Συμβασιούχος Πυροσβέστης
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Μάης 2024
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Ημερολόγιο Ημερολόγιο


ΕΝΑΣ ΣΥΜΒΑΣΙΟΥΧΟΣ ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΗΣ ΓΡΑΦΕΙ...

3 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

ΕΝΑΣ ΣΥΜΒΑΣΙΟΥΧΟΣ ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΗΣ ΓΡΑΦΕΙ... Empty ΕΝΑΣ ΣΥΜΒΑΣΙΟΥΧΟΣ ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΗΣ ΓΡΑΦΕΙ...

Δημοσίευση  Bob ο Μάστορας Σαβ 19 Φεβ 2011, 15:07

Το τελευταίο χρονικό διάστημα, οι εξελίξεις όσον αφορά την εργασιακή μας αποκατάσταση είναι ραγδαίες, για ορισμένους προς την σωστή κατεύθυνση και για τους περισσότερους, συμπεριλαμβανομένου και εμένα, προς την λάθος κατεύθυνση, γιατί πολύ απλά οι περισσότεροι συνάδελφοι θα μείνουνε εκτός ρύθμισης. Δεν νοείται ρύθμιση για τους συμβασιούχους πυροσβέστες χωρίς να συμπεριλαμβάνονται ΟΛΟΙ οι συμβασιούχοι πυροσβέστες.

Παρακολουθώ καθημερινά όλα τα sites και τα blogs που έχουν σχέση με το πρόβλημά μας, γιατί περί προβλήματος πρόκειται, και έχω καταλήξει σε ορισμένα συμπεράσματα, τα οποία θα ήθελα να τα μοιραστώ μαζί σας.
Καταρχήν θα ήθελα να ξεκαθαρίσω πως δεν ανήκω σε κανέναν συνδικαλιστικό φορέα και οτιδήποτε θα διαβάσετε παρακάτω αποτελούν προσωπικές μου απόψεις. Είμαι γραμμένος στο σωματείο μου και κατεπέκταση στην ομοσπονδία σαν απλό μέλος, και είμαι γραμμένος για έναν και μοναδικό λόγο, γιατί εάν δεν δώσεις τα 50 ευρώ στην αρχή της αντιπυρικής σου κόβουν κάθε μήνα από τις αποδοχές σου 50 ευρώ, οπότε δεν συμφέρει κανέναν να μην είναι γραμμένος στα σωματεία. Δίνεις 50 και παίρνεις 400!!!

Φέτος (2010-2011) είναι η μοναδική φορά όλα αυτά τα χρόνια που το πρόβλημά μας, φαίνεται πως οδεύει σε κάποια λύση. Έχουν συσταθεί επιτροπές, έχουν βγεί πορίσματα, συντάχθηκε σχέδιο νόμου, πέρασε από δημόσια διαβούλευση, κατατέθηκε στη Βουλή, έγινε η πρώτη ανάγνωση και υπάρχει και συνέχεια. Συγκριτικά με τα προηγούμενα χρόνια έχουν γίνει βήματα προόδου, τουλάχιστον ασχολούνται με το πρόβλημά μας.

Από την στιγμή που το σχέδιο νόμου αναρτήθηκε για δημόσια διαβούλευση, άρχισαν να παρουσιάζονται και τα πρώτα προβλήματα στις τάξεις των συμβασιούχων πυροσβεστών και όχι μόνο. Ο καθένας μας, υπερασπιζόμενος τα δικά του συμφέροντα, προσπαθούσε να θάψει τον συνάδελφό του. Για παράδειγμα ήταν κάποιος 35 χρονών, προσπαθούσε να πείσει τους υπόλοιπους πως θα πρέπει να συμπεριληφθούν στην ρύθμιση μόνο όσοι ήταν κάτω από 35 χρονών, κάποιος με απολυτήριο στρατού Ι1 προσπαθούσε να αποκλείσει τους υπολοίπους που δεν το είχανε, το ίδιο συνέβαινε και με τα υπόλοιπα κριτήρια, ο καθένας μας κατά το δοκούν και δεν θα εξαιρέσω ούτε εμένα από αυτή την κατηγορία, γιατί πολύ απλά μπήκα και εγώ σε αυτή την διαδικασία, έφτιαχνε δικό του σχέδιο νόμου και προσπαθούσε να πείσει και τους υπόλοιπους πως αυτό είναι το σωστό, επειδή αυτός ήτανε μέσα.

Σαν αποτέλεσμα όλων αυτών ήταν να υπάρχουν αντιπαραθέσεις μεταξύ των συναδέλφων για το ποιοι τελικά θα γίνουν ¨πυροσβέστες¨. Με τον τρόπο αυτό χάσαμε πολύτιμο χρόνο καθώς αναλωθήκαμε στο να συντάσσουμε δικά μας σχέδια νόμου και η ομοσπονδία μας έκανε το παιχνίδι της, έκοβε και έραβε. Έχω την εντύπωση πως ήτανε μια κίνηση αντιπερισπασμού και εδώ ταιριάζει η λαϊκή παροιμία ¨δύο γάιδαροι μαλώνανε σε ξένο αχυρώνα¨. Κατά την άποψη μου τα πάντα είναι ή έστω ήταν προκαθορισμένα και λέω ήταν γιατί υπάρχουν και παράγοντες τους οποίους δεν μπορείς να υπολογίσεις από την αρχή, όπως η πρόταση που συζητιέται τις τελευταίες ημέρες για βουλευτικές εκλογές στις 3 Απριλίου του 2011, όπως καταλαβαίνεται ένα συμβεί κάτι τέτοιο, ξεχάστε τα σχέδια νόμου και τις προσλήψεις, μέχρι και το εάν θα πάμε για δουλειά την 1η Απριλίου είναι αμφίβολο. Στον βωμό της μονιμότητας θυσιάσαμε τον έναν μήνα που χάσαμε το 2010, τα εκτός έδρας μέχρι τον Αύγουστο του 2010 και ποιος ξέρει τι θα θυσιάσουμε ακόμη, μην μιλάει κανείς γιατί εάν μιλήσουμε δεν θα μας κάνουνε πυροσβέστες.

Στην περίοδο που διανύουμε, είναι όντως προκλητικό να μονιμοποιείς ουσιαστικά 4000 άτομα, χωρίς να έχουν τουλάχιστον τα τυπικά προσόντα, γιατί αυτό βγήκε προς τα έξω, και ξεκίνησε μία μάχη των πολιτών και των μόνιμων πυροσβεστών εναντίον των συμβασιούχων πυροσβεστών. Οι αντιδράσεις των πολιτών για εμένα είναι δικαιολογημένες, πρώτα γιατί έχουν άγνοια επί τους θέματός μας και κατά δεύτερον επειδή έτσι τους το σερβίρανε. Οι αντιδράσεις των μονίμων είναι αδικαιολόγητες γιατί 8 μήνες τον χρόνο εμείς επανδρώνουμε τα περιπολικά και εμείς είμαστε εκείνοι που σβήνουν τις πυρκαγίες, ενώ αυτοί κάθονται μέσα στα Κ.Ψ.Μ. με το air-condition και τη NOVA, δεν μπορούν να επικαλεστούν άγνοια.

Το 4000 άτομα που ανέφερα παραπάνω το δανείστηκα από την ιστοσελίδα της ομοσπονδίας, για εμένα αν τελικά γίνει κάτι θα αφορά το πολύ 1000 άτομα συμπεριλαμβανομένων και των πολιτών, δηλαδή περίπου 600 συμβασιούχους και 400 πολίτες. Τώρα κάποιος που ξέρει βασικά μαθηματικά μπορεί να υπολογίσει για τι είδους εργασιακή αποκατάσταση μιλάμε 5400 συμβασιούχοι πυροσβέστες μείον 600, μας μένουν 4800 συμβασιούχοι πυροσβέστες, οι οποίοι θα δουλεύουν από 4 έως 6 μήνες τον χρόνο. Βλέπει κανείς από εσάς κάποια εργασιακή αποκατάσταση, γιατί εγώ δεν βλέπω τίποτα ή μάλλον βλέπω… σαν αποτέλεσμα όλων όσων έχουν γίνει (διαβούλευση, σχέδιο νόμου κ.τ.λ) εκεί που δουλεύαμε 8 μήνες το χρόνο τώρα θα δουλεύουμε μέχρι 6 μήνες!!! Και αναρωτιέμαι αξίζει όλο αυτό το άγχος και όλοι αυτή η ταλαιπωρία για να φτιάξουμε 600 συμβασιούχους και 400 πολίτες. Από την αρχή κινούμαστε σε λάθος δρόμο, που στην άκρη του υπάρχει γκρεμός, εγώ άργησα να το καταλάβω όμως το κατάλαβα.
Αυτός είναι και ο λόγος που το τελευταίο χρονικό διάστημα δεν συμμετέχω στις συζητήσεις του forum, παρότι καθημερινά 2 με 3 φορές μπαίνω για να διαβάσω το τι γράφετε.

Σαν επίλογο των όσων έχω αναφέρει παραπάνω θα ήθελα να κάνω μία πρόταση, να σταματήσουμε να ερχόμαστε σε αντιπαράθεση μεταξύ μας και να κινηθούμε προς την σωστή κατεύθυνση, η οποία δεν είναι άλλη από την εργασιακή αποκατάσταση του συνόλου των συμβασιούχων πυροσβεστών και των 5400, τώρα θα μου πείτε και πως θα γίνει αυτό, τον τρόπο ακριβώς δεν το γνωρίζω, όμως τα stage που δούλευαν στις δημόσιες υπηρεσίες, παρόλο που δεν πληρωνόντουσαν, προσερχόντουσαν καθημερινά κανονικά στην δουλειά τους.

Οπότε όταν θα έρθει η 31η Μαρτίου το 2011 και δεν θα έχει εκδοθεί η διαταγή για την πρόσληψή μας, προτείνω να προσέλθουμε κανονικά στις υπηρεσίες μας και να μην ξαναφύγουμε ποτέ, παράλληλα να προσπαθούμε να προβάλουμε την όλη κατάσταση, για να δοθεί δημοσιότητα μέσω των τηλεοπτικών σταθμών, των ραδιοφωνικών σταθμών, των διαφόρων ιστοσελίδων και των τοπικών εφημερίδων.


Υ.Γ. Ακόμη 45 μέρες μένουνε μέχρι την 1η Απριλίου του 2011, ο καιρός γαρ εγγύς!!!
Bob ο Μάστορας
Bob ο Μάστορας

Αριθμός μηνυμάτων : 123
Reputation : 1
Ημερομηνία εγγραφής : 08/01/2010
Ηλικία : 41

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΕΝΑΣ ΣΥΜΒΑΣΙΟΥΧΟΣ ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΗΣ ΓΡΑΦΕΙ... Empty ολοι η κανενας ?

Δημοσίευση  dim74 Σαβ 19 Φεβ 2011, 16:36

Ποσο σοβαρο μπορει να ειναι οταν λεει καποιος ολοι μεσα?
Το 2003 οταν εγινε η 5ετια ξερετε ποσοι συναδελφοι εμειναν εκτος επειδη ηταν 40 και μια μερα?παρα πολλοι!ολοι αυτοι κοπηκαν!σημερα αυτοι θα ειναι 48 και το οριο ηλικιας το πηγαν 54!αυτοι δεν ηταν ικανοι να δουλευουν 4,5 μηνες τον χρονο και ειναι οι σημερινοι ικανοι στα 54 να γινουν μονιμοι?????στα 59 τι θα κανουν που ουτε το ονομα τους δεν ξερουν οι περισσοτεροι να γραφουν?
ikaria μιλας να μην βρεθουν καποιες οικογενειες στον δρομο και σωστα...αλλα οι μονοι συμβασιουχοι ειναι?τοσες χιλιαδες που βρεθηκαν στον δρομο σε μια νυχτα δεν ειχαν μανα?τωρα εμεις που βρηκαμε παπα να θαψουμε 3-4?ειναι σωστο να μεινουν εξω νεα παιδια με ολη την ζωη μπροστα τους και να μπουν εξω ατομα στα 54?και οι ιδιοι αν μιλησεις μαζι τους το αναγνωριζουν αυτο!υπαρχει διαγωνισμος που να μην εχει εστω καποια υποτυπωδη κριτηρια?επειδη ετσι μας συμφερει θα καταπατησουμε καθε εννοια δικαιου και λογικης?
ειναι σωστο ατομα που ενω τοσο καιρο γνωριζαν πως αν γινει κατι θα χρειαστει τουλαχιστον γυμνασιο,δεν εκαναν τιποτα!παρα ελεγαν ασε κοντα στους αλλους θα τρυπωσω κι εγω!ειναι χαζοι οσοι ετρεχαν να βγαλουν γυμνασιο και λυκειο και αυτοι κοπριτευαν στα μπαρακια και στα καφε και με τις γκομενες?(αλλοι δουλευαν δεν λεω αλλα να εχουμε και την πιτα ολοκληρη και τον σκυλο χορτατο δυστυχως δεν γινεται!)
ειναι σωστο ατομα με λερωμενα ποινικα μητρωα να γινουν μονιμοι?
ειναι σωστο ατομα απο τον στρατο με ψυχολογικα η αλλου ειδους ιατρικα προβληματα να γινουν μονιμοι?και μην πει κανεις για τις εξετασεις του 2003...ολοι ξερουμε πως εγιναν και πως οι γιατροι υπεγραφαν τα χαρτια....

Μήνυμα από ikaria:
Συγχώνευσα το θέμα αυτό με την ανάρτηση ΕΝΑΣ ΣΥΜΒΑΣΙΟΥΧΟΣ ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΗΣ ΓΡΑΦΕΙ πιστεύοντας πως ασχολούνται σχεδόν το ίδιο θέμα

dim74

Αριθμός μηνυμάτων : 100
Reputation : 3
Ημερομηνία εγγραφής : 12/11/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΕΝΑΣ ΣΥΜΒΑΣΙΟΥΧΟΣ ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΗΣ ΓΡΑΦΕΙ... Empty Απ: ΕΝΑΣ ΣΥΜΒΑΣΙΟΥΧΟΣ ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΗΣ ΓΡΑΦΕΙ...

Δημοσίευση  ikaria Σαβ 19 Φεβ 2011, 21:20

Απάντηση στον dim74
Συνάδελφε δεν μπορώ να βρω αντιστοιχία του τίτλου "ολοι η κανενας ?" που έβαλες, με το κείμενο σου.
Εκτός των άλλων, θυμίζει εφημερίδα που το κυρίως άρθρο δεν υπάρχει καμία σχέση με το πρωτοσέλιδο.
Επιπλέον δημιουργεί συνειρμούς στον αναγνώστη που δεν θα ήθελα να τους χαρακτηρίσω.
Ποσο σοβαρο μπορει να ειναι οταν λεει καποιος ολοι μεσα?
Επιστρέφω το ερώτημα: Πόσο συναδελφικό, ηθικό, πολιτικά και συνδικαλιστικά ορθό, αλληλέγγυο, χριστιανικό κλπ είναι να λέει κάποιος "Ορισμένοι μέσα";
Ποιος είναι αυτός ο συνάδελφος και με ποιο δικαίωμα θα προτείνει το ποιοι θα είναι μέσα και ποιοι έξω;
Από που αντλεί αυτή την εξουσία - γιατί περί εξουσίας πρόκειται - για ζωή και για θάνατο;
Ποιος του έδωσε τη δύναμη του Καίσαρα στο Κολοσσαίο που αποφάσιζε για τη ζωή ή το θάνατο του ηττημένου μονομάχου;
Οι εργαζόμενοι δεν πρέπει σε καμία περίπτωση να μπαίνουν σε τέτοια διλήμματα.
Πρέπει να είναι ενωμένοι στον κοινό αγώνα για εργασιακή αποκατάσταση.
Και σε κάθε περίπτωση να μην είναι εκείνοι που θα αποφασίσουν το ποιοι θα "μείνουν έξω".
* Η αναφορά σου στους αποκλεισμένους το 2003 είναι ενδιαφέρουσα.
Όμως αυτό τι σημαίνει;
Να γυρίσουμε το χρόνο πίσω και να διεκδικήσουμε το απόλυτα δίκαιο αίτημα τους να μην αποκλειστούν από την 5ετία;
* Τέθηκε το ζήτημα της προϋπηρεσίας ως προσόν και κατά πόσο πρέπει ή δεν πρέπει να επεκταθεί και σε ποιους.
Η προϋπηρεσία από τότε που αποκτήθηκε ποτέ δεν χάνεται και μπορεί να χρησιμοποιείται πάντοτε ως προσόν.
Όμως τους όρους τους διαμορφώνει η συντεχνία που εκ των πραγμάτων αγωνίζεται για την αποκατάσταση των μελών της.
* Σχετικά με αυτούς που "κοπρίτευαν" και αυτούς που πήγαν σχολείο, δεν θα πρέπει να ξεχνάς πως υπάρχουν και οι αντικειμενικές δυσκολίες στο να φοιτήσει κάποιος σε εσπερινό.
Και σε κάθε περίπτωση δεν μπορώ εγώ σαν εργαζόμενος να ερευνήσω το αν συνέτρεχαν πραγματικοί ή όχι λόγοι στο να μην φοιτήσεις κάποιος σε εσπερινό.
* Για το ζήτημα των ποινικών μητρώων σαφώς και δεν τίθεται ζήτημα ακόμη και από τους ίδιους τους ενδιαφερόμενους.

Συνάδελφε, αυτό που πρέπει να καταλάβουμε είναι πως εμείς οι εργαζόμενοι πρέπει να είμαστε αλληλέγγυοι.
Και όχι ο ένας να προσπαθεί να προβάλει τα "ελαττώματα" του άλλου για να "προκόψει".
Ποτέ δεν τέθηκε θέμα "Όλοι ή κανένας" παρά μόνο το 'Όλοι".
Τα έχω γράψει στο παρελθόν και είναι φοβερά κουραστικό και ψυχοφθόρο να τα επαναλαμβάνω.
Να βάλω κι εγώ ένα δίλημμα:
Γιατί "κάποιοι" και όχι "όλοι";

Υ.Γ
Κάνετε λίγο υπομονή να "κατασταλάξουν" κάποια πράγματα και θα αναρτήσω σχετικό άρθρο που θα αποδεικνύω πως υπήρχε λύση να ήταν "και η πίτα ολόκληρη και ο σκύλος χορτάτος".


ikaria
ikaria
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2253
Reputation : 104
Ημερομηνία εγγραφής : 10/10/2009
Ηλικία : 62

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΕΝΑΣ ΣΥΜΒΑΣΙΟΥΧΟΣ ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΗΣ ΓΡΑΦΕΙ... Empty Απ: ΕΝΑΣ ΣΥΜΒΑΣΙΟΥΧΟΣ ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΗΣ ΓΡΑΦΕΙ...

Δημοσίευση  dim74 Σαβ 19 Φεβ 2011, 22:08

στο ολοι η κανενας δεν αναφερομουν σε σενα ikaria...ειναι απλα μια απαιτηση πολλων συναδελφων...την ακουω πολυ συχνα...
ας παμε τωρα στο μεσα ολοι...το ποιοι θα μεινουν εξω δεν το οριζω ουτε εγω ουτε εσυ...υπαρχουν σε μια πολιτισμενη πολιτεια καποιοι νομοι καποιοι κανονες που ρυθμιζουν καποια πραγματα!οι νομοι αυτοι λοιπον λενε πως για να μπεις στο δημοσιο πρεπει να εχεις τουλαχιστον γνωσεις υποχρεωτικης εκπαιδευσης...εμεις επειδη δεν μας συμφερει αυτο πρεπει να το θαψουμε?να κανουμε στραβα ματια?να σφιριζουμε αδιαφορα?α φτιαξουμε δικου μας νομους αναλογα τι εχει ο καθενας προκειμενου να μπουμε ολο μεσα?
επειδη ετσι μας συμφερει ξαφνικα οι 54 ετων εγιναν εφηβοι που θα οργωνουν τα βουνα οπως δεν το εκαναν πριν 30 χρονια?το πυροσβεστικο σωμα να εχει οριο ηλικιας 30 και εμεις το καναμε 54?και αν ειχαμε κοσμο μεγαλυτερο,σε μεγαλο αριθμο ποσο θα το φταναμε?56?58?60?62?να το αφησω?εγω λεω να παρουν και τον πατερα μου που θελει λιγα ενσημα ακομα!
και σε ρωταω εσυ αν ησουν πολιτης θα το εβρισκες αυτο λογικο?δικαιο?να πληρωνεις για να σβηνουν στα βουνα τις φωτιες ατομα ηλικιας 54 ετων και στην ληξη της 5ετιας 59 ετων?
αυτοι στα 59 θα κανουν αιτηση ανανεωσης 5ετιας για τα 64?

dim74

Αριθμός μηνυμάτων : 100
Reputation : 3
Ημερομηνία εγγραφής : 12/11/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΕΝΑΣ ΣΥΜΒΑΣΙΟΥΧΟΣ ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΗΣ ΓΡΑΦΕΙ... Empty Απ: ΕΝΑΣ ΣΥΜΒΑΣΙΟΥΧΟΣ ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΗΣ ΓΡΑΦΕΙ...

Δημοσίευση  ikaria Σαβ 19 Φεβ 2011, 23:10

Μάλλον κάποιοι εδώ μέσα ή δεν διαβάζουν ή δεν θέλουν να καταλάβουν.
Άντε πάλι από την αρχή.
Το "όλοι ή κανένας" δεν ισχύει ούτε μπορεί να ισχύσει.
Τώρα αν κάποιοι ανεγκέφαλοι υποστηρίζουν το "κανένας" αφού δεν μπορούν "όλοι", τι να κάνω;
Δεν μπορώ να συμφωνήσω με το "αφού όχι εγώ τότε όχι κι εσύ".
Δεν μπορώ να συμφωνήσω με το "αφού η κατσίκα μου δεν κάνει γάλα να ψοφήσει η δικιά σου".
Ο υπουργός - ο κάθε υπουργός - θα βγάλει μια προκήρυξη που θα καλύπτει κάποιους συναδέλφους.
Δικαίωμα και υποχρέωση μας είναι να προσπαθήσουμε, να αγωνιστούμε, να διεκδικήσουμε τη διεύρυνση του αριθμού των καλυπτόμενων συναδέλφων.
Δικαίωμα και υποχρέωση μας είναι να προσπαθήσουμε να "κάνει γάλα και η δικιά μας κατσίκα".
Εκ των πραγμάτων και επί της ουσίας δεν μπορούμε εφαρμόσουμε το "κανένας".
Τι να κάνουμε δηλαδή;
Να πηγαίνουμε να σκίζουμε αιτήσεις;
Φυσικά και όχι.
Επομένως αποδεικνύεται πως το "κανένας" δεν μπορεί να ισχύσει.
* Η αντίθεση μου είναι στο ότι διάφοροι συνάδελφοι προσπαθούν να ορίσουν το ποιοι θα μείνουν απέξω.
Και επαναλαμβάνω τα παραπάνω:
Ο υπουργός θα βγάλει μια προκήρυξη που θα καλύπτει κάποιους μα βάση κάποια κριτήρια.
Όσοι εμπίπτουν θα κάνουν - και καλώς - τα χαρτιά τους.
Δεν μπορώ και δεν γίνεται να κάνω κάτι σε αυτό.
Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να αγωνιστώ, να διαμορφώσω κάποια ελαστικότερα κριτήρια που να περιλαμβάνουν περισσότερους συναδέλφους.
* Σχετικά με τους νόμους που ισχύουν...
Αν τελικά ισχύσει - και όπως όλα δείχνουν πως θα ισχύσει - η ρύθμιση αποδεικνύεται από τα γεγονότα πως οι νόμοι διαμορφώνονται.
Και είναι φυσικό να διαμορφώνονται.
Για παράδειγμα:
Το Π.Δ 19/2006 περί κατάταξης μονίμων πυροσβεστών έθετε προϋποθέσεις ύψους, ηλικίας, αθλημάτων κλπ.
Θυμόμαστε όλοι πως επί Παυλόπουλου υποστηριζόταν πως δεν μπορεί να γίνει καμία παραχώρηση σε αυτά.
Κι όμως με την τωρινή ρύθμιση όλα αυτά που επί Παυλόπουλου ήταν αδιαπραγμάτευτα, κατέρρευσαν.
Ούτε ηλικίες, ούτε ύψος, ούτε αθλήματα, ούτε γραπτά κλπ...
Επομένως προς τι η επίκληση του νόμου;
Και μάλιστα από ποιους; Από εργαζόμενους.
Σχετικά με το τι θεωρώ λογικό και τι όχι, ενδεχομένως να συμφωνούσα μαζί σου κάτω από άλλες συνθήκες.
Μην ξεχνάς υπό τις παρούσες συνθήκες σκέφτομαι και δρω με συντεχνιακή αντίληψη και λογική.
Εδώ θα έβαζα και μια άλλη παράμετρο: της εξ' αρχής διεκδίκησης λάθος λύσεων.
Να θυμίσω την πολύ παλιά πρόταση "Όσοι εκ των συναδέλφων πληρούν τα εκάστοτε τυπικά προσόντα να γίνουν πυροσβέστες ενώ οι υπόλοιποι όπου υπάρχει ανάγκη στην Δασική υπηρεσία, στην Πολιτική Προστασία κλπ".


ikaria
ikaria
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2253
Reputation : 104
Ημερομηνία εγγραφής : 10/10/2009
Ηλικία : 62

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΕΝΑΣ ΣΥΜΒΑΣΙΟΥΧΟΣ ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΗΣ ΓΡΑΦΕΙ... Empty Απ: ΕΝΑΣ ΣΥΜΒΑΣΙΟΥΧΟΣ ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΗΣ ΓΡΑΦΕΙ...

Δημοσίευση  ikaria Κυρ 20 Φεβ 2011, 20:24

Κατ' αρχή, δεν τσακωνόμαστε συνάδελφε seddd.
Διάλογο κάνουμε, απόψεις καταθέτουμε με επιχειρήματα.
Ότι πιο υγιές και δημοκρατικό.
Κι εδώ έρχομαι να ευχαριστήσω τον συνάδελφο ΣΤΡΑΤΗΓΟΣ για τα καλά του λόγια.
Συνάδελφε, το φόρουμ θα συνεχίσει έτσι όπως εδώ και 18 μήνες άρχισε: να είναι το ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΒΗΜΑ οποιουδήποτε θέλει να εκφραστεί.
Σκεφτείτε το λόγο που δεν υπάρχει κάτι - οτιδήποτε - ανάλογο και ποιες πολιτικές εξυπηρετούνται από την φίμωση και την απαγόρευση κατάθεσης ιδεών και σκέψεων.
Συνάδελφε seddd, ενδιαφέρουσα η ανάλυση σου περί επικείμενων εκλογών.
Όμως αυτό δεν πρέπει να μας καθησυχάζει.
Ήμουν ο μόνος που δημόσια ζήταγα τη δημοσιοποίηση το σ/ν (διαβάστε εδώ το σχετικό άρθρο)
Ήμουν ο πρώτος που έβγαλε στη δημοσιότητα και τα τρία σχέδια νόμου μαζί με τη σχετική ανάλυση και επεξήγηση.
Αναρωτηθείτε τους λόγους που τα διάφορα παπαγαλάκια, ακόμη μέχρι και τώρα δεν έχουν κάνει οτιδήποτε ανάλογο.
Αναρωτηθείτε το λόγο που ο ένας αναπαράγει την αναδημοσίευση του τρίτου και πάει λέγοντας.
Αναρωτηθείτε ποιους σκοπούς - τότε και τώρα - εξυπηρετεί η "εκκωφαντική σιωπή" τους.
Αν θέλουμε να γίνει κάτι, πρέπει να δούμε το σχέδιο νόμου σαν πραγματικότητα.
Μην ξεχνάμε πως η λογική του "δεν πρόκειται να γίνει τίποτα" και της εθελοτυφλίας μας οδήγησαν εδώ που βρισκόμαστε τώρα.
Αν από την πρώτη στιγμή - βλέποντας τους αποκλεισμούς και το τι προβλέπεται - είχαμε αντιδράσει, τα πράγματα θα ήταν αλλιώς.

Το σχέδιο νόμου θα συζητηθεί σε δεύτερη ανάγνωση (αυτή που αναβλήθηκε) και μετά πηγαίνει προς ψήφιση από την Ολομέλεια.
Την Πέμπτη 24/2 θα ορισθεί η ακριβής ημερομηνία της συνεδρίασης, η οποία θα είναι ανάμεσα στις ημέρες από 28/2 έως 3/3.
Το διάβασα κι εγώ για τη Δευτέρα 28/2 πως θα γίνει η δεύτερη ανάγνωση.
Χωρίς να θέλω να διαφωνήσω, απλά επισημαίνω πως το πρόγραμμα των συνεδριάσεων ανακοινώνεται κάθε Πέμπτη και αφορά την επόμενη εβδομάδα.
Δεν μπορώ να ξέρω από που πηγάζουν τέτοιες πληροφορίες.

Υ.Γ 1
Όπως βλέπεις mpelo κρατάω ακόμη...

Υ.Γ 2
Μην ξεχάσετε
* Δευτέρα 21/2 ώρα 08:10 - 11:10 η συνεδρίαση της 14/2 (πρώτη ανάγνωση)
* Δευτέρα 21/2 ώρα 13:55 - 17:00 η συνεδρίαση της 15/2 (ακρόαση εξωκοινοβουλευτικών προσώπων)
* Τρίτη 22/2 ώρα 08:00 - 12:30 η συνεδρίαση της 16/2

Όσοι συνάδελφοι δεν λαμβάνετε το τηλεοπτικό σήμα της τηλεόρασης της Βουλής μπορείτε να δείτε ζωντανά πατώντας
εδώ



ikaria
ikaria
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2253
Reputation : 104
Ημερομηνία εγγραφής : 10/10/2009
Ηλικία : 62

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης