Συμβασιούχος Πυροσβέστης
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Απρίλιος 2024
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Ημερολόγιο Ημερολόγιο


ΜΕΤΑ ΣΧΕΔΟΝ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑΝ ΤΟΝ 4058/2012!!!

2 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

ΜΕΤΑ ΣΧΕΔΟΝ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑΝ ΤΟΝ 4058/2012!!! Empty ΜΕΤΑ ΣΧΕΔΟΝ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑΝ ΤΟΝ 4058/2012!!!

Δημοσίευση  ikaria Κυρ 26 Ιαν 2014, 21:18

Μετά από σχεδόν δύο χρόνια (Μάρτης 2012) ο ένας εκ των εργατοπατερούληδων ανακάλυψε την Αμερική: το νόμο 4058/2012.
Έτσι έκανε στο μπλόγκ του Σωματείου Ανατ. Μακεδονίας & Θράκης, την ανάρτηση με τίτλο - διαπίστωση "Ν 4058/2012 στο άρθρο 17 αναφέρει το προσωπικό του Πυροσβεστικού Σώματος διακρίνεται σε τρείς κατηγορίες" εδώ.
Τη διαπίστωση ανέλαβε να αναμεταδώσει το μπλογκ FIREFIGHTERS - Π.Π.Υ ΕΛΛΑΔΟΣ εδώ, βάζοντας τη δική του εικαστική παρέμβαση στο Φ.Ε.Κ, αλλά και άλλος μπλόγκερ.

Κάλιο αργά παρά ποτέ, συνάδελφοι.
Όταν τα έγραφα, ακόμη και προχτές 24/1 εδώ η τελευταία αναφορά μου, δεν ευαρεστήθηκε κάποιος να αναδημοσιεύσει το παραμικρό!
Και πως να το κάνει βέβαια αυτό, όταν οι αναρτήσεις μου καταλογίζουν ευθύνες στους εργατοπατερούληδες;
Καλές οι αναρτήσεις του φόρουμ για να τις αναδημοσιεύσουν αλλά με ένα όρο: να μην ασκούν κριτική στους εργατοπατερούληδες.

Ενδεχομένως κάποιος να θεωρήσει πως τάχα μου παραπονιέμαι που δεν αναδημοσιεύουν τις αναρτήσεις που γίνονται στο φόρουμ.
Κάνουν λάθος!!!
Αδιαφορώ.
Το ιντερνετικό χωριό μας είναι πολύ μικρό και όλοι οι συνάδελφοι περνάνε είτε σαν εγγεγραμμένα μέλη είτε "δια της πλαγίας" από το φόρουμ, όπως περνούν και από τα άλλα συντεχνιακά μπλογκς και σελίδες.

Αυτό που "καταγγέλλω" (αδόκιμος ο όρος καταγγέλλω, αλλά αυτόν είχα πρόχειρο) είναι πως έρχονται τώρα και διαρρηγνύουν τα ιμάτια τους, γουρλώνουν τα μάτια τους για το ζήτημα λες και δεν γνώριζαν.

Για διαβάστε τι έγραφα στις 2 Δεκέμβρη 2012 με τον τίτλο  "ΚΑΙ ΑΛΛΗ ΕΞΑΙΡΕΣΗ ΤΩΝ Π.Π.Υ ΑΠΟ ΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΤΩΝ ΜΟΝΙΜΩΝ ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ" εδώ και στις 7 Απρίλη 2013 με τον τίτλο "ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΤΙΚΑ ΟΡΘΟ ΝΑ ΕΠΙΚΑΛΟΥΜΑΣΤΕ ΤΗ "ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΤΗΤΑ" ΤΩΝ Π.Π.Υ;" εδώ σχετικά με το ν. 4058/2012.

Δείτε τι "προφητικά" (εκτός των άλλων) είχα γράψει:
"Αυτή η διάταξη είναι που θα προβάλλεται διαρκώς από το Π.Σ και από το υπουργείο για να μην υπάρξει η ισότιμη αναγνώριση των Π.Π.Υ με το μόνιμο προσωπικό.
Και όταν υπάρχει, υπάρχει μόνο στα λόγια, όταν με κάθε ευκαιρία θα προσπαθήσουν να μας χαϊδέψουν τα αυτιά!!!
Αυτή η διάταξη πρέπει με κάθε τρόπο να απαλειφτεί από το νόμο 4058/2012 και τώρα μάλιστα με την ευκαιρία της συζήτησης του σ/ν για την αναδιοργάνωση του Π.Σ στη Βουλή.
Τότε και μόνο τότε, θα έχουμε ένα ισχυρό χαρτί για τη διεκδίκηση της ισότιμης ένταξης των Π.Π.Υ στο Π.Σ.
"

Όχι, ούτε προφήτης είμαι, ούτε μέντιουμ, ούτε λέω τον καφέ (ελληνικό - φραπέ ή φρέντο)...

Κι έρχεται τώρα, το Σωματείο Ανατ. Μακεδονίας & Θράκης, μετά την όψιμη διαπίστωση της ύπαρξης της συγκεκριμένης διάταξης, να τοποθετηθεί επί του θέματος:

"Οι σημερινές προκλήσεις απαιτούν την πλήρη ομογενοποίηση,  εξομοίωση του καθηκοντολογίου  και ωραρίων όλου του προσωπικού, ώστε να αρθούν οι όποιες διαφορές υπάρχουν στο Π.Σ.,  για να μπορούν να εφαρμοστούν  αυτά που ορίζονται από τον Κ.Ε.Υ.Π.Σ για όλο το προσωπικό απαρέγκλιτα χωρίς εξαιρέσεις.    Οι όποιες διαφοροποιήσεις (σε καθήκοντα, ωράρια, μισθολόγιο, ασφαλιστικό, άδειες, μεταθέσεις)  είναι τροχοπέδη στην εφαρμογή κανονισμών που μόνο προβλήματα δημιουργεί στην όποια πρόοδο του Π.Σ. όταν το προσωπικό αυτό κατηγοριοποιείται, λόγω αυτών των διαφοροποιήσεων και της άνισης μεταχείρισής του.

Έτσι πρέπει  και στα  χαρτιά να εξομοιωθούμε , διότι στην πράξη αυτό έχει προ πολλού τελεσθεί στα μάτια του κόσμου που υπηρετούμε, εν αγνοία όλων αυτών που σκέπτονται για τη συγγραφή του πολυνομοσχεδίου.

Σε όλες αυτές οι προκλήσεις θα πρέπει να φανούμε αντάξιοι των προσδοκιών, ώστε να γίνει από όλους προσπάθεια να αλλάξουμε αυτή τη ρότα με την κατάθεση του πολυνομοσχεδίου της αναδιάρθρωσης.
"

Έκθεση ιδεών;
Ξύλινη γλώσσα, αλήστου μνήμης εποχών;
Αν υπήρχε δυνατότητα μαζί με το κείμενο να ακούγεται και μουσική, αυτή δεν θα μπορούσε να είναι άλλη εκτός από αυτή εδώ.

Και αφού γνωρίζω πως οι διάφοροι εργατοπατερούληδες παρακολουθούν το φόρουμ, ας τους ρωτήσω: μετά από κάθε συνέδριο, βγαίνει κάποιο ψήφισμα που αναφέρει τις αποφάσεις που πάρθηκαν σε αυτό.
Πέρασε μια εβδομάδα από το 10ο συνέδριο της Ομοσπονδίας κι ακόμη τίποτα.

Υ.Γ 1
Συγχαρητήρια Γιάννη, για την εκλογή σου.

Υ.Γ 2
Άσχετο με το θέμα, αλλά ψάχνοντας κάτι βίντεο, μου ήρθε:
Αντί να διαμαρτύρεστε για υποτιθέμενη αποκάλυψη προσωπικών στοιχείων και ιδιοτήτων, φροντίστε να μην βάζετε ακόμη και το πρόσωπο σας στις συντεχνιακές αναρτήσεις στο You Tube.
ikaria
ikaria
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2253
Reputation : 104
Ημερομηνία εγγραφής : 10/10/2009
Ηλικία : 62

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΜΕΤΑ ΣΧΕΔΟΝ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑΝ ΤΟΝ 4058/2012!!! Empty Απ: ΜΕΤΑ ΣΧΕΔΟΝ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑΝ ΤΟΝ 4058/2012!!!

Δημοσίευση  Firefighters2012 Κυρ 26 Ιαν 2014, 21:38

Οταν ζητάμε ΑΝΑΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ είτε δεν μας απαντάς καθόλου .... είτε η απάντησή σου είναι αρνητική. Οπότε δεν ξαναζητήσαμε .
Και δεν είναι η πρώτη φορά που έχει γίνει αναφορά σε αυτό το θέμα........ έχει ξαναγίνει παλιότερα.

Firefighters2012

Αριθμός μηνυμάτων : 20
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 05/02/2013
Τόπος : Athens

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΜΕΤΑ ΣΧΕΔΟΝ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑΝ ΤΟΝ 4058/2012!!! Empty Απ: ΜΕΤΑ ΣΧΕΔΟΝ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑΝ ΤΟΝ 4058/2012!!!

Δημοσίευση  ikaria Κυρ 26 Ιαν 2014, 23:44

1. Επειδή κάνατε αυθαίρετες και χωρίς προηγούμενη άδεια μου αναδημοσιεύσεις, σας είχα ζητήσει στις 20 Δεκέμβρη 2012 να μην αναδημοσίευετε το οτιδήποτε γράφεται στο φόρουμ.
Για το λόγο αυτό, δημοσίευσα την ίδια ημέρα την ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΩΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΩΝ εδώ

Από τότε, για οποιαδήποτε αναδημοσίευση ζητούσατε άδεια.
Το πρώτο αίτημα σας είναι αυτό της 6 Φεβρουαρίου 2013 και αναδημοσιεύσατε εδώ

2. Σε όσα αιτήματα έχετε κάνει για αναδημοσίευση, έχω απαντήσει.
Κανένα αίτημα δεν έμεινε αναπάντητο.
Ακόμη και να ήθελα να μην σας απαντήσω, ο πολιτικός πολιτισμός που πρεσβεύω συνάδελφε, δεν μου το επιτρέπει.

3. Σε όλα τα αιτήματα σας για αναδημοσίευση έχω απαντήσει θετικά, εκτός από ένα.
Αυτό της 2 Ιουνίου 2013 και ώρα 3:37 μ.μ, το οποίο μάλιστα το έχω αιτιολογήσει επαρκέστατα στέλνοντας σας μάλιστα 3σέλιδη απαντητική ηλεκτρονική επιστολή.

Και μάλιστα, σας είχα διαμηνύσει τότε ότι δεν θέλω να με ξαναενοχλήσετε, κάτι που είχατε κι εσείς αποδεχτεί.

Παρόλα αυτά, ξαναζητήσατε άδεια και την έδωσα.

Το τελευταίο σας αίτημα για αναδημοσίευση ήταν στις 10 Δεκέμβρη 2013, το οποίο και έγινε δεκτό, γεγονός που αποδεικνύεται από την αναδημοσίευση από το μπλογκ σας και μάλιστα με τον κολακευτικό τίτλο "ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΑ. Μια εξαιρετικά καλή προσπάθεια συναδέλφου για να κατανοήσουμε τι πιστώθηκε στους λογαριασμούς μας !" εδώ

Συνάδελφε, έχω μια μικρή/μεγάλη αδυναμία: κρατάω αρχεία για το οτιδήποτε.
Έτσι και για τις μεταξύ μας ανταλλαγές ηλεκτρονικών επιστολών υπάρχει το αντίστοιχο αρχείο.
Γι' αυτό, πριν μου καταλογίσεις το οτιδήποτε (όπως καλή ώρα για τα αιτήματα αναδημοσίευσης) θα πρέπει να το τεκμηριώνεις.

Αλλιώς, αυτό λέγεται συκοφαντία.

Υ.Γ
Ακόμη και με τη λογική, τι λόγο έχω να μην επιτρέπω την αναδημοσίευση των αναρτήσεων μου;
Αντίθετα, υπάρχουν λόγοι για αυτούς που είτε δεν θέλουν την αναδημοσίευση των αναρτήσεων μου είτε θέλουν την επιλεκτική αναδημοσίευση τους.
Το έγραψα και στην αρχική μου ανάρτηση:
"Καλές οι αναρτήσεις του φόρουμ για να τις αναδημοσιεύσουν αλλά με ένα όρο: να μην ασκούν κριτική στους εργατοπατερούληδες."

Κι όπως σου έχω γράψει σε μια ηλεκτρονική επιστολή: "χαλάω τη σούπα"...
ikaria
ikaria
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2253
Reputation : 104
Ημερομηνία εγγραφής : 10/10/2009
Ηλικία : 62

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης