Συμβασιούχος Πυροσβέστης
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Μάης 2024
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Ημερολόγιο Ημερολόγιο


Σενάριο επιστημονικής φαντασίας.

3 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Σενάριο επιστημονικής φαντασίας. Empty Απ: Σενάριο επιστημονικής φαντασίας.

Δημοσίευση  ikaria Τρι 07 Φεβ 2012, 10:00

Ο ΣΤΡΑΤΗΓΟΣ αναφέρεται σε κάτι που όλοι ξέρουμε, αλλά που κανένας δεν μας είπε.
Μόνο κάτι υπονοούμενα σκόρπια από δω κι από κει.
Επειδή επανέρχεται στο προσκήνιο το θέμα των Ιώτα, με τις όποιες παραμέτρους (θετικές ή αρνητικές και πάντα ανάλογα με το περίπτωση είναι ο καθένας) θεωρώ σκόπιμο να θυμίσω μια παλιά ανάρτηση, της 15 Αυγούστους 2011 (εδώ)
Αν κάποιος από τους ενδιαφερόμενους είχε κάνει τότε την ερώτηση, δεν θα φτάναμε τώρα στο να αγωνιούν μερικοί.
Αυτά γιατί πρέπει να θυμόμαστε κάποια πράγματα...

Ας δούμε τι υποστηρίζουν οι επιλαχόντες:
Για όσους έχουν αλλάξει το Ι2+ σε Ι1 κι επειδή πιθανολογούν πως τελικά η αλλαγή των Ι2+ θα γίνει δεκτή, στοχεύουν αλλού.
Θεωρούν πως η υπεύθυνη δήλωση που υπόγραψαν όσοι άλλαξαν τα Ι2+ σε Ι1 είναι ψευδής.
Ας θυμηθούμε τι ανέφερε η υπεύθυνη δήλωση;
"Επίσης δηλώνω ότι έχω εκπληρώσει την στρατιωτική μου θητεία στο Στράτευμα ως ικανός κατηγορίας Ι1 (απολύθηκα την ..../..../....) ή έχω απαλλαγεί νόμιμα από αυτές, όχι όμως για λόγους υγείας"
Οι επιλαχόντες υποστηρίζουν πως όποιος δεν είχε εκπληρώσει τη στρατιωτική του θητεία ως ικανός κατηγορίας Ι1 αλλά ως ικανός κατηγορίας Ι2+ κι έχει υπογράψει την υπεύθυνη δήλωση έχει δηλώσει ψευδή στοιχεία.
Και λόγω αυτού ζητούν να εφαρμοστεί η παράγραφος για τα ψευδή στοιχεία:
"Οι υποψήφιοι των οποίων τα δικαιολογητικά αποδειχθούν ότι δεν είναι έγκυρα, θεωρούνται αποτυχόντες, εκτός των ποινικών ευθυνών τους διαγράφονται από τους κυρωθέντες πίνακες επιτυχόντων και ανακαλείται αυτεπάγγελτα η πράξη κατάταξής τους"

Δεν κρύβω πως όταν έμαθα αυτό το νομικό ελιγμό χαμογέλασα πονηρά.
Πολύ ωραία θέση!!!
Δεν είμαστε κατά της αλλαγής των Ι2+ σε Ι1, δεν διαφωνούμε που τα Ι2+ άλλαξαν σε Ι1, δεν ζητάμε να ισχύσουν μόνο τα Ι1 "της θητείας", αλλά ζητάμε να διωχθούν οι έχοντες δηλώσει ψευδή στοιχεία.
Και θα απαιτούν να εφαρμοστεί ο νόμος.
Κάτι που "προφητικά" ο συνάδελφος delpiero είχε προβλέψει (εδώ)

Κι ερωτώ: σε περίπτωση που εφαρμοστεί ο νόμος, θα εφαρμοστεί ο μισός;
Θα ανακληθεί μόνο η πράξη κατάταξης και όλα "μέλι γάλα";
Δεν θα διωχθούν ποινικά;
Δεν μπορεί ο νόμος να εφαρμόζεται αποσπασματικά και a la carte.
Είμαι πολύ περίεργος να δω την τελική τροπή που θα πάρουν τα πράγματα.

Υ.Γ 1
Και για να λέμε κάποια πράγματα με το όνομα τους (κι ας φανεί ότι ευλογούμε τα γένια μας), εδώ στο φόρουμ έχουμε πολύ έγκαιρα αναφερθεί και σε αυτό το θέμα.
Να θυμίσω πως η προκήρυξη δημοσιεύτηκε στις 28/7/2011.
Το θέμα της υπεύθυνης δήλωσης και για τα Ιώτα τέθηκε στις 13/8/2011, δηλαδή 15 μόνο ημέρες μετά τη δημοσιοποίηση της προκήρυξης.
Και 17 ολόκληρες ημέρες πριν αρχίσει η κατάθεση των δικαιολογητικών και των αιτήσεων συμμετοχής.
Πουθενά δεν είδα την παραμικρή αναφορά (και) σε αυτό το ζήτημα από τον οποιοδήποτε.
Ούτε από την Ομοσπονδία που είναι η καθ' ύλη αρμόδια και υποχρεωμένη να ασχοληθεί αλλά και ούτε από τα υπόλοιπα συντεχνιακά μπλογκς, τα οποία είναι παράλληλα και όργανα Σωματείων.
Ούτε και για άλλα ζητήματα είδα καμμία αναφορά, αλλά μη το κάνουμε και θέμα...

Υ.Γ 2
Για το θέμα των πλαστών, θερμή παράκληση να μην επαναφέρουμε θέματα που έχουν να κάνουν με το ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ.
ikaria
ikaria
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2253
Reputation : 104
Ημερομηνία εγγραφής : 10/10/2009
Ηλικία : 62

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σενάριο επιστημονικής φαντασίας. Empty Απ: Σενάριο επιστημονικής φαντασίας.

Δημοσίευση  ikaria Τρι 07 Φεβ 2012, 17:40

Συνάδελφε delpiero, κάνεις ένα λάθος:
Η ανάπτυξη περί υπεύθυνης δήλωσης δεν είναι δικιά μου αλλά των συναδέλφων που θα κινηθούν βασιζόμενοι και προβάλλοντας αυτό το επιχείρημα.
Εγώ το μόνο που έκανα ήταν να το δημοσιοποιήσω και να θέσω ένα θέμα για διάλογο και ανταλλαγή απόψεων.
delpiero έγραψε:Δεν προβλεπόταν πουθενά να γράφεις δική σου δήλωση κατά το δοκούν. Ούτε να τροποποιήσεις την υφιστάμενη δήλωση.
Αυτό είναι και το θέμα: δηλώθηκαν τα συγκεκριμένα γεγονότα.
Δηλώθηκε πως "έχω εκπληρώσει την στρατιωτική μου θητεία στο Στράτευμα ως ικανός κατηγορίας Ι1 (απολύθηκα την ..../..../....)"
Αυτό θεωρούν ψευδές συνάδελφε.
Αν το κείμενο ήταν άλλο (δεν εξετάζω το αν ήταν επιτρεπτό ή όχι) δεν θα συζητούσαμε τώρα.

delpiero έγραψε:...σε περίπτωση δικαστηρίου, ο δικαστής θεωρώ οτι θα εξέταζε και το πνεύμα του νόμου και όχι μόνο το γράμμα
Όσοι χρησιμοποιούν το επιχείρημα για τις υπεύθυνες δηλώσεις, δεν ζητούν (υποθέτω) την ποινική δίωξη αυτών που "παρανόμησαν".
Το μόνο που ζητούν (υποθέτω) είναι να ανακληθεί η πράξη κατάταξης.
Το γράμμα και το πνεύμα του νόμου για το θέμα μιας υπεύθυνης δήλωσης (κάθε υπεύθυνης δήλωσης) είναι σαφές: απαγορεύεται να δηλώνεις ψευδή ή αναληθή στοιχεία ή γεγονότα.
Η πράξη ούτως ή άλλως είναι καταδικαστέα από το νόμο και γι' αυτό θα ζητείται να ανακληθεί η πράξη κατάταξης.
Το αν τελικά εκτός της ανάκλησης της πράξης κατάταξης, διωχθεί και ποινικά κάποιος, τότε το δικαστήριο θα ασχοληθεί με το δόλo.
Εκεί θα αναπτυχθεί το επιχείρημα πως δεν υπήρξε δόλος καθώς υπήρξε προτροπή από την Ομοσπονδία αλλά και από Σωματεία.
Και τελικά, ενδέχεται να μη υπάρξει καταδίκη αλλά να ισχύσει μόνο η ανάκληση της πράξης κατάταξης.

delpiero έγραψε:Οι Γιωτάδες εναντίον του Αρχηγείου για παραπλάνηση κλπ κλπ...
Για να έχει υπάρξει "παραπλάνηση" από τη μεριά του Αρχηγείου, θα πρέπει να έχει υπάρξει έγγραφο του που είτε να παρακινεί τους υποψήφιους να υπογράψουν ψευδή υπεύθυνη δήλωση είτε να υπάρχει έγγραφο του που να δηλώνει πως θα ισχύσουν τα αλλαγμένα Ιώτα μετά την εκπλήρωση των στρατιωτικών υποχρεώσεων.
Μπορεί κάποιος να μου απαντήσει: υπάρχει κάποιο έγγραφο;
Το μόνο έγγραφο που έχουμε είναι της Ομοσπονδίας (εδώ)

Να θυμίσω κάτι από το παρελθόν (15 Αυγούστου 2011)
"...κάντε μια Δ.Υ αναφορά στην υπηρεσία σας ζητώντας να σας απαντήσουν τι θα ισχύσει με τη Σωματική Ικανότητα (Ι).
Η υπηρεσία είναι υποχρεωμένη να δώσει έγγραφη απάντηση.
Τότε και μόνο τότε θα είσαστε σίγουροι 100% για το τι θα ισχύσει.

Συμβουλή:
Η Δ.Υ. αναφορά πρέπει να μην θέτει γενικό ερώτημα (για παράδειγμα τι θα ισχύσει για τα Ι) αλλά συγκεκριμένο.
Για παράδειγμα:
"Υπηρέτησα τη στρατιωτική μου θητεία και απολύθηκα ως ικανός κατηγορίας Ι3.
Με επανεξέταση από την Υγειονομική Επιτροπή του Στρατού κρίθηκα ικανός Ι1.
Mπορώ να καταθέσω αίτηση πρόσληψης ως πυροσβέστης 5ετους υποχρέωσης ή θεωρείτε πως δεν συντρέχει η προϋπόθεση της εκπλήρωσης των στρατιωτικών μου υποχρεώσεων ως ικανός κατηγορίας Ι1;"
ikaria
ikaria
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2253
Reputation : 104
Ημερομηνία εγγραφής : 10/10/2009
Ηλικία : 62

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σενάριο επιστημονικής φαντασίας. Empty Απ: Σενάριο επιστημονικής φαντασίας.

Δημοσίευση  ikaria Τρι 07 Φεβ 2012, 19:02

delpiero έγραψε:το Αρχηγείο δεν έβγαλε έγγραφο που να δηλώνει πως θα ισχύσουν τα αλλαγμένα Ι μετά την εκπλήρωση των στρατιωτικών υποχρεώσεων...Έκανε κάτι πολύ χειρότερο. Προέβλεψε και εφάρμοσε επιτροπή για αλλαγή των Ι
Αγαπητέ συνάδελφε, τα όσα αναφέρεις, τα έχω αναφέρει παλιότερα ως επιχειρήματα στο γιατί δεν θα πρέπει να ισχύσει το Ι1 της θητείας.
Όμως, στην παρούσα φάση μιλάμε για την υπεύθυνη δήλωση και δεν κρίνουμε τη αλλαγή των Ιώτα.
Υπήρχε μια υπεύθυνη δήλωση που είχε από πριν διατυπωμένο το κείμενο.
Το μόνο που έπρεπε να κάνει ο υποψήφιος ήταν να την διαβάσει και εφόσον αποδεχόταν τα όσα αναφέρονταν, τότε υπόγραφε.
Επαναλαμβάνω για μια ακόμη φορά: το ζήτημα που θέτουν οι "ενιστάμενοι" δεν είναι το γιατί ίσχυσε ή θα ισχύσει το Ιώτα το "αλλαγμένο".
Αυτό (υποθέτω) το έχουν (για κάποιους λόγους) αποδεχτεί.
Αυτό που υποστηρίζουν είναι πως υπάρχει παράβαση με την υπεύθυνη δήλωση.
Στην υπεύθυνη δήλωση (ανεξάρτητα από τι τελικά θα ισχύσει) έχει δηλωθεί ψευδές γεγονός.
Ένας που είχε απολυθεί ως Ι3 και το άλλαξε σε Ι1 μετά από 3 χρόνια, άσχετα αν τελικά θα γίνει δεκτός στο Π.Σ, υποστηρίζουν πως έχει δηλώσει ψευδώς πως "έχω εκπληρώσει τη στρ. θητεία ως ικανός Ι1".
Και όντως δεν την έχει εκπληρώσει, αφού είπαμε πιο πριν ότι την εκπλήρωσε ως Ι3.
Αυτό λοιπόν καταγγέλλουν: την ψευδή δήλωση.
Οι υποψήφιοι με ηλικία πάνω από 45 ετών, δεν υπέβαλαν ψευδή δήλωση.

Το πρόβλεπε η Υπουργική Απόφαση 12077/2011:
"Σε περίπτωση που υφίσταται για τους υποψηφίους της παρ. 3 του άρθρου 15 του ν. 3538/2011 (Α΄ 61) οι οποίοι έχουν ηλικία άνω των 45 ετών αντικειμενική αδυναμία δήλωσης της ικανότητας Ι1, παρέχεται, κατ’ εξαίρεση, σ’ αυτούς το δικαίωμα διακρίβωσης της κατηγορίας ικανότητας από αρμόδια, ειδική για το σκοπό αυτό, Υγειονομική Επιτροπή του Σώματος."
Αλλά και η προκήρυξη:
"Ειδικότερα για όσους έχουν ηλικία άνω των σαράντα πέντε (45) ετών, και έχουν αντικειμενική αδυναμία δήλωσης Ικανότητας Ι1, το αναφέρουν στην ανωτέρω υπεύθυνη δήλωση και τους παρέχεται, κατ’ εξαίρεση, το δικαίωμα διακρίβωσης της κατηγορίας από αρμόδια, ειδική για το σκοπό αυτό, Υγειονομική Επιτροπή του Σώματος."

Οι πάνω των 45 ετών δεν παρανόμησαν καθώς υπέγραψαν υπεύθυνη δήλωση που ανέφερε:
"Δηλώνω ότι έχω αντικειμενική αδυναμία δήλωσης εκπλήρωσης της στρατιωτικής μου θητείας στο στράτευμα ως ικανός κατηγορίας Ι1 (έχω απολυθεί ως ικανός Ι...την .../.../...) και επιθυμώ κατ' εξαίρεση το δικαίωμα της διακρίβωσης της κατηγορίας και να εξεταστώ από αρμόδια για το σκοπό αυτό Υγειονομική Επιτροπή του Πυροσβεστικού Σώματος."

Για τον παραπάνω λόγο δεν καταγγέλλουν τους έχοντες ηλικία πάνω από 45 ετών ότι παρανόμησαν, για τον απλούστατο λόγο δεν παρανόμησαν!!!
Η υπεύθυνη δήλωση τους ήταν σαφής και αληθής.
Και μάλιστα εκείνοι δήλωναν και με τι Ιώτα είχαν απολυθεί.
ikaria
ikaria
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2253
Reputation : 104
Ημερομηνία εγγραφής : 10/10/2009
Ηλικία : 62

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σενάριο επιστημονικής φαντασίας. Empty Απ: Σενάριο επιστημονικής φαντασίας.

Δημοσίευση  ikaria Τρι 07 Φεβ 2012, 19:51

Συνάδελφε, επαναλαμβάνω πως το μόνο που έκανα ήταν να δημοσιοποιήσω την "τακτική" και την "επιχειρηματολογία" όσων θα καταφερθούν εναντίον αυτών που είχαν αλλάξει το Ι2+ σε Ι1.
Δεν είμαι αρμόδιος ούτε εγώ ούτε και κανένας μας να αποφασίσουμε τι τελικά θα ισχύσει.
Και επαναλαμβάνω το όσα ανέφερες αλλά και ανέφερα παλιότερα είναι τα επιχειρήματα για να μην ισχύσει το Ι1 "της θητείας" αλλά και για να μην διωχθούν ποινικά αυτοί που αποφασιστεί (αν αποφασιστεί) πως παρανόμησαν.

Παραθέτω κάτι που "προφητικά" και κατά "σατανική σύμπτωση" εσύ ο ίδιος είχες επισημάνει πολύ έγκαιρα:

"Τι θα γράψουν στην υπεύθυνη δήλωση όλοι αυτοί που δεν υπηρέτησαν ως Ι1 αλλά το έκαναν Ι1 μετά την απόλυση τους; Μήπως αν δηλώσουν το παραπάνω κείμενο όπως είναι, έχουν μετά πρόβλημα; Κατηγορηθούν ότι ψεύδονται; Γιατί ουσιαστικά, έτσι όπως είναι διατυπωμένο το κείμενο θα μπορείς να κατηγορηθείς ότι ψεύδεσαι μιας και στην πραγματικότητα δεν υπηρέτησες ως Ι1 αλλά το άλλαξες μετά την θητεία σου. Άρα; Ψεύδεσαι. Άρα; Αποκλείεσαι.
Θεωρώ ότι πρέπει να γίνει επαναδιατύπωση διαφορετικά θα υπάρχει πρόβλημα. Ή έστω να διευκρινιστεί. Έχει κάνει η Ομοσπονδία κάτι για το παραπάνω θέμα; Έχει ζητήσει διευκρινήσεις;
"
ikaria
ikaria
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2253
Reputation : 104
Ημερομηνία εγγραφής : 10/10/2009
Ηλικία : 62

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σενάριο επιστημονικής φαντασίας. Empty Απ: Σενάριο επιστημονικής φαντασίας.

Δημοσίευση  dim74 Τρι 07 Φεβ 2012, 23:21

και ρωταω εγω ποια η αντιδραση οσων δεν ειχαν Ι1 εν υπηρετησει?πριν υπογραψουν ρωτησαν καποιον για διευκρινιση?μηπως το αρχηγειο?μηπως ζητησαν απο καπου οδηγιες?
αν δεν το εκαναν γιατι?

dim74

Αριθμός μηνυμάτων : 100
Reputation : 3
Ημερομηνία εγγραφής : 12/11/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σενάριο επιστημονικής φαντασίας. Empty Απ: Σενάριο επιστημονικής φαντασίας.

Δημοσίευση  Dim36 Τετ 08 Φεβ 2012, 01:49

dim74 έγραψε:και ρωταω εγω ποια η αντιδραση οσων δεν ειχαν Ι1 εν υπηρετησει?πριν υπογραψουν ρωτησαν καποιον για διευκρινιση?μηπως το αρχηγειο?μηπως ζητησαν απο καπου οδηγιες?
αν δεν το εκαναν γιατι?
Γιατι οι ''γυπες'' πετουν χαμηλα...οπως και αποδειχθηκε.

Dim36

Αριθμός μηνυμάτων : 79
Reputation : 2
Ημερομηνία εγγραφής : 11/01/2011
Τόπος : ΙΩΑΝΝΙΝΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σενάριο επιστημονικής φαντασίας. Empty Απ: Σενάριο επιστημονικής φαντασίας.

Δημοσίευση  ikaria Τετ 08 Φεβ 2012, 13:21

Συνάδελφοι, μη πυροδοτείτε τον "κοινωνικό αυτοματισμό" με τα σχόλια σας.
Δεν υπάρχει το "εμείς" και το "εσείς", παρά μόνο το "εμείς".
Κανείς δεν περιμένει κανένα, για να λογαριαστούν.
Όλοι περιμένουμε τους συναδέλφους το καλοκαίρι να έχουμε δουλειά και μεροκάματο.
Όλοι περιμένουμε τους συναδέλφους στο δρόμο του αγώνα για την εργασιακή αποκατάσταση όλων μας.
Η αλληλεγγύη μας να μην μείνει στα λόγια αλλά να γίνει πράξη.
Όλοι - επιτυχόντες, επιλαχόντες, αποτυχόντες - μια γροθιά στον αγώνα.
Όλοι μαζί, κανένας μόνος.
Κανένας συνάδελφος χωρίς δουλειά.
ikaria
ikaria
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2253
Reputation : 104
Ημερομηνία εγγραφής : 10/10/2009
Ηλικία : 62

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σενάριο επιστημονικής φαντασίας. Empty Απ: Σενάριο επιστημονικής φαντασίας.

Δημοσίευση  ikaria Τετ 08 Φεβ 2012, 15:06

Εμπρός λοιπόν συνάδελφοι, να κάνουμε τα λόγια πράξη!!!

Υ.Γ
Συνάδελφε panos, σε ένα φόρουμ, σε ένα μπλογκ, σε μια ιστοσελίδα, σε μία συνέλευση όλα είναι λόγια.
Για σκέψου όμως και το άλλο: κάποιοι ούτε καν στα λόγια δεν εξέφρασαν αλληλεγγύη, αγωνιστικότητα.
Ούτε καν στα λόγια...
ikaria
ikaria
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2253
Reputation : 104
Ημερομηνία εγγραφής : 10/10/2009
Ηλικία : 62

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σενάριο επιστημονικής φαντασίας. Empty Απ: Σενάριο επιστημονικής φαντασίας.

Δημοσίευση  ikaria Τετ 08 Φεβ 2012, 16:13

Επαναλαμβάνω και το κάνω και αναλυτικό:

Συνάδελφοι, μη πυροδοτείτε τον "κοινωνικό αυτοματισμό" με τα σχόλια σας.
Δεν υπάρχει το "εμείς" και το "εσείς", παρά μόνο το "εμείς".
Κανείς δεν περιμένει κανένα, για να λογαριαστούν.
Ακόμη και αν κάποιος προκλήθηκε από κάποιον άλλο.
Κανείς δεν ανοίγει βεντέτα με κανένα.
Κανείς δεν παίρνει τη ρεβάνς από κανένα.
Κι αν είναι ένας που πρέπει να λογαριαστουμε μαζί του, είναι η κυβέρνηση που δεν φρόντισε να αποκαταστήσει εργασιακά το σύνολο των συναδέλφων μας αλλά ένα μέρος από αυτούς.
Όλοι περιμένουμε και διεκδικούμε για όλους τους συναδέλφους το καλοκαίρι να έχουμε δουλειά και μεροκάματο.
Όλοι περιμένουμε όλους τους συναδέλφους στο δρόμο του αγώνα για την εργασιακή αποκατάσταση όλων μας.
Η αλληλεγγύη μας να μην μείνει στα λόγια αλλά να γίνει πράξη.
Όλοι - επιτυχόντες, επιλαχόντες, αποτυχόντες - μια γροθιά στον αγώνα.
Όλοι μαζί, κανένας μόνος.
Κανένας συνάδελφος χωρίς δουλειά.
ikaria
ikaria
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2253
Reputation : 104
Ημερομηνία εγγραφής : 10/10/2009
Ηλικία : 62

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης