Συμβασιούχος Πυροσβέστης
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Απρίλιος 2024
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Ημερολόγιο Ημερολόγιο


ΑΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΑΡΑΝΟΜΟΣ

Πήγαινε κάτω

ΑΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΑΡΑΝΟΜΟΣ Empty Απ: ΑΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΑΡΑΝΟΜΟΣ

Δημοσίευση  ikaria Σαβ 21 Ιαν 2012, 12:14

Karras έγραψε:με σκεψη εχω να πω οτι αν ειναι παρανομος ΝΑ ΤΟΝ διωξουν αυτον
Πόσο κουραστική και χωρίς ουσία είναι η επίκληση στα αυτονόητα...

Karras έγραψε:Γιαυτο περσι το ΑΠΣ μας μαζεψε τα χαρτια μας...για να δουν ποσοι εχουν τα προσοντα και να βγλαουν τον αριθμο στο περιπου
Το ΑΠ.Σ ναι μεν "μάζεψε τα χαρτιά μας", όχι σαν δική του ενέργεια αλλά εξυπηρετώντας την Ομοσπονδία.
Αυτό προκύπτει και από το ίδιο το έγγραφο (πάτησε εδώ) του Α.Π.Σ προς τις υπηρεσίες.
"Σας ενημερώνουμε ότι η Π.Ο.Σ.ΠΥ.Δ με το ... έγγραφο της ζητάει από τα μέλη της να προβούν στην αναζήτηση συγκεκριμένων δικαιολογητικών." Η Π.Ο.Σ.ΠΥ.Δ τα ζήταγε συνάδελφε και όχι το Α.Π.Σ.

Karras έγραψε:παρανομα λενε πολλοι
Ακόμη και το Α.Π.Σ, ακόμη και η Π.Ο.Σ.ΠΥ.Δ!!!
"Αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει νομική σχέση μεταξύ συμβασιούχων και Πυροσβεστικού Σώματος, καθόσον δεν υπάρχει ενεργή σύμβαση[ ούτε και ενεργή προκήρυξη πρόσληψης. Ως εκ τούτου το ΑΠΣ δεν μπορεί να προμηθευτεί ενδοϋπηρεσιακά έγγραφα.
Αναζητείται πιθανή λύση και θα υπάρξει νεώτερη ενημέρωση."
Απόσπασμα από ανακοίνωση της Ομοσπονδίας. (πάτησε εδώ)
Και κανενός είδους έγγραφο, προσθέτω!
Για το συγκεκριμένο θέμα είχα αναφερθεί τότε (πάτησε εδώ) αναλύοντας και το νομικό σκέλος αλλά και το συνδικαλιστικό.
Και μάλιστα στο συνδικαλιστκό σκέλος, έγραφα:
"Και σε κάθε περίπτωση η Ομοσπονδία δεν πρέπει - δεν επιτρέπεται συνδικαλιστικά - να ανοίγει τα χαρτιά της (προσόντα εργαζομένων) τη στιγμή που διαπραγματεύεται θέσεις"
Βασικός κανόνας των διαπραγματεύσεων!!!

Karras έγραψε:βλεπω μια απαξιωση απο αρκετους προς την ΠΟΣΠΥΔ
Απαξίωση, όχι. Κριτική και μάλιστα με επιχειρήματα, σαφώς και ναι!!!

Karras έγραψε:Ερωτω λοιπον,εστω δεν βρεθει κανενας "παρανομος"λυνετε το εργασιακο του 70%..?Λυνετε!
Δεν λύνεται του 70% αλλά του 63%, όμως δεν είναι αυτό το θέμα.

Karras έγραψε:Αλλα τι λεω,αν ησασταν εσεις ομως θα βαζατε οχι μονο το 100% αλλα το 150%?
Χαριτολογώντας θα μπορούσα να σου πω πως θα βάζαμε και το 300%.
Το τι θα μπορούσαμε να κάνουμε κάποιοι, είναι υποθέσεις.
Εδώ όμως έχουμε συγκεκριμένα αποτελέσματα και πάνω σε αυτά γίνεται συγκεκριμένη κριτική, με επιχειρήματα αλλά και προτάσεις.

Karras έγραψε:θα ηθελα να πω σε ολους οτι δεν προκειτε να χασει κανενας την δουλεια του
Από που βγαίνει αυτό το συμπέρασμα, δεν αναφέρεις.
Σε ποιό πραγματικό γεγονός στηρίζεις το συμπέρασμα και μάλιστα διαβεβαιώνεις με σιγουριά, δεν μας αναφέρεις.
Και μάλιστα όταν υπάρχει έγγραφο το οποίο ορίζει το αντίθετο.
Ανάλογες ήταν και οι ανακοινώσεις της Ομοσπονδίας που διαβεβαίωνε πως δεν θα γίνει το 8μηνο 7μηνο (τελικά έγινε) και το 7μηνο 6μηνο (τελικά έγινε).
Και μάλιστα όταν υπήρξε η αποκάλυψη πως σχεδιάζεται η περικοπή χρόνου εργασίας (εδώ) αντί να καταγγείλει άμεσα το γεγονός, αναρωτιόταν αν τα εννοούσε αυτά ο υπουργός Ραγκούσης!!! (εδώ)

Karras έγραψε:θα κινηθουμε προς το ΑΠΣ γιατι πηραν τα στοιχεια μας και δημοσιοποιησαν αλλα..
Επαναλαμβάνω, όπως και πιο πάνω, το Α.Π.Σ εμφανίζεται να συλλέγει τα έγγραφα για λογαριασμό της Ομοσπονδίας και όχι δικό του.

Karras έγραψε:και δημοσιοποιησαν αλλα
Δημοσιοποίησαν; Υπάρχει έγγραφο που να φέρει υπογραφές ή σφραγίδες που να αποδεικνύουν πως προέρχεται από το Α.Π.Σ;
Θα είχε ενδιαφέρον...

Karras έγραψε:το ΑΠΣ δεν πιστευω οτι λεει ψεμματα ουτε για τα ποινικα, ουτε για τα απολυτηρια
Είπε ποτέ το Α.Π.Σ πόσα είναι τα ποινικά; Είπε ποτέ το Α.Π.Σ πόσα είναι τα πλαστά απολυτήρια; Έχουμε κάποιο έγγραφο του Α.Π.Σ που μπορούμε να βασιστούμε;
ikaria
ikaria
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2253
Reputation : 104
Ημερομηνία εγγραφής : 10/10/2009
Ηλικία : 62

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΑΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΑΡΑΝΟΜΟΣ Empty Απ: ΑΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΑΡΑΝΟΜΟΣ

Δημοσίευση  ikaria Σαβ 21 Ιαν 2012, 18:22

wra 0 έγραψε:Για την προκυρηξη αυτην εγινε πραγματικη μαχη
Θα είχες την καλοσύνη να μας αναφέρεις μια "μάχη" που δόθηκε;

wra 0 έγραψε:σε ολες τις μαχες υπαρχουν και απωλειες
Θα συμφωνούσα απόλυτα μαζί σου, αρκεί να είχε δοθεί μάχη.
Σε καλώ να διαβάσεις (ενδεικτικά) τρείς αναρτήσεις μου εδώ, εδώ και εδώ.

wra 0 έγραψε:Και σαν ελληνες εχουμε μαθει να λεμε θεε μου γιατι σε εμενα
Δεν ήξερα ότι είναι μόνο "ίδιον των Ελλήνων", να λένε "γιατί Θεέ μου σε εμένα" όταν βλέπουν πως ο εργασιακός τους βίος τερματίζεται βίαια.
Άραγε άλλοι λαοί, οπουδήποτε στον πλανήτη, όταν βλέπουν πως χάνουν την εργασία τους λένε "Θεέ μου σε ευχαριστώ";

Και για να βάλω θέματα για σκέψη και συζήτηση, την απώλεια μιας θέσης εργασίας, την απόλυση πρέπει να τη δούμε σαν φυσικό αποτέλεσμα;
Τη μείωση του μισθού πρέπει να την δούμε σαν προτιμότερη από τον καθόλου μισθό;
Αυτά δεν είναι σκέψεις και συμπεριφορές συμβιβασμένου ραγιά;

Και μια και μιλάμε για αγώνες και είναι επίκαιρο όσο ποτέ, η Χαλυβουργική λέει κάτι σε κανένα;
Σήμερα κλείνουν την 83η ημέρα απεργίας.
Εκεί, την απόλυση 63 συναδέλφων τους δεν την αποδέχτηκαν σαν "απώλεια" και απεργούν.
Αγωνίζονται.
Όλοι μαζί, κανένας μόνος!!!
ikaria
ikaria
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2253
Reputation : 104
Ημερομηνία εγγραφής : 10/10/2009
Ηλικία : 62

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΑΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΑΡΑΝΟΜΟΣ Empty Απ: ΑΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΑΡΑΝΟΜΟΣ

Δημοσίευση  ikaria Σαβ 21 Ιαν 2012, 20:02

wra 0 έγραψε:Οτι εχουν ξεχηλωσει τα ορια για να μπουν και αλλα ατομα δεν ειναι αυτο μαχη
Αυτό λέγεται αποτέλεσμα, συνάδελφε.

wra 0 έγραψε:το να σε πηγαινουν κοντρα οι γνωστοι αγνωστοι δεν ειναι μαχη
Αυτό είναι ο λόγος για να δωθεί μάχη.

wra 0 έγραψε:να αφηνεις την οικογενεια σου καθε τρεις και λιγο και να τρεχεις για θεματα τις ομοσπονδιας δεν ειναι μαχη...το να τρεχεις απο πορτα σε πορτα απο γραφειο σε γραφειο απο βουλευτες σε βουλευτες δεν ειναι μαχη
Συνδικαλιστικό καθήκον λέγεται συνάδελφε.
Και για μην κατηγορηθώ ότι απαξιώνω τα πάντα, ακραία θα συμφωνήσω.

wra 0 έγραψε:το να τρως ξυλο σε πορειες δεν ειναι μαχη
Προφανώς αναφέρεσαι στις δύο περιπτώσεις:
1. Έξω από το υπουργείο Οικονομικών 26/3/2009
2. Μνημείο Άγνωστου Στρατιώτη 4/11/2010
Σαν γεγονός, κανείς δεν μπορεί να το αμφισβητήσει.
(Αν ήταν να κάνω κριτική σε αυτό το γεγονός θα την έκανα αναλογιζόμενος τι εξυπηρέτησαν αυτές οι συγκρούσεις με τα Μ.Α.Τ)

wra 0 έγραψε:Οσο για την απεργια που λες στην χαλυβουργικη ειναι απληρωτοι τοσο καιρο δεν εχουν να χασουν και τιποτα και μπορουν να κανουν απεργια
Προφανώς και δεν παρακολουθείς τα γεγονότα.
Και το λέω αυτό, όχι για να σε απαξιώσω ή να σε υποβιβάσω.
Αυτό αποδεικνύεται από τα όσα έγραψες για το συγκεκριμένο.
Απλήρωτοι συνάδελφε είναι επειδή απεργούν.
Και οι 400 εργαζόμενοι της Χαλυβουργικής.
Ο λόγος που απεργούν είναι επειδή ο εργοστασιάρχης Μάνεσης απέλυσε 34 εργαζόμενους στις 31/10/2010.
Οι 366 εργαζόμενοι, αντί να αδιαφορήσουν κατέβηκαν σε απεργία απαιτώντας να επαναπροσληφθούν οι συνάδελφοι τους.
Ο εργοστασιάρχης Μάνεσης, για να τρομοκρατήσει τους απεργούς απέλυσε και άλλους 16 εργαζόμενους.
Οι 350 εργαζόμενοι, αντί να αδιαφορήσουν και να σταματήσουν την απεργία, τη συνέχισαν.
Η εργοδοσία απέλυσε ακόμη 13 εργαζόμενους.
Κι όμως, οι απεργοί αντί να κοιτάξουν το προσωπικό/ ατομικό τους συμφέρον, αντί να αποδεχτούν τις απολύσεις σαν "απώλεια", επέλεξαν τη συναδελφική αλληλεγγύη.
Και συνεχίζουν την απεργία για 83η μέρα.
Και είναι απλήρωτοι!!!

Κι ερωτώ: δεν έχουν να χάσουν τίποτα ( όπως γράφεις);
Μα αφού απεργούν αυτοί που δεν είναι απολυμένοι, δεν χάνουν τα μεροκάματα τους;
Δεν τους αποδεκατίζει σιγά σιγά η εργοδοσία;

Υ.Γ 1
Και συνάδελφε, το παράδειγμα της Χαλυβουργικής το ανέφερα σαν παράδειγμα (υπόδειγμα είναι ο σωστός χαρακτηρισμός) του αγώνα και της αλληλεγγύης των εργαζομένων.
Και όχι σαν προτροπή για απεργία.
Που αν θέλετε, μπορούμε και αυτό να το αναλύσουμε κάποια στιγμή.

Υ.Γ 2
Και συνάδελφε, ούτε "γιατί θεέ μου" ούτε "γιατί θεέ μου σε εμένα και όχι στον άλλο".
Λαέ, ούτε σε εμένα ούτε σε κανένα.
ikaria
ikaria
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2253
Reputation : 104
Ημερομηνία εγγραφής : 10/10/2009
Ηλικία : 62

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΑΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΑΡΑΝΟΜΟΣ Empty Απ: ΑΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΑΡΑΝΟΜΟΣ

Δημοσίευση  ikaria Κυρ 22 Ιαν 2012, 11:30

Οι όποιες διαφωνίες μου με τις αποφάσεις, τις ενέργειες, τον τρόπο λειτουργίας της Ομοσπονδίας και η κριτική που ασκώ βασίζονται πάντοτε σε επιχειρήματα.
Και πάντοτε μέσα στα όρια της πολιτικής ευπρέπειας.
Από την άλλη, η κριτική που ασκώ δεν είναι στείρα, αλλά γόνιμη καθώς περιέχει και προτάσεις.
Μόνο κάποιος που υποστηρίζει a priori πως οι ενέργειες της Ομοσπονδίας είναι οι σωστές, είναι και αυτός που δεν δέχεται την κριτική.
Και γι' αυτό κατά καιρούς η επίθεση που έχω δεχτεί από διάφορα μέλη της Ομοσπονδίας, δεν ήταν επί των όσων έγραφα και έλεγα αλλά στο ποιος (υποτίθεται) είμαι.
Και αντί να απαντήσουν στην όποια κριτική τους ασκώ, με λασπολογίες προσπάθησαν (υποτίθεται) να με μειώσουν/ απαξιώσουν στα μάτια των συναδέλφων.
Πρακτικές περασμένων δεκαετιών.
Το να ασκεί κάποιος κριτική και μάλιστα επιχειρηματολογώντας αλλά και προτείνοντας, έπρεπε να είναι απαιτούμενο και όχι καταδικαστέο.
Η γόνιμη κριτική το μόνο κακό που κάνει είναι να γίνουμε καλλίτεροι!!!
ikaria
ikaria
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2253
Reputation : 104
Ημερομηνία εγγραφής : 10/10/2009
Ηλικία : 62

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης