Συμβασιούχος Πυροσβέστης
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Απρίλιος 2024
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Ημερολόγιο Ημερολόγιο


Ερωτηση....

2 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Ερωτηση.... Empty Ερωτηση....

Δημοσίευση  STICK Πεμ 18 Σεπ 2014, 23:21

Ακουστηκε πως οι απορριφθεντες εποχικοι της προκυρηξης, αφου εβγαλαν τα χαρτια που δεν ειχαν ετσι ωστε να ειναι στις λιστες των επιλαχωντων, στο χρονο πουχει περασει τα βγαλαν,τα καταθεσαν στην Υπηρεσια, και μπηκαν στο τελος της σειρας σαν επιλαχωντες....ΟΚ μεχρι εδω...κανενα προβλημα..ας μπουν κ τα παιδια αν κ οοοοταν μπουμε κ μεις που ειμαστε στο παρα 5...Τωρα ομως βαλαν δικηγορο κ ζητουν να τους μετρηθουν κανωνικα τα μορια λες κ καταθεταν τα χαρτια στην αρχη της προκυρηξης....με λιγα λογια κ σταρατα, αυτοι θελουν να μας πηδηξουν κυριολεκτικα κ μεταφορικα κ να παρουν τη θεση μας...!!!!!!!! Κ ρωτω μπορουν να το κανουν??????? Δηλαδη εμεις που ειχαμε τα 41,40, 39 κτλ μορια κ περημενουμε μπας κ αξιοθει το κρατος κ μας παρει, παλι στην απεξω? Δεν εχω κατι με τους συναδελφους, αλλα ας ειχαν τα χαρτια οταν επρεπε...Μας πηραν τη θεση με τα πλαστα να μας τη παρουν παλι? Ας μπουν στο τελος κ δε θαχει κανεις μα κανεις απο μας  αλιως θα μας βρουν μπροστα τους... Θαθελα να ακουσω αποψεις κ απο απορριφθεντες αν εχω δικιο η οχι...

STICK

Αριθμός μηνυμάτων : 45
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 29/11/2011
Τόπος : ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτηση.... Empty Απ: Ερωτηση....

Δημοσίευση  ikaria Παρ 19 Σεπ 2014, 09:14

STICK έγραψε:Ακουστηκε πως...
Εκτός της φημολογίας (ακούστηκε), μήπως υπάρχει κάτι πιο χειροπιαστό (ντοκουμέντο) για να ξέρουμε για ποιο πράγμα συζητάμε, μήπως υπάρχει συνάδελφε;

Η θέση μου είναι, πως ο καθένας είναι ελεύθερος να ζητάει ότι γουστάρει κι αγαπά.
Με μια προϋπόθεση: να χρησιμοποιεί νόμιμα μέσα.

Ακριβώς γι' αυτό το ζήτημα, είχα αναφερθεί με ανάρτηση μου στις 11 Μάρτη 2014 εδώ.
Ο τίτλος που χρησιμοποίησα "ΠΗΓΑΝ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΡΑΘΥΡΟ!!!", τα εξηγεί όλα...

Υ.Γ 1
Προφανώς, αφού το πρόβλημα της απορρόφησης των επιλαχόντων λύθηκε με την αποστολή της επιστολής διαμαρτυρίας  εδώ, το Σωματείο Ανατ. Μακεδονίας & Θράκης, άρχισε τον αγώνα για την ένταξη των προσληφθέντων το 2009 εποχικών, στη λίστα επιτυχόντων εδώ

Να προτείνω λοιπόν, το επόμενο βήμα  διεκδίκησης, να είναι η ένταξη στη λίστα επιτυχόντων, όσων εποχικών συναδέλφων δεν είχαν υποβάλει αίτηση το 2011.
Πρόκειται για όσους είχαν ηλικία πάνω από 56 ετών ή όσους ήταν πάνω από 49 ετών και δεν είχαν την απαραίτητη προϋπηρεσία σε συνδυασμό με την ηλικία.

Υ.Γ 2
Προς τον "μπανιστηρτζή":
Το ερώτημα ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΤΕΘΗΚΑΝ ΔΥΟ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ; εδώ, παραμένει.
Και δεν είμαι εγώ που ζητάω απάντηση.
Ας δώσετε την απάντηση  στους επιλαχόντες, που γι' αυτούς λέτε πως αγωνίζεστε.

Κατά τα άλλα, η πρόταση που είχα κάνει στις 5 Ιανουαρίου εδώ και στις 25 Αυγούστου εδώ, παραμένει.

Υ.Γ 3
Έρχονται τώρα, όλοι αυτοί που - με τον ένα ή τον άλλο τρόπο - υποστήριξαν τον αποκλεισμό μέσω κριτηρίων μερίδας συναδέλφων, να κάνουν αγώνα για την αποκατάσταση τους.
Κατόπιν εορτής...
ikaria
ikaria
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2253
Reputation : 104
Ημερομηνία εγγραφής : 10/10/2009
Ηλικία : 62

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτηση.... Empty Απ: Ερωτηση....

Δημοσίευση  STICK Παρ 19 Σεπ 2014, 12:21

Φιλε μου ikaria δεν εχω τα μεσα κ τις διασυνδεσεις στο αρχηγειο, οποτε απο συζητησεις συναδελφων και προσωπικο μου ψαξιμο αντλω τις πληροφοριες μου.... Δε μου ειπες κ κατι ομως...τι παει να πει ο καθενας μπορει να ζητα ο,τι θελει, φτανει να το κανει με νομιμα μεσα? Κ οι 5ετεις που ζητουν να τους μετρησουν τα απολυτηρια κακως κατα τηγ γνωμη μου, αλλα ας μην ανοιξω αυτο το θεμα, γιατι θα μας παρει μερες να το λυσουμε....σε αυτο που ρωτησα θελω απαντηση...πρεπει δηλαδα να μας καβαλησουν μιας κ βγαλαν μετα απο 3 χρονια ενα διπλωμα η ενα λυκειο? Δηλαδα φωναζουμε εξω τα πλαστα, εξω οι καβαντζοπουστες που χωθηκαν με λαθος τροπο, κ τωρα μου λες οτι ο καθενας ζητα ο,τι θελει? Κ εμεις που εχουμε νομιμα ολα τα μορια κ ειμαστε απ αξω μιας κ δε βγαλαμε χαρτια στο παρα 5 τι? θα πρεπει να σεβαστουμε κ τους συναδελφους μας εποχικους που βγαλαν τωρα το σχολειο?Να μπουν στο τελος τις σειρας... Να μπουν στο τελος!!!!

STICK

Αριθμός μηνυμάτων : 45
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 29/11/2011
Τόπος : ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτηση.... Empty Απ: Ερωτηση....

Δημοσίευση  ikaria Παρ 19 Σεπ 2014, 13:46

STICK έγραψε:δεν εχω τα μεσα κ τις διασυνδεσεις στο αρχηγειο, οποτε απο συζητησεις συναδελφων και προσωπικο μου ψαξιμο αντλω τις πληροφοριες μου
Επομένως, ισχύει αυτό που σε ρώταγα:
Εκτός της φημολογίας (ακούστηκε), δεν υπάρχει κάτι πιο χειροπιαστό (ντοκουμέντο) για να ξέρουμε για ποιο πράγμα συζητάμε.
Δηλαδή, καταγγέλλουμε μια ενέργεια που ούτε καν γνωρίζουμε αν πραγματικά υφίσταται, αλλά και αν υφίσταται, να μην γνωρίζουμε τα τι και τα πως!!!
Συνάδελφε, ξέρεις τι έχω ακούσει αλλά και έχω διαβάσει όλα αυτά τα χρόνια από συζητήσεις και "πληροφορίες" συναδέλφων;
Τα μύρια όσα!!
Εδώ έχουν φτάσει επίσημοι συνδικαλιστικοί φορείς (Ομοσπονδία, Ένωση, τοπικά Σωματεία) να ανακοινώνουν την Άρτα και τα Γιάννενα "σύμφωνα με πληροφορίες" τους και μάλιστα "απόλυτα εξακριβωμένες".
Οι απλοί συνάδελφοι, θα έμεναν πίσω;

STICK έγραψε:Δε μου ειπες κ κατι ομως...τι παει να πει ο καθενας μπορει να ζητα ο,τι θελει, φτανει να το κανει με νομιμα μεσα?

Θέλει και εξήγηση το αυτονόητο;
Ο καθένας, έχει αναφαίρετο δικαίωμα να διεκδικεί μέσω της νόμιμης οδού το οτιδήποτε.
Ποια είναι η νόμιμη οδός;
Φυσικά, η δικαστική.

Κι από τη στιγμή, που κάποιος μετέρχεται νόμιμου μέσου - όπως ακριβώς είναι η δικαστική διεκδίκηση - οι υπόλοιποι οφείλουν να σεβαστούν την απόφαση της δικαιοσύνης.

Να φέρω ένα παράδειγμα, ακόμη και προσωπικό:

Κάποιοι επιλαχόντες, έχουν προσφύγει - μεταξύ άλλων - κατά των "διπλωμάτων τελευταίας στιγμής", όπως τα έχουν ονοματίσει.
Είμαι κι εγώ, ένας από αυτούς που επεξέτειναν το δίπλωμα οδήγησης, από κατηγορία Γ σε κατηγορία Δ.
Θεωρώ πως νόμιμα έκανα τα όσα όριζε ο νόμος και η προκήρυξη.
Κάποιοι επιλαχόντες, θεώρησαν πως έχουμε παρανομήσει, επειδή βγάλαμε ή επεκτείναμε την "τελευταία στιγμή" το δίπλωμα οδήγησης.
Δικαίωμα τους!
Προσέφυγαν στη δικαιοσύνη.
Δικαίωμα τους!
Η δικαιοσύνη, κάποια στιγμή, θα αποφασίσει, είτε υπέρ των επιλαχόντων, είτε υπέρ των "διπλωμάτων της τελευταίας στιγμής".
Αν η απόφαση θα είναι υπέρ των επιλαχόντων, σαφώς και θα πικραθώ - καθώς έχω προσληφθεί σαν Π.Π.Υ χρησιμοποιώντας τα μόρια από την επέκταση του διπλώματος μου, αλλά αυτή θα είναι η απόφαση της δικαιοσύνης, δηλαδή της νόμιμης οδού.
Βέβαια, για το συγκεκριμένο θέμα, έχει δώσει απάντηση ο υπουργός Παπουτσής τη Βουλή.


STICK έγραψε:Κ οι 5ετεις που ζητουν να τους μετρησουν τα απολυτηρια κακως κατα τηγ γνωμη μου

Μα και γι' αυτούς, ενδεχομένως αν προσφύγουν δικαστικά, θα αποφασίσει η δικαιοσύνη.
Με μια μικρή, όσο και τεράστια διαφορά:
Οι Π.Π.Υ που ζητάνε να τους αναγνωριστεί τίτλος σπουδών ανώτερος από αυτό που κατέθεσαν στην προκήρυξη, μπορούν να χρησιμοποιήσουν και - εκτός από τη δικαστική/νόμιμη οδό - και την συνδικαλιστική/αγωνιστική οδό και μάλιστα άσχετα από την όποια απόφαση της δικαιοσύνης.
Ο λόγος, είναι απλούστατος: δεν επηρεάζουν σε τίποτα το εργασιακό καθεστώς των υπολοίπων Π.Π.Υ.

Πάντοτε υποστήριζα πως "νόμος είναι το δίκιο του εργαζόμενου", αρκεί να μην συγκρούεται με το δίκιο ενός άλλου εργαζόμενου.

Οι Π.Π.Υ που διεκδικούν αναγνώριση τίτλου σπουδών, δεν στρέφονται κατά κανενός άλλου εργαζομένου.
Δεν θίγουν κανένα.
Απλά, διεκδικούν βελτίωση του εργασιακού τους καθεστώτος.

STICK έγραψε:Κ εμεις που εχουμε νομιμα ολα τα μορια κ ειμαστε απ αξω μιας κ δε βγαλαμε χαρτια στο παρα 5 τι? θα πρεπει να σεβαστουμε κ τους συναδελφους μας εποχικους που βγαλαν τωρα το σχολειο?Να μπουν στο τελος τις σειρας... Να μπουν στο τελος!!!!

Αγαπητέ, αναγνώρισε στον καθένα το δικαίωμα να ζητά το οτιδήποτε.
Στο φινάλε, η δικαιοσύνη θα κρίνει.
Και να είσαι σίγουρος πως θα αποφασίσει δίκαια.
Ο Δένδιας, λες να ήταν βλάκας που δεν τους έβαλε από το παράθυρο, αν και το επιχείρησαν στη Βουλή με πολιτικές πιέσεις; εδώ

Και, αν μου επιτρέπεις, θα σε διορθώσω:
Όχι "θα μπουν στο τέλος", συνάδελφε.
Έχουν μπει στο τέλος.
Και θα παραμείνουν στο τέλος!!!

Συνάδελφοι, που ίσως να κάνετε χαρούλες, που γίνεται κίνηση για να σας βάλουν κι εσάς στον πίνακα επιτυχόντων (αναφέρομαι στους προσληφθέντες του 2009), αυτό ήταν το πρόβλημα σας και λύθηκε;

Μπείτε κι εσείς στη λίστα της δευτέρας παρουσίας.

ikaria
ikaria
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2253
Reputation : 104
Ημερομηνία εγγραφής : 10/10/2009
Ηλικία : 62

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτηση.... Empty Απ: Ερωτηση....

Δημοσίευση  STICK Δευ 22 Σεπ 2014, 20:17

Οπου υπαρχει καπνος, υπαρχει κ φωτια και θα θελα να ξυπνησουν και αλοι συναδελφοι που ισως ειναι δυκτιομενοι να θιξουν το θεμα και να μου δωσουν πληρεστερες πληροφοριες πρην πιαστουμε στον υπνο παλι....Σε ευχαριστω ikaria παντως για την πληροφορηση και ας μη με καλυψες...

STICK

Αριθμός μηνυμάτων : 45
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 29/11/2011
Τόπος : ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης