Συμβασιούχος Πυροσβέστης
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Μάης 2024
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Ημερολόγιο Ημερολόγιο


ΦΟΡΜΑ ΑΠΟΓΡΑΦΗΣ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ

3 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

ΦΟΡΜΑ ΑΠΟΓΡΑΦΗΣ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ Empty ΦΟΡΜΑ ΑΠΟΓΡΑΦΗΣ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ

Δημοσίευση  Bob ο Μάστορας Τρι 29 Ιουν 2010, 09:28

Από 1 Ιουλίου 2010, ξεκινάει η προθεσμία για την απογραφή των Δημοσιών Υπαλλήλων. Αρχικά απο ότι είχα πληροφορηθεί από τα Μ.Μ.Ε. θα κατέθεταν δήλωση απογραφής και οι Συμβασιούχοι Δασοπυροσβέστες, όπως όλοι οι Δημόσιοι Υπάλληλοι, μέσω ηλεκτρονικής σελίδας που έχει δημιουργηθεί για τον σκοπό αυτό. Ο κάθε υπάλληλος είχε την υποχρέωση με δική του ευθύνη να συμπληρώσει όλα τα πεδία της δήλωσης και να την αποστείλει μεσω internet. Εχθές πληροφορήθηκα απο την Γραμματεία της Υπηρεσίας μου, ότι την διαδικασία αυτή για εμας τους συμβασιούχους θα την αναλάβει η Ομοσπονδία και θα τα αποστείλει συγκεντρωτικά για τον καθένα απο εμας. Δημιουργείται όμως έτσι ένα πρόβλημα οσον αφορά την πληρότητα και την ακρίβεια των στοιχείων που θα δηλωθούν για εμάς,χωρίς εμάς.
Θα μιλήσω προσωπικά για το άτομό μου, εγώ έχω πτυχία τα οποία δεν τα γνωρίζει η Ομοσπονδία, εφόσον δεν χρειαζόντουσαν για την πρόσληψη μου ως συμβασιούχου, μερικά απο αυτά τα είχα αποκτήσει πρίν απο την πρόσληψη μου στο Π.Σ. και άλλα τα απέκτησα κατά την διάρκεια των συμβάσεων. Για την πληρότητα και την ακρίβεια της δήλωσης απογραφής αυτά δεν θα πρέπει να συμπεριληφθούν? Και στο κάτω-κάτω εφόσον τα έχω αποκτήσει και έχω κοπιάσει για να πάρω ΘΕΛΩ να τα δηλώσω. Είναι οι κόποι μου, είναι το διάβασμά μου,είναι τα ξενύχτια μου, είναι το άγχος που είχα κάθε φορά που έγραφα εξετάσεις, είναι τα χρήματα που ξόδεψαν οι γονείς για να με σπουδάσουν.
ΑΝ κάποιος από εσάς έχει κάποια πληροφόρηση παράπανω σχετικά με το θέμα αυτό, και αναφέρομαι κυριως σε εσένα ikaria, θα τον παρακαλούσα να μας ενημερώσει και εμάς τους υπόλοιπους.
Bob ο Μάστορας
Bob ο Μάστορας

Αριθμός μηνυμάτων : 123
Reputation : 1
Ημερομηνία εγγραφής : 08/01/2010
Ηλικία : 41

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΦΟΡΜΑ ΑΠΟΓΡΑΦΗΣ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ Empty Απ: ΦΟΡΜΑ ΑΠΟΓΡΑΦΗΣ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ

Δημοσίευση  ikaria Τρι 29 Ιουν 2010, 10:26

Συνάδελφε Bob ο Μάστορας και υπόλοιποι:
1. Με την Αριθμ. 2/37345/0004 Κοινή Υπουργική Απόφαση υποχρεούνται σε απογραφή όσοι μισθοδοτούνται από το δημόσιο.
Η προθεσμίες είναι από 1η Ιούλη και καταληκτική ημερομηνία την 23η Ιούλη.
1. Την υποχρέωση απογραφής την έχουν και το προσωπικό με σχέση εργασίας ιδιωτικού δικαίου ορισμένου χρόνου (άρθρο 1 παρ. 3)
2. Είναι ατομική υποχρέωση του καθένα η συμπλήρωση και αποστολή των στοιχείων.
Επειδή όμως η λάθος ή ελλιπής καταχώρηση στοιχείων στο σύστημα ενέχει τον κίνδυνο να υπάρξει παύση πληρωμής, πρέπει να υπάρξει σωστή καταχώρηση τους.
Σε καμία περίπτωση η Ομοσπονδία δεν μπορεί και δεν πρέπει να υποκαταστήσει τις κατά τόπους υπηρεσίες.
"Όλες οι δημόσιες υπηρεσίες υποχρεούνται να διευκολύνουν την απογραφή όλων των προσερχόμενων σε αυτές για απογραφή, είτε υπηρετούν σε αυτές, είτε όχι. Οι προϊστάμενοι των Διευθύνσεων Διοικητικού/ Προσωπικού ορίζουν ομάδα υποστήριξης που αποτελείται από πέντε (5) υπαλλήλους του οικείου φορέα με άριστη γνώση χειρισμού Ηλεκτρονικού Υπολογιστή, την οποία και συντονίζουν οι ίδιοι. Έργο της ομάδας υποστήριξης είναι η υποβοήθηση των υπόχρεων στην εισαγωγή των στοιχείων της απογραφής" (άρθρο 3, παρ. 1)
Επομένως βλέπουμε ότι υπάρχει πρόβλεψη και ως προς την συμπλήρωση των στοιχείων (απογραφή) αλλά και ως προς την εισαγωγή των στοιχείων στο σύστημα (αποστολή μέσω ίντερνετ).
Τι πρέπει να γίνει:
1. Οι κατά τόπους υπηρεσίες να ενημερώσουν τους εργαζόμενους για την υποχρέωση απογραφής.
2. Να ενημερωθούν οι εργαζόμενοι τι έγγραφα πρέπει να έχουν:
• Ένα εκκαθαριστικό φορολογίας - οποιουδήποτε έτους - από το 2002 και έπειτα
• Η κάρτα κοινωνικής ασφάλισής ή το βιβλιάριο υγείας ή η επιστολή γνωστοποίησης ΑΜΚΑ
• Η αστυνομική ταυτότητα
• Ένας λογαριασμός ΔΕΗ της κατοικίας
• Ένα, σχετικά πρόσφατο, εκκαθαριστικό μισθοδοσίας
• Οι τίτλοι σπουδών
3. Οι γραμματείες των υπηρεσιών να βοηθήσουν τους συναδέλφους στη σωστή συμπλήρωση των στοιχείων απογραφής και να τις αποστείλουν ηλεκτρονικά.

Αυτά ως προς τα διαδικαστικά.
Περισσότερες και αναλυτικότερες πληροφορίες θα βρείτε εδώ

Υ.Γ
Η Ομοσπονδία πιστεύω πως δεν θα χάσει την ευκαιρία να αναλάβει για άλλη μια φορά υπηρεσιακό ρόλο (τρομάρα της).
Ακόμη και για να πουλήσει φύκια για μεταξωτές κορδέλες, πως κάτι παραπάνω κινείται στο εργασιακό μας.
Ακραίο θα πει κανείς.
Αλλά για θυμηθείτε τις παραινέσεις για το "μηχανοκίνητο" και την πίεση να αποσταλούν οι αιτήσεις στην Ομοσπονδία.


ikaria
ikaria
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2253
Reputation : 104
Ημερομηνία εγγραφής : 10/10/2009
Ηλικία : 62

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΦΟΡΜΑ ΑΠΟΓΡΑΦΗΣ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ Empty Απ: ΦΟΡΜΑ ΑΠΟΓΡΑΦΗΣ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ

Δημοσίευση  Bob ο Μάστορας Τρι 29 Ιουν 2010, 15:36

Τελικά εμείς τι κάνουμε?
Συμπληρώνουμε τον φόρμα απο μόνοι μας και την αποστέλουμε ή περιμένουμε?
Bob ο Μάστορας
Bob ο Μάστορας

Αριθμός μηνυμάτων : 123
Reputation : 1
Ημερομηνία εγγραφής : 08/01/2010
Ηλικία : 41

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΦΟΡΜΑ ΑΠΟΓΡΑΦΗΣ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ Empty Απ: ΦΟΡΜΑ ΑΠΟΓΡΑΦΗΣ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ

Δημοσίευση  ikaria Τρι 29 Ιουν 2010, 22:16

Συνάδελφε, όποιος μπορεί να τη συμπληρώσει και έχει τη δυνατότητα να την αποστείλει, ας το κάνει.
Η παρέμβαση της υπηρεσίας - της οποιαδήποτε δημόσιας υπηρεσίας - είναι σε επίπεδο βοήθειας και διευκόλυνσης.
Όσο αφορά εμένα, θα τη συμπληρώσω και θα την στείλω ο ίδιος.
ikaria
ikaria
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2253
Reputation : 104
Ημερομηνία εγγραφής : 10/10/2009
Ηλικία : 62

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΦΟΡΜΑ ΑΠΟΓΡΑΦΗΣ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ Empty Απ: ΦΟΡΜΑ ΑΠΟΓΡΑΦΗΣ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ

Δημοσίευση  Bob ο Μάστορας Τετ 30 Ιουν 2010, 09:28

Οπότε και εγώ θα κάνω το ίδιο, θα την συμπληρώσω μόνος μου και θα την αποστείλω!
Bob ο Μάστορας
Bob ο Μάστορας

Αριθμός μηνυμάτων : 123
Reputation : 1
Ημερομηνία εγγραφής : 08/01/2010
Ηλικία : 41

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΦΟΡΜΑ ΑΠΟΓΡΑΦΗΣ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ Empty Απ: ΦΟΡΜΑ ΑΠΟΓΡΑΦΗΣ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ

Δημοσίευση  Bob ο Μάστορας Τετ 30 Ιουν 2010, 22:36

Συνάδελφε epoxikos καλό θα ήταν να περάσεις μια βόλτα από την Γραμματεία της Υπηρεσίας σου και να τους θίξεις εσύ το θέμα, γιατί από ότι έχω καταλάβει, στις Γραμματείες, όσον αφορά τα θέματα των εποχικών τα παιρνάνε στα ψιλά, δεν ενδιαφέρονται και τόσο. Επομένως θα πρέπει ο καθένας μας να αρχίσει να "ενοχλεί" την Γραμματεία της Υπηρεσίας του.
Γιατί στην τελική, αν δεν κάνουμε καμία κίνηση, πάλι εμείς θα είμαστε οι χαμένοι και οι ανενημέρωτοι!!!
Bob ο Μάστορας
Bob ο Μάστορας

Αριθμός μηνυμάτων : 123
Reputation : 1
Ημερομηνία εγγραφής : 08/01/2010
Ηλικία : 41

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΦΟΡΜΑ ΑΠΟΓΡΑΦΗΣ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ Empty Απ: ΦΟΡΜΑ ΑΠΟΓΡΑΦΗΣ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ

Δημοσίευση  roubagios Παρ 02 Ιουλ 2010, 21:21

Συνάδερφοι σήμερα μου έστειλε μήνυμα το Σωματείο μου το οποίο αναφέρει επί λέξη τα εξής:
"Συνάδερφοι η ημερομηνία έναρξης της απογραφής άλλαξε και αντί της 1 Ιουλίου μεταφέρεται στις 12 Ιουλίου. 'Ετσι σε όσους ο ΑΦΜ λήγει σε 1 έχουν μοναχά μια μέρα διορία,σε όσους λήγει σε 2 έχουν δύο μέρες διορία και συνεχίζεται έτσι... Δώστε την προσοχή σας!!"
Πράγματι παίδες δώστε την προσοχή σας, ειδικά αυτοί που λήγει ο ΑΦΜ τους σε 1 και συμπληρώστε από τώρα το έντυπο προετοιμασίας για να προλάβετε εγκαίρως τις καταληκτικές ημερομηνίες.
Εποχικέ, τις δηλώσεις τις συμπληρώνουμε και τις αποστέλλουμε ΜΟΝΟΙ μας από τον προσωπικό μας Η/Υ. Οι υπηρεσίες μόνο υποστηρικτικό ρόλο έχουν για όσους δεν είναι εξοικειωμένοι με την χρήση Η/Υ.
roubagios
roubagios

Αριθμός μηνυμάτων : 139
Reputation : 2
Ημερομηνία εγγραφής : 03/10/2009
Ηλικία : 46
Τόπος : Αθήνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΦΟΡΜΑ ΑΠΟΓΡΑΦΗΣ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ Empty Απ: ΦΟΡΜΑ ΑΠΟΓΡΑΦΗΣ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ

Δημοσίευση  Bob ο Μάστορας Κυρ 04 Ιουλ 2010, 12:34

Επειδή σε πολλές υπηρεσίες επικρατεί μια σύγχηση για το ποιος θα καταθέσει την φόρμα απογραφής για εμάς του εποχικούς, άλλοι υποστηρίζουν πως θα την αποστείλει η Διεύθυνση Προσωπικού του Α.Π.Σ. ,άλλοι πως πρέπει να την αποστείλει ο καθένας μόνος του, γι΄αυτό θα πρέπει η Ομοσπονδία να στείλει ένα ενημερωτικό fax πρός όλους τους Πυροσβεστικούς Σταθμούς προκειμένου να παρέχει διευκρινήσεις για το θέμα αυτο. Το μεγαλύτερο ποσοστό των εποχικών δεν έχει σχέση με ηλεκτρονικούς υπολογιστές και internet και επίσης ένα ακόμη μεγαλύτερο ποσοστό εποχικών έχει άγνοια περί του θέματος. Θέλει προσοχή για να μην περάσουν οι προθεσμίες και δεν υποβαλλόυμε τα έγγραφα απογραφής!!!
Στον Σταθμό μου για τους μόνιμους υπαλλήλους έχει αναρτηθεί στις υπηρεσίες ονομαστική κατάσταση προκειμένου να λάβουν ενυπόγραφα γνώση οι υπάλληλοι (μόνιμοι) περί του θέματος, επίσης έχουν τυπωθεί τα προπαρασκευαστικά έντυπα για να τα συμπληρώσουν έτσι ώστε να είναι έτομοι για όταν θα ανοίξουν οι ημερομηνίες υποβολής. ΚΑΙ ΕΡΩΤΩ για τους εποχικούς γιατί δεν έχει γίνει κάτι αντίστοιχο??? Εγώ πάντως όσες φορές ρώτησα τον Προιστάμενο της Γραμματείας μου, περί του θέματος, μου απάντησε πως για εμάς (εποχικούς) την υποβολή θα την κάνει η Διευθυνση Προσωπικού του Α.Π.Σ.
Υ.Γ. Οι μέρες κοντεύουν ... ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
Bob ο Μάστορας
Bob ο Μάστορας

Αριθμός μηνυμάτων : 123
Reputation : 1
Ημερομηνία εγγραφής : 08/01/2010
Ηλικία : 41

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΦΟΡΜΑ ΑΠΟΓΡΑΦΗΣ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ Empty Απ: ΦΟΡΜΑ ΑΠΟΓΡΑΦΗΣ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ

Δημοσίευση  Bob ο Μάστορας Δευ 05 Ιουλ 2010, 22:49

Και εγώ σήμερα έλαβα την τελική απάντηση μετά απο σειρά τηλεφωνημάτων που έγιναν στο Αρχηγείο απο την Γραμματεία της Υπηρεσίας μου. Θα υποβάλλουν κανονικά εντός των προθεσμιών και οι Συμβασιούχοι Πυροσβέστες την φόρμα απογραφής. Σε εμάς ένας μόνιμος υπάλληλος θα αναλάβει να περάσει τα στοιχεία όλων εκείνων που δεν γνωρίζουν απο χρήση Η/Υ και ήδη τυπώσαν τα έντυπα προετοιμασίας και για τους συμβασιούχους. Θα συμπληρώνει ο καθένας το έντυπο προετοιμασίας μόνος του και θα το καταθέτει στην γραμματεία, η οποία θα τα περνάει στο διαδίκτυο.
Bob ο Μάστορας
Bob ο Μάστορας

Αριθμός μηνυμάτων : 123
Reputation : 1
Ημερομηνία εγγραφής : 08/01/2010
Ηλικία : 41

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΦΟΡΜΑ ΑΠΟΓΡΑΦΗΣ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ Empty Απ: ΦΟΡΜΑ ΑΠΟΓΡΑΦΗΣ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ

Δημοσίευση  ikaria Σαβ 10 Ιουλ 2010, 12:45

ΤΕΛΙΚΑ

Οι συμβασιούχοι και όχι μόνο, θα συμπληρώσουν την έντυπη φόρμα της απογραφής με τη βοήθεια της ομάδας υποστήριξης της υπηρεσίας τους.
Κατόπιν η ομάδα υποστήριξης θα εισάγει τα στοιχεία της φόρμας μέσω του υπολογιστή της υπηρεσίας.
Αφού εισαχθούν τα στοιχεία στο σύστημα, θα δοθεί αποδεικτικός κωδικός απογραφής και μετά από καιρό στο mail που δηλώθηκε ή με μήνυμα στο κινητό που δηλώθηκε θα σταλεί κωδικός πρόσβασης.
Ο αποδεικτικός κωδικός απογραφής πιστοποιεί ότι ο υπόχρεος απογράφηκε.
Ο κωδικός πρόσβασης χρησιμεύει στο να μπούμε στη σελίδα απογραφή μας και να ελέγξουμε τις καταχωρήσεις που κάναμε.
Σε περίπτωση που η υπηρεσία αρνηθεί κάτι από τα παραπάνω, επικαλεστείτε την εγκύκλιο του υπουργείου Εσωτερικών που είναι αναρτημένη και στην ιστοσελίδα του Πυροσβεστικού Σώματος. (πατήστε εδώ για την εγκύκλιο)

Επιγραμματικά, στην εγύκλιο αναφέρεται:

* Σε περίπτωση αδυναμίας χρήσης ηλεκτρονικού υπολογιστή οι υπόχρεοι υποβοηθούνται από τις ομάδες υποστήριξης των υπηρεσιών.
* Σε κάθε δημόσια υπηρεσία δημιουργούνται ομάδες υποστήριξης.
* Θα παρέχουν βοήθεια σε όλους, ανεξάρτητα αν είναι εργαζόμενοι ή όχι αυτής της υπηρεσίας.
* Οι ομάδες αυτές θα εργάζονται σε 2 βάρδιες και από ώρες 07:30 - 20:00
* Περίπτωση άρνησης συνιστά πειθαρχικό παράπτωμα και διώκεται.

Μην ξεχάσετε να έχετε μαζί σας:

• Ένα εκκαθαριστικό φορολογίας - οποιουδήποτε έτους - από το 2002 και έπειτα (δεν είναι υποχρεωτικό αν γνωρίζετε τον Α.Φ.Μ σας)
• Η κάρτα κοινωνικής ασφάλισής ή το βιβλιάριο υγείας ή η επιστολή γνωστοποίησης ΑΜΚΑ (δεν είναι υποχρεωτικό αν γνωρίζετε τον Α.Μ.Κ.Α σας)
• Η αστυνομική ταυτότητα
• Ένας λογαριασμός ΔΕΗ της κατοικίας (δεν είναι υποχρεωτικό, αρκεί να γνωρίζετε τα πλήρη και ακριβή στοιχεία της διεύθυνσης σας)
• Ένα, σχετικά πρόσφατο, εκκαθαριστικό μισθοδοσίας (δεν είναι απαραίτητο αν γνωρίζετε τον Α.Γ.Μ σας)
• Οι τίτλοι σπουδών (δεν είναι υποχρεωτικό πεδίο παρά μόνο πληροφοριακό)




Έχει επεξεργασθεί από τον/την ikaria στις Τετ 18 Αυγ 2010, 23:55, 1 φορά
ikaria
ikaria
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2253
Reputation : 104
Ημερομηνία εγγραφής : 10/10/2009
Ηλικία : 62

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΦΟΡΜΑ ΑΠΟΓΡΑΦΗΣ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ Empty Απ: ΦΟΡΜΑ ΑΠΟΓΡΑΦΗΣ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ

Δημοσίευση  roubagios Τρι 13 Ιουλ 2010, 12:53

Nαι,τα κατάφερα, απογράφηκα τελικά και εγώ ο συμβασιούχος!
΄Ολο το πρωι, το σύστημα είχε πρόβλημα από τον τεράστιο όγκο κίνησης και επέφτε συνεχώς. Προσπαθούσα επί σειρα ωρών να μπω αλλά εις μάτην, οπότε ξαναπροσπάθησα κατά τις 16.30 και απογράφηκα με επιτυχία.
Η διαδικασία ήταν απλή και μια ματιά αν είχες ρίξει στο έντυπο προετοιμασίας ή στις υπόλοιπες οδηγίες, τελείωνες τη διαδικασία με την πρώτη.
Μάλιστα, αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν ότι στη φόρμα συμπλήρωσης των στοιχείων είχαν ειδικό κουτάκι για εμας όπου μας έγραφαν σαν "δασοπυροσβέστες".
Καλό βόλι συνάδερφοι!
roubagios
roubagios

Αριθμός μηνυμάτων : 139
Reputation : 2
Ημερομηνία εγγραφής : 03/10/2009
Ηλικία : 46
Τόπος : Αθήνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης