Συμβασιούχος Πυροσβέστης
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Απρίλιος 2024
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Ημερολόγιο Ημερολόγιο


Μισθολόγιο

2 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Μισθολόγιο Empty Μισθολόγιο

Δημοσίευση  Προσωρινός Δευ 04 Δεκ 2017, 14:57

Ικαρία καλησπέρα... υπάρχει καμία ενημέρωση αν θα ξεπαγώσει στο ενιαίο μισθολόγιο η μισθολογική ωρίμανση?από 1-1-18?

Προσωρινός

Αριθμός μηνυμάτων : 15
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 07/07/2017
Τόπος : Χαλκίδα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μισθολόγιο Empty Απ: Μισθολόγιο

Δημοσίευση  ikaria Παρ 08 Δεκ 2017, 11:11

Γεια σου κι εσένα Προσωρινός.
Το λοιπόν: στις 19 Δεκέμβρη 2015, 3 μόλις ημέρες μετά τη δημοσίευση σε ΦΕΚ του ν. 4354/2015, έκανα ανάρτηση με τίτλο ΤΟ ΝΕΟ ΜΙΣΘΟΛΟΓΙΟ ΜΕ ΤΙΣ ΕΠΕΞΗΓΗΣΕΙΣ, ΤΟΥΣ ΠΙΝΑΚΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΣΧΟΛΙΑΣΜΟ εδώ.
Κάτι που δεν έκανε κανένας εργατοπατερούλης ή εργατομητερούλα, αν και λόγω της ιδιότητας και των οφελημάτων που προκύπτουν από αυτή την ιδιότητα, παίρνουν τη συνδικαλιστική άδεια, βρέξει - χιονίσει.
Εκτός των άλλων, όλοι αυτοί οι άχρηστοι, πουλάνε μούρη κατά καιρούς στο πόπολο. Το γνωστό poul mour...

Πάμε παρακάτω.
Σε αυτή την ανάρτηση (19/12/2015) είχα γράψει τα εξής:


ikaria έγραψε:Τι κάνουν οι πρώτη - δεύτερη φορά αριστεροί;
Μετά τη μισθολογική κατάταξη, δηλαδή στο ΜΚ4, η μισθολογική εξέλιξη αναστέλλεται μέχρι 31.12.2017.
Ότι πήρες, πήρες, μεγάλε.
Μην είσαι πλεονέκτης...

Και πότε ενεργοποιείται βρε "αριστεροί";
Από 1.1.2018, απαντάει.
Και χαίρεσαι, εσύ ο χαχόλος.
Σκέφτεσαι, ωραία!!!
Έχω ένα χρόνο πλεονάζοντα (που είπαμε πιο πάνω) πέρασαν και τα δύο χρόνια (2016 & 2017), 2+1=3.
Ζάχαρη!!!
Ανεβαίνω κλιμάκιο, από ΜΚ4 σε ΜΚ5!!!

Αμ, δε!!!
Η πρώτη - δεύτερη φορά αριστερά, φρόντισε  η 2ετία 2016-2017, να μην ληφθεί υπόψη για μισθολογική εξέλιξη.
Έτσι θα πρέπει να περιμένεις άλλα δύο χρόνια, δηλαδή το 2018 & 2019, για να τα προσθέσεις στον πλεονάζοντα χρόνο σου, για να τα κάνεις 3 (τα δύο) και έτσι να ανέβεις το πολυπόθητο κλιμάκιο!!!
Δηλαδή, θα πάρεις αύξηση το 2020.
Και που είσαι;
Αν έχεις πλεονάζοντα χρόνο, δηλαδή είσαι και κωλόφαρδος.
Αν έχεις μόνο 9 χρόνια στις 31.12.2015, τότε θα πάρεις αύξηση το 2021!!!
Να σου θυμίσω πως σε λίγες μέρες έχουμε 2016.
Και τι ποσό θα πάρεις;
Ολόκληρα, ολοστρόγγυλα 60 ευρώ, μικτά φυσικά (αν είσαι Δ.Ε) και 43 ευρώ (αν είσαι Υ.Ε)!!!
Άντε βρε, θα το πάρεις το 10μετρο καπετάν Μίμη.

Και επειδή στα έκανα όλα μαύρα, άντε βρε να σε γλυκάνω και λιγάκι.
Με την επανακατάταξη στα νέα κλιμάκια του νέου μισθολογίου (όλα νέα, τίποτα παλιό), επειδή τα ποσά που θα δικαιούσαι θα είναι μικρότερα από πριν, δεν στα μειώνει.
Σου λέει (είπαμε, αριστερά είναι αυτή), αν με το νέο μισθολόγιο προκύπτει βασικός μισθός μικρότερος από αυτόν που λάμβανες στις 31.12.2015, μη στενοχωριέσαι.
Δεν θα χάσεις.
Θα πάρεις το μισθό που έπαιρνες στις 31.12.2015 αλλά μέχρι εκεί.
Και πότε θα πάρεις αύξηση πενταετούρα μου, που έγραφε μια ψυχή κάποτε;
Όταν τα ποσά του νέου κλιμακίου έρθουν "ίσα βάρκα - ίσα νερά" με αυτά που έπαιρνες το 2015.

Παράδειγμα:
31.12.2015 παίρνεις 982 (Ε ΜΚ2 κατηγορία Δ.Ε, υπηρεσία 7 χρόνια), θα καταταχτείς στο νέο ΜΚ3 με αποδοχές κλιμακίου 978 ευρώ.
Επειδή, το ποσό του νέου κλιμακίου (978) είναι μικρότερο από το ποσό του παλιού κλιμακίου (982) κατά 4 ευρώ, θα πάρεις "προσωπική διαφορά" +4 ευρώ.
Το επόμενο κλιμάκιο (ΜΚ4), μετά από 3 χρόνια δηλαδή, δίνει 1.038 ευρώ.
Το υπερβολικό ποσό των (1.038 - 982) 56 ολόκληρων ευρωπουλακίων, παρακαλώ!!!
Τότε θα πάρεις αύξηση.
Όταν το νέο κλιμάκιο, σου δώσει περισσότερα χρήματα από όσα σου έδινε το παλιό, καθώς εσύ εξακολουθείς να πληρώνεσαι με το ποσό που σου έδινε το παλιό μισθολόγιο.

Και που είσαι...όχι σε δύο χρόνια από το 2016.
Υπάρχει η αναστολή μισθολογικής εξέλιξης (που λέγαμε πιο πάνω) για το 2016 και το 2017.
Επομένως τρισμέγιστε και τιτανοτεράστιε Π.Π.Υ μου, θα πάρεις αύξηση το 2020.
Ναι αγαπητέ συνάδελφε, το 2020 θα δεις χαρά στην τσέπη σου!!!
Να σου ξαναθυμίσω, πως σε λίγες μέρες μπαίνουμε στο 2016.
Είπαμε, πρώτη & δεύτερη φορά αριστερά, δεν κολλάμε μπρίκια...


Η απάντηση λοιπόν στο ερώτημα σου, έχει δοθεί από τις 15/12/2015.
Και όχι απλή και ξερή, αλλά με σχόλια και παραδείγματα!!

Υ.Γ 1
Βρε, τέτοιο μούδιασμα για τις εξαγγελίες Γεροβασίλη;

Ένα από τα κορυφαία (από το φατσαμπουκ): "Μην το πολυκοινοποιείτε, γιατί θα το ματιάσουμε" !!!

Υ.Γ 2
Μετά Χριστό προφήτες:
1. Οι εργατοπατερούληδες της κατηγορίας ιδιωτών:
"Λίγες μόλις ημέρες πριν ενημερωθήκαμε ό,τι κατά τις διαπραγματεύσεις για την τρίτη αξιολόγηση μεταξύ κυβέρνησης και θεσμών,εξαιρεθήκαμε από τους περιορισμούς προσλήψεων– αποχωρήσεων και ότι πλέον η ένταξή μας στο μόνιμο προσωπικό δύναται να λάβει χώρα εντός του 2018."

2. Ο εργατοπατερούλης του Σ.Π.Π.Y.Ν.Ε, ο "καθαρή εκπροσώπηση", ή αλλιώς "η νεκρανάσταση" και άλλα πολλά:
"Με εντατικά βήματα τις τελευταίες ημέρες από την Κυριακή 03/12/2017, αλλά και σήμερα νωρίς το πρωί έγινε ενημέρωση του προέδρου του Σωματείου Νοτιοδυτικής Ελλάδος και Ιονίων Νήσων κ. Οικονομοπουλου Γεωργίου από όλους τους αρμόδιους φορείς, όπου έλαβε τη διαβεβαίωση για όλες τις τελευταίες εξελίξεις που δρομολογούνται από την επιλογή της πολιτικής ηγεσίας και την πρωτοβουλία της Υπουργού Διοικητικής Ανασυγκρότησης κ. Όλγας Γερόβασιλη για την αμετάκλητα ένταξη μας στο μόνιμο Πυροσβεστικό προσωπικό."

Έτσι για την ιστορία: η πρώτη αναφορά δια στόματος Γεροβασίλη, περί μονιμοποίησης των Π.Π.Υ, έγινε στο δελτίο ειδήσεων της ΕΡΤ 1 στις 15:00, τη Δευτέρα 4 Δεκέμβρη και ακριβώς στις 15:45.
Αλλά είπαμε, πολλοί οι μετά χριστό προφήτες...
ikaria
ikaria
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2253
Reputation : 104
Ημερομηνία εγγραφής : 10/10/2009
Ηλικία : 62

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μισθολόγιο Empty Απ: Μισθολόγιο

Δημοσίευση  Προσωρινός Παρ 08 Δεκ 2017, 18:27

Δηλαδή εγώ που έχω από το 2005 θα αλλάξω στο ΜΚ4 το 2020?Υ.Γ παρατήρησα ότι στο εκκαθαριστικό των νυχτερινών κ εκτός έδρας με γράφει ασφαλισμένο πριν το 93 κ στο εκκαθαριστικό του μισθού με έχει μετά το 93? υπάρχει καμία παγίδα που δεν έχω καταλάβει?όχι τίποτε άλλο αλλά το 93 ήμουν 12χρονων...

Προσωρινός

Αριθμός μηνυμάτων : 15
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 07/07/2017
Τόπος : Χαλκίδα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μισθολόγιο Empty Απ: Μισθολόγιο

Δημοσίευση  ikaria Σαβ 09 Δεκ 2017, 23:50

Προσωρινός έγραψε:Δηλαδή εγώ που έχω από το 2005 θα αλλάξω στο ΜΚ4 το 2020?
Εάν, όπως έγραψα στο σχόλιο/παράδειγμα, τέλος του 2015 είχες πλεονάζοντα χρόνο ένα έτος, τότε έτσι θα γίνει.
Για το ζήτημα της καταχώρησης σου ως ασφαλισμένου πριν ή μετά το 1993, καλύτερα κάνε Δ.Υ που να αναφέρεις το λάθος και να ζητάς τη διόρθωση του.
ikaria
ikaria
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2253
Reputation : 104
Ημερομηνία εγγραφής : 10/10/2009
Ηλικία : 62

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης