έιναι αυτοί που αποφάσισαν εν μία νυχτί να ακυρώσουν την πορεία 5/8/2010 και με ποια δικαιολογία;Είναι αλήθεια ότι ο υπουργός τους απείλησε; Είναι αλήθεια ΚΥΡΙΟΙ της ομοσπονδίας ότι έχετε στα χέρια σας το νομοσχέδιο και δεν μας το δείχνετε?
Ποιος σας είπε ότι εμείς δεν θέλουμε να μάθουμε;Ποιος νομιμοποιεί μερικούς ανθρώπους,δημοκρατικά εκλεγμένους βέβαια, να μην μου λένε την αλήθεια;

Να έρθετε κύριοι και να μου πείτε :Κύριε Κυριακάκη Μάριε του Σταύρου δεν μας κάνετε για πυροσβέστης γιατί μπήκατε μετά το 2007(το 2001 το ξεχνάμε), εσείς και καμία 200 ακόμα άτομα μας κάνετε την ζημιά και δεν μπορούμε να μπούμε.ΑΥΤΟ ΛΕΓΕΤΑΙ "ΕΧΩ ΑΡΧΙΔΙΑ ΚΥΡΙΟΙ". Αλλά που να τα βρείτε Κύριοι εσείς που έχετε γίνει ένα με την εξουσία και μόλις σας τραβήξουν το αυτάκι από το υπουργείο αμέσως αναστέλλονται τα πάντα..Δεν έχετε καμία νομιμοποίηση ΚΥΡΙΟΙ να παίζετε εσείς με το ΜΕΛΛΟΝ ΜΟΥ. Πάρτε το χαμπάρι.Μιλάω εκ μέρους πολλών και η αγανάκτηση όλων μας θα γίνει τσουνάμι και δεν ξέρω ποιους θα πνίξει.. Κύριοι ή παλεύεται για όλους ή αλλίως φύγετε να πάτε στο καλό.Η αντίδραση θα έιναι μεγάλη όχι μόνο από εμας του 2007 και μετά αλλά και από τους άλλους που βγάζετε έξω και δεν τους το λέτε..Γιατί εσείς τους βγάζετε, όχι το υπουργείο.'Ολα τα δέχεστε και απλά λέτε ότι δεν μπορείτε να κάνετε αλλιώς..Μας πουλάτε και δεν θα το ξεχάσουμε ποτέ..

Συνάδελφοι παραπάνω εκθέτω απλά τις σκέψεις μου.Δεν κάνω κανένα έλεγχο πώς και τι έγραψα..Είναι λόγια καρδιας, λόγια απελπισίας από το σύνολο των συναδέλφων μου εδώ στην Κρήτη που με βάση τις φήμες στο επικείμενο νομοσχέδιο μένουμε εκτός γιατί είμαστε μετά το 2007( αριθμός 20). Ευχαριστούμε την Ομοσπονδία μας γιατί για άλλη μια φορά χώρισε τους συναδέλφους σε κατηγορίες..

Καλό βράδυ
Με τιμή
Κυριακάκης Στ. Μάριος

marioskri

Αριθμός μηνυμάτων : 70
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 11/10/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΕΝΑ ΟΝΕΙΡΟ ΤΡΕΛΟ... Empty Απ: ΕΝΑ ΟΝΕΙΡΟ ΤΡΕΛΟ...

Δημοσίευση  dim74 Τρι 03 Αυγ 2010, 13:50

οσοι εχουν ερθει απο την 01/06/07 εχουν ειδη συμπληρωσει το 24μηνο και μαλιστα το εχουν ξεπερασει...και με τον αυγουστο του 2010 θα εχουν 26 μηνες και μαζι με σεπτεμβριο και οκτωμβριο 28 μηνες...αρα μαλλον μιλατε για αυτους του 2008 και μετα και οχι του 07...

dim74

Αριθμός μηνυμάτων : 100
Reputation : 3
Ημερομηνία εγγραφής : 12/11/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΕΝΑ ΟΝΕΙΡΟ ΤΡΕΛΟ... Empty Απ: ΕΝΑ ΟΝΕΙΡΟ ΤΡΕΛΟ...

Δημοσίευση  marioskri Τρι 03 Αυγ 2010, 15:47

Αγαπητοί συνάδελφοι δεν έχω με κανένα τίποτα, είτε είναι παλιός είτε είναι καινούριος.Όλοι κάπου ελπίζουμε και επειδή μου αρέσει να μιλάω πάντα και πρώτα για εμένα, σας λέω ότι εγώ δεν συμπληρώνω το 24μηνο αλλά δεν ήταν εκεί το θέμα μου.
Κάνουμε ένα αγώνα και καταλαβαίνω ότι θα έχουμε αποκλεισμούς.Εξέφρασα ένα παράπονο και ένα γιατί απλά. Ελπίζω ακόμα να έχουμε το δικαίωμα να λέμε την γνώμη μας χωρίς να κρύβουμε κάτι πίσω απο τα λόγια μας. Ελάτε λίγο στην θέση μας παιδιά που για λίγο δεν θα καταφέρουμε και εμείς να πραγματοποιήσουμε ένα όνειρο ζωής.Προφανώς και κάποιους δεν θα τους απασχολεί, με το αιτιολογικό ότι "στους πολέμους έχουμε και θύματα". Το καταννοώ και απλά αποχωρώ από εδώ γιατί ίσως οι απόψεις μου δεν έιναι αρεστές..Εύχομαι το καλύτερο σε όλους τους συναδέλφους..Καλή δύναμη παιδιά..

marioskri

Αριθμός μηνυμάτων : 70
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 11/10/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης