Συμβασιούχος Πυροσβέστης
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Μάης 2024
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Ημερολόγιο Ημερολόγιο


ΑΥΤΟΙ ΑΝΤΙΔΡΟΥΝΕ ΕΣΕΙΣ ΑΝΤΙΔΡΑΤΕ?

Πήγαινε κάτω

ΑΥΤΟΙ ΑΝΤΙΔΡΟΥΝΕ ΕΣΕΙΣ ΑΝΤΙΔΡΑΤΕ? Empty Απ: ΑΥΤΟΙ ΑΝΤΙΔΡΟΥΝΕ ΕΣΕΙΣ ΑΝΤΙΔΡΑΤΕ?

Δημοσίευση  ikaria Τρι 18 Οκτ 2011, 13:59

Συνάδελφε dim82gr, σαν διαπίστωση για τον αριθμό των αναρτήσεων δεν μπορώ να διαφωνήσω.
Δεν πρέπει όμως να το δούμε απομονωμένο από την πραγματικότητα.
Η συναδέλφισσα έχει ένα ηλεκτρονικό μέσο, που μέσα από αυτό περνάει κάποιες πρακτικές, αντιλήψεις, απόψεις, καταστάσεις.
Έτσι με το μέσο που έχει στη διάθεση της μπορεί και διαμορφώνει - στο μέτρο που μπορεί - απόψεις για συγκεκριμένα θέματα και καταστάσεις.
Στο μέσο που διαθέτει (μπλογκ) όπως όλοι μας γνωρίζουμε, ευχέρεια διάλογου/αντίλογου δεν υπάρχει.
Όχι επειδή αυτό δεν είναι εφικτό τεχνικά, αλλά επειδή είναι απόφαση της διαχειρίστριας.
Το ίδιο συμβαίνει και με τα υπόλοιπα συντεχνιακά μπλογκ, τα οποία είναι στο σύνολο 14!!!
Το μοναδικό ελεύθερο βήμα για να “ακουστούν” απόψεις, κρίσεις και επικρίσεις για οτιδήποτε μας αφορά (και όχι μόνο) είναι αυτό εδώ το φόρουμ.
Λογικό λοιπόν είναι μετρώντας τις αναρτήσεις να καταλήγεις στο συμπέρασμα που (πολύ σωστά) κατέληξες.
Όμως οι αναρτήσεις που γίνονται εδώ, αποτελούν απάντηση σε οτιδήποτε γράφεται στο μπλογκ της συναδέλφισσας αλλά και στα υπόλοιπα συντεχνιακά μπλογκ.
Και πιστεύω πως κι εσύ θα καταλήξεις στο συμπέρασμα, πως η κριτική που γίνεται σε αυτό το φόρουμ είναι τεκμηριωμένη.
Επίσης υπάρχει στον καθένα η ελευθερία της απάντησης.
Και όπως είχε γράψει ο συνάδελφος pezoporos αλλά και ο nikosss, δεν τίθεται ζήτημα Πελαγίας, Μαρίας, Κώστα ή Αλέκου.
Η αντιπαράθεση γίνεται πάνω σε ζητήματα ιδεολογίας, πρακτικών και πολιτικής.
Και πάντα σε κόσμιο και πολιτισμένο επίπεδο.
Δυστυχώς όμως, όπως διαπιστώνω ο "πολύς κόσμος" δεν αρέσκεται σε μακροσκελείς αναλύσεις, ούτε σε θέματα που τον κάνουν να σκέφτεται ή να ενημερώνεται πραγματικά.
Δυστυχώς του αρέσουν τα σχόλια των 3 γραμμών και των 40 ανορθόγραφων και ασύντακτων δημοσιεύσεων.
Θα τους δυσαρεστήσω, αλλά σε αυτό το φόρουμ δεν θα βρουν τέτοια που ζητάνε.
Το "κατέστημα" δεν διαθέτει τέτοιο μενού.
Ας πάνε αλλού.

Και μια που το έφερε η κουβέντα, να εξηγήσω τις διαφορές ενός μπλογκ με ένα φόρουμ.
Το μπλογκ είναι στην ουσία ένα προσωπικό ημερολόγιο που ο διαχειριστής του (αυτός στον οποίο ανήκει το μπλογκ) γράφει διάφορες σκέψεις και τις δημοσιοποιεί.
Στο μπλογκ, ο μόνος που μπορεί να κάνει τέτοιες αναρτήσεις είναι ο διαχειριστής ή ενδεχόμενα - αν έχουν οριστεί - οι συνδιαχειριστές.
Αυτός-οί και κανένας άλλος.
Σε αυτές τις σκέψεις ο διαχειριστής αν θέλει μπορεί να επιτρέψει το σχολιασμό τους.

Το φόρουμ είναι ένα μέσο έκφρασης ανοιχτό προς όλους.
Ο καθένας έχει δικαίωμα να αναρτά οτιδήποτε αυτός επιθυμεί, υπακούοντας φυσικά στους κανόνες που έχουν τεθεί.
Επίσης οι αναρτήσεις αυτές είναι ελεύθερες να σχολιάζονται από τον καθένα.

Υ.Γ
Βλέπουμε τα περισσότερα συντεχνιακά μπλογκ έσπευσαν ασθμαίνοντας να αναρτήσουν το βιογραφικό του νέου αρχηγού Π.Σ.
Δεν πρόλαβε καν να ανακοινωθεί η διαδοχή και έτρεξαν.
Ας αναρωτηθούν οι συνάδελφοι, πόσοι και πόσοι αρχηγοί Π.Σ πέρασαν τόσα χρόνια που εργάζονται σαν συμβασιούχοι και τι αντίκτυπο είχαν πάνω τους.
Έκαναν κάποια ανάρτηση σχετικά με τους μισθούς, με το επίπεδο διαβίωσης, με τις σχέσεις εργασίας που μας ετοιμάζουν ως 5ετείς, για τους συναδέλφους που θα μείνουν απ' έξω, με, με, με;
Όχι και πάλι όχι.
Οι περισσότεροι είναι αναδημοσιευτές του αναδημοσιευτή.
Το τελειώνω εδώ, για ευνόητους λόγους.
ikaria
ikaria
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2253
Reputation : 104
Ημερομηνία εγγραφής : 10/10/2009
Ηλικία : 62

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΑΥΤΟΙ ΑΝΤΙΔΡΟΥΝΕ ΕΣΕΙΣ ΑΝΤΙΔΡΑΤΕ? Empty Απ: ΑΥΤΟΙ ΑΝΤΙΔΡΟΥΝΕ ΕΣΕΙΣ ΑΝΤΙΔΡΑΤΕ?

Δημοσίευση  ikaria Τρι 18 Οκτ 2011, 16:16

Σε συνέχεια της προηγούμενης ανάρτησης μου, καθώς αυτό το σημείο είχε διαφύγει του σχολιασμού μου.

nikosss έγραψε: τωρα απο που και ως που εγω συναδελφος με τον αστυνομικο και λιμενικο προσπαθω να καταλαβω τι με συνδεει........
Συνάδελφε nikosss, η σύνδεση είναι απλούστατη.
Είμαστε συνάδελφοι και με τους λιμενικούς και με τους αστυνομικούς και με τους εργάτες της ναυπηγοεπισκευαστικής ζώνης και με τους εργάτες στην καθαριότητα και με τους εφοριακούς και με τους εμποροϋπάλληλους και τόσους άλλους, για τον λόγο πως είμαστε ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΙ.
Αυτό είναι που μας ενώνει.
Και ειδικά τώρα που τα συμφέροντα των εργαζομένων - του όποιου κλάδου εργαζομένων - πλήττονται από τη "σοσιαλιστική" (τρομάρα τους) κυβέρνηση του ΠΑ.ΣΟ.Κ.
Τώρα που ο εργασιακός μεσαίωνας είναι πραγματικότητα.
Οι περικοπές σε μισθούς δεν θίγουν όλους τους εργαζόμενους;
Τα κλειστά σχολεία, η ανυπαρξία βιβλίων, τα 5ευρα στα νοσοκομεία, τα χαράτσια της ΔΕΗ, ο κεφαλικός φόρος, η μείωση των συντάξεων, η ανεργία, οι απολύσεις, η εργασιακή εφεδρεία, τα πανάκριβα καύσιμα, ποτά και τσιγάρα, ο ΦΠΑ 23%, η ακρίβεια, τα ωράρια, η αβεβαιότητα και τόσα άλλα δεν θίγουν όλους τους εργαζόμενους;
Να συνάδελφε, τι μας ενώνει όλους εμάς και τίποτα δεν μας χωρίζει.
Κι όπως έλεγε κι ο μελοποιημένος από το Θεοδωράκη στίχος του Αλέκου Παναγούλη (θα μου πεις, τι κάθομαι και γράφω, ποιός ήταν ο Παναγούλης και τι μας νοιάζει):

Απάντηση θα πάρουν
ενότητα κι αγώνα
για να βρουν ανάπαυση
οι πρώτοι νεκροί.

Υ.Γ 1
Βάζω λινκ ένα ενδιαφέρον άρθρο με τίτλο "Η ξύλινη γλώσσα... που σου έλεγε την αλήθεια"
Πιστεύω πως αξίζει να το διαβάσετε, πατώντας εδώ.
Δεν είναι βέβαια ισάξιο του βιογραφικού του νέου αρχηγού Π.Σ ούτε μιλάει για φωτιές και πλημμύρες.
Ίσως και να σας βάλει σε κάποιες σκέψεις...

Υ.Γ 2
Η αλληλεγγύη είναι το όπλο των εργατών.
Το παρακάτω το έχω ξαναβάλει στις 26/10/2009, αλλά επειδή η επανάληψη είναι η μητέρα της μάθησης, το ξαναβάζω.

Πρώτα ήρθαν για τους Εβραίους
και δεν μίλησα,
γιατί δεν ήμουν Εβραίος.
Έπειτα ήρθαν για τους κομμουνιστές
και δεν μίλησα,
γιατί δεν ήμουν κομμουνιστής.
Έπειτα ήρθαν για τους συνδικαλιστές
και δεν μίλησα,
γιατί δεν ήμουν συνδικαλιστής.
Έπειτα ήρθαν για εμένα
και δεν υπήρχε κανένας
να μιλήσει για εμένα.

Υ.Γ 3
Και μια σπόντα/σχόλιο σε "αγωνιστική" ανάρτηση:
Οι πραγματικά αγωνιστικές συγκεντρώσεις έχουν τις γροθιές σηκωμένες.
Τα κεριά καλά είναι για λιτανείες και προσευχές αλλά όχι για αγώνες.

ΑΥΤΟΙ ΑΝΤΙΔΡΟΥΝΕ ΕΣΕΙΣ ΑΝΤΙΔΡΑΤΕ? %25CE%2591%25CE%259D%25CE%25A4%25CE%2599%25CE%25A3%25CE%25A4%25CE%2591%25CE%25A3%25CE%2597
ikaria
ikaria
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2253
Reputation : 104
Ημερομηνία εγγραφής : 10/10/2009
Ηλικία : 62

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης