Συμβασιούχος Πυροσβέστης
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Μάης 2024
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Ημερολόγιο Ημερολόγιο


ΤΟ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙ ΞΑΝΑΧΤΥΠΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΚΑΝΕΙ ΓΑΡΓΑΡΑ

Πήγαινε κάτω

ΤΟ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙ ΞΑΝΑΧΤΥΠΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΚΑΝΕΙ ΓΑΡΓΑΡΑ Empty ΤΟ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙ ΞΑΝΑΧΤΥΠΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΚΑΝΕΙ ΓΑΡΓΑΡΑ

Δημοσίευση  ikaria Δευ 22 Μαρ 2010, 20:01

ΤΟ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΧΤΥΠΗΜΑ ΤΟΥ ΠΑΠΑΓΑΛΟΥ

Κωμικοτραγική Αντιμετώπιση Συμβάντος ;;;;
21 Μάρτιος 2010
Απίστευτο αυτό που θα σας περιγράψω αλλά έγινε !!!
Χτες κάπου στην ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ πήρε φωτιά σκεπή σε 2οροφη κατοικία μετά από λάθος του ιδιοκτήτη, Δημάρχου της περιοχής (από την κουζίνα). Λογικό να καλέσουν την ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΙΚΗ.
Στο Κλιμάκιο της περιοχής υπάρχουν 5 ΟΧΗΜΑΤΑ που όμως ΜΟΝΟ ΤΟ ΕΝΑ από αυτά ήταν "μάχιμο" ενώ τα άλλα 4 παροπλισμένα.
Οι συνάδελφοι έσπευσαν στον συμβάν με αυτό που είχαν και μόλις πήγαν να κάνουν κατάσβεση "διαπίστωσαν" ότι Η ΚΥΣΤΗ ΗΤΑΝ ΑΔΕΙΑ, ούτε ένα λίτρο νερό μέσα !!!! ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ ;;; ΝΑΙ !!!
Πηγαίνουν στον πλησιέστερο κρουνό και προσπαθούν μάταια να κάνουν πλήρωση αφού ο κρουνός "αρνείται" πεισματικά να "τους δώσει νερό", δεν άνοιγε με τίποτα. Η φωτιά στο μεταξύ εξαπλώνετε στην σκεπή.
Καλούν όχημα από το πλησιέστερο Κλιμάκιο - Σταθμό το οποίο όταν φτάνει ΞΕΤΥΛΊΓΕΙ ΤΗΝ ΥΨΗΛΗΣ !!! (εγώ πάντως σαν φτωχός πλην τίμιος πυροφυλακας θα έκανα εγκατάσταση χαμηλής αφού έχω και τόσους άνδρες διαθέσιμους άλλα και αυτά έχω μάθει και ακούσει από παλαιότερους !!!)
Η υψηλής ΔΕΝ ΕΦΤΑΣΕ (???) ( σας φτωχός πλην τίμιος πυροφύλακας, στην εσχάτη, αφού έβγαλα που έβγαλα της υψηλής, θα κούμπωνα έναν ημισύνδεσμο πάνω της και θα έβαζα μια Σπάρτη..συγνώμη Καλαμάτας ήθελα να πω ή όπως μου είπαν και 2 συνάδελφοι, ένας συμβασιούχος και ένας μόνιμος, θα μπορούσα να έκανα ΖΕΥΞΗ !!!) και τι γίνετε τώρα ;;;
ΚΑΛΟΥΝ ΚΑΙ 3ο ΟΧΗΜΑ από ακόμα πιό μακρυά που όμως έφτασε αργά με τους πολίτες να φωνάζουν "παιδιά χαλαρώστε πηγαίνετε για καφέ η σκεπή κάηκε όλη και έσβησε και η φωτιά" !!!

Δυστυχώς είναι τουλάχιστον κωμικοτραγικό το γεγονός και γι αυτό η περιγραφή του συμβάντος δεν μπορούσε να γίνει διαφορετικά πιστέψτε με !!!
Αλλά ΑΥΤΑ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΣΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΣΠΙΤΙΑ !!!
Ελπίζω τουλάχιστον να έμαθαν κάτι τα παιδιά και...Δήμαρχε, έλα μωρέ μια "σκεπούλα" ήταν ΧΑΛΑΡΩΣΕ !!!

ΤΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΔΙΚΑ ΣΑΣ !!!

Το περιστατικό μου ανέφερε - περιέγραψε πολίτης που ήταν παρόν στο συμβάν από την αρχή στο συμβάν !!!



Η ΓΑΡΓΑΡΑ

Και η Αλλη Πλευρά για το "Συμβάν" στην Χαλκιδική !!!
22 Μάρτιος 2010
Σχετικά με το συμβάν στην ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ που σας παρέθεσα χτες θα ήθελα να συμπληρώσω κάποια πολύ σημαντικά στοιχεία τα οποία έμαθα από πηγή αξιόπιστη και σεβαστή και οφείλω να τα δημοσιεύσω για να είμαι και σωστή προς εσάς που διαβάζετε το Blog αλλά και με τον εαυτό μου.
Στο κλιμάκιο που ανέφερα ΒΑΡΔΙΑ είναι ΜΟΝΟ 2 ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ οι οποίοι καλύπτουν μία πολύ μεγάλη περιοχή με αστικά, τροχαία και δασικά συμβάντα. Παρόλα αυτά κάνουν το καλύτερο δυνατό και απ΄ ότι έμαθα ορισμένες φορές περισσότερο και από αυτό για να ανταπεξέλθουν σε όλα.
Στο συγκεκριμένο συμβάν μου είπε η πηγή μου, ότι οι συνάδελφοι ΠΡΟΠΥΛΑΚΙΣΤΙΚΑΝ ΑΠΟ ΠΟΛΙΤΕΣ οι οποίοι τους παρεμπόδιζαν, τόσο με ύβρις όσο και με χειρονομίες, να κάνουν την δουλειά τους. ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ !!!
Επίσης μου ανέφερε ότι τα οχήματα που «μένουν παροπλισμένα» δεν είναι επειδή έχουν κάποια βλάβη ΑΛΛΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΕΠΑΝΔΡΩΣΟΥΝ !!!
Κύριε Υπουργέ βλέπετε σε τι κατάσταση έχει έρθει το Σώμα της Πυροσβεστικής και σε τι κατάσταση έχουν έρθει οι σχέσεις των Πολιτών με τους Πυροσβέστες όταν δεν υπάρχουν τα κατάλληλα μέσα, στην προκειμένη περίπτωση το ΕΜΨΥΧΟ ΥΛΙΚΟ, για την σωστή και εύρυθμη λειτουργία των Σταθμών και των Κλιμακίων ;;;;
Όφειλα λοιπόν να καταθέσω και αυτή την πλευρά του συμβάντος και στο μερίδιο που μου αναλογεί να ζητήσω συγνώμη εάν και εφόσον πρόσβαλα κάποιον (δεν είχα ούτε έχω απολύτως καμία πρόθεση), είτε πολίτη είτε συνάδελφο πυροσβέστη.
Εύχομαι στους συναδέλφους στην Χαλκιδική να έχουν ένα καλό και ήρεμο καλοκαίρι και στους πολίτες της Χαλκιδικής μία χρονιά με αρκετό τουρισμό γιατί το χρειάζεται ο τόπος μας.


πηγή:spyth.blogspot.com
ikaria
ikaria
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2253
Reputation : 104
Ημερομηνία εγγραφής : 10/10/2009
Ηλικία : 62

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΟ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙ ΞΑΝΑΧΤΥΠΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΚΑΝΕΙ ΓΑΡΓΑΡΑ Empty Απ: ΤΟ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙ ΞΑΝΑΧΤΥΠΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΚΑΝΕΙ ΓΑΡΓΑΡΑ

Δημοσίευση  ikaria Δευ 22 Μαρ 2010, 21:12

Τελικά ο "αυτόπτης μάρτυρας που ήταν από την αρχή στο συμβάν":
* Είδε το ένα πυροσβεστικό όχημα τριπλό!!!
* Είδε όχημα χωρίς νερό στο βυτίο!!!
* Είδε αποτυχημένη πλήρωση οχήματος!!!
* Είδε εκτύλιξη υψηλής!!!
Και με την "γαργάρα" ο "αυτόπτης μάρτυρας που ήταν από την αρχή στο συμβάν" αποδεικνύεται φαντασιόπληκτος...
Βέβαια τα "παιδιά" έμαθαν περί της πυροσβεστικής τέχνης από την "φτωχή πλην τίμια πυροφύλακα".

Υ.Γ
Αυτό το: "... στο μερίδιο που μου αναλογεί να ζητήσω συγνώμη εάν και εφόσον πρόσβαλα κάποιον (δεν είχα ούτε έχω απολύτως καμία πρόθεση), είτε πολίτη είτε συνάδελφο πυροσβέστη." είναι όλα τα λεφτά.
Βέβαια όπως προκύπτει από το λιβελογράφημα, κανένας πολίτης δεν προσβλήθηκε παρά μόνο οι συνάδελφοι.
Μπράβο "συναδέλφισσα", πάντα τέτοια.
Θα κάνουμε καινούργιο συκώτι από τα γέλια!!!


ΤΟ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙ ΞΑΝΑΧΤΥΠΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΚΑΝΕΙ ΓΑΡΓΑΡΑ El_loro_que_se_quedo_sin_plumas_634x699
ikaria
ikaria
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2253
Reputation : 104
Ημερομηνία εγγραφής : 10/10/2009
Ηλικία : 62

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΟ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙ ΞΑΝΑΧΤΥΠΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΚΑΝΕΙ ΓΑΡΓΑΡΑ Empty Απ: ΤΟ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙ ΞΑΝΑΧΤΥΠΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΚΑΝΕΙ ΓΑΡΓΑΡΑ

Δημοσίευση  ikaria Τρι 23 Μαρ 2010, 18:30

Μα καλά, συνάδελφε sedd, δεν κατάλαβες τίποτα για το "συμβάν";
ikaria
ikaria
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2253
Reputation : 104
Ημερομηνία εγγραφής : 10/10/2009
Ηλικία : 62

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης