Συμβασιούχος Πυροσβέστης
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Απρίλιος 2024
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Ημερολόγιο Ημερολόγιο


ΠΕΡΙ ΤΑΜΕΙΟΥ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ

2 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

ΠΕΡΙ ΤΑΜΕΙΟΥ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ Empty ΠΕΡΙ ΤΑΜΕΙΟΥ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ

Δημοσίευση  ikaria Τρι 08 Νοε 2011, 10:48

Η ανάρτηση αυτή αποτελεί παράλληλα και απάντηση/ συνέχεια της ανάρτησης με τίτλο "Οι πυροσβέστες χωρίς κάλυψη για εγκαύματα"

Συνάδελφε ilias1970 αλλά και υπόλοιποι συνάδελφοι που ενδεχόμενα θα σας παραμυθιάσουν τα διάφορα γραφειοκρατικά παπαγαλάκια περί του δικαιώματος στο Ταμείο Αλληλεγγύης, το βάζεις σε λάθος βάση.
Αναφέρεις:
"...ενημερωσε κανεις απο την ομοσπονδια η τα τοπικα σωματια τους νεους Συναδελφους για αυτο το ταμειο;"
"...κανεις απο τους νεους Συναδελφους δεν ηξερε και ακομα δεν ξερει τιποτα για αυτο το ταμειο"
"...ξεχασαν να ενημερωσουν τους νεους Συναδελφους οτι υπαρχει και ενα ταμειο"

Λάθος και πάλι λάθος συνάδελφε!!!
Αδιαφορώ αν ο Μάριος και ο κάθε συνάδελφος έβαλε ή όχι λεφτά στο Ταμείο επειδή δεν τον ενημέρωσαν.
Το Ταμείο Αλληλεγγύης που δημιουργήθηκε από τα δικά μας λεφτά ΔΕΝ είναι είναι μετοχές που αποδίδουν μερίσματα σε όσους τις κατέχουν.
Το Ταμείο Αλληλεγγύης δημιουργήθηκε από το κατοστάρικο του 2007 για να μπορεί ο καθένας μας να παίρνει την οικονομική βοήθεια που θα είχε ανάγκη.
Τι μας λένε οι γραφειοκράτες του Ταμείου;
"Κανένας που δεν είχε συνεισφέρει το κατοστάρικο το 2007 ή και πιο μετά δεν δικαιούται οικονομικής βοήθειας από το Ταμείο Αλληλεγγύης"
Κι ερωτώ: πως θα πάρεις πολλαπλάσια βοήθεια από το κατοστάρικο που (αυτό και μόνο αυτό) είχες βάλει στην αρχή;
Δηλαδή αν κάποιος έβαλε στο Ταμείο το 2007 το κατοστάρικο, πως θα πάρει το 2011 βοήθημα 1.000 ευρώ;
Αφού δεν υπάρχει ετήσια εισφορά των εργαζομένων ως πόρος του Ταμείου!!!
Με ποια τεχνοκρατική - γραφειοκρατική λογική;
Όχι πάντως με τη λογική των αριθμών αλλά με τη λογική της αλληλεγγύης, της συναδελφικότητας και της αλληλοβοήθειας.
Το Ταμείο συνάδελφοι φτιάχτηκε για να βοηθά αυτούς που έχουν ανάγκη και για να παρεμβαίνει εκεί που το κράτος αδιαφορεί.
Τα χρήματα που βάλαμε (όσοι τα βάλαμε) ήταν για να καλύψουν αυτές τις ανάγκες.
Η δικαιολογία, πως "αφού δεν έβαλες επομένως δεν δικαιούσαι" είναι επιεικώς αισχρή και ειδικά όταν ξεστομίζεται από στόματα συναδέλφων.
Ας δώσουν λοιπόν τα χρήματα στο συνάδελφο γιατί τα δικαιούται.
Μην αρχίσουμε και σκαλίζουμε τα περί ίδρυσης και άλλες παλιές ιστορίες.
Όποιος κατάλαβε, κατάλαβε κι ας πάρει το μήνυμα.
Περιμένω λοιπόν να ακούσω πως ο συνάδελφος πήρε τα λεφτά που - επαναλαμβάνω - δικαιούται και μάλιστα χωρίς ΙΒΑΝ και τρίχες κατσαρές.

Υ.Γ 1
Η δικαιολογία πως δεν λαμβάνεις αν δεν βάλεις, ισχύει μόνο για Ταμεία τα οποία αποδίδουν μερίσματα, τα λεγόμενα Επικουρικά ή Μετοχικά Ταμεία.
Απόλυτα λογικό.
Πως θα ζητήσεις μέρισμα άμα δεν έχεις καταθέσει κεφάλαιο;

Υ.Γ 2
Η Ομοσπονδία έστησε το 2007 το Ταμείο Αλληλεγγύης.
Η δημιουργία του στηρίχτηκε στο κατοστάρικο που έβαλαν το 2007 ορισμένοι συνάδελφοι.
Το Ταμείο αυτό έχει από τότε μοναδικούς πόρους τους τόκους από τον τραπεζικό λογαριασμό που έχουν κατατεθεί τα χρήματα.
Από την άλλη μεριά έχει συνεχώς έξοδα.
Για να το πω παραστατικά, έχουμε ένα γεμάτο βαρέλι που χάνει νερό αλλά δεν φροντίζουμε να προσθέτουμε για να το βαστάμε γεμάτο.
Λογικό κι επόμενο είναι πως κάποια στιγμή - αυτή εξαρτάται από το πόσο νερό χάνει το βαρέλι - να μας μείνει μόνο το κουφάρι.
Οι φωστήρες, δεν φρόντισαν να τροφοδοτούν το Ταμείο Αλληλεγγύης με κάποια ετήσια συνδρομή.
Γι' αυτό λειτουργούν με νοοτροπία γερολαδά και δίνουν βοηθήματα ελεημοσύνης.
Βλέπουν πως το βαρέλι αδειάζει και τρομάζουν.
Αν δεν με απατά η μνήμη μου, το Ταμείο από τις 450.000 ευρώ που είχε το 2008 έφτασε τώρα να έχει γύρω στις 200.000 ευρώ.
(σημείωση: για τα ποσά δεν είμαι σίγουρος, αλλά επί της ουσίας δεν παίζει ιδιαίτερο ρόλο)
Δηλαδή, σε 4 χρόνια έχασε πάνω από το μισό του κεφάλαιο.
Γαιτί δεν φρόντισαν οι εργατοπατέρες για τη βιωσιμότητα του Ταμείου Αλληλεγγύης;


Έχει επεξεργασθεί από τον/την ikaria στις Τρι 08 Νοε 2011, 15:59, 1 φορά
ikaria
ikaria
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2253
Reputation : 104
Ημερομηνία εγγραφής : 10/10/2009
Ηλικία : 62

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΕΡΙ ΤΑΜΕΙΟΥ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ Empty Απ: ΠΕΡΙ ΤΑΜΕΙΟΥ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ

Δημοσίευση  ilias1970 Τρι 08 Νοε 2011, 16:38

Συναδελφοι πανω στα λογια των εκπροσωπων του ταμειου αλληλεγγυης μας πατησα και αναφερθηκα στο γεγονος παλαιων και νεων Συναδελφων.Φυσικα και δεν ειναι σωστος ο τροπος σκεψης ορισμενων που νομιζουν οτι ειναι στο μαγαζακι τους και εμεις ολοι οι υπαλληλοι τους που κοιταμε να τους βαλουμε χερι στο ταμειο τους

ilias1970

Αριθμός μηνυμάτων : 192
Reputation : 4
Ημερομηνία εγγραφής : 03/01/2011
Ηλικία : 54
Τόπος : aekara1924

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΕΡΙ ΤΑΜΕΙΟΥ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ Empty Απ: ΠΕΡΙ ΤΑΜΕΙΟΥ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ

Δημοσίευση  ikaria Τρι 08 Νοε 2011, 18:18

Να συμπληρώσω/διορθώσω μερικά πράγματα πάνω στο κείμενο του συνάδελφου ΣΤΡΑΤΗΓΟΣ.
ΣΤΡΑΤΗΓΟΣ έγραψε:Το ταμείο αλληλεγγύης φτιάχτηκε το 2007 από ένα <δωράκι> που πήραμε προεκλογικά 2500 ευρώ σαν ανταμοιβή για τις υπηρεσίες μας από την κυβέρνηση Καραμανλή οι εποχικοί δασοπυροσβέστες.
Το δωράκι των 2.500 ευρώ συνάδελφε, δεν ήταν ανταμοιβή για υπηρεσίες.
Ήταν εξαγορά για να βουλώσουν τα στόματα των συμβασιούχων πυροσβεστών που είχαν τους 9 νεκρούς και τον ένα εγκαυματία.
Ήταν τα αργύρια της εξαγοράς συνειδήσεων.
(Με την ευκαιρία, τι να κάνει άραγε ο συνάδελφος Μανωλιτσάκης?)
Όπως για τον ίδιο λόγο δόθηκε και το τριχίλιαρο στους πυρόπληκτους.
Για να βουλώσουν τα στόματα για τους 60 νεκρούς πολίτες.
Και όπως αποδείχτηκε, τα στόματα βούλωσαν.
Δεν ακούστηκε το παραμικρό από τη μεριά των συμβασιούχων πυροσβεστών που είχαν 9 νεκρούς.
Καμία ενέργεια, ούτε νομική ούτε συνδικαλιστική έγινε γι΄αυτούς τους συναδέλφους.
Για να δείτε πως κάποια πράγματα, κάποιοι δεν τα έβαλαν στην άκρη, δεν τα έθαψαν σαν μερικούς, σας παραπέμπω στην ανάρτηση που είχε γίνει στο φόρουμ στις 25 Οκτώβρη 2009 με τίτλο "Η κατάθεση του επιζήσαντα συναδέρφου Μ.Μανωλιτσάκη".
Διαβάστε την παρέμβαση του συνάδελφου ΚΑΠΕΤΑΝ_ΒΛΑΧΟΣ και τη δική μου πατώντας εδώ.
Θα διαπιστώσετε πως υπάρχει η ίδια ακριβώς αντιμετώπιση για τους τραυματισθέντες συναδέλφους και τότε και τώρα.
Γιατί κάποιοι έχουμε και μνήμη και κρίση.
ΣΤΡΑΤΗΓΟΣ έγραψε:θα έπρεπε να είχαν γίνει κινήσεις δραστικές πρωτίστως από τους μόνιμους πυροσβέστες για το ότι δεν υπάρχει Μονάδα Εγκαυμάτων στο 251 Γενικό Νοσοκομείο Αεροπορίας
Δυστυχώς συνάδελφε, αν δεν πάθεις δεν μπορείς να έχεις άποψη.
Για το λόγο αυτό, συγκεκριμένη συνδικαλιστική παράταξη (Ε.Α.Κ.Π) ενημερώθηκε σχετικά με το θέμα.
Δεν κρύβω πως γίνονται ενέργειες να τεθεί θέμα και στη Βουλή, αλλά δυστυχώς οι πολιτικές εξελίξεις ορίζουν άλλα.

Συμπλήρωση της ανάρτησης στις 18:30

Διαβάζω στο μπλογκ από τα βόρεια αλλά και σε ανάρτηση της ίδιας στο facebook έκκληση για αποστολή οικονομικής βοήθειας, την οποία προσυπογράφει ο διαχειριστής της ομάδας.
Έχω να πω τα εξής:
Συνάδελφοι το τι θα κάνουμε εμείς οι συνάδελφοι του από το παρασκήνιο είναι η μια παράμετρος.
Την αρχική ανάρτηση με τίτλο "ΟΙ ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΕΣ ΧΩΡΙΣ ΚΑΛΥΨΗ ΓΙΑ ΕΓΚΑΥΜΑΤΑ" (εδώ) την έκανα για να αφυπνιστούμε και να καταλάβουμε πως η πολιτεία δεν κάνει το αυτονόητο, δηλαδή να προσφέρει ιατροφαρμακευτική περίθαλψη επαρκή και δωρεάν στο πυροσβεστικό προσωπικό.
Και όχι για να ξεκινήσει μαραθώνιος αλληλεγγύης προς το συνάδελφο.
Πρέπει η πολιτεία να αναλάβει τις ευθύνες της προς τους τραυματίες συναδέλφους.
Και όχι να υποκαθιστούμε την υποχρέωση της, εμείς οι εργαζόμενοι.
Αυτό πρέπει να το καταλάβουμε όλοι μας.
Τα υπόλοιπα είναι παρελκυστικά και απαλλάσσουν την πολιτεία.

Υ.Γ 1
Και επιτέλους ας σταματήσουν οι εκκλήσεις προς τους κυβερνώντες από το διαδίκτυο.
Ας αναλάβουν τα Σωματεία και η Ομοσπονδία το θεσμικό ρόλο που έχουν, αλλά και την υποχρέωση να μας εκπροσωπούν, ας ξυπνήσουν επιτέλους από το λήθαργο που τους έχει ρίξει η προκήρυξη και ας κάνουν παρέμβαση για την παροχή δωρεάν και υψηλού επιπέδου περίθαλψης στους εργαζόμενους.
Τους άνοιξα τα μάτια, κατάγγειλα πως δεν υπάρχει Μονάδα Εγκαυμάτων, κατάγγειλα πως ο συνάδελφος χρεώνεται τα φαρμακευτικά υλικά, τι άλλο θέλουν;
Καλές οι γκλαμουράτες φωτογραφίες με υπουργούς και λοιπούς παρατρεχάμενους, αλλά ας δούνε και την ουσία.
Εργατοπατέρες...

Υ.Γ 2
Στις 12 Οκτώβρη κατάγγειλα το Α.Π.Σ πως ΄"έπνιξε" το γεγονός του τραυμνατισμού των συναδέλφων (πατήστε εδώ και πηγαίνετε στο Υ.Γ 1).
Ούτε γι΄αυτό το θέμα ενδιαφέρθηκε κανένας τους.
Γιατί πολύ απλά δεν μπορείς να εναγκαλίζεσαι με την εξουσία και από την άλλη να την ελέγχεις.
Έτσι κάνουν τα καλά παιδιά. Κάθονται ήσυχα στη γωνιά τους και δεν μιλάνε.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την ikaria στις Τρι 08 Νοε 2011, 19:29, 1 φορά
ikaria
ikaria
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2253
Reputation : 104
Ημερομηνία εγγραφής : 10/10/2009
Ηλικία : 62

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΕΡΙ ΤΑΜΕΙΟΥ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ Empty Απ: ΠΕΡΙ ΤΑΜΕΙΟΥ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ

Δημοσίευση  ikaria Τρι 08 Νοε 2011, 19:49

Συνάδελφε ΣΤΡΑΤΗΓΟΣ, ίσως δεν έγινε κατανοητό το βασικό ζήτημα.
Σε παραπέμπω λοιπόν στην Συμπλήρωση της ανάρτησης στις 18:30
Παρακαλώ πολύ διάβασε το με προσοχή και θα καταλάβεις το κύριο πρόβλημα.
Το ξαναλέω: να αναγκάσουμε την πολιτεία να αναλάβει τις ευθύνες της και την υποχρέωση της για παροχή ιατροφαρμακευτικής περίθαλψης, δωρεάν και υψηλού επιπέδου.
Να αντισταθούμε στη μετατροπή της υγείας σε εμπόρευμα.

Να το θέσω κι αλλιώς: το ότι ασχοληθήκαμε κάποιοι (και καλά κάναμε) με το Μάριο ήταν καθαρά ζήτημα συγκυρίας.
Τον γνώριζα, ήταν από όμορη υπηρεσία και το πρόβλημα της υγείας του έγινε γνωστό από φίλους του.
Για το λόγο αυτό το θέμα πήρε τις διαστάσεις που πήρε.
Για τον άλλο συμβασιούχο συνάδελφο, τι θα κάνουμε;
Για τον εθελοντή που κι αυτός τραυματίστηκε;
Πόσοι συνάδελφοι τραυματίζονται καθημερινά κατά τη διάρκεια της αντιπυρικής;
Για πόσους όμως έχει γίνει γνωστό το πρόβλημα;
Θα πρέπει να ψάχνουμε να βρούμε τους συναδέλφους αυτούς ή πρέπει η πολιτεία να κάνει το χρέος της;
Και τι θα γίνει συνάδελφοι, μια ζωή με εράνους θα λύνονται τα προβλήματα;
Μια ζωή θα βασιζόμαστε στην φιλευσπλαχνία κάποιων;
Τέρμα τα λόγια συνάδελφοι.
Δεν επαιτούμε, απαιτούμε.
Οι συνάδελφοι είναι παθόντες εν υπηρεσία και πρέπει να τύχουν της αμέριστης φροντίδας της πολιτείας.
Καμία χρέωση σε οτιδήποτε κι αν χρειαστούν και για όσο διάστημα το χρειαστούν.
ikaria
ikaria
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2253
Reputation : 104
Ημερομηνία εγγραφής : 10/10/2009
Ηλικία : 62

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΕΡΙ ΤΑΜΕΙΟΥ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ Empty Απ: ΠΕΡΙ ΤΑΜΕΙΟΥ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ

Δημοσίευση  ilias1970 Τρι 08 Νοε 2011, 21:42

ΜΠΡΑΒΟ ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ

ilias1970

Αριθμός μηνυμάτων : 192
Reputation : 4
Ημερομηνία εγγραφής : 03/01/2011
Ηλικία : 54
Τόπος : aekara1924

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΕΡΙ ΤΑΜΕΙΟΥ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ Empty Απ: ΠΕΡΙ ΤΑΜΕΙΟΥ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ

Δημοσίευση  ilias1970 Πεμ 10 Νοε 2011, 09:33

Ο σκοπος ειναι ομως Συναδελφοι να μην μεινουμε στα λογια κανενας μας. ΟΛΟΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΟΣΟ ΜΠΟΡΟΥΜΕ !!!! ΗΘΙΚΑ ΚΑΙ ΥΛΙΚΑ!!!! Το μεγαλο θεμα ομως ειναι 1) Η ΑΝΕΥΘΥΝΗ ΚΑΙ ΥΠΟΠΤΗ ΣΥΜΒΑΣΗ ΜΕΤΑΞΥ ΑΡΧΗΓΕΙΟΥ ΚΑΙ 251!!! 2) Η ΑΝΕΥΘΥΝΗ ΚΑΙ ΥΠΟΠΤΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΟΛΟΓΙΑ ΤΩΝ "ΣΥΝΑΔΕΛΦΩΝ" ΠΟΥ ΔΙΑΧΕΙΡΙΖΟΝΤΑΙ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΜΑΣ

ilias1970

Αριθμός μηνυμάτων : 192
Reputation : 4
Ημερομηνία εγγραφής : 03/01/2011
Ηλικία : 54
Τόπος : aekara1924

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΕΡΙ ΤΑΜΕΙΟΥ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ Empty Απ: ΠΕΡΙ ΤΑΜΕΙΟΥ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ

Δημοσίευση  ikaria Σαβ 17 Δεκ 2011, 11:16

Επί της παρατήρησης του μέλους Dead Weather

Όντως συνάδελφε Dead Weather, μου διέφυγε της προσοχής.
Τώρα που ξαναδιαβάζω το κείμενο του μέλους ΣΤΡΑΤΗΓΟΣ, έχω να κάνω το εξής σχόλιο συνδυάζοντας το με την παρατήρηση σου:
Τα όσα γράφει, ναι μεν μπορούν κάλλιστα να θεωρηθούν υβριστικά (δεν έχω πρόβλημα να συνηγορήσω πως είναι "οχετός"), αλλά στην ουσία δεν απευθύνονται σε συγκεκριμένο μέλος αλλά απευθύνονται γενικά σε κάποιους.
Δηλαδή δεν γίνεται "ευθεία προσβολή" μέλους.
Δυστυχώς ο διάλογος στο φόρουμ δεν είναι "ζωντανός" για να αντιληφθώ αν κατάλαβες/καταλάβατε τι εννοώ.
Οι λέξεις που χρησιμοποιεί σαφέστατα και είναι υβριστικές αν τις διαβάσεις απομονωμένες από το υπόλοιπο κείμενο.
Όμως διαβάζοντας τες μαζί με το υπόλοιπο κείμενο, καταλαβαίνεις πως η χρήση αυτών των λέξεων γίνεται για να καυτηριάσει καταστάσεις και όχι πρόσωπα.
Κι εγώ κατά το παρελθόν έχω χρησιμοποιήσει εκφράσεις που ήταν υβριστικότατες.
Μάλιστα, στο πολύ πρόσφατο παρελθόν, αναφέρθηκα σε "γουρούνια με ανθρώπινη μορφή".
Ύβρις; Σαφέστατα!!!
Και μάλιστα απευθυνόμουν σε συγκεκριμένα άτομα.
Είχα όμως το λόγο μου κι όπως αποδείχτηκε, βγήκε σε καλό.
Άλλο παράδειγμα, είναι το "ρε", που διέγραψα από ανάρτηση.
Κι όμως το "ρε" υπάρχει σε ανάρτηση του seddd, πιο πάνω.
Όμως είναι άλλο να απευθύνεσαι στον άλλο χρησιμοποιώντας το "ρε" υποτιμητικά και άλλο επιτιμητικά.
Είναι άλλη η χρήση του "ρε" όταν γράφει κάποιος "και τι είσαι εσύ ρε που θα μου πεις..." και είναι άλλη η χρήση όταν γράφεις "ρε μάγκες βάλτε ένα λογαριασμό".
Ίδια λέξη, διαφορετική χρήση.

Επειδή τον τελευταίο καιρό έχουν υπάρξει μερικά προβλήματα με διάφορα νέα μέλη, πρέπει να γράψω μερικά ακόμη πράγματα, αν και έχω αναφερθεί και σε άλλη ανάρτηση.

Ο διαχειριστής δεν είναι κριτής ή δικαστής που θα αποδώσει δίκιο ή άδικο σε κάποιο μέλος για κάτι που έγραψε.
Ο διαχειριστής δεν επιτρέπεται να ταχθεί υπέρ ή κατά απόψεων κάποιου μέλους, με την ιδιότητα του διαχειριστή.
Ο διαχειριστής δεν έχει δικαίωμα, να σχολιάσει και να εκφέρει τις απόψεις του για το θέμα, με την ιδιότητα του διαχειριστή.
Τα σχόλια που κάνει ο διαχειριστής τα κάνει με την ιδιότητα του μέλους, όπως και τα υπόλοιπα μέλη.
Ο διαχειριστής έχει την υποχρέωση να ελέγχει αν οι κανόνες του φόρουμ τηρούνται από τα μέλη και να παρεμβαίνει όταν αυτοί παραβιάζονται.

Επί προσωπικού

Με τα εργασιακά μας ασχολούμαι δημόσια (ιντερνετ) από το 2005 και πάντα με το όνομα ikaria.
Οι πιο παλιοί θα με έχουν γνωρίσει από το fireman.gr, μετέπειτα από το fire.gr, από το τότε (κι όμως είχε) φόρουμ της ιστοσελίδας της Π.Ο.Σ.ΠΥ.Δ, από το μπλογκ forest firefighters.
Οι θέσεις μου είναι γνωστές από το 2005 και αταλάντευτες.
Κατά καιρούς έχω σχολιάσει διάφορες καταστάσεις και μάλιστα χωρίς να κρύβομαι πίσω από ψευδώνυμα, αλλά χρησιμοποιώντας το πραγματικό μου ονοματεπώνυμο.
Σχολίασα με σφοδρότητα το διαγωνισμό του 2008, έβγαλα πρώτος τις απαντήσεις των γραπτών, επισήμανα τις λάθος απαντήσεις που έδινε το Α.Π.Σ, κατάγγειλα τη Σ.Σ.Ε 2009 για τα λάθη και τις παραλείψεις μεμφόμενος Α.Π.Σ και δικηγόρο Ομοσπονδίας και τόσα άλλα.
Έχω βγεί μπροστά, ολομόναχος χωρίς καμία υποστήριξη από συναδέλφους.
Οι αναρτήσεις μου πρέπει να είναι χιλιάδες.
Ποτέ όμως δεν δέχτηκα από κανένα την παραμικρή ενόχληση για κατι που έγραψα.
Μπορεί κάποιοι να μην συμφωνούν με τα όσα γράφω και έχουν κάθε δικαίωμα να το κάνουν.
Όμως ποτέ κανένας δεν μου έκανε την παρατήρηση πως τον εξύβρισα ή πως ήμουν απρεπής μαζί του.
Έχω δεχτεί πόλεμο, λάσπη και απειλές ουκ ολίγες φορές.
Να θυμίσω στους "παλιούς" τις απειλές για μηνύσεις, αγωγές και διάφορες κατά παραγγελία φαιδρές κατηγορίες που γράφονταν στο fireman.gr.
Ποτέ όμως δεν εξύβρισα τον αντίπαλο.
Πείτε το "πολιτικό πολιτισμό" και όχι αδυναμία.

Για να τελειώνω, το μόνο που ζητάω σαν διαχειριστής αυτού εδώ του φόρουμ είναι πρώτα απ’ όλα ο σεβασμός στον εαυτό μας.
Σεβόμενοι τον εαυτό μας, σεβόμαστε και το συνομιλητή μας.
Αλλιώς θα γίνει ζούγκλα.
Όποιος νομίζει πως αυτός ο χώρος δεν τον εκφράζει μπορεί κάλλιστα να μην τον ξαναεπισκεφτεί.
Υπάρχουν άλλοι ηλεκτρονικοί χώροι, που μπορεί να επισκέπτεται και να γράφει ότι και όπως θέλει.
Το να βρίσκεται όμως μέσα στο φόρουμ και να προκαλεί αυτό δεν θα το επιτρέψω σε καμία περίπτωση.
Τις προκλήσεις που έχουν γραφτεί τις άφησα επίτηδες σε κοινή θέα, για να σχηματίσουν τα μέλη άποψη για το θέμα.
Οι διαγραφές και των αναρτήσεων και των μελών θα γίνουν αύριο Κυριακή 18/12.

Παρακαλώ, διαβάστε άλλη μια φορά με προσοχή εδώ.

Υ.Γ
Γνωστό το ozium, αλλά είσαι εσύ ο "γνωστός";
ikaria
ikaria
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2253
Reputation : 104
Ημερομηνία εγγραφής : 10/10/2009
Ηλικία : 62

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΕΡΙ ΤΑΜΕΙΟΥ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ Empty Απ: ΠΕΡΙ ΤΑΜΕΙΟΥ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ

Δημοσίευση  ikaria Σαβ 17 Δεκ 2011, 20:20

Dead Weather έγραψε:Δικαιωμα σου ikaria να θεωρεις βρισια οτι εσυ νομιζεις οπως και δικο μου νομιζω
Είναι δυνατό να τεθεί θέμα για το αυτονόητο; Συμφώνησα και μάλιστα απολογούμενος, με την επισήμανση σου.

Dead Weather έγραψε:αν ζητας ενα μπραβο για ολα αυτα που εχεις κανει για τον κλαδο μας το εχεις ειλικρινα
Συνάδελφε, δεν πρόσεξες πως η ανάρτηση μου είχε δύο σκέλη; Είχε ένα σκέλος: "Επί της παρατήρησης του μέλους Dead Weather" και ένα δεύτερο: "Επί προσωπικού".
Το ότι έγραφα στο πρώτο δεν έχει σχέση με το δεύτερο.
Και βέβαια τα όσα αναφέρω στο δεύτερο, δεν είναι επειδή ζητώ επιβράβευση.
Για το τι είμαι και το τι δεν είμαι, στον μόνο που έχω να απολογηθώ είναι στον εαυτό μου και μόνο.
Ότι κάνω, το κάνω γιατί θέλω να τα έχω καλά με τον εαυτό μου και με κανένα άλλο.
Ούτε ζήτησα και ούτε θα ζητήσω μπράβο και παράσημα.
Τα όσα ανέφερα στο δεύτερο σκέλος της απάντησης μου τα ανέφερα επειδή τον τελευταίο καιρό έχω δεχτεί κριτική για διάφορα θέματα, από συναδέλφους που είναι καινούργιοι στο χώρο.
Έπρεπε λοιπόν με κάποιο τρόπο να τους δείξω με ποιον έχουν να κάνουν και να σκεφτούν το τι λένε και σε ποιον το λένε.
Αυτός και μόνο αυτός ήταν ο λόγος που έγραψα τα όσα έγραψα.

Dead Weather έγραψε:Γι' αυτο λοιπον θα ηθελα να σε ρωτησω ευθεως τι ενοεις με αυτο που γραφεις στο ΥΓ γιατι το ειδα σαν ανεκδοτο μηπως με μπερδεψες με κατι αλλο ?
Σημασια νομιζω, ειδικα σε τετοια forum, εχουν οι ιδεες και οχι τα ψευδωνυμα αγαπητε συναδελφε
Δεν μπορώ να καταλάβω τους ανθρώπους που παίρνουν τη λάθος πλευρά!!!
Τι έγραψα συνάδελφε;
"Γνωστό το ozium, αλλά είσαι εσύ ο "γνωστός";"
Αν και τελικά εσύ ο ίδιος δίνεις την απάντηση, θα το απαντήσω κι εγώ, μιας και με ρωτάς.
Το ψευδώνυμο σου είναι Dead Weather, αλλά το mail σου είναι ozium@...
Θυμήθηκα πως πριν κάποια χρόνια, υπήρχε ένας συνάδελφος που ήταν μέλος του fireman.gr με το ψευδώνυμο ozium.
Μάλιστα χάρηκα γιατί θυμάμαι τις θέσεις σου σε διάφορα θέματα.
Αυτός ήταν ο λόγος που έγραψα: "Γνωστό το ozium, αλλά είσαι εσύ ο "γνωστός";"
Τι έκατσες και έγραψες συνάδελφε όλο αυτό το κατεβατό περί πραγματικών στοιχείων, ιδεών, λόγων ασφαλείας κλπ;
Όταν μάλιστα ο ίδιος στην αρχή του κειμένου σου παραδέχεσαι πως; "...σε ιστοσελιδα σχετικη με την πυροσβεση οπου και μαζι συνομιλουσαμε χωρις καποιο προβλημα νομιζω χρησιμοποιοντας αλλο ψευδωνυμο..."
Γιατί πρέπει να υπάρχει κάτι διαφορετικό από αυτό που φαίνεται;

Dead Weather έγραψε:Αν νιωσω καπου αβολα αφιλοξενα φευγω μονος μου χωρις να το κανω θεμα οπως το εχω κανει και παλιοτερα
Η τοποθέτηση μου ήταν στο δεύτερο σκέλος της απάντησης μου συνάδελφε και όχι στο πρώτο που αφορούσε εσένα.
Ήταν γενική τοποθέτηση.
Η οποία βέβαια αναφέρει το αυτονόητο, το οποίο όμως κάποιοι δεν θέλουν να το αποδεχτούν και συνεχίζουν τις επιθέσεις κατά του φόρουμ εισερχόμενοι με διάφορα ψευδώνυμα, μόνο και μόνο για να προκαλέσουν.
Τέτοιο κρούσμα είχαμε και σήμερα το πρωί.
ikaria
ikaria
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2253
Reputation : 104
Ημερομηνία εγγραφής : 10/10/2009
Ηλικία : 62

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης