Συμβασιούχος Πυροσβέστης
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Μάης 2024
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Ημερολόγιο Ημερολόγιο


Επιστολή παραίτησης απο Δ.Σ Κέρκυρας

2 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Επιστολή παραίτησης απο Δ.Σ Κέρκυρας Empty Επιστολή παραίτησης απο Δ.Σ Κέρκυρας

Δημοσίευση  Epoxikos Δευ 22 Ιουλ 2013, 13:21

Επειδή ορισμένα παπαγαλάκια άρχισαν να κάνουν την βρώμικη δουλειά, τους υποχρεώνομαι να δημοσιεύσω την επιστολή παραίτησης μου εδώ.
Θέλω λοιπόν να αναφέρω οτι άμα θεωρούμε οτι η Ομοσπονδία μας φόρεσε τις μπλε στολές πρέπει να της αποδώσουμε και την αποτυχία να μπούμε όλοι όσοι έχουν τα κριτήρια 5ετεις, όπως μας υποσχόταν, καθώς και το 4μηνο εργασίας των εποχικών. Ή μήπως η διοίκηση τα κατάφερε τα παραπάνω?
Η Ομοσπονδία άραγε θα διαψεύσει τα περί συμφωνίας μείωσης του χρόνου εργασίας των εποχικών?

θα βγάλουν μερικοί την μάσκα που προσφέρει το ίντερνετ και θα μιλήσουν με το όνομα τους?
Για πόσο θα κρύβονται πίσω από ανώνυμες επιστολές που το πιθανότερο είναι να μην υπάρχουν καν?


ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΠΑΡΑΙΤΗΣΗΣ
ΠΡΟΣ: ΔΣ ΕΝΩΣΗΣ ΠΕΝΤΑΕΤΩΝ ΚΑΙ ΕΠΟΧΙΚΩΝ ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΩΝ ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΙΚΟΥ ΣΩΜΑΤΟΣ ΝΟΜΟΥ ΚΕΡΚΥΡΑΣ
ΚΟΙΝ: ΜΕΛΗ ΤΗΣ ΕΝΩΣΗΣ

Συνάδελφοι,
τις τελευταίες μέρες γίναμε μάρτυρες ενός πρωτοφανούς θεάτρου του παράλογου που μας εκθέτει και ως εκπροσώπους εργαζομένων αλλά και ως προσωπικότητες.
Η αρχή έγινε με την πρώτη επιστολή της Ομοσπονδίας όπου κατήγγειλε πράξεις και φαινόμενα όπου είτε μας άφηναν αδιάφορους (κλειδωμένη τουαλέτα), είτε τα είχαμε ήδη λύσει (μεταφορά υπηρεσιών και αλλαγή περιπολικών), είτε τα είχαμε συμφωνήσει ΟΛΟΙ μας (βραδινό ωράριο) είτε δεν υπήρχαν καν (δεν κάναμε τις καθαρίστριες).
Τότε αρχίσαμε να ψάχνουμε ποιο από τα μέλη μας έκανε αυτές τις καταγγελίες και για ποιο λόγο. Αποφασίσαμε λοιπόν να γράψουμε και εμείς μια επιστολή προς την ομοσπονδία όπου θα της εκθέτουμε τα πραγματικά περιστατικά.
Όμως πριν καν την συντάξουμε έφτασε μια ακόμα επιστολή που, για έμενα, ξεδιάλυνε την κατάσταση καθώς τα άτομα που μίλησαν με τον περιφερειάρχη ήταν μετρημένα στα δάχτυλα του ενός χεριού.
Άρα η προσπάθεια να βρεθεί ο καταγγέλλων ήταν στην ουσία μια προσπάθεια να πιάσουμε την σκιά μας.
Η Ομοσπονδία από την άλλη κρατάει μια στάση ανεξήγητη καθώς δεν μας δίνει το όνομα του-των καταγγέλλοντος-οντων όπου για εμένα είναι ακόμα μια απόδειξη ότι η "δουλειά" έγινε από μέσα.
Συμπέρασμα από τα παραπάνω ότι κάποιος-οι  προσπαθεί-ουν να πουλήσει-ουν εκδούλευση σε κάποιους για άγνωστο προς εμένα λόγο.
Επειδή λοιπόν όλα τα χρόνια που βρίσκομαι μέσα στο Δ.Σ δεν άφησα ποτέ κάποιον να εκμεταλλευτεί και να νομίσει ότι μπορεί να με κάνει μαριονέτα του, εμένα και πολύ παραπάνω όσους με τίμησαν με την ψήφο τους, δηλώνω την παραίτηση μου από το Δ.Σ.
Συνάδελφοι όλοι με ξέρετε και σας ξέρω και με τιμάτε με την ψήφο σας, ξέρω αυτό είναι ότι καλύτερο μπορώ να κάνω για να δώσω ένα τέλος στον συνδικαλιστικό κατήφορο που παίρνει το σωματείο μας.
Γνωρίζω ότι και εγώ δεν έκανα ότι καλύτερο μπορούσα για να διασφαλίσω τα δικαιώματα μας αλλά ποτέ δεν έπαιξα παιχνίδια πίσω από την πλάτη κανενός.

ΚΕΡΚΥΡΑ 20/7/13

ΟΥΖΟΥΝΟΓΛΟΥ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ

Epoxikos

Αριθμός μηνυμάτων : 41
Reputation : 3
Ημερομηνία εγγραφής : 25/11/2011
Τόπος : ??

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστολή παραίτησης απο Δ.Σ Κέρκυρας Empty Απ: Επιστολή παραίτησης απο Δ.Σ Κέρκυρας

Δημοσίευση  ikaria Δευ 22 Ιουλ 2013, 21:19

Και σε απάντηση της παραπάνω ενυπόγραφης επιστολής παραίτησης, δημοσιεύτηκε η ανυπόγραφη/ ανώνυμη "επιστολή συναδέλφου".
Τελικά, είναι πολύ της μόδας οι επιστολές χωρίς ονοματεπώνυμο.

Και να εκφράσω μια απορία:
Η επιστολή παραίτησης δημοσιοποιήθηκε από το φόρουμ, σήμερα Δευτέρα 22/7 και ώρα 13:21.
Η απάντηση, με την ανυπόγραφη/ ανώνυμη επιστολή δημοσιοποιήθηκε στο συντεχνιακό blog χτες την Κυριακή 21 Ιουλίου!!!

Πως είναι δυνατό να υπάρχει απαντητική επιστολή όταν οι μόνοι που έχουν την επιστολή παραίτησης είναι οι του Σωματείου του;
Και μάλιστα, να αναφέρεται σε παραίτηση και μέλους εποχικού, κάτι που μόνο οι του Σωματείου του γνωρίζουν.

Κοίτα να δεις, τα διαπλεκόμενα πως κάνουν μπαμ από μακρυά!!!
ikaria
ikaria
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2253
Reputation : 104
Ημερομηνία εγγραφής : 10/10/2009
Ηλικία : 62

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστολή παραίτησης απο Δ.Σ Κέρκυρας Empty Απ: Επιστολή παραίτησης απο Δ.Σ Κέρκυρας

Δημοσίευση  Epoxikos Τρι 23 Ιουλ 2013, 12:14

Συνάδελφε FIREMAN δεν έχεις καταλάβει πιθανόν ότι όσα αναφέρει η επιστολή της ομοσπονδίας δεν έχουν σχέση με την πραγματικότητα.
Επειδή κάποια πράγματα και από την ''ηγεσία'' του σωματείου δεν μου άρεσαν αποφάσισα με αυτό τον τρόπο να διαχωρίσω την θέση μου και εγώ και όπως σύντομα θα δούμε οι περισσότεροι απο το Δ.Σ ακολουθούν με παραιτήσεις.
Αν λοιπόν είμαστε όλοι ξεπουλημένοι τότε καλύτερα που τα παρατάμε για να ανοίξουμε τον δρόμο στους ''σωτήρες'' μας.

Δεν αμφιβάλω ότι σε άλλες υπηρεσίες μπορεί να συμβαίνουν πολλά, όπως συνέβαιναν και παλιά στην Κέρκυρα, αλλά φέτος πραγματικά η διοίκηση είναι μακράν η καλύτερη που είχαμε.
Δεν θέλω να αναφέρω τίποτα άλλο μην θεωρηθεί ότι κάνω εγώ πλάτες στον διοικητή.


Να δω από τους σωτήρες ποιος θα μας σώσει.

Epoxikos

Αριθμός μηνυμάτων : 41
Reputation : 3
Ημερομηνία εγγραφής : 25/11/2011
Τόπος : ??

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης