Συμβασιούχος Πυροσβέστης
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Απρίλιος 2024
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Ημερολόγιο Ημερολόγιο


ΔΡΑΣΗ ΓΙΑ ΤΟΥΣ 2000 ΤΩΡΑ

+2
dim74
pezoporos
6 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

ΔΡΑΣΗ ΓΙΑ ΤΟΥΣ 2000 ΤΩΡΑ Empty ΔΡΑΣΗ ΓΙΑ ΤΟΥΣ 2000 ΤΩΡΑ

Δημοσίευση  pezoporos Τετ 03 Αυγ 2011, 14:36

Τώρα απαιτείται να παρθούν πρωτοβουλίες και να γίνουν προσπάθειες για τους 2000 συναδέλφους που μένουν εκτός ρύθμισης. Για ουσιαστικούς αλλά και για συμβολικούς λόγους. Ο ουσιαστικός είναι ότι τώρα μπορούμε όντως να πιέσουμε, ο συμβολικός είναι ότι τώρα μπορούμε να αποκαταστήσουμε σε ένα βαθμό την ραγισμένη μεταξύ μας αλληλεγγύη.

Κάκιστα οι συνδικαλιστικοί μας ταγοί αποδέχτηκαν την λογική της πολιτικής ηγεσίας και του Αρχηγείου για κριτήρια. Παραταύτα αποδείχθηκε πολλές φορές ότι τα κριτήρια ξεχειλώνουν και φυσικά δεν είναι θέσφατα όπως οι Δέκα Εντολές προς τον Μωυσή. Άρα, οφείλουμε να διεκδικήσουμε κατ’ αρχήν την άμεση απορρόφηση των επιλαχόντων που εκτιμώ πως θα είναι αρκετοί. Αυτό θα σταματούσε και τον μεταξύ μας κανιβαλισμό για την εξασφάλιση με οποιοδήποτε τρόπο μορίων και άρα πλεονεκτήματος. Επίσης οφείλουμε να διεκδικήσουμε μία νέα προκήρυξη άμεσα, με σκοπό την απορρόφηση και των υπολοίπων. Εναλλακτικά σε νέα προκήρυξη, «μόνιμη εποχικότητα» ως την συνταξιοδότηση ή μια νέα πενταετία/ δεκαετία.

Δυστυχώς πλέον οι δυνατότητες παρέμβασης είναι λίγες, τα πράγματα θα ήταν τελείως διαφορετικά αν η Ομοσπονδία και τα Σωματεία δρούσαν ως συνδικαλιστικοί ταγοί και των 5.500 εργαζομένων και διεκδικούσαμε εξαρχής μια συνολική λύση. Απορρίπτω την κουτοπόνηρη τοποθέτηση, «ας τακτοποιηθούμε εμείς και μετά θα αγωνιστούμε και για αυτούς». Πότε; Αυτή η Ομοσπονδία θα οργανώσει συλλαλητήρια τον χειμώνα; Σοβαροί να είμαστε, αυτή η Ομοσπονδία δεν πρόκειται να οργανώσει κανένα σοβαρό συλλαλητήριο από εδώ και εμπρός. Θα κάνει «τηλεφωνικούς» αγώνες και παρεμβάσεις που φυσικά θα στοχεύουν στην ημέρευση των «αναξιοπαθούντων» συναδέλφων.

Ας κάνουμε κάτι τώρα!

Υ.Γ.: Να θυμίσω ότι μόλις τον Ιούνιο στην ρητορική αντζέντα της Ομοσπονδίας ήταν κινητοποιήσεις των 5500 για την έκδοση της Προκήρυξης και την απορρόφηση των 3400! Χωρίς ντροπή… .


Έχει επεξεργασθεί από τον/την pezoporos στις Τετ 03 Αυγ 2011, 17:49, 1 φορά

pezoporos

Αριθμός μηνυμάτων : 53
Reputation : 4
Ημερομηνία εγγραφής : 02/11/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΔΡΑΣΗ ΓΙΑ ΤΟΥΣ 2000 ΤΩΡΑ Empty Απ: ΔΡΑΣΗ ΓΙΑ ΤΟΥΣ 2000 ΤΩΡΑ

Δημοσίευση  dim74 Τετ 03 Αυγ 2011, 14:52

πιστοποιητικο εθνικοφροσύνης ειναι πεζοπορε το I1?ετσι σου ειπανε εσενα?αν ο αλλος ειχε ιατρικο,ψυχολογικο προβλημα η για να γλιτωσει τις σκοπιες δεν τρεχει τιποτα?τοσα χρονια που στα σωματα ασφαλειας το ζητανε ειναι παπαριες κι εμεις ειμαστε οι μαγκες που θα το καταργησουμε?ετσι σας θελω λεβεντες μου που ρουφατε ολοι τις φωτιες με το κουταλι στα βουνα!
αντε να βγαλουμε λεω εγω και τα ποινικα...σε νεες ερευνες αυτοι με λερωμενο ποινικο σβηνουν καλυτερα τις φωτιες!

dim74

Αριθμός μηνυμάτων : 100
Reputation : 3
Ημερομηνία εγγραφής : 12/11/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΔΡΑΣΗ ΓΙΑ ΤΟΥΣ 2000 ΤΩΡΑ Empty Απ: ΔΡΑΣΗ ΓΙΑ ΤΟΥΣ 2000 ΤΩΡΑ

Δημοσίευση  pezoporos Τετ 03 Αυγ 2011, 17:47

Προς dim74
dim74 δεν θυμάμαι να σε πρόσβαλα, οπότε δεν αντιλαμβάνομαι γιατί αυτά που γράφω εγώ «μου τα είπανε», ενώ αυτά που γράφεις εσύ προέρχονται από εσωτερική φώτιση.
Να σου περιγράψω λοιπόν dim74 τι άλλο μου είπανε,
 Μου είπανε ότι τα Ι που αλλάξανε είναι ήδη μέσα, τι θα κάνεις γι’ αυτό ή μόνο σε εμένα θα βάζεις τις φωνές;
 Μου είπανε, ότι τα κομάντο μοριοδοτούνται, να λοιπόν, η «αξιοκρατία» για την οποία κόπτεσαι γίνεται πράξη
 Μου είπανε ότι για γενιές ολόκληρες ο μοναδικός τρόπος αναβολής ήταν να έχεις … πρόβλημα και άρα Ικάτι
 Μου είπανε ότι όποιοι είχανε πρόβλημα συνείδησης ή ιδεολογικό επίσης είχαν Ικάτι
 Μου είπανε ότι όταν τέλειωνε η αναβολή για λόγους σπουδών επίσης η λύση ήταν το Ικάτι
 Μου είπανε ότι οι «ξύπνιοι» υπηρετούσανε ως κομάντο στα Στρατηγεία και το Υπουργείο, κατά τα άλλα Ι1
 Μου είπανε ότι κάποιοι άλλοι εξίσου «ξύπνιοι» υπηρετούσανε την θητεία τους ως Ικάτι και απολύονταν ως Ι1
 Μου είπανε ότι οι πιο «ξύπνιοι» απ’ όλους εμφανίστηκαν στην διάρκεια της θητείας τους δύο μέρες, την μέρα της κατάταξής τους και την μέρα της απόλυσή τους ως Ι1 φυσικά
 Μου είπανε ότι και οι οπλίτες καντιλανάφτες στον Άη Γιώργη στο Λυκαβητό είναι και αυτοί Ι1
 Μου είπανε ότι κάποιοι με φανερά καταπιεσμένες και μειονεκτικές προσωπικότητες ήταν κομάντο, κατά τα άλλα Ι1
 Μου είπανε ακόμα ότι όποιος γούσταρε καψόνια και άλλες …αλακίες για να γίνει άντρας, ίσως να μην είναι και τόσο κατάλληλος για φωτιές
 Μου είπανε ότι κάτι παιδάκια από το χωριό ή και την πόλη, ζήσανε στο στρατό και στις ειδικές δυνάμεις την μεγάλη εμπειρία της ζωής τους για να έχουν να διηγούνται στα εγγόνια τους

Αν dim74 θέλεις να εργάζεσαι σε σώμα ασφαλείας, μπράβο σου, σου προτείνω να προσπαθήσεις σε στρατό, αστυνομία, Ε.Υ.Π... Προσωπικά ούτε όπλο κρατώ – ούτε μπάτσος αισθάνομαι, δεν επιθυμώ να ασκήσω εξουσία σε κανέναν, θέλω να προσφέρω στο περιβάλλον, στο κοινωνικό σύνολο, στο νησί μου και να αμοίβομαι γι’ αυτό. Κατά τα άλλα θα αναφέρω πάλι τα τετριμμένα, αν θεωρείς ότι τα «νόμιμα» είναι και τα δίκαια τότε δεν έχεις παρά να απαιτήσεις την εφαρμογή του Π.Δ. 19 του 2006, που αφορά στις προσλήψεις στο Σώμα και να αυτοεξαιρεθείς από την διαδικασία. Να θυμίσω ότι με βάση την νόμιμη προκήρυξη θα προσληφθούν κάποιοι απεχθείς γιοτάδες και θα μείνουν απέξω κάτι παλικάρια Ι1. Ας μην μετατρέπουμε λοιπόν την ιδιοτέλεια και την μεροληψία μας σε άποψη και ακόμα περισσότερο σε στάση.


Προς ifaistos
Δυσκολεύομαι… να αντιληφθώ σε ποιόν αναφέρεσαι ifaistos, αλλά αν υποπτευτώ ότι αναφέρεσαι σε μένα θα σκίσω το σουτιέν μου. Δεν θυμάμαι να πρόσβαλλα κάποιον και όχι σίγουρα εσένα. Διότι λέω αν, αν αναφέρεσαι σε μένα, θα έλεγα πως είμαι ο μόνος που γνωρίζω να κατέχει MSc (Master of Science) σε σχετικό αντικείμενο, κοινώς Μάστερ (0 μόρια) και επίσης έχει τέτοια προϋπηρεσία στα βουνά που ενδεχομένως ισοδυναμεί με πολλές θητείες στις ειδικές δυνάμεις (επίσης 0 μόρια). Παρ’ όλα αυτά ισχυρίζομαι πως όλοι μας και εσύ και εγώ και ο dim74 έχουμε δικαίωμα στην μόνιμη και σταθερή εργασία. Όποιος έχει αντίρρηση να βγει ανοιχτά και να πει «θέλω να δουλεύω εγώ και να μείνετε στην ανεργία εσείς» και τότε δεν θα χρειάζεται να έχουμε αυτές τις «όμορφες και γλαφυρές» ανταλλαγές απόψεων.




Προκειμένου λοιπόν να διατηρηθεί το πνεύμα της πρώτης μου παρέμβασης και προς αποφυγήν περιττών συζητήσεων απ’ αυτήν την στιγμή αφαιρώ την επίμαχη πρόταση «Παράλληλα ας τελειώνει επιτέλους το παραμύθι με τα Ι, δεν χρειάζονται πιστοποιητικά εθνικοφροσύνης για να σβήνεις φωτιές (το μόνο το οποίο μετρά είναι η ικανότητα στο μέτωπο της φωτιάς).»

Υ.Γ.: Η απάντηση στο τριτεύον μου πήρε τριπλάσιο χρόνο από την τοποθέτηση στο πρωτεύον. Τα συμπεράσματα δικά μας.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την pezoporos στις Πεμ 04 Αυγ 2011, 11:12, 1 φορά

pezoporos

Αριθμός μηνυμάτων : 53
Reputation : 4
Ημερομηνία εγγραφής : 02/11/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΔΡΑΣΗ ΓΙΑ ΤΟΥΣ 2000 ΤΩΡΑ Empty Α.Π.Ε.(ΑΠΟΛΥΟΜΕΝΟΙ ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΕΣ ΕΛΛΑΔΟΣ)

Δημοσίευση  ilias1970 Τετ 03 Αυγ 2011, 18:57

Συναδελφοι την ωρα που καποιοι απο εμας πανηγυριζουν γιατι η περιφημη προκυρηξη τελικα για τους Π.Π.Υ. βγηκε,την ωρα που καποιοι απο εμας ονειρευομαστε και χαμογελουμε με το μελλον μας,καποιοι αλλοι Συναδελφοι ζουν μεσα στην αβεβαιοτητα και μεσα στην απογνωση καθως για αυτους οχι μονο το εργασιακο τους μελλον αλλα και η εργασιακη τους επιβιωση ειναι αμφιβολη.
Συναδελφοι,λυση η οποια θα στηριζεται στο βολεμα καποιων με αντισταθμισμα τον εργασιακο θανατο καποιων αλλων ειναι λυση ανηθικη. Κατα συνεπεια καλουμε την πολιτικη ηγεσια να ξεκαθαρισει αμεσα τις προθεσεις της για τους Συναδελφους που δεν εμπιπτουν στην ρυθμιση.
Η δηλωση τυπου απο τον υπουργο το οτι οσοι δεν εμπιπτουν θα αξιοποιηθουν σε χρονο οσο και σε αριθμο αναλογα με τον επιχειρησιακο σχεδιασμο ειναι δηλωση νεφελωμα που αποκρυπτει τα χειροτερα για τους Συναδελφους αυτους.Αφου δεν ξεκαθαριζει ποτε και με ποιο τροπο και με ποια προταση θα διαχειριστει το προβλημα των Συναδελφων που δεν εμπιπτουν.

Καλουμε κατα συνεπεια τοσο την Ομοσπονδια οσο και τις Πρωτοβαθμιες οργανωσεις καθως και τα διαφορα συνδικαλιστικα στελεχη να αφησουν την μελο συναδελφικη φιλολογια και να θεσουν εμπρακτα στην πολιτικη ηγεσια την κοκκινη γραμμη!!!
Κανενας ΣΥΜΒΑΣΙΟΥΧΟΣ ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΗΣ να μην χασει την δουλεια του γιατι σε αντιθετη περιπτωση θα υπαρξει εντονος αγωνιστικος αντιλογος.Ζητουμε επισης η ομοσπονδια να αξιωσει η δεσμευση απο τον υπουργο να γινει εν μεσω της αντιπυρικης περιοδου και να υπαρχει θετικη ρυθμιση που να κατοχυρωνει την εργασιακη τους επιβιωση. Σε καθε αλλη περιπτωση να εξαγγειλει αγωνιστικες κινητοποιησεις.
Οποιαδηποτε αλλη διαχειριση συνιστα εμπαιγμο των Συναδελφων απο ολους μας και νομιμοποιει καθε Συναδελφο που δεν εμπιπτει να πιστεψει οτι ο Συνδικαλιστικος φορεας φαλκιδευει την συνδικαλιστικη αλληλεγγυη οτι καποιοι πατησαν τις πλατες καποιων αλλων για να βολευτουν. Νομιμοποιει τους Συναδελφους που δεν εμπιπτουν ΝΑ ΑΠΟΧΩΡΗΣΟΥΝ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΟΜΕΣ ΤΗΣ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑΣ ΝΑ ΟΡΓΑΝΩΘΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΝ ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ ΤΟΝ ΑΓΩΝΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΠΥΡΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟ.
Θελουμε να πιστευουμε Συναδελφοι οτι θα ειστε αλληλεγγυοι στον Αγωνα !!! Για αυτο καλουμε την Ομοσπονδια να αποσαφηνισει τις προθεσεις της βαζοντας κοκκινες γραμμες ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ Α.Π.Ε. ΑΠΟΛΥΟΜΕΝΟΙ ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΕΣ ΕΛΛΑΔΟΣ Ν. ΑΤΤΙΚΗΣ Τηλ.6983381305

ilias1970

Αριθμός μηνυμάτων : 192
Reputation : 4
Ημερομηνία εγγραφής : 03/01/2011
Ηλικία : 54
Τόπος : aekara1924

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΔΡΑΣΗ ΓΙΑ ΤΟΥΣ 2000 ΤΩΡΑ Empty Απ: ΔΡΑΣΗ ΓΙΑ ΤΟΥΣ 2000 ΤΩΡΑ

Δημοσίευση  pezoporos Τετ 03 Αυγ 2011, 19:10

Μπράβο συνάδελφε,
επειδή νομίζω ότι η ανάρτηση σου πραγματεύεται το ίδιο θέμα με την προηγούμενη ανάρτηση νομίζω ότι είναι πιο πρακτικό να μεταφερθεί εκεί.

Το είπες κι έγινε!!!

Ο διαχειριστής
ikaria




pezoporos

Αριθμός μηνυμάτων : 53
Reputation : 4
Ημερομηνία εγγραφής : 02/11/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΔΡΑΣΗ ΓΙΑ ΤΟΥΣ 2000 ΤΩΡΑ Empty Απ: ΔΡΑΣΗ ΓΙΑ ΤΟΥΣ 2000 ΤΩΡΑ

Δημοσίευση  Attica Τετ 03 Αυγ 2011, 20:52

ρε παιδες..με εχετε τρελανει μερικως...θες να μπεις στο δημοσιο σωστα?θες να μπεις σε σωμα ασφαλειας σωστα?τωρα θυμηθηκες οτι δεν εχεις τελειωσει λυκειο?τωρα θυμηθηκες οτι ειχες καποια κακουργηματα στην πλατη?τωρα θυμηθηκες οτι ο δεικτης μαζας σωματος αν και οχι απολυτως ακριβης μοναδα μετρησης κοντευει στα 1000...τωρα θυμηθηκες οτι το Ι σου ειναι 2.3.4.5...παμε καλα μωρε?εαν θελουμε να μιλαμε καθαρα γραφειοκρατικα η εποχικη μας επασχοληση δεν συναδει με την εργασιακη μας αποκατασταση...το να παιρνουν μονιμους πυροσβεστες απο εμας θα το θεωρουσα πιο σωστο αλλα ελεω βυσματος δεν...αλλα αυτο δεν σημαινει οτι το μπατε σκυλοι αλεστε ειναι εργασιακη αποκατασταση...εργασιακος μεσαιωνας θα ειναι...γιατι θα συνεχισουν ατομα να ντροπιαζουν το επαγγελμα μας..
edit.
και παρακαλω να μην αναφερεστε στις ειδικες δυναμεις και στην θητεια του καθενος με τετοιο υφος...γιατι μονο εγω ξερω τι περασα..οπως και ο καθενας που υπηρετησε οχι σε καποιο γραφειο ουτε οδηγος στρατηγου...και δεν κοπτομαι μονο για τις ειδικες δυναμεις...αλλα δεν θεωρω και αυτον που βαραγε γερμανικο στον εβρο μα@@κα...οποτε λιγο προσοχη
Attica
Attica

Αριθμός μηνυμάτων : 42
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 21/01/2010
Ηλικία : 35
Τόπος : athina

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΔΡΑΣΗ ΓΙΑ ΤΟΥΣ 2000 ΤΩΡΑ Empty Απ: ΔΡΑΣΗ ΓΙΑ ΤΟΥΣ 2000 ΤΩΡΑ

Δημοσίευση  ikaria Τετ 03 Αυγ 2011, 22:31

Πάντα ολιγόλογος ο συνάδελφος, συναγωνιστής και φίλος pezoporos.
Κι όμως τόσο περιεκτικός στις αναρτήσεις του!!!
Δυστυχώς για όλους μας (βάζω και την αφεντιά μου μέσα) δεν μπορούμε (ή μήπως άραγε δεν θέλουμε?) να κατανοήσουμε αυτά που γράφει.
Δυστυχώς...
Η μόνη παρέμβαση που μπορώ αυτή τη στιγμή να κάνω είναι αυτή:
Συμφωνώ απόλυτα με τα όσα γράφει.
Εγκρίνω κι επαυξάνω!!!
Χαίρομαι ειλικρινά για την παρουσία του σε τούτο εδώ το φόρουμ.
Τα υπόλοιπα, τα γνωρίζει...

Μια συμβουλή επιτρέψτε μου, συνάδελφοι:
Κάντε σας παρακαλώ μια δεύτερη ή ακόμη και τρίτη ανάγνωση σε ότι γράφει ο (στην προκειμένη περίπτωση) συνάδελφος pezoporos.
Ας μην απαντάμε επιπόλαια, εν θερμώ και όποιον πάρει ο χάρος.

Υ.Γ 1
Πότε άραγε θα πάψει να παίζει η καραμέλα περί "σώματος ασφαλείας" για το Πυροσβεστικό Σώμα;
Υ.Γ 2
Το απόγευμα είχα τηλεφωνική συνομιλία - γνωριμία με συνάδελφο ετών 39, με 18 αντιπυρικές προϋπηρεσία (1993) και δυστυχώς αποκλειόμενο!!!
Τα σέβη μου...
ikaria
ikaria
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2253
Reputation : 104
Ημερομηνία εγγραφής : 10/10/2009
Ηλικία : 62

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΔΡΑΣΗ ΓΙΑ ΤΟΥΣ 2000 ΤΩΡΑ Empty Απ: ΔΡΑΣΗ ΓΙΑ ΤΟΥΣ 2000 ΤΩΡΑ

Δημοσίευση  dim74 Τετ 03 Αυγ 2011, 22:52

ikaria πεσμας τι καινουργιο γραφει ο συναδελφος πεζοπορος?τι απο αυτα δεν τα εχουμε πει,σχολιασει,κατακρινει εδω και καιρο?ποια ομοσπονδια να παλεψει για τι πραγμα?να περιμενω εγω πλεον απο τον προεδρο τι?
επειδη απο την αλλη συμβαινουν ολα τα στραβα αυτα με τα Ι,λυση ειναι ποια?να μπαινει μεσα οποιος γουσταρει?να τα ισωπεδουμε ολα?να φτασουμε μηπως να νιωθουμε οσοι ειμαστε Ι1 κοροιδα?
η να δεχομαστε χαρακτηρισμους του στυλ πιστοποιητικο εθνικοφροσύνης ?
καμια καραμελα δεν υπαρχει,εγω γνωριζω πως εκει ανηκει μεχρι τωρα η πυροσβαστικη και θελει Ι1,αν το αλλαξουν κανενα προβλημα...αλλα δεν θα το αλλαξουν καποιοι απο εμας με το ετσι θελω.
γιατι δεν μας λες ικαρια γιατι μενει εξω ο συναδελφος με τα 18 χρονια προυπηρεσια?απο δημοτικο το ποιο πιθανον...απο την στιγμη που καποιοι φροντισαν να μπουν κριτηρια και δεν εγινε κατι για ολους θεωρω απολυτα λογικο και δικαιο να μεινουνε εξω αυτοι του δημοτικου,δεν εχει σημασια αν εχουν 3,13 η 18 προυπηρεσιες αλλα οτι δεν το εχουν!και μην μου πεις πως υπαρχει ανθρωπος που ζουσε τοσα χρονια με 3-4 μηνες δουλειας τον χρονο και ζητημα αν την ειχε κι αυτη καθε χρονο!
απο την αλλη ποιος ευθυνεται για τετοιες καταστασεις?παντα οι αλλοι?εμεις οι ιδιοι δεν εχουμε ποτε μεριδιο ευθυνης?

dim74

Αριθμός μηνυμάτων : 100
Reputation : 3
Ημερομηνία εγγραφής : 12/11/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΔΡΑΣΗ ΓΙΑ ΤΟΥΣ 2000 ΤΩΡΑ Empty Απ: ΔΡΑΣΗ ΓΙΑ ΤΟΥΣ 2000 ΤΩΡΑ

Δημοσίευση  pezoporos Πεμ 04 Αυγ 2011, 10:43

Για όποιον δεν κατάλαβε, και οι συνάδελφοι με δημοτικό μέσα, και οι συνάδελφοι με Ι και όλοι αυτοί που θα παραμείνουν στον προθάλαμο ως επιλαχόντες. Γιατί θα επαναλάβω το νόμιμο δεν είναι απαραίτητα και δίκιο και το δίκιο που υπερισχύει (κατά την ταπεινή μου γνώμη) στην περίπτωσή μας είναι το δικαίωμα στην εργασία και την αξιοπρεπή διαβίωση. Και επίσης «όλοι μέσα» γιατί όλη η παραπάνω επιχειρηματολογία για έχοντες και μη έχοντες τα «προσόντα» καταδεικνύει ότι τα λεγόμενα τυπικά προσόντα συνήθως δεν είναι ούτε καν ενδεικτικά της «αξίας» του καθένα μας. Και υπάρχει και ένας άλλος λόγος, η αλληλεγγύη των εργαζομένων, «πόσο μακριά θα έφτανε» ο καθένας από μας μοναχός του; Όσο για το ζήτημα της ατομικής ευθύνης, τι να πούμε, ποιος είναι αυτός που θα την απονείμει δίκαια και ποιος θα μας πει που σταματούν τα κοινωνικά και άλλα αδιέξοδα και αρχίζει η ατομική ευθύνη; Ποιος είναι αυτός που μπορεί να σταθεί απέναντι στον συνάδελφο με τα 18 χρόνια δασοπυρόσβεση στην καμπούρα του και να του πει πως δεν έχει τα «προσόντα» ή να αναζητά τις ατομικές του ευθύνες που φρόντιζε τα παιδιά του και δεν είχε μυαλό για το γυμνάσιο;

Αυτά όμως έπρεπε να τα έχουμε λυμένα από εχθές, να που βρίσκεται το ζήτημα της ατομικής ευθύνης, έχουμε ευθύνη όταν αποδεχόμαστε τους όρους κανιβαλισμού που μας επιβάλλανε. Αντί λοιπόν κάποιοι συνάδελφοι να αναζητούν την υπεροχή του Ι1, ας επιδιώξουν πρωτοβουλίες των σωματείων τους στην κατεύθυνση μίας λύσης για όλους. Άραγε σε ποιες παραλίες και ποια γιατάκια είναι κρυμμένοι οι συνδικαλιστικοί μας αστέρες με τις προνομιακές σχέσεις με την εξουσία; Σιγά να μην χαλάσουν την σούπα, «κάντε ησυχία οι συνάδερφοι κοιμούνται». Η συγκεκριμένη χρονική στιγμή προσφέρει ένα μικρό παράθυρο ευκαιρίας και η ανάρτησή μου είχε αυτό και μόνο αυτό το σκοπό, να καταδείξει τις μικρές αλλά υπαρκτές δυνατότητες που υπάρχουν αυτήν την περίοδο καθώς και την υποκριτική στάση Ομοσπονδίας και Σωματείων.

pezoporos

Αριθμός μηνυμάτων : 53
Reputation : 4
Ημερομηνία εγγραφής : 02/11/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΔΡΑΣΗ ΓΙΑ ΤΟΥΣ 2000 ΤΩΡΑ Empty Απ: ΔΡΑΣΗ ΓΙΑ ΤΟΥΣ 2000 ΤΩΡΑ

Δημοσίευση  Dim36 Παρ 05 Αυγ 2011, 10:51

Θα συμφωνησω απολυτα με τον συναδελφο pezoporo,παιδια πρεπει τα σωματεια να πιεσουν τωρα για νεα πενταετια οκταμηνο για τους μη εμπιπτοντες και αν επιτευχθει αυτο ολα μενουν ανοιχτα μετα.
Πιστευω οτι η δηλωση τυπου απο τον υπουργο το οτι οσοι δεν εμπιπτουν θα αξιοποιηθουν σε χρονο οσο και σε αριθμο αναλογα με τον επιχειρησιακο σχεδιασμο,δεν σημαινει απαραιτητα κατι κακο.Απλα εννοει οτι δεν εχει ιδεα τι θα γινει με αυτους και για αυτο τωρα ειναι η καταλληλη στιγμη να πιεσουμε για μια λυση πριν τελειωσει η αντιπυρικη.Η ΠΟΣΠΥΔ εχει υποχρεωση να πραξει τουλαχιστον αυτο και σιγουρα θα εχει περισσοτερες πιθανοτητες επιτυχιας απο μια σπασμωδικη αντιδραση λιγων ατομων.
Μαλιστα θα ελεγα οτι πρεπει να κινηθει σε αυτη την κατευθυνση και για τους 5300 συναδελφους οχι μονο για τους 2000 καθως με τον κινδυνο των εκλογων ορατο δεν ειναι καθολου σιγουρο οτι θα ολοκληρωθει αυτη η προκυρηξη.

Dim36

Αριθμός μηνυμάτων : 79
Reputation : 2
Ημερομηνία εγγραφής : 11/01/2011
Τόπος : ΙΩΑΝΝΙΝΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΔΡΑΣΗ ΓΙΑ ΤΟΥΣ 2000 ΤΩΡΑ Empty Απ: ΔΡΑΣΗ ΓΙΑ ΤΟΥΣ 2000 ΤΩΡΑ

Δημοσίευση  ikaria Σαβ 06 Αυγ 2011, 18:32

Για να γυρίσει ο ήλιος θέλει δουλειά πολλή...
Είναι φοβερό, άλλα να γράφονται και άλλα να καταλαβαίνονται.
Συνάδελφε λυκουργος, κανείς δεν "κατηγόρησε" την Ομοσπονδία για το αν κάποιος είναι Ι, να δεν έχει χαρτί δημοτικού, αν, αν, αν.
Κανείς δεν μπορεί να κατηγορήσει κάποιον για κάτι που "ευθύνεται" ο ίδιος.
Κατηγορούμε την Ομοσπονδία, τα Σωματεία - και γιατί όχι - τους συναδέλφους που δεν κάνουν το παραμικρό για αυτούς που αποκλείονται.
Το μόνο που είδαμε σε επίπεδο διαδικτύου είναι οι χαρές και τα πανηγύρια.
Και μετά σιωπή κι αναμονή εν όψει του "μεγάλου γεγονότος" της "εργασιακής αποκατάστασης" (τρομάρα μας).
Για μια ακόμη φορά, ελπίζω να είναι η τελευταία (που δεν το νομίζω να είναι) κατανοείστε πως 2.000 συνάδελφοι μένουν εκτός.
Είτε δεν πληρούν τα τυπικά προσόντα είτε τα πληρούν.
Και τότε τι θα λέμε συνάδελφε λυκουργος στους συναδέλφους που ενώ θα έχουν τα τυπικά προσόντα, τελικά θα αποκλεισθούν;
"Τι να κάνουμε; Ας είχες χαρτί λυκείου αντί γυμνασίου" ή "ας προσλαμβανόσουν το 2004 αντί το 2005 που προσλήφθηκες";
Ή μήπως "ας έβγαζες δίπλωμα Ε κατηγορίας αντί Γ"!!!
Δεν αντέχω να γράφω - για πολλοστή φορά - τα αυτονόητα (για τα δικά μου τρόπο σκέψης και τη δικιά μου νοοτροπία).
Συνάδελφοι, πρέπει να μας απασχολήσει το εργασιακό μέλλον όλων των συναδέλφων.
Κανείς δεν ξέρει ποιος θα τακτοποιηθεί και ποιος όχι.
Σκεφτείτε πως πρέπει να είμαστε αλληλέγγυοι μεταξύ μας.
Μην ταμπουρωνόμαστε πίσω από ψεύτικα κριτήρια, τα οποία αποδείχτηκε πως μπαίνουν όχι σαν κριτήρια κατάταξης αλλά σαν κριτήρια αποκλεισμού.
Σταματήστε να πιπιλάτε την καραμέλα του ικανού και μη ικανού.
Ικανοί για τι πράγμα και για πότε;
Το 2008 πολλοί από εμάς είμασταν ανίκανοι καθώς δεν πληρούσαμε τα κριτήρια Παυλόπουλου.
Το ξεχνάμε αυτό;
Επομένως για ποια ικανότητα μιλάμε;
Αυτή που μας πλασάρουν για να θέσουν όρια;
Και ποια είναι τα όρια συνάδελφοι;
Επαναλαμβάνω: τα όρια Παυλόπουλου (1,70, λύκειο, ηλικία) ή τα τωρινά (56 ετών, δημοτικό, χωρίς ύψος);
Για ποια όρια να μιλήσουμε συνάδελφοι;
Τα όρια δεν είναι ΑΥΤΆ ΤΟ Π.Δ 19/2006 (33 ετών, Λύκειο, 1,70, αθλήματα, γραπτά, υγειονομικά);
Επομένως, για ποια όρια και κριτήρια μιλάμε συνάδελφοι;
Μήπως μιλάμε από θέση ισχύος επειδή αυτά τα κριτήρια που θέτει η προκήρυξη των 5ετους υποχρέωσης, τα πληρούμε;
Έτσι, επειδή το είχα μήνες στο αρχείο μου σας βάζω την τοποθέτηση του συνάδελφου ΑΠΟΣΤΟΛΗ, άγνωστου σε εμένα προσώπου, στη διαβούλευση:


Αξιότιμοι κύριοι
Μιας και αποφασίσατε να παίξουμε την κολοκυθιά περί του πώς θα ονομάζεται το νέο σώμα πυροσβεστών, με ποια κριτήρια θα στελεχωθεί, ποια θα είναι τα όρια ηλικίας και οι «περγαμηνές» των προσληφθέντων κλπ, έχω να καταθέσω κι εγώ το όραμά μου όσον αφορά το νέο σώμα που βρίσκεται στα σκαριά…
1. Η ονομασία του να είναι Π.Υ.Ο.Ν. δηλαδή Πυροσβέστες Υπηρετούντες Όπου Να’ναι (ή Όσο να’ναι, ή Όποτε να’ναι, ή Όποιον να’ναι, το Ο το αφήνω στην κρίση σας επειδή έτσι μου αρέσει)
2. Να έχουν δικαίωμα υποβολής δικαιολογητικών όσοι
α) Είναι Έλληνες πολίτες
β) Έχουν ξανθά μαλλιά ράστα (επειδή έτσι μου αρέσει)
γ) Έχουν γαλανά μάτια αμυγδαλωτά (επειδή έτσι μου αρέσει)
δ) Να έχουν τρεις ελιές στο δεξί μπράτσο σε ευθεία γραμμή (επειδή έτσι μου αρέσει)
ε) Να έχουν προβεί σε επέμβαση εξαγωγής του άνω δεξιού φρονιμίτη (επειδή έτσι μου αρέσει)
3. Να έχουν εκπληρώσει (οι άνδρες) τις στρατιωτικές τους υποχρεώσεις.
4. Να κατέχουν απαραιτήτως διδακτορικό τίτλο στην «Φασματοσκοπική Μελέτη των Pulsars». (επειδή έτσι μου αρέσει)
5. Να κατέχουν πιστοποίηση άπταιστης γνώσεως της Αυτοκρατορικής Κινεζικής των Μανδαρίνων του 15ου αιώνα.(επειδή έτσι μου αρέσει)
6. Η ηλικία τους να είναι μεγαλύτερη των 21 και μικρότερη των 22 ετών (ο χρόνος υπολογισμού λαμβάνεται με βάση την 31η Ιουλίου του έτους γεννήσεως).

..Σας φαίνεται γελοίο???
Είναι!!!
Όπως ακριβώς το ίδιο γελοίο και παράλογο φαντάζει σε κάθε εχέφρονα άνθρωπο το νομοσχέδιο που προτείνετε (επειδή έτσι ΣΑΣ αρέσει προφανώς).
Όσο ευσταθούν ως λογικά κριτήρια εκείνα που μόλις ανέφερα, άλλο τόσο λογικές και άξιες διαβούλευσης είναι και οι δικές σας θέσεις περί «Επικουρικών Πυροσβεστών», ηλικίας ως 29 ετών, προϋπηρεσία τρεις πλήρεις αντιπυρικές περιόδους, απολυτήριο γυμνασίου και πάνω κ.ο.κ…
Κύριοι, μην προσπαθείτε να παρουσιάσετε το αδιανόητο ως αυτονόητο.
Γνωρίζετε πολύ καλά ότι πετάτε ανθρώπους στο δρόμο.
Αγνοείτε επιδεικτικά ένα απο τα πλέον απαραίτητα, αξιόμαχα ωστόσο κατάφωρα αδικημένα σώματα ασφαλείας.
Ανοίγετε την προκήρυξη στο ευρύ κοινό. Κάτι τέτοιο δεν έχει συμβεί ποτέ έως τώρα όσον αφορά θεσμό επί συμβάσει εργαζομένων. (βλ. φρουρούς συνοριακής φύλαξης, ειδικούς φρουρούς, συμβασιούχους ΟΤΑ, ΔΕΚΟ κλπ.)
Είναι ανήκουστο το ότι στις ΔΕΚΟ ανακατεύετε την σημαδεμένη τράπουλα προ κειμένου να φανείτε «κοινωνικά δίκαιοι». Με γεια σας και με χαρά σας…Αρκεί να πράξετε το ίδιο σε όλο το δημόσιο τομέα. Αντ’αυτού, στην περίπτωση των συμβασιούχων πυροσβεστών πετάτε την τράπουλα στον αέρα και όποιο φύλλο σώθηκε, σώθηκε.
Εφόσον επιθυμείτε να νοικοκυρέψετε και να εξυγιάνετε το δημόσιο (κανείς δεν έχει λόγο να αμφισβητήσει τις αγνές σας προθέσεις επ’αυτού) κάντε το οριζόντια και ισομερώς.
Θέστε υπό αμφισβήτηση τη θέση ΟΛΩΝ των δημοσίων υπαλλήλων, πετάξτε έμπρακτα από πάνω τους το καθεστώς των πελατειακών προσλήψεων (βήμα σαφέστατης εξυγίανσης), και με το πεδίο καθαρό πλέον ανοίξτε τις προκηρύξεις ΟΛΩΝ των ΔΕΚΟ ή εν πάση περιπτώσει εκείνων τις οποίες θεωρείτε ζημιογόνες ή υπερφορτωμένες, σε κάθε Έλληνα πολίτη.
Αυτό ακριβώς που κάνετε αυτή τη στιγμή, και μάλιστα σε φορέα του δημοσίου ο οποίος μετρά αν μη τι άλλο ΘΥΜΑΤΑ εν ώρα καθήκοντος!!!
Ειδάλλως, προκυρήξτε κλειστό διαγωνισμό στους κόλπους του σώματος των Εποχικών Πυροσβεστών, όχι όσον αφορά τις θέσεις που θα καλυφθούν -αδιαπραγμάτευτα και de facto 5385- αλλά τη σειρά προτεραιότητας λόγω παλαιότητας στην υπηρεσία, με χρονικό ορίζοντα πλήρους αποκατάστασης του συνόλου των εποχικών το μέγιστο ΔΥΟ ΕΤΗ.
Κύριοι, οφείλετε να αντιληφθείτε ότι με την κίνηση στην οποία προβαίνετε, ωθείτε την κοινωνία μας (τουλάχιστον ένα μεγάλο κομμάτι της) σε εργασιακό κανιβαλισμό. Και όπως επίσης γνωρίζετε, ο κανιβαλισμός δεν διέπεται από κανόνες…Οι πεινασμένοι, λένε στον τόπο μου, τρώνε περισσότερο και μάλιστα χωρίς εκλεκτισμούς και εξαιρέσεις.
Γι’αυτό θα επιμείνω ακόμη μια φορά:
ΑΜΕΣΗ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΣΥΜΒΑΣΙΟΥΧΩΝ ΔΑΣΟΠΥΡΟΣΒΕΣΤΩΝ
ΑΠΟ ΤΟΥΣ 5385 ΣΥΜΒΑΣΙΟΥΧΟΥΣ ΔΑΣΟΠΥΡΟΣΒΕΣΤΕΣ ΝΑ ΠΡΟΚΥΨΟΥΝ ΑΜΕΣΑ 5385 ΘΕΣΕΙΣ ΕΙΔΙΚΩΝ ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΩΝ
ΑΜΕΣΗ ΑΝΑΚΛΗΣΗ ΤΟΥ ΕΠΟΝΕΙΔΙΣΤΟΥ ΝΟΜΟΣΧΕΔΙΟΥ
Ευχαριστώ



Y.Γ 1
Πιστεύω να κατανοείτε το λόγο που ορισμένες λέξεις βρίσκονται σε εισαγωγικά.

Υ.Γ 2
Παρακαλώ όποιον συνάδελφο γνωρίζει το ΑΠΟΣΤΟΛΗ ας τον ειδοποιήσει να έρθει σε επαφή με το φόρουμ.

Υ.Γ 3
Ξαναβάζω την παράμετρο όλα αυτά να γίνονται για να ακυρωθεί η προκήρυξη που (αντικειμενικά) και μπάζει και βρωμάει από παντού.

Y.Γ 4
Θα δείτε κάτι μόρια που θα τρίβετε τα μάτια σας...
Τότε θα πέσει το μεγάλο κλάμα και ο σπαραγμός.

Y.Γ 5
Έτσι για να μείνει: πόσες κληρώσεις θα γίνουν για να βγει η φθίνουσα κατάσταση και η επετηρίδα;
Εδώ σας θέλω...
ikaria
ikaria
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2253
Reputation : 104
Ημερομηνία εγγραφής : 10/10/2009
Ηλικία : 62

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης