Συμβασιούχος Πυροσβέστης
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Μάης 2024
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Ημερολόγιο Ημερολόγιο


Η νέα τάξη πραγμάτων των σωματείων ΠΠΥ αποκτάει οντότητα!

Πήγαινε κάτω

Η νέα τάξη πραγμάτων των σωματείων ΠΠΥ αποκτάει οντότητα! Empty Απ: Η νέα τάξη πραγμάτων των σωματείων ΠΠΥ αποκτάει οντότητα!

Δημοσίευση  ikaria Τρι 07 Ιαν 2014, 12:33

Και ξαφνικά (?) προέκυψε το θέμα της συνδικαλιστικής παρακράτησης των μελών.
Ο τρόπος δηλαδή που τα μέλη των Σωματείων θα δίνουν τη συνδρομή τους, απευθείας στον ταμία ή θα τους παρακρατούνται μέσα από το μισθό τους.
Κι ενώ μέχρι τώρα τα έδιναν στον ταμία μετρητά - κι επειδή οι αγώνες τώρα δικαιώνονται - θα τους παρακρατούνται μέσα από το μισθό!!!
Όπως ακριβώς γίνεται και στους μόνιμους!!!
Να λοιπόν ένα μικρό ακόμη λιθαράκι προς την πολυπόθητη μονιμοποίηση: η συνδικαλιστική παρακράτηση.

Όλα τα 'χε η Μαριωρή, ο φερετζές της έλειπε.

Ήρθε και η απάντηση του Πανελλαδικού Σωματείου προς την Ένωση, που έχει αναλάβει εργολαβικά να ξεκατινιάζεται δημόσια - ακόμη και μέσω κοινοποιήσεων του ξεκατινιάσματος στο αρχηγείο - με την Ε.Π.Π.Υ.Ε και μάθαμε πως τα πρωτοβάθμια είναι 35-40.
Τι σημασία  έχει πόσα είναι;

Μπορεί να μας αναφέρει κάποιος συνάδελφος, εκτός των 4-5 που έχουν κάποια δημόσια (έστω σε επίπεδο επιστολών) παρουσία, των υπόλοιπων ποια είναι;

Αλλά περισσότερο, μπορεί να μας πει κάποιος για τη συμμετοχή των μελών τους στις συνδικαλιστικές "δραστηριότητες" του Σωματείου τους;
Γιατί σημασία δεν έχει να ιδρύσουμε ένα Σωματείο.
Για την ίδρυση ενός Σωματείου, το μόνο που χρειάζεται είναι να βρεθούν 20 άτομα και να υπογράψουν την ίδρυση.
Το μόνο εύκολο.
Από κει και πέρα, ποιος ο σκοπός του Σωματείου;
Να ονοματίσουμε τον ένα πρόεδρο, τον άλλο γενικό και τον τρίτο ταμία;
Ε, και;
Το Σωματείο θα έχει συνδικαλιστική δράση;
Θα είναι σε θέση να εκπροσωπεί τους συναδέλφους σε τοπικό επίπεδο για την επίλυση των προβλημάτων τους με την εργοδοσία;
Θα κάνει παρεμβάσεις σε τοπικό επίπεδο για θέματα των εργαζομένων - όχι μόνο των μελών του αλλά και άλλων κλάδων -  όπως για παράδειγμα η επανασύνδεση ρεύματος;
Θα "γεννάει" ιδέες και προτάσεις για τη βελτίωση της θέσης των εργαζομένων;

Να με συμπαθάτε, αλλά δεν έχω δει μέχρι τώρα στο χώρο μας τέτοιο Σωματείο.
Αντίθετα, έχω δει την απόλυτη εσωστρέφεια και αδιαφορία στα παραπάνω.
Και το χειρότερο όλων, την πλήρη υπακοή σε ότι τους ορίσουν από τη "μαμά" Ομοσπονδία.

Και μιας που είναι πιο επίκαιρο από ποτέ, ας αναφέρω ένα παράδειγμα και όποιος θέλει από τους εργατοπατερούληδες (είναι αρκετοί αυτοί που μπαίνουν στο φόρουμ) ας μας πει:
Ποια είναι η θέση τους και τι έκαναν σχετικά με την παράνομη παρακράτηση των 15,00 ευρώ υπέρ Π.Ο.Σ.ΠΥ.Δ το 2011;

Διαβάστε σχετικά τι είχα γράψει τότε με ατράνταχτα επιχειρήματα εδώ με διαδοχικές αναρτήσεις.
Και όχι μόνο τα έγραφα, αλλά τον επόμενο χρόνο, με έγγραφο του το Α.Π.Σ με δικαίωσε εδώ
Τι έκαναν τα 30-40 Σωματεία;


FIREMAN έγραψε:Η νέα τάξη όμως πραγμάτων για τους ΠΠΥ είναι μπροστά μας και το βλέπουμε και μέσα από τις προτάσεις που γίνονται από την ΠΟΠΥΣΥΠ και την ΕΠΠΥΕ για την αναμενόμενη αναδιάρθρωση του ΠΣ και που κάποιες από αυτές κατά τα λεγόμενα τους έχουν ήδη γίνει!

Ότι ακριβώς αναρωτιόμουνα.
Ποιες είναι οι θέσεις/ προτάσεις των 35-40-45 πρωτοβάθμιων;
Η μόνη που έχει δημοσιοποιηθεί, άσχετα αν ο τρόπος που είναι γραμμένη ως πρόταση αλλά και σε ένα σημαντικό σημείο (αυτό του διατιθέμενου προσωπικού) δεν είναι σαφέστατη (τουλάχιστον σε εμένα) η  θέση του, είναι το Σωματείο Ανατολικής Μακεδονίας - Θράκης.

Να θυμίσω τη στάση των πρωτοβάθμιων στη διαβούλευση το 2010;
His masters voice, που λένε και στα πάνω χωριά.
Copy paste και ξερό ψωμί.
Ότι έγραψε η Ομοσπονδία, αντιγραφή, επικόλληση και τελειώσαμε!!!
Αριθμός θέσεων, κριτήρια, αποκλειόμενοι, μισθολόγιο, έλα μωρέ...
Το "επικουρικοί" στην ονομασία να φύγει και τι στον κόσμο.

Αντί να κάτσουν - όσοι έχουν επιλέξει να συνδικαλίζονται - να εξετάσουν γιατί οι εργαζόμενοι έχουν απαξιώσει τα Σωματεία, το μείζον πρόβλημα έγινε ξαφνικά η παρακράτηση.
Αδιαφορούν που οι συνελεύσεις είναι χωρίς απαρτίες, αρκεί το χρήμα να μπει στα ταμεία και το κυριότερο να έχουν τις συνδικαλιστικές άδειες.
Λογικό είναι, αφού το μόνο που τους ένοιαζε ήταν να αναγορευτούν πρόεδροι, από κει και πέρα ας πάει και το παλιάμπελο.
Θα κατεβαίνουν ανά δυο χρόνια στο συνέδριο, ένα βράδυ στα μπουζούκια (αυτό που το βάζεις δηλαδή) θα λένε ένα ναι σε όλα και όλα μια χαρά...
Η δουλειά να γίνεται.

Όχι συνάδελφε συνάδελφοι.
Αυτό δεν είναι συνδικαλισμός.
Ο συνδικαλιστής οφείλει να εκπροσωπεί με επάρκεια τους συναδέλφους που τον εξέλεξαν.
Οφείλει να ενημερώνεται για ότι έχει σχέση με τους νόμους και τις διατάξεις και να μην είναι "συνδικαλιστικά αγράμματος".
Οφείλει να ακούει τους συναδέλφους για οποιοδήποτε θέμα τους απασχολεί και όχι να πουλάει μαγκιά και ανωτερότητα.
Οφείλει να είναι έντιμος και κρυστάλλινος έναντι αυτών που τον εξέλεξαν να τους εκπροσωπεί.
Οφείλει να δίνει το παράδειγμα με τη στάση του και να εκπαιδεύει συνδικαλιστικά τα μέλη του Σωματείου του.
Οφείλει να δίνει το παρών στους κοινωνικούς αγώνες στο όνομα της αλληλεγγύης των εργαζομένων.

Όλα αυτά και ακόμη περισσότερα, οφείλει να τηρεί ο συνδικαλιστής για να λέγεται συνδικαλιστής και όχι απαξιωτικά "εργατοπατερούλης".

Γράφεις σε ένα σημείο:
"Σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να υπάρξουν εκκρεμότητες και υποχρεώσεις με το παρελθόν, κοιτάμε  μπροστά σαν ΠΠΥ χωρίς να μας δεσμεύουν οι αμαρτίες κανενός."

Όταν οι επιλογές του παρελθόντος είναι αυτές που μας οδήγησαν στο παρόν, όταν δεν έχουμε διδαχτεί από το παρελθόν, πως είναι δυνατό να προχωρήσουμε στο μέλλον;
Ό γέγονε, γέγονε;
Συγχωροχάρτι, έλα μωρέ μην ξύνουμε πληγές, προχωράμε με το βλέμμα στραμμένο στο μέλλον με αισιοδοξία και πάμε γι' άλλα;
Τα λάθη του παρελθόντος μας οδήγησαν εδώ που είμαστε.

Τα έχουμε πει και κατ' ιδίαν: για να διορθώσουμε ένα λάθος, βασική προϋπόθεση είναι να αναγνωρίσουμε πως  υπάρχει λάθος.
Από κει και πέρα, ψάχνουμε πως θα το διορθώσουμε.
Αν δεν αναγνωρίσουμε πως υπάρχει λάθος δεν θα το διορθώσουμε ποτέ, γιατί απλούστατα (για εμάς) δεν υπάρχει λάθος.
Η αυτοκριτική, η ειλικρινής αυτοκριτική, είναι αυτή που μας προφυλάσσει να μην κάνουμε ξανά λάθη.
Το γράφεις κι εσύ ο ίδιος στο τέλος:
"Το παρελθόν είναι δάσκαλος του παρόντος και οδηγός του μέλλοντος!"

Γιατί είναι δάσκαλος το παρελθόν;
Γιατί μαθαίνεις από τα λάθη σου.
Γιατί τα παθήματα είναι μαθήματα.
Και εφόσον έχεις διδαχτεί από τα λάθη σου, το παρόν σου θα είναι τέτοιο που θα  σε οδηγήσει σε ένα καλύτερο μέλλον.


FIREMAN έγραψε:Ο λόγος είναι ότι μετά το συνέδριο της ΠΟΠΥΣΥΠ αναπόφευκτα θα δρομολογηθούν εξελίξεις.
Ήδη τρία σωματεία ΠΠΥ έχουν ενώσει τις δυνάμεις τους για να δημιουργήσουν ένα Δευτεροβάθμιο σωματείο, μια Ομοσπονδία αποκλειστικά Πυροσβεστών Πενταετούς Υποχρέωσης  η οποία θα ασχολείται αποκλειστικά με θέματα που έχουν να κάνουν με ΠΠΥ.
Όλα είναι έτοιμα και η ανακοίνωση της Ομοσπονδίας θα γίνει προς το τέλος του τρέχοντος μηνός.
Αν αυτό που γράφεις ισχύει (πρόσεξε, δεν το κρίνω αλλά για να συνεχίσω το συλλογισμό μου το θεωρώ απαραίτητη προϋπόθεση) εδώ έχουμε μια "καραμπινάτη" διάσπαση η οποία μάλιστα πραναγγέλεται!!!
Άν σε αυτή τη νέα Ομοσπονδία, ένα από τα τρία μέλη θα είναι και το Πανελλαδικό Σωματείο Πενταετούς Υποχρέωσης και Συμβασιούχων Πυροσβεστών (το και Μεγάρων ονομαζόμενο) πως είναι δυνατό να κατηγορεί την Ε.Π.Π.Υ.Ε σαν διασπαστή όταν θα κάνει και αυτό τα ίδια;
Αν δεν είναι μέλος, τότε θα έχει μεγάλο ενδιαφέρον να δούμε τι στάση θα κρατήσει έναντι της νέας Ομοσπονδίας.

Εδώ να θέσω ένα βασικό ζήτημα:
Προαναγγέλλεις την ίδρυση νέας Ομοσπονδίας μετά το συνέδριο, που θα γίνει στις 19/1/2014.
Πιθανολογώ και το θεωρώ απόλυτα φυσιολογικό (αν όχι επιβεβλημένο) σε αυτό το συνέδριο να παρθούν αποφάσεις σχετικά με το σ/ν για την αναδιάρθρωση του Π.Σ.
Αυτά τα τρία Σωματεία με τους εκπροσώπους τους θα συνδιαμορφώσουν τις θέσεις και το πλαίσιο της Ομοσπονδίας.
Την επόμενη βδομάδα, θα αποχωρήσουν και θα ιδρύσουν τη νέα Ομοσπονδία.
Είναι αυτό συνδικαλιστικά έντιμο;
Θεωρώ πως, αν υπάρχει πρόθεση δημιουργίας νέας Ομοσπονδίας, αυτή πρέπει να δημιουργηθεί πριν το συνέδριο.


FIREMAN έγραψε:μια Ομοσπονδία αποκλειστικά Πυροσβεστών Πενταετούς Υποχρέωσης  η οποία θα ασχολείται αποκλειστικά με θέματα που έχουν να κάνουν με ΠΠΥ
Και πες πως ασχολούνταν και με θέματα των εποχικών συμβασιούχων και όχι αποκλειστικά με θέματα Π.Π.Υ.
Αυτό, ποια επίπτωση είχε για τους Π.Π.Υ;
Έπεσε πολύ δουλειά με τους εποχικούς συμβασιούχους και δεν προλάβαιναν τους Π.Π.Υ;
Αφού το ξέρεις και το ξέρουμε όλοι, πως τα θέματα και των Π.Π.Υ και των εποχικών συμβασιούχων έχουν μπει στον "αυτόματο" εδώ και καιρό και το έγραψα και πιο πάνω.
Οι εποχικοί μας πείραξαν;

Αυτά τα ολίγα έχω να καταθέσω στη συζήτηση.
Να παρακαλέσω για το αυτονόητο, η όποια κριτική να ασκηθεί εδώ, στο φόρουμ που εδώ έγραψα, μάλλον σαν φωνή στην έρημο θα μοιάζει.

Ξέρω ότι θα πικράνω συνδικαλιστές που διαβάζουν το φόρουμ, αλλά τι να κάνουμε;
Αυτή είναι η πικρή αλήθεια και το ξέρουν.

Υ.Γ 1
Ποια είναι η θέση των 35-40 πρωτοβάθμιων για το ζήτημα του 251 Γ.Ν.Α που αποδείχτηκε ύστερα από τις καταγγελίες μου εδώ και του μέλους roubagios εδώ στο φόρουμ, πως στερείται μονάδας εγκαυμάτων;
Ποια είναι η θέση των 35-40 πρωτοβάθμιων για το ζήτημα του ελέγχου των φιαλών των αναπνευστικών συσκευών  και μάλιστα του τοπικού πρωτοβάθμιου της Μυτιλήνης για το σοβαρότατο πρόβλημα υγείας του συναδέλφου τους;

Γιατί ποτέ δεν έβγαλε ένα πρωτοβάθμιο μια ανακοίνωση που να έχει είτε σχέση με τα κλαδικά/ συντεχνιακά ζητήματα που μας απασχολούν είτε με τα γενικότερα ζητήματα που μας απασχολούν σαν πολίτες αυτής της χώρας;
Αντί γι' αυτό, βλέπουμε από ένα δυο πρωτοβάθμια "ενημερώσεις" (σε τι ενημερώνουν, είναι άλλο θέμα) που "κράζουν" την Ένωση.

Υ.Γ 2
Για τις αντιλήψεις καρέκλας (και όχι μόνο) έχω αναφερθεί πάμπολλες φορές κατά το παρελθόν.
Πιο πρόσφατα σε παραπέμπω εδώ.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την ikaria στις Τρι 07 Ιαν 2014, 16:02, 1 φορά (Λόγος της επεξεργασίας : Διαγραφή της λέξης "συνάδελφε" και αντικατάσταση της σε "συνάδελφοι".)
ikaria
ikaria
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2253
Reputation : 104
Ημερομηνία εγγραφής : 10/10/2009
Ηλικία : 62

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η νέα τάξη πραγμάτων των σωματείων ΠΠΥ αποκτάει οντότητα! Empty Απ: Η νέα τάξη πραγμάτων των σωματείων ΠΠΥ αποκτάει οντότητα!

Δημοσίευση  ikaria Τρι 07 Ιαν 2014, 22:06

FIREMAN έγραψε:Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τον λόγο που απευθύνεσαι σε εμένα στην παρέμβαση σου.

Είναι απόλυτα σαφές πως το σύνολο της παρέμβασης μου δεν απευθύνεται στο πρόσωπο σου.
Στα σημεία που απευθύνομαι σε σένα, υπάρχει η παράθεση του κειμένου σου το οποίο σχολιάζω.
Διαβάζοντας λοιπόν τις παραθέσεις ("FIREMAN έγραψε..." και "γράφεις σε ένα σημείο..."), αυτοί είναι οι λόγοι που απευθύνομαι σε εσένα.
Αυτό το σκοπό εξάλλου, εξυπηρετούν οι παραθέσεις του κειμένου.


FIREMAN έγραψε:για μια ακόμα φορά θα τονίσω…. το σωματείο Βόρειου Ελλάδος δεν ανήκει στην ΠΟΠΥΣΥΠ και φυσικά και τα αλλά δυο σωματεία ΠΠΥ δεν έχουν καμία σχέση με το συνέδριο της.

Να με συμπαθάς, αλλά δεν θυμάμαι (ίσως και να μου διέφυγε) η πρώτη και το τονίζεις για άλλη μια φορά.


FIREMAN έγραψε:πως θα ήταν δυνατόν να είναι ένα από τα τρία πρωτοβάθμια σωματεία που είναι ιδρυτικά μέλη (από πού άραγε συμπέρανες κατι τέτοιο)

Ίσως τα Ελληνικά μου να είναι πολύ δύσκολα.

Δεν το συμπέρανα, συνάδελφε.
Υπόθεση έκανα.
Γι' αυτό και έγραψα:
"Άν σε αυτή τη νέα Ομοσπονδία, ένα από τα τρία μέλη θα είναι και το Πανελλαδικό Σωματείο Πενταετούς Υποχρέωσης και Συμβασιούχων Πυροσβεστών (το και Μεγάρων ονομαζόμενο)..."
"Αν δεν είναι μέλος,...


FIREMAN έγραψε:Τώρα για καραμπινάτες διασπάσεις κλπ αυτά είναι σενάρια θερινής νυκτός.

Ο χαρακτηρισμός "διασπαστές" δεν είναι δικός μου.
Χρησιμοποιείται κατά κόρον από το Πανελλαδικό Σωματείο (Μεγάρων), από το Σωματείο Άρτας και από την Ομοσπονδία, χαρακτηρίζοντας την Ε.Π.Π.Υ.Ε.


FIREMAN έγραψε:Με το ζόρι να συμμετέχεις σε κάτι που δεν σε αντιπροσωπεύει

Μην τα λες σε εμένα, συνάδελφε.
Στους παραπάνω να τα πεις.
Εξάλλου, η θέση μου για το θέμα της αποχώρησης ή της μη προσχώρησης στην Ομοσπονδία είναι δημόσια κατατεθειμένη αναλυτικότατα εδώ στο Υ.Γ 1.

Αυτά τα ολίγα.

Υ.Γ
Κοίτα να δεις που μου έρχονται ένα ένα όλα τα άσχετα.
Τι απέγινε άραγε με εκείνη τη διαμαρτυρία εδώ προς το βουλευτή Ντόλιο για τις συμφωνίες;
Δόθηκε απάντηση;
ikaria
ikaria
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2253
Reputation : 104
Ημερομηνία εγγραφής : 10/10/2009
Ηλικία : 62

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης