Συμβασιούχος Πυροσβέστης
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Απρίλιος 2024
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Ημερολόγιο Ημερολόγιο


Μια ζωή Παπατζιλίκι για τις συνδρομές και την καρέκλα!

3 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Μια ζωή Παπατζιλίκι για τις συνδρομές και την καρέκλα! Empty Μια ζωή Παπατζιλίκι για τις συνδρομές και την καρέκλα!

Δημοσίευση  FIREMAN Δευ 07 Μάης 2018, 22:50

Μέρος δεύτερο!
Πριν λίγες ημέρες προσελήφθησαν οι συνάδελφοι ΠΕΑ με σύμβαση  μέχρι έξη μήνες κάτι που έκανε εντύπωση σε όλους μας όταν  ξέρουμε το τι πόρτα έχουν φάει οι εργατοπατέρες μας κατά καιρούς από την πολιτική μας  ηγεσία με πρόσχημα το οικονομικό πρόβλημα της χώρας  και τους καλωσορίσαμε στις υπηρεσίες! Εντωμεταξύ γίνετε μάχη δηλώσεων από τις γνωστές συνδικαλιστικές παρατάξεις του χώρου μας για το ποιος θα αποκομισθεί τα εύσημα για την μέγιστη επιτυχία του συν ένα μήνα εργασίας στους ΠΕΑ. Φυσικά  ο επιπλέον ένας μήνας ο οποίος σε ευρώ μεταφράζετε σε 1.500.000 € σημαίνει ότι ή λεφτά υπάρχουν ή ότι ήμαστε σε προεκλογική περίοδο! Συγχρόνως και οι εργατοπατέρες δίνουν και  αυτοί την μάχη για τα πρωτεία μεταξύ τους και σπέρνουν ελπίδες για να μπορέσουν τον επόμενο μήνα που θα πληρωθούν οι συμβασιούχοι πυροσβέστες να θερίσουν καμία συνδρομή για ενίσχυση των άδειων «ταμείων» τους! Βλέπετε οι τριετείς γίνανε μόνιμοι και τους γράψανε στα «παπούτσα» τους και οι ΠΠΥ οι περισσότεροι τους πήραν χαμπάρι και τους γράψανε στα @………….  ! Όμως κάτι που άκουσα μου έδωσε το ερέθισμα να κάνω αυτή την ανάρτηση για να ειπωθούν κάποιες αλήθειες άλλα και γνώμες άλλων συνομιλητών μου στο φόρουμ! Συγκεκριμένα έλεγε συνάδελφος ΠΕΑ ο οποίος είναι επιλαχών στα 39 μόρια μάχιμος ότι του είπε ο πρόεδρος του σωματείου που είναι μέλος ότι τον Οκτώβριο θα γίνουν γύρω στις 94 προσλήψεις επιλαχόντων μόνο εξ εποχικών γιατί οι πίνακες εκ πολιτών έχουν κλείσει και ότι αυτός είναι μέσα γκαραντί! Ας δούμε όμως τα πράγματα ξεκάθαρα και χωρίς παπάτζα με βάση τα δεδομένα που υπάρχουν ! Πρώτα πρώτα τα κενά που υπάρχουν στους ΠΠΥ με βάση τις δηλώσεις του υπουργού μας κ. Τόκα στην Βουλή των Ελλήνων είναι 54 οργανικές θέσεις επί θητείας ενώ στο Π.Δ υπ. αριθμ. 42 αναφέρονται 1814  Οργανικές θέσεις ΠΠΥ .
Εάν τώρα δούμε την Απόφαση  που βγήκε για την Υπερωριακή απασχόληση, νυχτερινή εργασία, Κυριακές και εξαιρέσιμες για την αντιπυρική του 2018 αναφέρετε σε 1744 ΠΠΥ που ανανέωσαν Θητεία ! Οι τριετείς  που μονιμοποιήθηκαν είναι 2186 με βάση την Απόφαση των υπουργών  Εσωτερικών, Οικονομικών & Διοικητικής Ανασυγκρότησης που δημοσιεύτηκε στις 19/3/2018. Επίσης στις 28 Μαρτίου 2018 με το ΦΕΚ 1125 τεύχος Β΄ που έγινε η ένταξη στο μόνιμο Πυροσβεστικό Προσωπικό των κατά την παρ. 20 του άρθρου 15 του Ν. 3938/2011 Π.Π.Υ αναφέρετε σε 2186 πρώην τριετείς! Τώρα γιατί η ΕΠΠΥΕ σε ανακοίνωση της γραφεί για 2162 αυτό δεν το ξέρω!

«Παρακαλούμε όπως μας ενημερώσετε αν θα πραγματοποιηθεί η πληρωμή μας στις 27 Απριλίου ως μόνιμοι καθώς επίσης αν οι 2162 μόνιμοι πυροσβέστες σύμφωνα με το παραπάνω ΦΕΚ μπορούν να πάνε  εκτός έδρας.»

Από τα παραπάνω νούμερα βγαίνει ότι τα κενά είναι 70  συγκεκριμένα  2186 +1744 = 3930 – 4000 = 70

Ο πίνακας επιτυχόντων έχει σταματήσει στους οδηγούς στα 39 μόρια οπού είναι 78 υποψήφιοι που θα πρέπει να μπουν σε κλήρωση για σειρά προτεραιότητας  αφού ο αριθμός τους είναι μεγαλύτερος από τα κενά!
Φυσικά όλα αυτά με την προϋπόθεση ότι δεν θα πάρει εκ πολιτών επιλαχόντες και στην θέση τους θα πάρει εξ εποχικών, άραγε με ποια νομιμοποίηση των προσλήψεων αυτών, των οποίων τα κενά είναι με βάση αυτούς που δεν προσήλθαν στην τελευταία σειρά  κοντά στα 30!
Από τα παραπάνω βλέπουμε ότι τα μεταξωτά βρακιά καλά κρατούν!
Όμως για να δούμε και το επίτευγμα του επιπλέον ένα μήνα εργασίας στους ΠΕΑ σε συνδυασμό με την απόφαση του ΣΤΕ η οποία αναφέρει ότι το ανώτερο όριο πρόσληψης θεωρείται αυτό των 17 Συμβατικών Περιόδων αρχής γεννωμένης από το 2003!
Στην παρακάτω παράγραφο ανάρτησης γνωστού μπλοκ αναφέρετε ο εξής σχολιασμός!
«Το δε ανώτερο όριο πρόσληψης θεωρείται αυτό των 17 Συμβατικών Περιόδων, όριο το οποίο  δίνει τη δυνατότητα σε όσους έχουν προσληφθεί μεταγενέστερα του 2003 κατά την πρώτη πρόσληψη, να προσλαμβάνονται και μετά το 2019, μέχρι την συμπλήρωση των 17 Συμβατικών Περιόδων που ορίζει η νέα διάταξη στο νόμο.
Τι σημαίνει αυτό ότι το 2019 απολύονται όσοι έχουν προσληφτεί το 2003 το 2020 όσοι έχουν προσληφτεί το 2004 και πάει λέγοντας έως το 2025 που απολύονται οι προσληφθέντες το 2009.
Τελικά όμως αυτή η απόφαση μήπως είναι ένας μπούσουλας και για τους ΠΠΥ που προσλήφθηκαν το 2012 οι οποίοι είναι με συμβάσεις ορισμένου χρόνου πενταετούς θητείας  και πληρώνονται όπως και οι ΠΕΑ!
Μήπως λέω εγώ τώρα είναι συγκαλυμμένη η εξασφάλιση έως συνταξιοδότηση του εργασιακού μας καθεστώτος και κυρίως για τους απόφοιτους δημοτικού που είναι μέχρι το 1968 γεννημένοι;
Ας τα δούμε πιο αναλυτικά!
Ο μικρότερος του δημοτικού   είναι γεννημένος το 1968, το 2012 ήταν 44 ετών + 17 γίνεται 61 ετών συν ένα χρόνο επίδομα 62 με πριν το 1993 ασφαλισμένος βγαίνει σε μειωμένη ανάλογα τα ένσημα και την ειδικότητα οδηγός η μάχιμος σύνταξη!
Ένας τώρα του Λυκείου των οποίων  ο μικρότερος είναι γεννημένος το 1970 το 2012 ήταν 42 ετών + 17 γίνετε 59 ετών,  όμως εμείς ανανεώνουμε πενταετίες οπότε εύκολα το 59 συν τρία έτη ακόμα για το τέλος της πενταετίας γίνετε 62 ετών!
Το ίδιο ισχύει και για τους Γυμνασίου μέχρι το 1970 γεννημένους. Από εκεί και πάνω όσοι είναι γεννημένοι του Γυμνασίου δηλ. 1971+ των οποίων ο αριθμός είναι διψήφιος  ήταν δικιά τους επιλογή να μην τελειώσουν το Λύκειο όπως έκαναν ένα μεγάλο μέρος συναδέλφων στα  νυχτερινά σχολεία και σήμερα είναι μόνιμοι πυροσβέστες!
Βέβαια το παπατζιλίκι καλά κρατεί από όλους τους εν φαντασία μεγάλους σωματιάρχες που μέχρι και η ΕΠΠΥΕ των μονίμων  έγραψε σε ανακοίνωσή της ότι θα αγωνιστούμε τώρα και για τους υπόλοιπους που παρέμειναν ΠΠΥ για να συνεχίσουν να ανανεώνουν πενταετίες! Και όπως λέει και ο σοφός λαός μας¨ Μεγάλα λόγια από Μεγάλα λαμόγια¨!
Τελικά η καλή νεράιδα πάντα φροντίζει πρώτα τον εαυτό της και μετά κουνά το μαγικό ραβδάκι στους άλλους ! Είπατε τίποτα εάν έχει μουστάκι ή είναι ξυρισμένη τι να σας πω δεν ξέρω !
Εκεί μέσα γίνονταν και γίνονται Σόδομα και Γόμορρα!
FIREMAN
FIREMAN

Αριθμός μηνυμάτων : 50
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 23/01/2017
Τόπος : Καβάλα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μια ζωή Παπατζιλίκι για τις συνδρομές και την καρέκλα! Empty Απ: Μια ζωή Παπατζιλίκι για τις συνδρομές και την καρέκλα!

Δημοσίευση  FIREMAN Παρ 11 Μάης 2018, 23:14

Τελικά ο γρίφος λύθηκε για το πόσες είναι ακριβώς οι κενές θέσεις στους ΠΠΥ ! Στην ανακοίνωση χθες του ΠΔ στο οποίο αναγράφονται τα ονόματα των τριετών που μονιμοποιούνται διαπιστώνουμε ότι οι μονιμοποιηθέντες είναι 2165 πρώην τριετείς ! Όμως στις 30/6/2018 μονιμοποιούνται άλλοι 21 ΠΠΥ εκ πολιτών και έτσι ο αριθμός τους θα φτάσει του 2186 όπως αναφέρει η Απόφαση των υπουργών Εσωτερικών, Οικονομικών & Διοικητικής Ανασυγκρότησης που δημοσιεύτηκε στις 19/3/2018. Έτσι μετά τις 30/6/2018 οι ΠΠΥ θα είναι 1744 – 21 = 1723! Εάν τώρα τους αφαιρέσουμε από το σύνολο των οργανικών θέσεων επί θητείας τότε έχουμε 1814 – 1723 = 91 κενά! Εδώ όμως έχουμε και την δήλωση του αναπληρωτή υπουργού στην βουλή των Ελλήνων κ. Τόκα ο οποίος αναφέρει ότι μετά από ενημέρωση που είχε από το αρχηγείο του ΠΣ τα κενά είναι 54! Σε αυτή την δήλωση την μόνη εξήγηση που μπορούμε να δώσουμε είναι ότι τα υπόλοιπα κενά έως τα 91 είναι από την κατηγορία εκ πολιτών τα όποια είναι 37 ! Τώρα εάν κάποιοι θέλουν να περάσουν ότι και αυτά τα κενά θα καλυφτούν από εποχικούς για ευνόητους λογούς εμείς το μόνο επίσημο που έχουμε είναι η δήλωση του υπουργού μας για 54 κενά που μπορεί να καλυφτούν μετά την αντιπυρική!
FIREMAN
FIREMAN

Αριθμός μηνυμάτων : 50
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 23/01/2017
Τόπος : Καβάλα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μια ζωή Παπατζιλίκι για τις συνδρομές και την καρέκλα! Empty Απ: Μια ζωή Παπατζιλίκι για τις συνδρομές και την καρέκλα!

Δημοσίευση  ikaria Σαβ 26 Μάης 2018, 21:42

Αγαπητέ συνάδελφε FIREMAN, ώρες ώρες θαυμάζω το κουράγιο σου για τις αναλύσεις επί αναλύσεων πάνω στους αριθμούς.
Πόσοι είναι, σε ποια κατηγορία, σε ποια ηλικία και δε συμμαζεύεται!!

Από την άλλη, αναρωτιέμαι, για το που θέλεις να καταλήξεις.
Φοβάμαι πως με τόσες αναλύσεις επί αναλύσεων χάνεται ο στόχος.
Δικαίωμα σου βέβαια, να γράφεις ότι θέλεις και όπως το θέλεις εσύ.
Η παρέμβαση μου είναι σε εντελώς φιλικό επίπεδο.

Στα "παπατζιλίκια", στους αυτόκλητους και όψιμους σωτήρες, θα συμφωνήσω.


Θα σταθώ όμως σε δύο θέματα που αναφέρεις:


FIREMAN έγραψε:...το 2019 απολύονται όσοι έχουν προσληφτεί το 2003 το 2020 όσοι έχουν προσληφτεί το 2004 και πάει λέγοντας έως το 2025 που απολύονται οι προσληφθέντες το 2009


Για να δούμε:
πδ 124/2003
κατηγορία Α (εργάτες): ηλικία μέχρι 50 ετών
κατηγορία Β (οδηγοί) : ηλικία μέχρι 55 ετών
κατηγορία Γ (αερομεταφερόμενοι): ηλικία μέχρι 40 ετών
κατηγορία Δ (πυροφύλακες0: ηλικία μέχρι 55 ετών

Τι ηλικία είχαν οι προσληφθέντες επιλαχόντες το 2009, ανά κατηγορία;

κατηγορία Α (εργάτες): ηλικία 56 ετών
κατηγορία Β (οδηγοί) : ηλικία 61 ετών
κατηγορία Γ (αερομεταφερόμενοι): ηλικία 46 ετών
κατηγορία Δ (πυροφύλακες): ηλικία 61 ετών

Για πρόσθεσε και 17 χρόνια, όσες είναι οι συμβατικές περίοδοι που αναφέρει η τροπολογία.
Τι ηλικίες θα έχουμε, αγαπητέ;

κατηγορία Α (εργάτες): ηλικία 73 ετών
κατηγορία Β (οδηγοί) : ηλικία 78 ετών
κατηγορία Γ (αερομεταφερόμενοι): ηλικία 63 ετών
κατηγορία Δ (πυροφύλακες): ηλικία 78 ετών

Να βάλω τα γέλια ή θα με παρεξηγήσετε;



FIREMAN έγραψε:η εξασφάλιση έως συνταξιοδότηση του εργασιακού μας καθεστώτος


Ειλικρινά, δεν μπορώ να καταλάβω, τι είδους εφεύρημα είναι η "εργασία έως τη συνταξιοδότηση".

Έχει γραφτεί και από τους εργατοπατερούληδες.

Που το έχουν δει γραμμένο, ας μου πούνε!!

Αγαπητέ, δεν υπάρχει "εργασία έως τη συνταξιοδότηση"!!!

Υπάρχει η μόνιμη εργασιακή σχέση.
Και από αυτή τη σχέση, τη μόνιμη, προκύπτει και η εργασία (δικαίωμα και υποχρέωση) μέχρι τη
συνταξιοδότηση.
Τελεία και παύλα.
Η "εργασία έως τη συνταξιοδότηση" είναι φραστικό κόλπο για να μην ακούγεται η έννοια της μόνιμης και σταθερής εργασιακής σχέσης.
Με ότι σκοπιμότητα και αν υποκρύπτεται...

Αυτά τα ολίγα...
ikaria
ikaria
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2253
Reputation : 104
Ημερομηνία εγγραφής : 10/10/2009
Ηλικία : 62

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μια ζωή Παπατζιλίκι για τις συνδρομές και την καρέκλα! Empty Λαθος χρονια

Δημοσίευση  Προσωρινός Σαβ 26 Μάης 2018, 23:53

124/2003
κατηγορία Α (εργάτες): ηλικία μέχρι 50 ετών
κατηγορία Β (οδηγοί) : ηλικία μέχρι 55 ετών
κατηγορία Γ (αερομεταφερόμενοι): ηλικία μέχρι 40 ετών
κατηγορία Δ (πυροφύλακες0: ηλικία μέχρι 55 ετών ((( μαλλον μεγαλωσες και δεν θυμάσαι.. 40 για εργάτες 45 για οδηγούς.45 για πυροφυλακες))) μια δεκαετία απόκλιση ήμαρτον.

Προσωρινός

Αριθμός μηνυμάτων : 15
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 07/07/2017
Τόπος : Χαλκίδα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μια ζωή Παπατζιλίκι για τις συνδρομές και την καρέκλα! Empty Απ: Μια ζωή Παπατζιλίκι για τις συνδρομές και την καρέκλα!

Δημοσίευση  ikaria Κυρ 27 Μάης 2018, 10:18

Αγαπητό μέλος Προσωρινός, σε παρακαλώ, όταν θέλεις να απαντήσεις σε κάποια ανάρτηση να πατάς στο πεδίο (κουτάκι) που γράφει POSTREPLY και όχι NEWTOPIC.
Το πεδίο NEWTOPIC είναι για να δημιουργείται καινούργια ανάρτηση και όχι για δίνονται απαντήσεις σε ήδη υπάρχουσα ανάρτηση.

Ας πάμε να δούμε, αν όντως γέρασα και δεν θυμάμαι...

Μια ζωή Παπατζιλίκι για τις συνδρομές και την καρέκλα! 124_110
Μια ζωή Παπατζιλίκι για τις συνδρομές και την καρέκλα! 124_211
Μια ζωή Παπατζιλίκι για τις συνδρομές και την καρέκλα! 124_311
Μια ζωή Παπατζιλίκι για τις συνδρομές και την καρέκλα! 124_411
Μια ζωή Παπατζιλίκι για τις συνδρομές και την καρέκλα! 124_511
Μια ζωή Παπατζιλίκι για τις συνδρομές και την καρέκλα! 124_611

Αφού διαβάσεις τα αποσπάσματα του π.δ 124/2003 και τα συγκρίνεις με τα όσα γράφω στην ανάρτηση μου, θα διαπιστώσεις πως συμπίπτουν απόλυτα!!!

Συμπέρασμα: μπορεί αγαπητέ να γέρασα και να μην θυμάμαι (να είσαι σίγουρος πως όσα πρέπει να θυμάμαι εξακολουθώ και τα θυμάμαι), αλλά τουλάχιστον ξέρω να διαβάζω και να κατανοώ αυτά που διαβάζω.

Και κάτι ακόμη: γράφεις στο σχόλιο σου  "μια δεκαετία απόκλιση ήμαρτον".

Ακόμη και λάθος να είχα κάνει (που δεν έκανα), προς τι αγαπητέ το "ήμαρτον";

Τόσο τραγικό/αμαρτωλό θα ήταν το λάθος (αν είχε γίνει λάθος, που όμως απόδειξα πως δεν έκανα λάθος);

Μου αρέσει ρε μάγκες (διαχρονικά) που ορισμένοι ψάχνετε να βρείτε ψύλλους στ' άχυρα, για να μου την πείτε.
Τελικά...εσείς εκτίθεστε!!!

Υ.Γ
Οφείλω να δώσω και μια επιπλέον απάντηση στο φίλο FIREMAN, που λόγω έλλειψης χρόνου, δεν την έδωσα εχτές.

FIREMAN έγραψε:Τελικά όμως αυτή η απόφαση μήπως είναι ένας μπούσουλας και για τους ΠΠΥ που προσλήφθηκαν το 2012 οι οποίοι είναι με συμβάσεις ορισμένου χρόνου πενταετούς θητείας  και πληρώνονται όπως και οι ΠΕΑ!

Κατ΄αρχάς, θα πρέπει να συμφωνήσουμε στο πως θα χαρακτηρίσουμε την τροπολογία για τους συμβασιούχους.
Είναι εργασιακή αποκατάσταση ή εργασιακή ομηρία και μάλιστα με μικρό χρονικό ορίζοντα;
Δεν νομίζω, πως υπάρχει άνθρωπος που θα χαρακτηρίσει την εποχική (εξάμηνη) απασχόληση για τα επόμενα 2 χρόνια, σαν εργασιακή αποκατάσταση.
Επομένως αγαπητέ, σαν τι είδους μπούσουλα μπορούν οι Π.Π.Υ να χρησιμοποιήσουν αυτή την τροπολογία;

Κατανοώ απόλυτα πως υπάρχει μεγάλη ανασφάλεια σε όλους τους Π.Π.Υ για το αν θα εξακολουθούν να ανανεώνουν τις 5ετείς συμβάσεις/θητείες, ακόμη και αν αδιαφορούν να υφίστανται στο Π.Σ σαν τρίτη ταχύτητα, με μειωμένα δικαιώματα και υποχρεώσεις.

Από κει και πέρα, μια και μόνο είναι η λύση στην εργασιακή ανασφάλεια, όχι μόνο στην περίπτωση των Π.Π.Υ αλλά και για όλους τους εργαζόμενους με ελαστικές σχέσεις εργασίας: η μόνιμη εργασιακή σχέση.

Όλα τα υπόλοιπα είναι "άλλα λόγια να αγαπιόμαστε"...
ikaria
ikaria
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2253
Reputation : 104
Ημερομηνία εγγραφής : 10/10/2009
Ηλικία : 62

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μια ζωή Παπατζιλίκι για τις συνδρομές και την καρέκλα! Empty Απ: Μια ζωή Παπατζιλίκι για τις συνδρομές και την καρέκλα!

Δημοσίευση  Προσωρινός Κυρ 27 Μάης 2018, 11:57

Θέλω να σου πω κάτι και να το ψάξεις ξανά . Αυτό που έγραψες δεν ισχύει.. Δεν ξέρω τι νόμο βρήκες.. οι μάχιμοι ήταν εως45 ετών.και οι οδηγοί έως 40..βρες τον σωστό νόμο.στην υπηρεσία μου είχα παλιούς μαχιμους που ήταν 41 42 και μείνανε απ έξω..Μην επιμένεις για κάτι που το γνωρίζω πολύ καλά.

Προσωρινός

Αριθμός μηνυμάτων : 15
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 07/07/2017
Τόπος : Χαλκίδα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μια ζωή Παπατζιλίκι για τις συνδρομές και την καρέκλα! Empty Απ: Μια ζωή Παπατζιλίκι για τις συνδρομές και την καρέκλα!

Δημοσίευση  ikaria Κυρ 27 Μάης 2018, 18:20

Προσωρινός έγραψε:Δεν ξέρω τι νόμο βρήκες.
Επειδή δεν ξέρεις, γι' αυτό ακριβώς το λόγο έβαλα τις φωτογραφίες.
Σκέψου δηλαδή και να μην τις έβαζα!!!
Ίσως και να περίμενα την αντίδραση σου γράφοντας:
"Συμπέρασμα: μπορεί αγαπητέ να γέρασα και να μην θυμάμαι (να είσαι σίγουρος πως όσα πρέπει να θυμάμαι εξακολουθώ και τα θυμάμαι), αλλά τουλάχιστον ξέρω να διαβάζω και να κατανοώ αυτά που διαβάζω."

Κρίνοντας από την απάντηση σου, προκύπτει αβίαστα το συμπέρασμα πως κάποιο πρόβλημα έχεις στο να κατανοείς τα κείμενα που διαβάζεις!!!

Επειδή (όπως έγραψες) "δεν ξέρεις τι νόμο βρήκα" κι επειδή (όπως προκύπτει) υπάρχει πρόβλημα στο να κατανοείς τι διαβάζεις (τουλάχιστον με την πρώτη), σου απαντώ:
Δεν είναι νόμος, αγαπητέ.
Είναι το προεδρικό διάταγμα 124 του 2003, που όπως αναφέρει ο τίτλος του είναι ο "κανονισμός πρόσληψης προσωπικού με σχέση εργασίας ιδιωτικού δικαίου στο Πυροσβεστικό Σώμα, ως πυροσβεστών εποχικής απασχόλησης".

Είναι ο κανονισμός που προσλήφθηκες εσύ, εγώ και ακόμη 5.498 (στην αρχική πρόσληψη) συμβασιούχοι εποχικοί πυροσβέστες, όπως επίσης και οι επιλαχόντες τα επόμενα χρόνια.
Σε αυτό λοιπόν τον κανονισμό, στο άρθρο 1, αναφέρονται τα προσόντα των υποψηφίων, γενικά και ανά κατηγορία.
Με αυτά τα προσόντα των υποψηφίων καταρτίστηκαν οι πίνακες επιτυχόντων του 2003.

Προσωρινός έγραψε:Μην επιμένεις για κάτι που το γνωρίζω πολύ καλά.

Ε, αφού "το γνωρίζεις πολύ καλά", καλύτερα από τα όσα αναφέρει το π.δ 124/2003 και του οποίου έχω βάλει τα αποσπάσματα, τι να λέμε, αγαπητέ;
Δεν έχω σκοπό να χαλάσω άλλο από τον πολύτιμο χρόνο μου για κάτι που είναι αυταπόδεικτο.
Εξάλλου, έχει ειπωθεί μια ρήση (αποδίδεται στον Αϊνστάιν) περί των μεγεθών της βλακείας και του σύμπαντος.

Υποκλίνομαι...
ikaria
ikaria
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2253
Reputation : 104
Ημερομηνία εγγραφής : 10/10/2009
Ηλικία : 62

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μια ζωή Παπατζιλίκι για τις συνδρομές και την καρέκλα! Empty Απ: Μια ζωή Παπατζιλίκι για τις συνδρομές και την καρέκλα!

Δημοσίευση  FIREMAN Δευ 28 Μάης 2018, 19:56

Ο ikaria έγραψε:
«Αγαπητέ συνάδελφε FIREMAN, ώρες ώρες θαυμάζω το κουράγιο σου για τις αναλύσεις επί αναλύσεων πάνω στους αριθμούς.
Πόσοι είναι, σε ποια κατηγορία, σε ποια ηλικία και δε συμμαζεύεται!!

Από την άλλη, αναρωτιέμαι, για το που θέλεις να καταλήξεις.
Φοβάμαι πως με τόσες αναλύσεις επί αναλύσεων χάνεται ο στόχος».

Μπορεί πράγματι να έχω μια «ευαισθησία» στις αναλύσεις ίσως να είναι όπως λένε οι κυνηγοί φυσίγγια διασποράς άλλα σίγουρα στόχος υπάρχει!
Επί της ευκαιρίας ας γράψω ακόμα μερικά αποτελέσματα μετά από ερεύνα που έκανα στους 389 ΠΠΥ που δεν ανανέωσαν ή δεν έγιναν τριετείς στις 10/2/2017!!
2364 τελικός αριθμός μονίμων πρώην ΠΠΥ αρχές του 2021!
1545 τελικός αριθμός ΠΠΥ αρχές του 2021!
Φυσικά υπάρχουν και 91 κενές οργανικές θέσεις ΠΠΥ αλλά αυτές τις διαχειρίζονται για τα προς το ζην οι εργατοπατέρες μας!

Ο ikaria έγραψε:
«Αγαπητέ, δεν υπάρχει "εργασία έως τη συνταξιοδότηση"!!!
Υπάρχει η μόνιμη εργασιακή σχέση.
Και από αυτή τη σχέση, τη μόνιμη, προκύπτει και η εργασία (δικαίωμα και υποχρέωση) μέχρι τη
συνταξιοδότηση.
Τελεία και παύλα.»

Συμφωνώ και επαυξάνω ότι και ο σκοπός αγιάζει τα μέσα!

Τέλος το σχόλιο μου «…το 2019 απολύονται όσοι έχουν προσληφθεί το 2003 το 2020 όσοι έχουν προσληφθεί το 2004 και πάει λέγοντας έως το 2025 που απολύονται οι προσληφθέντες το 2009» δεν το έβγαλα από το μυαλό μου αλλά έχει αναρτηθεί από συγκεκριμένο μπλοκ σε ανάλυση που κάνει ο διαχειριστής στην απόφαση του ΣτΕ! Ωστόσο σε συνομιλία που είχαμε για το συγκεκριμένο θέμα και ο ίδιος έχει τις επιφυλάξεις του!

Τώρα πάνω σε αυτά που γράφει ο συνάδελφος Προσωρινός αν και ο νομός λέει αυτά που έχει αναρτήσει ο ikaria στην πραγματικότητα η συντριπτική πλειοψηφία των προσληφθέντων εποχικών το 2003 εκτώς σπανίων περιπτώσεων είχαν προσληφθεί με ανώτατο όριο ηλικίας έως 40 οι μάχιμοι έως 45 οι οδηγοί και ως 55 οι Προφυλακές !




FIREMAN
FIREMAN

Αριθμός μηνυμάτων : 50
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 23/01/2017
Τόπος : Καβάλα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μια ζωή Παπατζιλίκι για τις συνδρομές και την καρέκλα! Empty Απ: Μια ζωή Παπατζιλίκι για τις συνδρομές και την καρέκλα!

Δημοσίευση  Προσωρινός Τρι 29 Μάης 2018, 13:09

Αυτο ηθελα να πω.με κάλυψε πλήρως ο FIREMAN.. έκανα λάθος διατύπωση εξ αρχής.

Προσωρινός

Αριθμός μηνυμάτων : 15
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 07/07/2017
Τόπος : Χαλκίδα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μια ζωή Παπατζιλίκι για τις συνδρομές και την καρέκλα! Empty Απ: Μια ζωή Παπατζιλίκι για τις συνδρομές και την καρέκλα!

Δημοσίευση  ikaria Πεμ 31 Μάης 2018, 09:41

FIREMAN έγραψε:Μπορεί πράγματι να έχω μια «ευαισθησία» στις αναλύσεις ίσως να είναι όπως λένε οι κυνηγοί φυσίγγια διασποράς άλλα σίγουρα στόχος υπάρχει!

Γι' αυτό λοιπόν σου έγραψα, με κάθε ειλικρίνεια "Φοβάμαι πως με τόσες αναλύσεις επί αναλύσεων χάνεται ο στόχος"
Βλέπεις λοιπόν, ότι γνωρίζω πως υπάρχει ο "στόχος".
Και σου επισημαίνω πως "χάνεται ο στόχος" και είναι κρίμα.

FIREMAN έγραψε:Συμφωνώ και επαυξάνω ότι και ο σκοπός αγιάζει τα μέσα!
Ο σκοπός αγαπητέ είναι η μόνιμη και σταθερή εργασιακή σχέση, η μονιμότητα.
Το να μην αναφέρουμε τη λέξη/έννοια μονιμότητα, αλλά να τη λέμε περιφραστικά (άλλα λόγια να αγαπιόμαστε, δηλαδή) "εργασία έως τη συνταξιοδότηση", γιατί θεωρούμε πως η έννοια της μονιμότητας κάνει "τζιζ" και δεν πρέπει να την ξεστομίζει ο εργαζόμενος, δεν είναι "σκοπός".

FIREMAN έγραψε:...δεν το έβγαλα από το μυαλό μου αλλά έχει αναρτηθεί από συγκεκριμένο μπλοκ σε ανάλυση που κάνει ο διαχειριστής στην απόφαση του ΣτΕ
Ποιος είπε ότι το έβγαλες από το μυαλό σου;
Το αντίθετο, μάλιστα!!!
Το έχεις γράψει και στην αρχική σου ανάρτηση: "Στην παρακάτω παράγραφο ανάρτησης γνωστού μπλοκ αναφέρετε ο εξής σχολιασμός"

FIREMAN έγραψε:...ο νομός λέει αυτά που έχει αναρτήσει ο ikaria στην πραγματικότητα η συντριπτική πλειοψηφία των προσληφθέντων εποχικών το 2003 εκτώς σπανίων περιπτώσεων είχαν προσληφθεί με ανώτατο όριο ηλικίας έως 40 οι μάχιμοι έως 45 οι οδηγοί και ως 55 οι Προφυλακές !
Να είσαι καλά που μου το αναγνωρίζεις!!
Τελικά υπάρχει το π.δ 124/2003 και το άρθρο 1, που ρυθμίζει τα ζητήματα των προσόντων!!

Μα φυσικά αγαπητέ!!!
Η συντριπτική πλειοψηφία ανήκε στις ελάχιστες ηλικίες (40 οι μάχιμοι, 45 οι οδηγοί).
Λογικότατο και απολύτως αναμενόμενο!!!
Οι 40αρηδες (μάχιμοι) και οι 45αρηδες (οδηγοί) προτάσσονταν.
Σε απλά ελληνικά, "προηγούνταν".

Διαβάστε όμως τι γινόταν, αν δεν υπήρχαν τόσοι υποψήφιοι για να καλύψουν όλες τις θέσεις της κάθε κατηγορίας:

"Αν δεν καλυφθούν όλες οι προκηρυσσόμενες θέσεις από υποψήφιους με αυτή την ηλικία λαμβάνονται υπ' όψη τα προσόντα και οι προϋποθέσεις υποψηφίων μέχρι 50 ετών και σε περίπτωση που πάλι δεν καλυφθούν όλες οι προκηρυσσόμενες θέσεις  λαμβάνονται υπ' όψη τα προσόντα και οι προϋποθέσεις υποψηφίων μέχρι και 55 ετών"

Τόσο απλά!!!

Κι επειδή έχετε μάθει να απαντάτε "εν θερμώ", αν και στους κανόνες του φόρουμ εδώ αλλά και της κοινής λογικής (τρέχα γύρευε) έχω γράψει:

"Ποτέ μην απαντάτε "εν θερμώ" σε κάποια ανάρτηση.
Διαβάστε αρκετές φορές και κατανοήστε το κείμενο στο οποίο πρόκειται να απαντήσετε.
Με αυτό τον τρόπο, αποφεύγετε τις ανούσιες και χωρίς λόγο παρεξηγήσεις.
",

δεν διαβάσατε τι ακριβώς έχω γράψει στην αρχική μου απάντηση εδώ

ikaria έγραψε:Τι ηλικία είχαν οι προσληφθέντες επιλαχόντες το 2009, ανά κατηγορία;

Βλέπετε αγαπητοί, πως αναφέρομαι στους προσληφθέντες επιλαχόντες το 2009 και όχι το 2003.
Γιατί το έκανα;
Γιατί υπέθετα με βάση τη λογική, πως το 2003 θα είχαν προσληφθεί οι υποψήφιοι των μικρότερων ηλικιών.
Βέβαια αυτό δεν θα ήταν ο κανόνας, αλλά όπως έγραψε κι ο φίλος FIREMAN "η συντριπτική πλειοψηφία".

Επιμύθιο: ακολουθείστε τους κανόνες του φόρουμ, οι οποίοι είναι και κανόνες της κοινής λογικής.
Ακολουθώντας τους, κανένας δεν βγήκε χαμένος.
Το αντίθετο, μάλιστα!!!

Προσωρινός έγραψε:έκανα λάθος διατύπωση εξ αρχής.
Αγαπητέ, αν οι απαντήσεις που μου έδωσες:

1. "μια δεκαετία απόκλιση ήμαρτον"
2. "Δεν ξέρω τι νόμο βρήκες"
3. "Μην επιμένεις για κάτι που το γνωρίζω πολύ καλά"

είναι "λάθος διατύπωση", τότε "κάτι σάπιο υπάρχει στο βασίλειο της Δανιμαρκίας"...

Υ.Γ
Για τον εργατοπατερούλη, που έγραψε
"Το δε ανώτερο όριο πρόσληψης θεωρείται αυτό των 17 Συμβατικών Περιόδων, όριο το οποίο  δίνει τη δυνατότητα σε όσους έχουν προσληφθεί μεταγενέστερα του 2003 κατά την πρώτη πρόσληψη, να προσλαμβάνονται και μετά το 2019, μέχρι την συμπλήρωση των 17 Συμβατικών Περιόδων που ορίζει η νέα διάταξη στο νόμο" (αναφέρεσαι στο μπλογκ του Σωματείου Μακεδονίας Θράκης και Βορείου Αιγαίου εδώ), τι να πω;
Άγνοια της ελληνικής γλώσσας;
Αδυναμία κατανόησης ενός κειμένου;
Ευσεβείς πόθοι;

Σε κάθε περίπτωση, τραγικός!!!
ikaria
ikaria
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2253
Reputation : 104
Ημερομηνία εγγραφής : 10/10/2009
Ηλικία : 62

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης